Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
a uvidíš všetky príspevky!
anelap
6. jan 2018
Chutne a zdravo 10 fotiek
anelap
22. dec 2017
Zobraz celú správu
anelap
30. nov 2017
Čo príroda ponúka - dekorácie 12 fotiek
anelap
24. nov 2017 Čítané 47x

zdroj článku: http://www.pravdyoatopii.sk/clanok/27-taktika-liecby-atopickeho-ekzemu-prameni-z-jeho-pochopenia

V strednej Európe prostihuje 15-20 % kojencov a batoliat a 12 % detí v predškolskom a školskom veku. Nárast v detskej populácií v posledných rokoch sa obvykle prisudzuje vplyvom životného prostredia, zmenám životného štýlu jedinca, rodiny a spoločnosti. Nekončiace debaty odborníkov hľadajúce odpovede na to, či vplyv nášho prostredia sú spušťačom, príčinou, alebo sa môžu naopak pred alergiou chrániť.

Čo vlastne atopický ekzém je:

Je to dlhodobé, alebo opakujúce sa kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kojencov, deti a mladistvých. Menej často príznaky prechádzajú do dospelosti, alebo sa až v dospelosti prvý krát objavia. Už názov ochorenia dobre ukazuje jeho priebeh. Slovo ekzém je odvodené z gréckeho slova ekzeo, čo označuje niečo, čo vyviera, alebo vybublá na povrch. Je tak dobre vystihnutý zápalový charakter ochorenia (začervenanie, opuch, teplá koža v mieste ekzému, mokvanie). Pojem atopický odvodzujeme od gréckeho slova atopos (zvláštny, cudzí), znamená to niečo, čo nie je na svojom mieste a prebieha atypicky (inak, ako je bežné). V posledných rokoch genetici, imunológovia, alergológovia a dermatológovia veľmi intenzívne skúmajú jednotlivé príčiny a prejavy atopického ekzému. Aj keď už veľa vieme, stále zostáva veľa nevyjasneného.

Pacient s atopickým ekzémom (atopik) má na genetickom podklade zvášenú citlivosť kože a sliznice k rozličným látkam. Tie sa bežne vyskytujú v našom prostredí a dostávajú sa do našeho tela, kože, dýchacími cestami, alebo tráviacim ústrojenstovom. Tu sa stretávajú u pacienta- atopika-  so zvýšeným a nevyváženým reagujúcim a “rozladeným” imunitným systémom. Atopik má i radu zmien v stravovaní a v biochemických pochodoch v koži a tiež trochu odlišne prebiehajú nervové reflexné pochody v jeho tele. Preto koža reaguje aj na bežné podnety, ktoré prichádzajú z vonkajšieho a vnútorného prostredia tela (a sú alergického, alebo nealergického charakteru) zvláštnym, mimoriadnym, nezvyčajným spôsobom. Býva to začervenaním, opuchom, mokvaním, výsevom ložísk ekzému, alebo drobnými virážkami, záchvatovým svrbením. Koža väčšiny pacientov s atopickým ekzémom je suchá, stráca schopnosť zadržiavať vodu a ľahko sa v nej tvoria jemné trhlinky. Skupiny bádateľov v genetike už odhalili u atopikov niekoľko génov, ktoré sú spojené s poruchou funkcie a stavby vrchných vrstiev pokožky, tzv. Kožné bariéry. Pokožka tak permanentne prepúšťa nielen vodu smerom z organizmu, ale aj dráždivé látky, pôvodcu kožných infekcií a alergény vonkajšieho prostredia smerom dovnútra. Vrodený je aj znížený prah pre svrbenie, čo znamená, že už ľahké podráždenie kože vyvolá silné záchvatové svrbenie, ktoré nútia chorého k neprimeranému škrabaniu sa, a tým sa ďalej zhoršuje už prebiehajúci zápal kože. Atopický ekzém sa môže objaviť v dojčenskom veku (najčastejší variant), počas detstva, alebo kedykoľvek v dospelosti.

Vznik atopického ekzému ovplyvňuje mnoho faktorov. Hlavným faktorom je dedičná predispozícia, teda zdedený sklon k určitej chorobe, ktorý sa v rodine odovzdáva z generácie na generáciu. Riziko vzniku atopického ekzému u dojčaťa, v závislosti na atopickej rodinnéj záťaži, dnes už vieme predpovedať. Ak má jeden z rodičov akékoľvek alergické ochorenie, je riziko objavenie atopického ekzému u dieťaťa 20-40 %. Ak sú obaja rodičia alergici, je riziko vzniku 40-60 %. Ak majú (alebo mali ako deti) obaja rodičia priamo atopický ekzém, potom sa udáva riziko objavenia atopického ekzému kedykoľvek počas života až v 60-80 %. Je však potrebné si uvedomiť, že zdedený sklon k atopii nie je ešte aktívna choroba a ekzém sa nemusí vôbec objaviť, alebo len mierny, napr. v podobe suchej pokožky bez ďalších zápalových zmien.

Ako sa atopický ekzém lieči:

Atopický ekzém je chronické ochorenie s mimoriadnym vplyvom na kvalitu života chorého dieťaťa i celej jeho rodiny. Liečba atopického ekzému je súbor aktivít a nie je to len "užívanie liekov". Odovzdanie informácií rodičom chorého dieťaťa je základným opatrením a týka sa príčin ochorení, prevencia spúšťacích faktorov aj liečby. Tak ako sa prejavy a priebeh atopického ekzému u rôznych pacientov veľmi líši, tak je u každého chorého potreba "ušiť liečbu na mieru" a stanoviť individuálny liečebný plán. Liečba sa tiež veľmi líši podľa veku chorého.

Všeobecne možno “taktiku” liečby zhrnúť do 4 bodov:

Znížiť závažné príznaky ochorenia v čase zhoršenia "záchrannými lieky" predpísanými lekárom.

Predchádzať ďalším vzplanutím ochorenia správnou starostlivosťou o kožu, vypozorováním provokačných faktorov a ich obmedzeniam. Tu môže významne pomôcť alergologické vyšetrenie.

Zabezpečiť dlhohodobú starostlivosť o kožu pomocou zvláčňujúcich (premasťovacích) krémov.

Dlhodobé priaznivo ovplyvniť celkový priebeh ochorenia prevenciou, režimovými opatreniami, vhodnou životosprávou a systematickou liečbou.

Atopický ekzém je ochorenie, ktorého podkladom je vrodená predispozícia, preto súčasná medicína zatiaľ nedokáže pacienta sklonu k ekzému úplne zbaviť. Vekom však väčšina príznakov samovoľne ustupuje, často u ľahších chorých už medzi 1. - 3. rokom. Neexistuje žiadny "univerzálny zázračný liek". Ani najúčinnejšie lieky nedokážu odstrániť vrodený sklon k chorobe, ktorý pretrváva celý život. Je však možné, pri dobrej informovanosti rodičov a starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení, dostať priebeh ekzému u dieťaťa "pod kontrolu". Vyžaduje to veľkú trpezlivosť pri liečbe, vypozorovanie a elimináciu individuálnych zhoršujúcich faktorov a zavedenie vhodnej životosprávy atopika. Výsledky veľmi starostlivého ošetrovanej kože sú vidieť až po niekoľkých týždňoch, niekedy aj mesiacoch. Často je treba vyskúšať rad liečebných prostriedkov a postupov, ako rodičia pre svoje dieťa nájdu "ten pravý ", ale vždy sa to nakoniec podarí pri dobrej spolupráci s detským a kožným lekárom.

Čítaj celý článok
anelap
15. nov 2017 Čítané 46x

Tento článok bol publikovaný 30/06/2015 Ing. Lukáš Juriček.

zdroj:https://www.zdravimkuspechu.sk/clanky/detoxikacia-hrubeho-creva/

Črevá zohrávajú v našom tele veľmi dôležitú úlohu, no neprávom ich podceňujeme.

Pritom črevo je úplne výnimočný orgán. Pomáha získavať energiu z chleba, z reďkovky alebo z klobásy a následne vylúčiť nepotrebný odpad. Sídlia v ňom až dve tretiny imunitného systému a vytvára viac ako dvadsať vlastných hormónov. Správne fungujúce hrubé črevo vedie k vyššej hladine energie, k menšej chorobnosti a k lepšiemu tráveniu.

A nielen to. Ovplyvňuje aj psychickú výkonnosť, sviežosť, celkovú pohodu, resp. depresívnosť a podráždenosť človeka.

Hrubé črevo, depresie a psychika

Vo svete vedy (a aj vo svete zdravého rozumu) sa dnes už uznáva, že niektoré druhy tráviacich ťažkosti sprevádzajú aj príznaky duševnej povahy.

Choré črevá totiž vysielajú signály do istej oblasti mozgu, v ktorej vznikajú zlé pocity, hoci úplne bezdôvodne. Postihnutí ľudia sa cítia nepríjemne, pritom vôbec nevedia prečo. A preto je úplne mylné, ak lekár chorobu vyhodnotí a lieči len ako problém na psychickom základe.

Hrubé črevo a zápcha

Určite mi dáte za pravdu, že zápchou trpí čoraz väčšie množstvo ľudí v našich končinách. Kto ˮchceˮ patriť do tejto partičky ˮšťastlivcovˮ musí spĺňať aspoň 2 z týchto podmienok:

 • stolica je menej než trikrát do týždňa
 • štvrtina vylúčených stolíc je obzvlášť tvrdá, často len v malých bobkoch
 • pri potrebe treba vyvinúť veľké úsilie
 • podarí sa to, iba ak sa veci dopomôže (liekmi a trikmi)
 • pri odchode z toalety chýba pocit vyprázdnenia

Pričom samotná zápcha sa neposudzuje ani nie tak podľa toho, ako často chodíme na záchod, ale aké náročné to pre nás je.

Zápcha môže byť rôzneho druhu: pri cestovaní, zápcha zapríčinená chorobou alebo stresom, ale aj tvrdošijná zápcha, ktorá sa môže stať trvalým problémom.

