Podviedol ma, zo všetkého ma vynecháva a aj pozemok kupuje sám. Je to v poriadku?

Zodpovedané
13. jún 2023

Dobrý deň,

som 15 rokov vydatá, máme dve malé deti a v manželstve som nešťastná. Mám pocit, že na domácnosť a deti som sama. Manžel chodí do práce. Keď príde domov, nič ho nezaujíma a nebaví.

Pred rokmi by pre nás dal aj ruky do ohňa, ale teraz sme mu na obtiaž. Pred rokom mi bol neverný, celé leto bol mimo, nikam s nami nechodil a o deti som sa starala iba ja. Snažím sa ísť ďalej, ale odpustiť mu nedokážem. Teraz ako tak fungujeme. Aj som si myslela, že je to medzi nami už čosi lepšie, ale ten chlap ma stále sklame. Už mi všetko vadí, som už 6 rokov doma. Teraz som ešte aj o prácu prišla po RD. Jemu to vyhovuje, aspoň je doma o všetko postarané. Hlavne o deti. On ich síce ľúbi, ale nemá na nich trpezlivosť.

Najviac mi vadí, že on ma zo všetkého vynechá a rozhoduje sa sám. Je strašne sebecký. On chce motorku, chatu - všetko pre seba. Snažila som sa mu pomôcť, lebo som vedela ako veľmi by chcel chatu v krásnej prírode. Aj sme našli. Ja mám stále obavy, či tam nebude chcieť sa zašiť pred nami. Síce sa ma spýtal prečo by to robil, no už ma raz podviedol a ja mu nedokážem veriť. Zničil moju dôveru. A druhá vec je to, zo všetkého sa ma chystá vynechať. Sme manželia, ale pozemok si kupuje sám.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho, čo som pochopila, tak vo Vašom vzťahu s manželom je momentálne najväčší problém nevera. Vy už manželovi nedôverujete, čo je pochopiteľné a nikto Vám to nemôže vyčítať. Na druhej strane to, že neviete odpustiť manželovi robí problém vo vzťahu a odcudzuje Vás to. Pokiaľ Váš manžel úprimne oľutoval to, čo urobil, mali by ste si dať ešte šancu. Netvrdím, že by ste mu mali hneď odpustiť a vrhnúť sa mu do náručia, ale mali by ste si dať šancu aspoň na jeden otvorený rozhovor. Ak to neurobíte, bude hľadať pochopenie inde. Skúste si predstaviť život bez neho. Ak si budete istá, že to zvládnete aj finančne, pokojne môžete pokračovať v nedôvere v jeho osobu a jeho správanie. Ale ak zistíte, že bez neho to nepôjde, začnite to riešiť. Veľa času už nemáte.

Možno teraz uvažujete na tým, že predsa vy ste bola tá oklamaná a podvedená, prečo by ste mu mali odpúšťať. Život ale nie je vždy spravodlivý a ak budete stále trvať na tom, že si už nezaslúži Vašu dôveru, tak je možné, že budete na seba hrdá, že ste nepoľavili, ale zrejme budete na to sama. Sama vidíte, že začína robiť dôležité rozhodnutia a začína investovať, ale už bez Vás.

Je mi úplne jasné, že odpustiť neveru nie je jednoduché. Nájdite si preto niekoho, kto Vám s tým pomôže. Internet ponúka množstvo kontaktov. V tomto ostanete asi sama. Pochybujem, že by ste presvedčili manžela, aby to absolvoval s Vami. A ak by ste ho nútili, bolo by to ešte horšie. Ak sa Vám toto riešenie nepáči, môžete ho vynechať a urobiť si to po svojom. Obávam sa však, že nakoniec by ste ostali na všetko sama. Správne ste totiž rozvinuli myšlienku, či si manžel nekupuje chatu kvôli sebe. Pretože takáto veľká investícia sa nerobí v rodine, kde nie je práve najkľudnejšie obdobie a mali by sa riešiť iné veci ako je kúpa nehnuteľnosti.

Zrejme nebudete veľmi spokojná s tým, čo Vám tu píšem. Verte mi, veľmi často zachraňuje vzťah a rodinu práve žena a práve tým, že musí prehltnúť veľmi veľa situácií, ktoré jej nie sú veľmi príjemné. Keby to však ženy nerobili, obávam sa, že by bolo skutočne málo úplných rodín. Tak urobte všetko preto, aby tá Vaša úplná ostala.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online