Manžel je voči mne nepozorný. V čom je problém?

Zodpovedané
7. sep 2023

Dobrý deň,

mám dobrého manžela, ktorý sa stará o rodinu. Podporuje ma, keď si chcem ísť oddýchnuť mimo domu.

Problém je, že je voči mne úplne nepozorný. Prídem domov, hneď vypne. Môžu aj bomby padať a nevšimne si to. Hocikedy odíde, nepovie kam, na ako dlho, kedy sa vráti. Nezaujíma sa o to, či som unavená, či vládzem, či nepotrebujem vymeniť (máme malé deti). Keď sa mu to usilujem vysvetliť, vždy sa pohádame a odpovie, že veď nechodí do krčmy.

Ako mu vysvetliť, aby to pochopil?

Môže byť problém v tom, že je to umelecký typ?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte skvelého manžela, ktorý sa vie postarať o deti, keď ste mimo domu, ale keď ste doma, úplne vypne pozornosť. Tiež sa mu stáva, že odíde z domu a nič nepovie. Len tieto informácie som sa dozvedela z Vášho príspevku. Áno a ešte aj to, že je umelecký typ. To je dosť málo na to, aby som vedela posúdiť správanie Vášho manžela. A tak budem pracovať s neurčitými myšlienkami a domnienkami, ale nič z toho nemusí byť pravda.

To, že je Váš manžel umelecký typ už samotné stačí k tomu, aby spĺňal vlastnosti, ktoré ste popísali. Vypnutie pozornosti je pre takého človeka životne dôležité a ak tvorí, tak aj pre jeho tvorbu. Pretože ťažko niečo tvoriť, keď sa Vám za chrbtom tmolia malé deti a vy pripravujete obed pre celú rodinu. Ale keď vypnú a ponoria sa do svojej fantázie, až to začína byť pre nich skutočný život a vtedy nepotrebujú nikoho a vystačia si sami. Je úplne jasné, že chcieť v tej chvíli praktické veci a hlavne pozornosť je úplne zbytočné. Tak áno, ak je Váš manžel takýto typ, správa sa logicky vzhľadom k povahe a vlastnostiam, ktoré z toho vyplývajú.

Ak si však myslíte, že toto nebude tá príčina jeho správania. Skúste ešte dodať viac informácii, prípadne opíšte viac situácií, z ktorých sa bude dať zistiť viac.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online