Ak ste mali už aj vy niekedy problémy so zápchou tak mi istotne dáte za pravdu, že to nie je nič príjemné.

Prečo vlastne potrebujú naše hrubé črevá očistu?

Je svätou pravdou, že naše telo je veľmi dobré v samoočiste a odstraňovaní toxínov. Avšak s rastúcim množstvom toxínov a chemikálií, ktoré prijímame na dennej báze narážajú naše organizmy na svoje limity. A preto je pre nás nesmierne dôležité:

 1. znižovať toxické zaťaženie našich organizmov
 2. zvyšovať detoxikačnú kapacitu organizmu - alebo inými slovami dopomôcť našim dokonalým samoočistným procesom. Veď určite mi dáte za pravdu, že sme neboli stavaní na tak obrovské toxické preťaženie.

Keď bude môcť vaše hrubé črevo vykonávať svoju prácu poriadne, tak sa prestanete cítiť tak nafúknuto a ťažko, budete mať menej tráviacich problémov a porastie aj celková úroveň vášho zdravia. Sľubujem!

Prírodné metódy detoxikácie hrubého čreva

Dobrou správou však je, že nato aby ste udržali svoj tráviaci systém v optimálnom stave a aby ste predišli alebo porazili zápchu nepotrebujete ani drahé črevné a kúpeľné procedúry.

S najväčšou pravdepodobnosťou vám postačí týchto zopár prírodných tipov vďaka ktorým dodáte svojmu črevu dostatok vlákniny, zdravých baktérií a iných dôležitých živín:

1. Črevo a voda

Tento zoznam nemôže začať nijak inak, ako vodou, ktorá je pre správne fungujúci tráviaci systém kľúčová. Bez dostatočnej hydratácie vám budú totiž všetky ostatné rady nanič. A preto majte na pamäti, že štandardná odporúčaná denná dávka príjmu tekutín je 3-4 dcl na 10 kg hmotnosti. Samozrejme toto odporúčané množstvo môže byť v závislosti od teplotných podmienok a fyzického výkonu aj vyššie.

2. Ľanové semienka a zdravie hrubého čreva

Sú jedným z najlepších a najtradičnejších prostriedkov pre zdravie hrubého čreva. Ľanové semienka sú totiž veľmi bohaté na vlákninu a tak môžu dopomôcť prejsť aj ťažko stráviteľným jedlám rýchlo a ľahko vašim tráviacim traktom.

3. Celkovo strava bohatá na vlákninu

Čo sa týka trávenia, tak vláknina je prakticky rovnako dôležitá ako voda. No väčšina z nás jej konzumuje málo - v priemere iba okolo 20 gramov denne, čo je až o tretinu menej ako jej potrebujeme. A preto je dôležité zabezpečiť jej dostatočný prísun. Okrem ľanových semienok sú fantastickým zdrojom vlákniny aj chia semienka, konopné otruby, psyllium indické, ale samozrejme aj ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny a orechy.

4. Poctivý biely jogurt, kefír, cmar a iné zakysané mliečne produkty

Sú bohaté na probiotiká a zdravé baktérie, čím priamo prispievajú k optimálnej črevnej mikroflóre a tým podporujú lepšie trávenie a zvyšujú imunitu. Už aj jeden malý biely jogurt denne môže znamenať pre vaše trávenie veľmi veľa. Obzvlášť zbystriť by pri tomto bode mali ľudia, ktorí užívajú alebo užívali antibiotiká. Riešením je samozrejme aj suplementácia probiotík vo forme kvalitných výživových doplnkov.

Napadli vám už niekedy samotné veľavravné významy slov antibiotiká a probiotiká? A) Antibiotiká: Anti = proti, Bio = život B) Probiotiká: Pro = pre, Bio = život Pre čo sa rozhodnete práve vy?

Chcem kvalitné probiotiká

5. Pitie štiav a smoothie a očista hrubého čreva

Zeleninové šťavy sú v súčasnosti veľmi populárne. Dostatočný prísun zeleninových štiav stimuluje tráviace procesy a udržuje hrubé črevo v dobrej kondícii. A nehovoriac o smoothie alebo inými slovami o rozmixovanej zelenine. Stačí klasicky mixér, trocha fantázie a nutričná bomba je na svete. Sotva je niečo zdravšie ako nadupané zeleninové smothie. Do úvahy prichádza samozrejme aj smothie ovocné, no treba dodať že z nutričného hľadiska a z hľadiska obsahu cukru (fruktózy) je zelenina ovociu nadradená.

6. Jablkový džús a prírodný očistný prostriedok sorbitol

Jablkový džús vďaka jeho vysokému obsahu látky sorbitol (látky, ktorú obsahujú najmä slivky, hrušky, či jablká), je prírodným očistným prostriedkom nášho tráviaceho traktu. A preto pitie jedného alebo dvoch pohárov jablkového džúsu denne môže pomôcť prepláchnuť vaše hrubé črevo. Právom sa hovorieva, že priveľa sliviek alebo čerstvej jablkovej šťavy spôsobuje hnačku. No mali by ste si byť istý v tom, či pijete 100% čistý džús bez prídavku cukru. V takomto prípade bude určite najlepšou voľbou zainvestovanie do odšťavovača.

7. Morská soľ a stimulácia tráviaceho systému

Morská soľ obsahuje mnoho minerálov a výživných látok, ktoré môžu stimulovať tráviaci systém. Vmiešajte aspoň trocha morskej soli do vášho kúpeľa alebo v prípade zápchy pridajte jednu čajovú lyžičku do pitnej vody.

8. Zázvor pre lepšie trávenie

Zázvor bol užívaný celé tisícročia pre jeho pozitívne účinky na trávenie. Stačí jednoducho požuť kúsok zázvoru alebo vložiť nastrúhaný zázvor do čaju, čo bude mať pre vaše trávenie nespočetné benefity a to nielen z hľadiska zlepšeného trávenia.

9. Horčík - chýbajúca substancia pri problémoch s vylučovaním a zápchou

Stretol som sa už s mnohými ľuďmi, ktorí začali prijímať dostatok tekutín a probiotickej kultúry a aj konzumovať dostatok vlákniny, no napriek tomu nezažívali na záchode pocity pohody a uvoľnenia. No práve naopak trpeli nedostatočným a nepravidelným vyprázdňovaním a tvrdou stolicou.

A dôvodom takýchto komplikácií je v mnohých prípadov práve nedostatok horčíka. Ten je totiž (okrem iného) nevyhnutný: pre správne fungovanie svalov a teda aj pre pohyblivosť, peristaltiku čriev a pre správne hospodárenie tela s vodou a teda aj pre vhodnú konzistenciu stolice

Dokonca aj prieskum, ktorý sa uskutočnil na vzorke 200 Slovákov vo veku 17 až 84 rokov zistil, že tretina z nás je podľa všetkého ohrozená nedostatkom horčíka. Preto sa radšej uistite, či do skupiny trpiacej na nedostatok tohto antistresového minerálu nepatríte aj vy.

Odporúčaná denná dávka tohto životne dôležitého minerálu je zhruba 400 mg denne a ja osobne si ho dopĺňam aj prostredníctvom tejto zmesi minerálov na odkyslenie organizmu, v ktorej je horčík veľmi bohato zastúpený alebo aj prostredníctvom konopného proteínu, ktorý obsahuje dokonca aj pomerne veľké množstvo vlákniny.

Akonáhle si dáte do poriadku svoje hrubé črevo, tak si začnete všímať pozoruhodné zmeny a nepotrvá dlho a budete si naplno užívať silnejšiu imunitu, krajšiu pleť, vyššiu hladinu energie a celkovo neporovnateľne vyššiu úroveň vášho zdravia. A ktovie, možno sa raz dočkáme aj toho, že rakovina hrubého čreva nebude hneď po rakovine pľúc druhou najsmrtelnejšou formou rakoviny.

Čítaj celý článok
anelap
15. nov 2017 Čítané 90x

Tento článok bol publikovaný 27/09/2016 Ing. Lukáš Juriček.

zdroj:https://www.zdravimkuspechu.sk/clanky/jediny-sposob-uzdravenia/

Pravidelne dostávam od ľudí otázku, čo majú užívať na najrôznejšie typy zdravotných problémov.

Chcú jeden konkrétny zázračný prípravok na oslabenú imunitu, zhoršené trávenie, zvýšený cholesterol, krvný tlak, rakovinu alebo chudnutie.

No pritom si často ani len neuvedomujú, že prvotný problém nie je ani tak v tom, čo neužívajú, ale v tom, čo by užívať (fyzicky a mentálne) nemali. Inými slovami: bez toho, aby sme prestali robiť to, čo spôsobuje náš problém, nevyriešime žiaden náš problém.

1. Krok k uzdraveniu: Eliminujte príčinu ochorenia

Predstavte si človeka, ktorý nalieva do auta, preň nevhodný olej a pritom požiada odborníka o najlepšie aditívum na trhu.

Dáva vám to zmysel?

Fajčite alebo nadmerne pijete, ládujete sa sladkosťami, pečivom, priemyselne spracovanými potravinami, buchtami na pare, či namiesto vody pijete kávu a sladené nápoje, myslite negatívne a žijete v strese?

Všetky choroby (okrem dedičných) sú "len" dôsledkami - logickým a nevyhnutným vyústením našich činov. Počuli ste, aby sa niekto na ulici nakazil nadváhou, srdcovo-cievnymi ochoreniami alebo rakovinou?

Choroby sú dôsledkom toho, čo sme vložili do svojich úst a hlavy. Je to aj negativita, ktorá nám berie energiu a ktorá nás zabíja. A najprv potrebujeme práve prestať robiť tieto sebadeštrukčné činy. A prevziať zodpovednosť za svoj život a zdravotný stav.

