Manžela nemilujem, ale cítim voči nemu vďaku. Je rozumné ostať v takomto vzťahu?

Zodpovedané
11. máj 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 15 rokov, ale ja sa cítim ako rozdvojená osobnosť. Na jednej strane cítim voči nemu akúsi vďaku, lebo mi pomohol v istých situáciach - pracovných a obchodných. Na druhej strane ho už nemilujem. Fzicky ma nepriťahuje, pretože mi viackrát ublížil s inými ženami. Zradil ma a ja mu už nedôverujem.

Teraz hrá dobrotu, ale ja mu už vnútorne neverím. Spolu máme 14-ročné a 9-ročné dieťa. Nevenuje sa im a stále po nich len kričí.

Mám zotrvať v takomto vzťahu, alebo sa rozviesť i napriek vďake, ktorú voči nemu cítim?

Ďakujem

Dobrý deň,

každý vzťah prechádza vývojom a etapami a je to v poriadku. Nepoznám totiž vzťah, kde sa jeden z páru zamiluje a rovnakou intenzitou miluje partnera až do konca života. Preto sa aj zamilovanosť po čase transformuje do lásky, možno priateľstva, možno do nenávisti. Občas sa stane, že sa zmení napríklad na závislosť alebo vďaku. Byť a žiť s niekým, lebo ste mu vďačná je jeden z tých kontroverzných dôvodov. Povedať mu to nemôžete, lebo potom by to znelo asi takto:
„Miluješ ma?“
„Nie, ale som ti vďačná.“

Možno na svete existuje človek, ktorému to stačí. Možno existujú páry, ktoré sú spolu z podobného princípu, ale zdravý vzťah to rozhodne nie je. Ešte ako tak sa dá fungovať v reálnom živote, plniť si svoje povinnosti a neriešiť vzťah. Ale je tu aj citová oblasť a intímna stránka vzťahu. Ako to chcete riešiť v tejto oblasti? Dobre, dajme tomu, že partnerovi vysvetlíte, že ste citovo chladnejšia a nemá u Vás čakať vyznania lásky. Ale čo robiť v sexuálnej oblasti? Budete sa pretvarovať a tváriť sa, že Vás to baví, alebo sex odmietnete s tým, že vy už na to nie ste a nebaví Vás to. Ani si veľmi neviem predstaviť, čo by Vás na tom malo baviť, keď Vás partner absolútne nepriťahuje.

Poďme riešiť.

Riešenie, ktoré často spomínam je „nechaj to tak a nerob nič. Ono sa to vyrieši aj samé“. Spomínam ho často aj preto, lebo si ho často vyberajú klienti, ktorí majú problémy, ale z rôznych dôvodov ich nechcú riešiť. Tento spôsob riešenia je veľmi pohodlný. Zvyčajne však trvá veľmi, niekedy až neprimerane dlho.

Ďalšie riešenie je mať so svojim manželom debatu o situácii, ktorá sa deje ale upokojiť ho tým, že na vzťahu máte záujem ešte pracovať, ale aj on sa bude musieť viac snažiť. V tomto prípade môžete navštíviť párového terapeuta a poradiť sa ako ďalej.

Extrémne riešenie je, že partnerovi poviete bez prikrášľovania situáciu, v ktorej sa nachádza Váš vzťah aj to, že ste s ním len z vďaky. Vy nebudete robiť nič, ale počkáte na jeho konanie. Budete sledovať hlavne to, či sa bude snažiť vzťah zachrániť, alebo to nechá tak. V tomto prípade však musíte mať už pripravené riešenie, ak by sa náhodou nahneval, urazil, nemal snahu riešiť vzťah. Alebo sa rozhodol, že na základe toho, čo ste mu povedali opustí tento vzťah prvý on. Nič Vás nesmie prekvapiť a ani zaskočiť. Na každú akciu je totiž rôzna reakcia a tu musíte byť pripravená na všetko.

No a najextrémnejšie riešenie je, že mu poviete všetko, čo cítite a opustíte ho. Tu však musíte dopredu vedieť, či máte kam ísť, či máte z čoho žiť. Lebo samozrejme už nie ste sama a ste zodpovedná za svoje deti a za to, aby im nič nechýbalo.

Je možné, že som do Vás dostala ešte viac zmätku a pochybnosti. Univerzálny návod Vám však nikto nedá, rozhodnúť sa musíte sama. Rozhodnite sa preto správne. Ale čo je v tomto prípade správne? To je už otázka na Vás.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online