Prečistite svoj život. Od toxických látok, ktoré naše orgány neustále preťažujú. Od negatívnych ľudí, ktorí náš život neobohacujú, ale nám energiu vycuciavajú. Od televíznych novín, ktoré nám nijak nepomáhajú, ale naše životy svojou negativitou, naopak, ničia.

2. Krok k uzdraveniu: Obklopte sa kvalitnými živinami

Pite čistú vodu. Nechutí vám? Pite citrónovú vodu, bylinkové a zelené čaje alebo si pripravte nejaký zdravý osviežujúci nápoj. Ja si pripravujem napr. 3-kombináciu: limetky, kokosového cukru a korenia kardamón. Nabíja ma energiou a zlepšuje moje trávenie.

Nakupujete nevhodné potraviny? Zmeňte to. Zdravší život začína nákupom a končí v kuchyni. Varíte nezdravo? Začnite variť zdravšie. Zakomponujte do svojej stravy zeleninu, bylinky, zdravé oleje a koreniny. Pripravte si domáce bylinkové pesto. Urobte si chutný šalát. Vytiahnite mixér a použite ho aj na niečo iné ako na prípravu bábovky a spravte si smoothie.

Raz som niekde čítal, že neexistuje choroba, na ktorú by neexistovala bylinka. Choďte na lúku a natrhajte si ich. Čo vám v tom bráni? Občas k objednávkam (koľko nám nadzásoby dovolia) posielame ako darček bylinky, ktoré sme si počas leta nazbierali a nasušili. A nájdu sa aj ľudia z Oravy alebo Gemera, ktorí sú šokovaní, že také niečo vôbec rastie.

Chcete urobiť pre svoje zdravie ešte viac? Obklopte sa pestrecom mariánskym, ľanovými semienkami a kurkumou. Užívajte rybí olej, chia, či kokosový, rakytníkový alebo konopný olej. V zime si doplňte vitamín D. Trpíte na nedostatok, v strave sa čoraz menej vyskytujúceho horčíka alebo zinku? Existujú doplnky výživy. Kúpte si filter na vodu. Hýbte sa. Zhĺboka dýchajte. Atď. Atď. Atď.

Práve som si zadal do google slovné spojenie "ako žiť zdravo" a google mi za 0,32 sekundy vyhodil 112 000 výsledkov vyhľadávania. Nemáme problém nedostatku informácií. Máme problém nedostatku sebadisciplíny a preinformovanosti.

Návrat k našej prirodzenosti

Jediná osoba, ktorá vás môže vyliečiť, ste vy sami. Len a len vy sami. Neexistuje žiaden lekár, ani žiaden super zázračný prípravok. Vaše telo vie, čo má robiť. Len mu dajte to, čo potrebuje.

Najprv prestaňte robiť veci, ktoré spôsobujú problém. Každá myšlienka, emócia a jedlo, ktoré ste skonzumovali, či nápoje, ktoré ste vypili. To všetko spôsobilo, že vyzeráte a cítite sa tak, ako sa cítite. A jedinou osobou, ktorá to môže zmeniť ste VY. Nikto iný nie je zodpovedný za vaše zdravie. Nikto iný nevie riadiť stav vašej mysle, tela a duše.

Je to pritom tak jednoduché a komplikované zároveň. Žime spôsobom, k akému nás predurčila príroda. Snažme sa o to každý deň.

Majte sa krásne a šírte poznanie do sveta. Vaše postrehy a zdieľania sú pre mňa tou najväčšou odmenou. ;)

Čítaj celý článok
anelap
28. okt 2017 Čítané 866x

    Patríte skôr k tým, ktorí po prvom jedle siahnu v čase obeda? Alebo ste ako ja a bez raňajok nevyjdete ani na krok? Ak je vám druhá možnosť bližšia, možno vám padnú vhod moje tipy, ako začať deň výživnými raňajkami, po ktorých vám energia vydrží až do obeda. Doma striedame sladké a slané raňajky, tentoraz som však zozbierala recepty, z ktorých sa potešia hlavne sladké mlsné jazýčky.

Ovsená kaša 2.0

    Určite poznáte obyčajnú nudnú ovsenú kašu. Mňa osobne nejak neohúrila. Ale potom som ochutnala jej vylepšenú verziu a baštia mi to aj moje prieberčivé deti! Pripravíme ju takmer ako tú klasickú – vločky na chvíľu zalejeme vodou, aby vločky trochu nabobtnali. Potom pridáme ďalšiu vodu alebo rastlinné mlieko a za stáleho miešania varíme, až kým vločky nezmäknú. Keď sa tak stane, odstavíme z plameňa a vmiešame roztlačený banán, za lyžicu mandľového masla, podľa chuti med, poprípade štipku škorice. Podávame hneď a zaraz, lebo banán kašu trochu ochladí.

Smoothie miska

    Vždy som obdivovala ľudí, ktorí na raňajky pijú smoothie. A tvária sa, že im to stačí. Lebo ja keď som smoothie na raňajky skúsila, po hodine sa mi krížili oči od hladu. Ale nevzdala som sa, ono mi to predsa chutí, len potrebujem dvihnúť energetickú hodnotu, aby som to pri troch deťoch v dome prežila čím dlhšie. Vymyslela som teda husté smoothie podávané v miske, posypané mandľovými alebo kokosovými hoblinkami, či inými semienkami, podľa toho, čo sa aktuálne v kuchyni nachádza. Smoothie pripravujem z banánov, mandľového alebo kokosového mlieka, pridávam lyžicu mandľového masla a ovocie podľa chuti, ročného obdobia a zásob v mrazáku.

Banánovo-makové lievance

    Rýchle lievance bez lepku a bez cukru? Áno prosím! Roztlačíme 2 banány, pridáme 2 vajcia a za 2 PL makovej múky (ak nemáme makovú múku, stačí mletý mak). Upečieme a zjeme. Fajnšmekri si na vrch šupnú za poriadnu lyžičku slivkového lekváru. Domáceho, ako inak. Fotku žiaľ nemám. Vždy mi ich decká pojedia, kým sa od sporáku dostanem k stolu. Ale som si istá, že lievance si každý dokáže celkom dobre predstaviť :slight_smile:

Mandľový perník

    Koláč na raňajky? Prečo nie! Dobrota opäť bez múky, akurát trochu náročnejšia na suroviny. Potrebujeme pol hrnčeka mandľového masla, asi pol hrnčeka mletých mandlí, 2PL medu, 2 vajcia, 1 veľké jablko, nahrubo nastrúhané, za hrsť hrozienok, 1 lyžičku škorice albo perníkového korenia, pol lyžičky prášku do pečiva. Zmixujeme spolu mandľové maslo, vajcia, med aj mleté mandle. Do zviknutého cesta jemne vmiešame zvyšné suroviny a vylejeme do menšej formy. Pečieme pri 170°C približne 12-15 minút. Prv než sa doňho pustíme, necháme ho vychladnúť.

„Instatná“ ryžová kaša

    V mlynčeku na mak pomelieme ryžu, dáme ju do hrnca, zalejeme vodou alebo rastlinným mliekom a za stáleho miešania varíme. Podľa potreby tekutinu dolievame, množstvo vždy závisí od použitej ryže. Keď je kaša mäkká, hotová, odstavíme z plameňa, pridáme za lyžičku kakaa, ochutíme medom a podávame ozdobenú napríklad ovocným kompótom.

Gaštanové mafiny

    Myslím, že by sme ich spokojne mohli pasovať za najjednoduchšie mafiny sveta. Stačia nám 2 ingrediencie. Fakt len dve! Gaštanové pyré a vajíčka. Na jednu 250g kocku pyré potrebujeme 2 vajcia. Suroviny spolu vyšľaháme, pridáme pol čajovej lyžičky prášku do pečiva, naplníme mafinové košíčky a upečieme. Sladiť netreba, pyré už cukor obsahuje. Ak robíte raňajky pre celú rodinu, určite dávku zdvojnásobte.

Ovocné crumble

    Zatiaľ čo raňajkové koláče zvyknem pripravovať večer vopred, toto je tip skôr na dni, kedy mám dostatok času. Trebárs víkend. Do maslom vymasteného pekáča nakrájam rôzne ovocie, aké mám práve po roku – trebárs jablká, hrušky, slivky alebo ak nie je nič čerstvé, siahnem po mrazničkových zásobách jjahôd, černíc, malín. Vrch posypem nahrubo posekanými orieškami, opäť podľa aktuálneho stavu v špajzi – vlašské, lieskovce či mandle, poprípade aj ich zmes. Napoko poprášim troškou trstinového cukru a škorice a nechám zapiecť. Vraj sa to môže podávať aj s jogurtom, ja si však najradšej vychutnávam kombináciu teplého ovocia a chrumkavých orieškov.

Tak teda dobrú chuť a príjemný štart do každého nového dňa!

Čítaj celý článok
anelap
25. okt 2017
Vitamíny a kto ich potrebuje 71 fotiek
anelap
25. okt 2017 Čítané 25x

Takmer polovica ľudí užíva denne nejaké vitamíny alebo podobné doplnky výživy. Bez laboratórnych testov je však veľmi ťažké povedať, ktoré konkrétne vitamíny by sme mali užívať. Každému človeku totiž chýba iný vitamín.

Môžete sa riadiť týmito základnými odporúčaniami, pokiaľ ste členom niektorej z nasledovných skupín ľudí:

Tehotné a dojčiace ženy

Tehotné a dojčiace ženy vo všeobecnosti potrebujú doplnkový príjem vitamínov. Obzvlášť dôležité sú B vitamíny. Vitamín B9 (folacín) znižuje riziko poškodenia nervovej sústavy či abnormalít tváre u novorodencov. Multivitamíny znižujú riziko vrodených ochorení srdca, aj keď tieto sa odporúča prijímať ešte pred tehotenstvom. Vitamín B6 môže pomôcť prekonávať ranné nevoľnosti. Odporúča sa príjmať aj Cholín, ďalší so skupiny B vitamínov.

Malé deti

Deti, ktoré sú kojené prijímajú vitamíny v materskom mlieku. Toto mlieko však má nízky obsah vitamínu K, preto sa často pri narodení deťom vitamín K podáva injekčne. Materské mlieko má z času na čas nedostatočný obsah vitamínu D, ktorý je spolu s niektorými ďalšími vitamínmi a minerálmi vhodné dieťaťu po porade s lekárom dodávať. Dostatočný príjem všetkých vitamínov v najnižšom veku znižuje napríklad riziko vzniku diabetických ochorení v dospelosti. Po ukončení dojčenia zvyknú deti, o ktoré je kvalitne postarané, prijímať všetky potrebné vitamíny v bežnej strave.

Fajčiari

Fajčenie prekáža absorbcii viacerých vitamínov. Najviac dôležitému vitamínu C. Vitamín B9 môže byť pre fajčiarov taktiež dôležitý. Fajčiari by však miesto doplnkov výživy mali uprednostňovať prijímanie vitamínov v čerstvom ovocí a zelenine.

Alkoholici

Alkoholici často trpia nedostatkom rôznych vitamínov. Najnebezpečnejšie nedostatky predstavuje vitamín B1 (tiamín), kyselina listová, vitamín B6 (pyridoxin), vitamín B2 (ryboflavín) a vitamín C.

Ľudia na diéte a vegetariáni

Ľudia na redukčnej diéte s príjmom stravy pod 1000 kalórií denne by mali pravdepodobne dopĺňať multivitamíny a svoj stav pravidelne konzultovať s lekárom. Vegetariáni, ktorý nejedia mliečne a mäsové výrobky môžu potrebovať riboflavín, vitamín B12 a vitamín D. Tí, ktorí konzumujú vajcia a mliečne výrobky by si mali strážiť hlavne úroveň železa.

Starší ľudia

Približne tretina starších ľudí trpí nedostatkom vitamínov a minerálov, keďže nie sú schopný prijímať vyváženú stravu. Starší ľudia zvyknú mať nedostatok vitamínu D, kyseliny listovej a vitamínu B12.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vitamín C

Vplyv vitamínu C na zdravie človeka

Určite je medzi vitamínmi najviac známy, veď zoznam jeho pozitívnych vplyvov je poriadne dlhý.Chráni naše bunky, a patrí medzi dôležité antioxidanty. Nášmu telu pomáha nie len ochraňovať imunitný systém, podieľa sa na mnohých telesných procesoch.Na rozdiel od väčšiny zvierat sa človek nedokáže prirodzenou cestou zásobovať vitamínom C .

Zdroje vitamínu C

Z rastlinných zdrojov sú na vitamín C bohaté rôzne druhy zeleniny a ovocia: kiwi, citrusové plody, čierne a červené ríbezle, jahody, jablká, broskyne.

Šípky – 2000 mg na 100g ploduČierne ríbezle – 200 mg na 100g ploduKiwi – 90 mg na 100g ploduBrokolica – 90 mg na 100g ploduČervené ríbezle – 80 mg na 100g ploduPapája – 60 mg na 100g ploduPomaranč – 50 mg na 100g ploduCitrón – 40 mg na 100g ploduKarfiol – 40 mg na 100g plodu

Odporúčané denné množstvo vitamínu C

podľa smernice EU pre príjem potravinami: 60 mg jeho potreba stúpa pri:- fajčení, a to o 50 až 100 %- u žien a dievčat užívajúcich orálnu antikoncepciu sa potreba zvyšuje o 100 %- v tehotenstve asi o 30 %, pri dojčení asi o 60 %- pri chlade, strese, operácii, infekcii, úrazoch, fyzickej námahe a nádoroch- pri dlhodobom užívaní napr. (aspirin, acylpyrin, anopyrin)

Kto by mal užívať vitamín C

• tehotné a dojčiace ženy• pri oslabení organizmu, podporuje celkovo dobrý stav zdravia a chráni telo pred rôznymi infekciami.• pri nevýdatnej strave, podvýžive (rôzne neodporúčané diéty, starší osamelí ľudia) ale aj alkoholizme• pri užívaní liekov, antibiotík• dialýza, fajčenie• pri redukcii prejavov ochorenia z prechladnutia.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vitamín A

Vitamín A patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Existuje v dvoch prirodzených formách – vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). Vitamín A je tiež dôležitý antioxidant.Ničí sa pri teplote nad 100 °C.

 Vyskytuje sa v potravinách:mrkva, melón, šalát, brokolica, špenát, marhuľa, rybí tuk… V menšom množstve: mlieko, tučné ryby, čerešne a iné.

Nedostatok vitamínu ACharakteristickým prejavom nedostatku vitamínu A, sú ochorenia zrakových orgánov napr. xeroftalmia (rohovatenie a vredovatenie rohovky) či hemeralopia (šeroslepota)

Nadbytok vitamínu ANa rozdiel od vitamínu C sa vitamín A nevylučuje. Vo vysokých dávkach je vitamín A toxický, opatrnosti je treba hlavne v tehotenstve, kedy poškodzuje správny vývoj končatín.Prejavy – nevoľnosť a vracanie, apatia, suchá pokožka, vypadávanie vlasov, poruchy videnia, krvácanie, bolesti kĺbov.

Doporučená denná dávkado 900 μg (dospelý muž)do 700 μg (dospelá žena)

------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Vitamín D

Pomáha absorbovať a transportovať kalcium a fosfor. Spevňuje zuby a kosti, zvyšuje odolnosť. Nedostatok spôsobuje krivicu, deformácie kostí, kazenie zubov, osteomaláciu. Nadmerný príjem vitamínu D spôsobuje nechutenstvo, chudnutie, polyúriu a poškodenie obličiek. 

Vitamín E

Ochraňuje štruktúru bunky, zlepšuje účinok vitamínu A, urýchľuje hojenie, má antioxidačné účinky, pomáha tvorbe červených krviniek. Jeho nedostatok spôsobuje hemolýzu červených krviniek, anémiu, opuchy a poškodenia kože. Je relatívne netoxický, vyhýbať by sa mu mali diabetici a ľudia s vysokým krvným tlakom. 

Vitamín K

Je dôležitý pri tvorbe štyroch faktorov potrebných na zrážanie krvi. Jeho nedostatok spôsobuje predĺženie doby zrážania krvi, podieľa sa krvácajúcich poruchách. Dávkovanie by nemalo presiahnuť 400 mg denne.

Kyselina listová

Je dôležitá pre rast, tvorbu krvi. Udržiava zdravú kožu a chráni ju pred parazitmi. Jej nedostatok spôsobuje megaloblastickú anémiu, bolestivé opuchy jazyka a hnačku. Nemá žiadnu toxicitu. 

Vitamín B2 (riboflavín)

Je potrebný ako koenzým v metabolizme tukov, cukrov a bielkovín, napomáha rast a reprodukciu a slúži na upevnenie imunity. Je prospešný pre zrak, zdravú kožu a zdravé nechty. Jeho nedostatok spôsobuje „kútiky“, poškodenie zraku a poruchu metabolizmu. 

Vitamín B3 (niacín)

Slúži ako koenzým pri metabolizme tukov, cukrov a bielkovín, udržiava žalúdok a črevá v zdravom stave, pomáha znižovať cholesterol. Jeho nedostatok spôsobuje pelagru s ochorením kože, demenciu a silné hnačky. Pri predávkovaní sa môžu zjaviť dočasne vyrážky. 

Vitamín B6 (pyridoxín)

Stimuluje imunitný systém, potrebný koenzým pri metabolizme tukov, cukrov a bielkovín, pomáha absorbovať B12 a pri činnosti inzulínu, môže pôsobiť ako diuretikum. Jeho nedostatok vedie ku kŕčom, anémii a obličkovým kameňom. Nadmerné množstvo vedie ku nespavosti a k poškodeniu nervov. 

Vitamín B12

Je nepostrádateľný pre tvorbu červených a bielych krviniek, črevných buniek. Zúčastňuje sa na metabolizme tukov, cukrov a bielkovín, udržiava integritu nervového systému, podporuje rast a chuť. Jeho nedostatok spôsobuje megaloblastickú anémiu, malabsorpčný syndróm a degeneráciu periférneho nervového systému so znížením citlivosti a iné problémy – psychóza. 

Čítaj celý článok
anelap
4. okt 2017 Čítané 48x

Mnohí z nás pestujú túto krásnu sukulentnú rastlinu doma bez toho, aby vedeli že majú v kvetináči hotovú lekáreň. Tí, čo o tom vedia zas nepoznajú recept, ako si z tejto rastliny pripraviť liečivá. Prinášame vám základné informácie, ako túto rastlinu pestovať a niekoľko receptov na jej použitie.


Keď v roku 1323 pred našim letopočtom balzamovali egyptskí lekári telo mŕtveho kráľa Tutanchamóna, potierali po vybratí orgánov vnútrajšok jeho telesnej schránky zeleným gélom, ktorý nazývali krv bohov. Toto označenie patrilo po stáročia výťažku z rastliny aloe vera a vďaka nej „prežili“ mnohé egyptské múmie až do dnešných čias. Egypťania poznali liečivé účinky aloe vera tisícky rokov dozadu. Kráľovné Nefertiti a Kleopatra používali šťavu vylisovanú z ich listov k omladeniu a skrášleniu pleti. O niečo neskôr sa aloe spomína v Biblií, konkrétne v Jánovom evanieliu, podľa ktorého pred pohrebom potierala touto rastlinou Mária Magdaléna telo Ježiša. Neobišiel sa bez nej ani Alexander Veľký, ktorý liečivou aloe hojil rany svojich vojakov. Krištof Kolumbus vozil aloe na všetky námornícke výpravy. Slúžila mu ako zelená lekáreň na množstvo ochorení. Mahatmá Gándhí jedol dužinu z aloe pri pôstoch. Takto by sme mohli pokračovať, no prenesieme sa do súčasnosti.


Ako sa pestuje?

Aloe vera je vhodná pre zdravý životný štýl, domácu liečbu, výrobu produktov pre krásu a zdravie a tiež pre lákavé recepty, ktoré uzdravujú a udivujú svojimi účinkami. Pre rast potrebuje ľahkú priepustnú pôdu a veľa svetla. Ideálna teplota v lete je okolo 25 stupňov. Škodí jej príliš veľa vody a priame slnečné svetlo v lete. Počas zimného obdobia je treba menej zalievať, počas roka zalievať raz za týždeň. Po dvoch týždňoch je potrebné aj prihnojiť.

Pre domácu spotrebu môžete aloe vera pestovať v kvetináči. Nielen že budete mať krásnu dekoratívnu rastlinu, ale túto " prvú pomoc " budete mať vždy po ruke.Účinky
1. Šupka listov obsahuje latex, ktorý má horkú chuť. Pri kontakte s pokožkou môže pôsobiť dráždivo a neodporúča sa ani na normálne vnútorné používanie. Kedysi sa šupka aplikovala ako preháňadlo, ale pretože môže spôsobovať silné kŕče v tráviacom trakte, od jeho laického užívania sa ustúpilo.

2. Druhá zložka listov je dôležitejšia, priezračná gélová tekutina, v ktorej sú práve tie najcennejšie látky - amínokyseliny, minerály a vitamíny.


Aloe vera je univerzálna. Je vhodná pri problémoch s lupienkou alebo pri problémoch onkologických (rakovina), pri astme alebo rôznych alergiách, pri popáleninách, rôznych vírusových ochoreniach, tiež napríklad pri skleróze multiplex. Je to naozaj zázračná rastlina, ktorá je hodná nášho obdivu. Dokázané liečivé účinky tejto rastliny sa delia na vonkajšie a vnútorné.


Vnútorné:
Zabraňuje dehydratácií organizmu, má silné detoxikačné účinky, podporuje činnosť pečene, znižuje hladinu cukru v krvi, cholesterolu, pomáha pri zápche, zažívacích a črevných problémoch, paradentóze, paradontóze, artritíde, cukrovke, astme, obezite, posilňuje imunitu. Hlavný význam sa však týka liečby rakoviny – aloe vera spomaľuje rast a delenie nádorových buniek.


Vonkajšie:
Aloe vera má protiplesňové, protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky, odstraňuje celulitídu, lupienku, kožné ochorenia, kožné zápaly, exémy, pomáha pri liečbe omrzlín, popálenín, rezných rán, odrenín. Zázračne pôsobí na nezdravé vlasy.Zber
Na to, ako najlepšie využiť rastlinu aloe vera príde v minulom storočí profesor odeskej univerzity Vladimír Petrovič Filatov (1875 – 1956). Jeho objav kopíroval staré úslovie, že človek pod tlakom a v strese vydá zo seba to najlepšie, čo môže. Čo to má spoločné s aloe? Pokiaľ ju krátkodobo vystavíme nepriaznivým účinkom, donúti ju to „vyrábať“ záchranné látky, takzvané biogénne stimulátory. Tie sú veľmi účinné, no v čerstvo narezaných listoch ich nenájdeme. Tento fakt tak trochu potiera tvrdenie, že aloenajlepšie účinkuje čerstvá. Nijako však neovplyvňuje fakty o účinkoch aloe. Ak však chcete účinky zvýšiť, postupuje sa takto: Odrežeme list, zabalíme ho do plátna, potom do tmavého papiera a uložíme v chladničke na 10 dní.
Vždy odrežeme spodný list rastliny, tá sa časom zacelí. List by mal byť aspoň tri roky starý, takže ak kupujeme aloe, opýtame sa predavača na vek rastliny. Päť dní pred zberom aloe vera nezalievame. List pozdĺžne rozpolíme a lyžičkou z neho zoškrabeme gélovú vrstvu, je dôležité sa vyhnúť šupke kvôli jej dráždivým účinkom. Tento čistý gél potom môžeme aplikovať priamo na postihnuté miesto na našej koži alebo na ďalšie spracovanie k vonkajšiemu alebo vnútornému použitiu.
 

RECEPTY A ALOE VERA:

Sirup na očistenie (detoxikáciu) organizmu
250 - 300 g gélu z listov aloe
0,7 l kvalitného červeného vína
500 g pravého včelieho medu
1 dcl konzumného liehu

Gél rozmixujeme, zalejeme vínom, pridáme med, lieh. Všetko miešame až do rozpustenia medu. Dáme na tmavé miesto na 5 – 7 dní. Každý deň premiešame. Precedíme cez plátno a dáme do tmavej fľaše. Užívame 3x denne po 1 čajovej lyžičke medzi jedlom, alebo 1 polievkovú lyžicu pred hlavným jedlom. Platí, že všetkého veľa škodí, takže sa sirup nesmie užívať viac, ako 2 mesiace a len raz do roka. Dávka z tohto receptu na dva mesiace vystačí.


Sirup z aloe vera na povzbudenie organizmu

100 g gélu z listu aloe vera
100 g cukru

Rozmixujeme gél z listu aloe vera v mixéri. Povaríme šťavu s cukrom na miernom plameni asi 10 minút za občasného miešania, potom prelejeme do pohára a uchováme v chlade. Doba trvanlivosti je cca 3 mesiace. Počas tejto doby užívame každé ráno ½ lyžičky sirupu zmiešaného s vodou pre povzbudenie organizmu.


Kandizovaná aloe vera na žalúdočné a črevné problémy

100 g gélovej dužiny z listu aloe vera
100 g cukru

Gél z čistého listu nahrubo naporcujeme nožom, zmiešame s cukrom a dáme do pohára s dobre uzatvoriteľným (závitovým) uzáverom. Necháme niekoľko dní odstáť a počas tejto doby tu a tam premiešame. Trvanlivosť je cca 3 mesiace.
Má tonizujúce a kompenzačné účinky na žalúdočné a zažívací trakt.
 

Aloe vera džús na posilnenie imunity

100 g gélovej dužiny aloe vera
300 ml pomarančového džúsu
200 ml minerálnej vody bez bubliniek
2 - 3 lyžice medu

Dužinu aloe vera vložíme do mixéra, pridáme med, džús, minerálnu vodu a všetko premixujeme. Ihneď pijeme.


Med z aloe vera na posilnenie organizmu
gélová dužina z troch listov aloe vera
med

Aloe vera umyjeme a zbavíme pichliačov , na 10 dní uložíme listy do chladničky zabalené v plátne a tmavom papieri . Následne ich zbavíme šupky a zmixujeme na kašu. Pridáme med v pomere 2 diely medu na 1 diel kaše. Všetko dáme do kastrólika a za stáleho miešania niekoľko minút ohrievame pri nízkej teplote.Zmes nesmie začať variť. Necháme vychladnúť a prelejeme do zaváracieho pohára.
Med užívame na posilnenie organizmu 2x denne pred jedlom , jednu kávovú lyžičkou.


Pleťová voda z aloe vera

1 veľká alpa
3 listy aloe vera
150 ml prírodnej neperlivej minerálnej vody
1 čajová lyžička citrónu
Alpu a aloe zmiešame a dáme do tmavej miestnosti na 3 týždne. Potom precedíme cez plátno a dolejeme vodu a citrón. Všetko ešte raz prefiltrujeme.
Obklad – gél na boľavé miesta
4 listy aloe vera
20 acylpyrínov
1 veľká Lesana

Listy nakrájame na malé kúsky. Vložíme s acylpyrínmi do Lesany. Všetko necháme stáť asi jeden týždeň. Potom precedíme alebo prefiltrujeme cez husté plátno. Na boľavé miesto prikladáme ako obklad. Pred použitím môžeme vychladiť. 
Recepty z aloe vera v podobe energetických nápojov

Nápoje chutia skvele a sú plné energie. Majú vysoký podiel vlákniny a len 150 kalórií, pritom dokážu zasýtiť na dlhú dobu. Recepty z aloe vera sú vhodné hlavne pre tých, ktorí sa pokúšajú schudnúť. Odporúča sa tieto nápoje zaradiť do jedálnička raz týždenne.
 

Aloe vera nápoj s cviklou a jablkom
200 g červenej repy
2 jablká
25 ml šťavy z aloe vera alebo gélu z čerstvého listu
soľ
½ čajovej lyžičky nastrúhaného chrenu

Olúpeme cviklu, rozštvrtíme jablká a odstránime jadrovníky. Repu aj jablká dáme do odšťavovača. Ak máme gél, je potrebné takisto ho odšťaviť. Vmiešame šťavu z aloe vera a nastrúhaný chren, dochutíme soľou.
 

Aloe vera nápoj s malinami a mangom
½ manga
1 pomaranč
25 ml šťavy z aloe alebo gélu z čerstvého listu
100 ml medového melónu ( bez šupky )
50 g malín
Ošúpeme mango a melón, všetky ingrediencie dáme do mixéra a premixujeme.

 

RECEPTY Z ALOE VERA PRE KRÁSU TELA

Obklad z aloe vera
Dáva sa na opary, akné, popáleniny, bodnutie hmyzom .Recept je jednoduchý. Stačí odrezať celý list, umyť a zbaviť ho pichliačov. Vždy po niekoľkých hodinách priložíme list na postihnuté miesto. Zakaždým odkrojíme koniec listu, aby sme získali čerstvú šťavu. Vďaka týmto obkladom opary menej bolia a hlavne sa rýchlejšie hoja.
 

Suché a lámavé vlasy
Po umytí vlasov si urobíme zábal z aloe vera. Množstvo gélu závisí na dĺžke a hustote vlasov, pre strednú dĺžku vlasov si pripravíme100 ml - 200 ml gélu. Pokrájaný gél zmixujeme a votrieme do vlasov. Zabalíme do igelitu a uteráka. Gél necháme asi pol hodiny pôsobiť a potom opláchneme. Vlasy sú už po troch zábaloch oveľa pevnejšie. Navyše lupiny, ktoré sme mali vo vlasoch zmiznú.

Čítaj celý článok
anelap
4. okt 2017 Čítané 154x

Propolis (včelie lepidlo) je zmesou živíc, vosku, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych prírodných látok. Účinný je v kombinácii s liehom, kde sa zosilňujú jeho prírodné antiseptické a antivírusové vlastnosti. Propolis zvyšuje odolnosť organizmu a urýchľuje jeho rekonvalescenciu, užíva sa v "chrípkovom období" a je vhodným pomocníkom pre ženy v prechode.

O liečivých vlastnostiach najznámejšieho včelieho produktu, teda medu, vie azda každý. No nie je to len včelí med, ktorý nám môže pomôcť pri rôznych neduhoch, ale aj o niečo menej známy propolis.

Zloženie propolisu je v každom úli, v každej oblasti a v každom ročnom období iné. Jeho farba zavisí od zdroja živice.  Propolis z jedného úľa preto môže mať liečivé vlastnosti, ktoré propolis z iného úľa nemá. Vlastnosti propolisu závisia od rastlinného zdroja a včelár ich nemôže ovplyvniť. To môže byť dôvodom, prečo sa propolisu pripisuje toľko rôznorodých liečivých účinkov, a znemožniť opakovanie vedeckých štúdií, ktoré sa výskumom týchto účinkov zaoberajú. Aj vzorky propolisu získané z jedného včelstva sa môžu líšiť a kontrolované klinické testy sú preto takmer nemožné.

 Chemické zloženie propolisu z miernych a tropických oblastí sa líši. Typický propolis má asi 50 zložiek, 50 % tvoria živice a rastlinné balzamy, 30 % vosky, 10 % esenciálne oleje a 5 % peľ, flavonoidy, éterické oleje, vitamíny (najmä skupiny B) aj minerálne látky (vápnik, železo, či mangán a ďalšie). 

Načo je dobrý? Včelí propolis je výborným prostriedkom na podporu imunitného systému, pôsobí proti rôznym mikróbom a vírusom. S obľubou sa propolis využíva pri liečbe kožných ochorení, či už akné, bradavíc ale tiež popálenín alebo rozličných zápalov na koži. Propolis urýchľuje a uľahčuje hojenie rán.

 Propolis pôsobí na imunitný systém, v závislosti od zloženia môže mať silné antibiotické a antifungálne účinky a štúdie naznačujú, že skutočne môže byť účinný pri liečbe popálenín. Je tiež objektom stomatologického výskumu, pretože existujú dôkazy, že vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam aktívne chráni pred zubným kazom a inými ochoreniami ústnej dutiny. 

Časté využitie má propolis aj pri problémoch v ústnej dutine. Ak vás napríklad trápia bolestivé afty či zuby alebo zapálené ďasná, vyskúšajte si ich liečiť propolisom. Boľavé hrdlo je ďalšou záležitosťou, s ktorou si propolis dokáže dobre poradiť. 

 Niektorí ľudia môžu na tento včelí produkt reagovať alergicky a preto je dobré si vopred vyskúšať prípadnú citlivosť na propolis. Pokiaľ by ste chceli propolis užívať vnútorne, začínajte s menšími dávkami a taktiež sledujte reakciu vášho tela. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia alergickí na pele, i keď nie je pravidlom, že pri alergii na niektoré pele je propolis nevhodný.

Účinky propolisu:

- anestetické - tlmí bolesť, napr. kĺbov, svalstva, zubov...
- zápaly ďasien, afty, zuby
- prírodné antibiotikum
- zlepšuje imunitu
- stimulačné - povzbudzuje imunologický systém organizmu
- antitoxické - ruší účinky niektorých jedov a bakteriálnych toxínov
- baktericídne, antivírové, antimykárne - ničí a brzdí rast baktérií, vírusov a plesní
- dematoplastické, antifilogistické - podporuje hojenie rán a pôsobí protizápalovo
- tlmí účinky škodlivého žiarenia na organizmus

S propolisom sa najčastejšie stretávame vo forme propolisovej tinktúry. Tinktúra vzniká lúhovaním surového propolisu v alkohole, jeho následným scedením a zriedením na 60% koncentráciu. Na dokonalé vylúhovanie propolisu je potrebný koncentrovaný alkohol (80% - 96%), preto nie sú v vhodné slabšie náhrady v ktorých sa propolis dokonale nerozpustí a tinktúra nie je dostatočne účinná.

Čítaj celý článok
anelap
3. okt 2017
Zdravo,vtipne a chutne pre deti 86 fotiek
anelap
3. okt 2017
Ide to aj zdravšie 48 fotiek
anelap
19. aug 2017 Čítané 297x

ako 18 ročná som začala mať záchvaty, tŕpli mi ruky, krk a hlava, nevedela som rozprávať,hýbať sa a necítila som či dýcha,prehĺtam. Okamžite na neurológiu a návštevy lekárov, mnoho vyšetrení....a výsledok? Ste v poriadku len užívajte lieky pre neurotikov. Tak to teda nie! od 18 rokov? tak som dostala len magnézium vraj na nervy. Tak fasa, a tak som užívala magne pravidelne, no tlak klesol na 50/80 hrôza ani po dome som nevedela chodiť nieto ešte von z domu do školy. No potom som si našla vhodné množstvo magnézia na deň aby som to zvládala. Teraz sa o tetanii píše veľa. Našla som článok kde odporúčajú nielen magnézium ale aj kalcium a céčko. pretože magnezium sa zle vstrebáva ak je nedostatok kalcia a tak užívam kalcium a megnézium a ked je už naozaj zle tak aj 4 magnézia denne. Často som unavená a tak pridávam aj celaskon, no objavila som ešte jeden zázrak prírody na únavu a to včelí peľ, mám aj granulky no radšej mám v tabletách. Poskytuje široké spektrum výživných látok a má pre organizmus blahodárne účinky. Zvyšuje energiu, posilňuje imunitu, nervový systém a zároveň prispieva k správnemu fungovaniu čriev a tráviaceho ústrojenstva. Je liečivý, omladzujúci a má schopnosť bojovať proti rôznym chorobám.Dokonca ho dávam aj deťom v období jari a jesene kedy hrozia častejšie virózy ako prevenciu proti ochoreniu.

Peľ  je zdrojom:

 • bielkovín a proteínov
 • aminokyselín
 • jednoduchých a zložitých cukrov
 • veľkého množstva vitamínov ( najmä celý komplex vitamínu B,C) a minerálnych látok
 • enzýmov a koenzýmov
 • mastných kyselín rastlinného pôvodu
 • zvyšuje energiu a vitalitu
 • posilňuje imunitný i nervový systém
 • napomáha tráviacemu ústrojenstvu
 • je účinný pri nechutenstve a strate hmotnosti
 • zneškodňuje jedy, čím je účinný pri alergiáchje účinný pri srdcovo – cievnych ochoreniach
 • napomáha pri zápche, ochoreniach pečene a žlčníka
 • pomáha pri poruchách spánku a depresiách – obsahuje zinok a B6, ktoré majú ukľudňujúce účinky na organizmusje nápomocný pri ochoreniach kĺbov, kože i očí
 • je účinný pri poruchách mužskej potencie
 • zmierňuje účinky žiarenia pri onkologických ochoreniach

Dôležité však je že mi to pomáha a záchvaty sú miernejšie a omnoho menej časté. 

Čítaj celý článok
anelap
29. júl 2017 Čítané 26x

Esenciálne oleje (silice) sú aromatické esencie,  získavané z rôznych častí rastlín: kvetov, výhonkov, ovocia, šupiek, kôry, koreňov, stoniek. Sú darom prírody a ľudstvo si ich váži už od staroveku. Aromaterapia doslovne znamená liečenie prostredníctvom vôní a je jedným z odvetví fytoterapie.

Veľa ľudí používa esencie iba na prevoňanie priestoru. No vôňa ukrytá vo fľaštičke dokáže toho neuveriteľne viac. Príroda nám ponúka esencie, ktoré môžu okamžite zmierniť fyzické symptómy a súčasne budú pôsobiť aj na emočnú a mentálnu rovinu.  V esenciách sú obsiahnuté všetky charakteristické vlastnosti rastliny a ich terapeutický účinok prebieha na vyšších (jemnejších) úrovniach, než účinok ľubovoľnej časti rastliny.

Ak je náš organizmus rozladený, vhodná esencia vie obnoviť správnu energetickú rovnováhu.

Esenciálne oleje sú prírodné organické látky. Majú jedinečné zloženie a vlastnosti rastliny, z ktorej pochádzajú. Sú zmesou stoviek aktívnych molekúl. Toto udeľuje éterickým olejom koncentráciu, rôznorodosť a už v jednej kvapke sa  ukrýva výnimočná energetická sila. Pri zmesiach túto silu vieme ešte násobiť.

Do krvného obehu sa dostávajú dvoma spôsobmi.

Cez dýchacie ústrojenstvo, alebo cez pokožku. Pri inhalácii sa vôňa najskôr dostane do nosa, odtiaľ putuje do krvného obehu a potom priamo k orgánom a centrálnej nervovej sústave. Preto vieme riešiť fyzickú a zároveň emociálnu príčinu problému.

Iba kvalitné silice sú vhodné na terapeutické účely.

Nezabúdajme, že syntetické esencie sú veľmi škodlivé! Dnešný priemysel dokáže vyrobiť i lacné chemické náhrady, ktoré čuchom nedokážeme rozoznať. Iba kvalitné silice sú vhodné na terapeutické účely!!!

Pri Forever essential oils máme istotu najvyššej kvality. Účinok závisí od zloženia, zloženie od kvality prostredia pri pestovaní (od minerálneho obsahu pôdy, od klímy…), od kvality spracovania (proces destilácie vodnou parou, lisovanie za studena) a od ďalších faktorov.

Kým éterické oleje sú získavané z rôznych častí rastlín, nie je možné ich zameniť za oleje rastlinné. Rastlinné oleje sa extrahujú z orechov, semien a zrniek. Oproti esenciálnym olejom sú hustejšie, mastnejšie, používajú sa ako nosné oleje práve v kombinácii s éterickými olejmi.

Najzákladnejšie oleje, ktoré môžeme používať sú Citrón, Mäta a Levanduľa.

Citrón: 

-stáročia sa používa na dezinfekciu, čistenie a osvieženie oblečenia.

-vie povzbudiť a dodať energiu

-pomáha pri infekčných kožných ochoreniach:plesne,kandidy,dasná(výplachy), čistí pleť, pigmentové škvrny

-posilňuje imunitu

-mierni stres,posilňuje nervový systém,lepšie sústredenie

-posilňuje tráviaci systém,problémy s trávením,žlčníkom,hllísty,uvoľňuje krče

-prečisťuje krv a lymfu

-znižuje teplotu

-posilňuje cievy

- ja ho najviac využívam pri prechladnutí detí ako pomocníka na prečistenie dutím, cez deň do aromalampy v priestore a v noci kvapku na vatový tampón na vankúš pre pokojný spánok

-na foto v mojom albume mám dokonca mmožnosť ako liečiť bradavicu pomocou citrónového oleja 

Mäta/pepermint: 

-osviežuje mozog,stimuluje myseľ,je vynikajúca proti bolestiam hlavy

-bolestivá menštruácia,nevoľnosť

-teplota

-koliky

-zuby

-artritída,reumatizmus

Levanduľa: 

-je veľmi upokojujúca a protistresová,prírodné sedatívum,utišuje migrény,depresívne stavy

-pomáha pri popáleninách, rankách a rôznych infekčných kožných problémoch

-pomáha pri infekčných ochoreniach a vírusoch

-znižuje tlak

-posilňuje srdce

-podporuje tvorbu nových buniek

-vo vlasovej kozmetike pôsobí proti lupinám a vypadávaniu vlasov

Aká je vaša obľúbená esencia? Nebojte sa experimentovať! Ak esencie budete užívať po kvapkách, budú vám dobrým pomocníkom a prinesú veľa radosti. Používajte pomocou aromalampy, zvlhčovačov, rozprašovačov, pomocou masáži, kúpeľov a zábalov.

Čítaj celý článok
anelap
29. júl 2017 Čítané 43x

 je hydratačný krém s najvýšším obsahom Aloe Vera gélu a to viac, ako 70% a antibiotickými vlastnosťami, vďaka propolisu.  

Aloe Propolis Creme obsahuje:

 • aloe Vera gél - protizápalový a hojaci účinok, obsahuje histamín
 • propolis -  prírodné antibiotikum a urýchľuje hojenie
 • vitamín E – ochraňuje pokožku pred UV žiarením, napomáha pri boji s akné
 • kyselina askorbová (vitamín C)
 • extrakt z rumančeka pravého – napomáha pri kožných problémoch
 • betakarotén (provitamín A) – odďaľuje starnutie pokožky a tvorbu vrások
 • lanolín – redukuje suchosť pokožky
 • extrakt kostihoju – účinný pri hojení rán, na bolestivé svaly a kĺby

Bohaté zloženie Aloe Propolis Creme má blahodárne účinky na pokožku a pôsobí na ňu vo viacerých smeroch a pomáha pri rôznych problémoch:

 • psoriáze,akné,ekzémoch,tlmí pocit svrbenia vďaka histamínu obsiahnutého v Aloe Vera gély
 • pri nachladnutí,suchej pokožke,popáleninách,uštipnutí hmyzom

hydratuje, vďaka propolisu, ktorý má antibiotické účinky, ukľudnuje – vďaka vitamínu E a provitamínu A, radí sa i medzi krémy vhodné pre masáž pre svoje husté zloženie a príjemnú vôňu, ja ho používam pri ženských problémoch hlavne pri mykózach a infekciách vnútorne ako čípok, deťom natieram na hrudník pri kašli, ale aj pri zaparenom zadočku u pliienkovaných detí

Návod na použitie:

Použitie  Aloe Propolis Creme  je podľa potreby, či už ako bežná starostlivosť o pokožku a teda na denné použitie, alebo v prípade kožným problémom. Keďže má i antibiotické účinky vďaka propolisu je veľmi účinný pri drobných rankách, poštipnutiach drobným hmyzom. Krém sa krúživými pohybmi votrie do pokožky až kým nezostane na nej nezostane film, ktorý má ochrannú funkciu. Vďaka hustému zloženiu a príjemnej vôni je Aloe Propolis Creme  vhodný i k relaxačnej masáži.

Po vyskúšaní Aloe Propolis Creme pochopíte, prečo je jeden z najlepších prípravkov v starostlivosti o pokožku a že by nemal chýbať v žiadnej domácnosti.

Obsah: 113g

Čítaj celý článok
anelap
23. júl 2017 Čítané 20x

je extra jemný čistiaci prostriedok. Na rozdiel od ostatných mydiel aloe vera na ruky a tvár nedráždi a nevysušuje pokožku, ale zanechá ju vláčnu a hladkú na dotyk.

            Bohaté perleťové a hydratujúce zloženie obsahuje dostatočné množstvo aloe vera, vďaka nemu budú vaše ruky a tvár chránené pred škodlivinami. Obsahuje tiež morské extrakty, ktoré pomáhajú obnoviť rovnováhu vlhkosti rúk a nechtov. Vaše ruky už nebudú nikdy drsné a začervenané. Budú krásne hydratované vďaka zázračnej rastline aloe vera.

 Produkt je tak univerzálny, že je vhodný pre všetky typy pleti a dokonca vytvára luxusnú penu, ktorá odstráni aj tie najhoršie nečistoty  - zanecháva pocit hladkej pokožky a hodvábnej čistoty. Taktiež sa toto skvelé mydlo dá použiť ako gél na holenie – zabraňuje podráždeniu pokožky po holení. Mydlo je biologicky rozložiteľné, pH je vyvážené a prispôsobené pokožke, čiže ju nedráždi, je dostatočne mierny – môže sa použiť na tvár, ruky, vlasy a telo, dokonca každý deň. Je vhodný nielen  pre dospelých, ale ja deti a tých, ktorí majú obzvlášť citlivú pokožku. Ja osobne ho používam pre syna aj dcéru. Osvedčil sa mi ako intim gel na intímnu hygienu ale aj ako čistiaci gel na tvár. 

Aloe vera je známa aj svojou pomocou pri ťažkom akné, obsahuje veľa vitamínov a prospešných látok, pre zabezpečenie hladkej a pružnej pokožky. Nájdeme aj v spojení s čajovníkom a inými produktmi. Pri ťažkom akné, kde si už nevieme dať rady, pomáha protizápalovo, má schopnosť, že sa zápal a akné nerozširuje na ďalšie ešte nepostihnuté miesta – zachováva celistvosť kože pri drobných rankách a urýchľuje hojenie.

Čítaj celý článok
anelap
22. júl 2017 Čítané 95x

Aloe First sprej je prvá pomoc pri drobných poraneniach pokožky. Má upokojujúce, chladivé,  protizápalové i dezinfekčné účinky a aj napriek tomu je natoľko šetrný, že je určený i pre citlivú pokožku.

Aloe First sprej obsahuje aloe vera gél a viaceré bylinné extrakty, ktoré sú nápomocné pri ošetrení drobných kožných poranení a jeho celkovom liečivom účinku:

 • Aloe vera gél - protizápalový a hojaci účinok
 • Včelí propolis - antibiotický a tiež hojaci účinok
 • Nechtík -  nápomocný pri  popáleninách, omrzlinách, nápomocný pri hojení rán
 • Myší chvost – účinný pri zápaloch, kŕčoch, tiež má dezinfekčný účinok
 • Materiná dúška – posilňuje protizápalové a hojivé účinky, napomáha pri astmatických ochoreniach
 • Rumanček – je úľava pre rany, pôsobí ukľudňujúco, napomáha suchej pokožke
 • Púpava – znižuje svrbenie pokožky, napomáha pri liečení vyrážok
 • Eukalyptus – dezinfekčný a ochranný  účinok (dýchacie cesty)
 • Múčenka – hojivý účinok, prvá pomoc pri vonkajších poraneniach kože
 • Šalvia  - protizápalové účinky, napomáha pri angíne, astme, zápale hrdla a priedušiek
 • Zázvor – prírodné antibiotikum, podporuje imunitu, detoxikuje telo, zlepšuje trávenie, zlepšuje dýchanie najmä pri chrípke, eliminuje rast rakovinotvorných buniek
 • Borákový extrakt – upokojuje citlivé miesta na pokožke a vyrážky, nápomocný pri drobných krvácaniach
 • Extrakt zo santalového dreva – ukľudňuje pokožku a napomáha pri starostlivosti o ňu

Využitie:

 • pri prechladnutiach, problémoch s dýchacími cestami
 • pri popáleninách (i po opaľovaní)
 • pri poštipnutiach a pohryznutiach hmyzom
 • pri alergii na slnko po depiláciina vlasy ( po farbení, ale i ako prevencia pri vypadávaní)
 • pri drobných poraneniach pokožky
 • pri plesniach pri akné a drobných bradaviciach
 • UV ochranu vlasov pred vysúšaním (vplyvom slnečného žiarenia a účinku peroxidu obsiahnutého vo farbách na vlasy
 • Upokojenie podráždenej pokožky po depilácii voskom
 • Problémy s dýchacími cestami, bolesti hrdla, nádcha (ako spray do nosa)...

Použitie:

 • na postihnuté miesto pre zmiernenie kožných problémov
 • pri nachladnutí aplikovať na postihnuté miesto každú hodinu, ako spray do nosa
 • pri alergii na slnko pred slnením a opakovať i počas samotného slnenia
 • výborný pomocník aj pri znižovaní horúčky spolu v kombinácii s ALOE ACTIVATOR
Čítaj celý článok
anelap
1. júl 2017 Čítané 143x

Raz som našla na veľkom palci na synovej nohe niečo podobné bradavici, aspoň ja som podobnú mala kedysi dávno. Malo to také dlhé čierne tenké korienky, ktoré siahali hlboko do kože. Mne bradavicu  vypaľovali cca 3 týždne samozrejme dusíkom, šialene to bolelo nielen pri chôdzi ale aj po "vypálení", preto som nechcela určite zvoliť túto liečbu pri synovi, ktorý mal vtedy 3 a pol roka.  Tak som začala "googliť" našla som mnohé babské recepty ako na bradavicu. V mnohých z nich bol citrón poprípade aj ocot, no ocot kožu narúša a tak som ocot zavrhla, kôra citrusov je postrekovaná a tak obsahuje mnohé chemikálie a nechcela som aby sa mu stav zhoršil. Mám však doma 100% citrónový olej a tak keď v noci zaspal som mu kvapla kvapku na postihnuté miesto po dobu 4 nocí a na piaty deň mu bradavica zmizla úplne. Teraz je mojím pomocníkom pri upchatom nose. Cez deň ho používam v aromalampe a v noci kvapnem kvapku na vatový tampón a dám na vankúš dieťaťa. Až do rána bieleho spíme pokojne.

Čítaj celý článok
anelap
22. jún 2017 Čítané 82x

Pri AE je liečba pokus / omyl, tú používajú aj lekári ak vám nezaberie jeden kortikoid skúsime druhý.Kortikoidy som striktne už odmietala, pretože syn začal byť na nich závislí už po dvoch rokoch, preto neviem čo by bolo postupne ako často by sme potierali?pomáhalo by mu to ešte? neviem no rozhodla som sa zakročiť. Produkty spoločnosti som poznala už dlhšie no neúživala som ich nakoľko som bola voči ním skeptická a ich cena má skôr odrádzala no rozhodla som sa skúsiť ako poslednú možnosť inak ostaneme na kortikoidoch. Na moje veľké prekvapenie zabrali a relatívne rýchlo, preto vznikla séria týchto článkov nakoľko mnohí moji známi sa ma pýtajú ako sa nám podarilo ekzém vyliečiť, pretože nás poznali aj pred tým a videli stav ekzému.

Stabilizovaný aloe vera gél (96% hmotnostných) + prírodné stabilizačné prísady.

Obsah živín v aloe vera

• Proteíny (jednoduché bielkoviny) sú nevyhnutné pre všetky živé bytosti. Sú využívané pri tvorbe tkanív a energie.
• Vitamíny: A, B1, B2, B6, cholín, v malom množstve B12, C, E, niacín (PP), kyselina listová.
• Minerálne látky: draslík, vápnik, horčík, sodík, mangán, meď, zinok, chróm, železo, a ďalšie stopové prvky.
• Aminokyseliny (stavebné zložky bielkovín): v géle sa nachádza 20 z celkového množstva 22 aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre ľudský organizmus a 7 z celkového počtu ôsmich esenciálnych aminokyselín, ktoré si ľudský organizmus nevie vyrobiť, musíme ich dodávať potravou.
• Cukry – sacharidy: dôležitý je polysacharid acemannan, ktorý dokáže prenikať do krvi a má imunostimulačné účinky.
• Enzýmy: sú veľmi dôležitou súčasťou. V dnešnej potrave sa nám ich nedostáva, pretože je to termolabilná látka, ktorá sa ničí už pri 40 *C. Takže všetky pasterizované, konzervované a inak tepelne upravované potraviny už enzýmy neobsahujú. V aloe vera je veľa druhov enzýmov, ktoré pomáhajú štiepiť potravu, čím napomáhajú tráveniu. Všetky živiny v našej potrave sa môžu účinne absorbovať. Bez enzýmov nefunguje správne trávenie, to má za následok poruchy imunitného systému a s tým súvisiace rôzne ochorenia.
• Mastné kyseliny (3 hlavné typy): pôsobia ako silné protizápalové činidlá. Tri najznámejšie: cholesterol, campesterol a D-sitosterol.
• Saponíny: tvoria 3 % gélu, sú to látky, ktoré majú čistiace a antiseptické účinky.
• Lignín: drevitá látka, ktorá má obrovskú schopnosť prenikať (a keď má pri sebe iné účinné látky, zoberie ich so sebou) cez kožu pri krémoch, cez sliznice pri vnútornom používaní.
• Antrachinóny: vo vysokej koncentrácii majú preháňajúci účinok – vysoký obsah antrachinónov je v šupke listu, preto spolčnosť Forever používa iba čistý gél z vnútra listu! Antrachinóny majú vynikajúce analgetické (bolesť tlmiace), antibakteriálne, protiplesňové a virucídne účinky. Antrachinóny dodávajú šťave horkú chuť a žltú farbu.

Aloe vera

• Harmonizácia imunitného systému. Jeho úlohou je chrániť organizmus pred zmenami spôsobenými inváziou mikroorganizmov, ako sú baktérie, vírusy alebo pozmenenými bunkami, ako sú nádorové.
• Zníženie toxicity organizmu
• Dužina z aloe vera nepôsobí negatívne s ničím, s čím príde do styku. Či už je to akékoľvek jedlo alebo lieky. Naopak, podporí výrazne ich účinky. Eliminuje vedľajšie negatívne účinky rôznych iných prípravkov.
• Harmonizácia metabolických funkcií (látková výmena)
• Tráviaca sústava
• Protizápalový účinok – využitie pri zápalových ochoreniach, popáleninách, zápalových procesoch na koži...
• Protivírusový účinok
• Protiplesňový účinok
• Regenerácia buniek
• Antipyretický účinok (znižovanie horúčky)
• Zvýšenie prahu bolesti

Právna doložka

Výrobky Forever Living Products
obsahujú vitamíny a minerálne látky, dopĺňajú ich nedostatok vo výžive a tým pomáhajú posilňovať zdravie. Nemajú za účel diagnostikovať, zmierňovať, liečiť, uzdravovať alebo predchádzať špecifickým chorobám alebo skupinám ochorení. Ak máte zdravotný problém, konzultujte ho so svojím lekárom.

Čítaj celý článok
anelap
21. jún 2017 Čítané 146x

Tak ako mnohí ľudia a deti v mojom okolí aj moje dieťa trpelo atopickým ekzémom od narodenia. Najprv sme mali lem občasné suché miesta na tele a preto prišli mastičky- Excipial,indulona, postupne sa nám však stav zhoršoval a my sme začali navštevovať kožnú lekárku. Pribudli nám nové mastičky, návrhy diét a nezabudnem na kortikoidy, ktoré každý veľmi dobre pozná. Doporučené mi boli s vetou: „nebojte sa veď mu dávate len malé množstvo, to mu uškodiť nemôže len pomôcť.“ Povedzme si pravdu kto si neprečítal príbalovú informáciu? Ja si myslím že každý jeden si o kortikoidoch naštudoval nielen z príbalových letákov, ale aj z „uja google“ ako aj od skúseností mamičiek. Kortikoidy sú relatívne modernou možnosťou liečby ochorení kožného typu, a testy nie sú veľmi 100% nakoľko ubehla krátka doba kedy sa zaradili do každodenného života, preto nie sú ani lekári schopný poskytnúť 100% informácie o škodlivosti prípadne prospechu kortikoidov pre naše telo.

Nám sa AE prejavil najprv na celom tele následne len na krku, kde to bolo suché a praskalo to pravidelne každé 2 týždne, pokiaľ mu to prasklo natrela som mu to kalciovou mastičkou a prelepila, aby sa nezaniesla žiadna infekcia do otvorenej rany. Následne som navštívila iného kožného lekára, ktorý samozrejme očiernil predchádzajúcu liečbu a jediné čo urobil bola zmena kortikoidov. No stále to boli kortikoidy. Problém nám nepomohla vyriešiť ani návšteva alergologickej ambulancie nakoľko mu odbery nepotvrdili žiadnu alergiu. Reakcia lekárky bola: „mrzí ma to no vaše dieťa nemá alergiu“-čo ju mrzí?ja som bola osobne rada že nie sme alergikom, avšak z pohľadu AE sa nám nevyriešil problém.

Začala som čítať. Veľa. Rôzne články o samotnom AE, prečo vzniká, príčiny, liečba. Dozvedela som sa že AE nie je problém kože, vnútorná nerovnováha tela sa prejavuje poškodením kože. Takže pokiaľ vyriešime vnútorné nerovnováhy tela docielime aj vyliečenie kože. Nakúpila som vonné lampy, nakoľko to bolo v oblasti krku a tam je podľa čínskej medicíny krčná čakra. Verila som už všetkému a dúfala že konečne nám niečo pomôže. Kortikoidy boli samozrejme ešte stále súčasťou nášho života. Keďže som nastupovala do práce, syn nemohol ísť v takomto stave do škôlky a začala som intenzívne riešiť zdravotný stav syna.

Nastúpila príroda, ktorá na nešťastie prichádza ako posledná možnosť riešenia a zlepšenia zdravotného stavu. Povedala som si že ak mu to nepomôže určite mu to neublíži. Na moje prekvapenie po dvoch týždňoch užívania sa nám stav rapídne zlepšil a prestalo nám to praskať po ekzéme sme maly na krku len červený fliačik, ktorý zmizol úplne po 2 mesiacoch užívania. Počas samoštúdia som sa dozvedela, že pokiaľ vylúčime z jedálnička akýkoľvek alergém trvá 3 mesiace kým sa prejaví na zdravotnom stave, pretože 3 mesiace trvá kým čokoľvek prejde celým telom. Preto som po troch mesiacoch liečbu prerušila. Momentálne užívame gél vnútorne dva krát ročne po dobu približne 2 mesiace a to na jar a jeseň, hlavne z dôvodu posilnenia imunity.

Prajem všetkým mamičkám bojujúcim s AE mnoho trpezlivosti a deťom rýchle vyriešenie problému a uzdravenie.

Alena

Čítaj celý článok
anelap
28. sep 2013
Pre radosť 82 fotiek