Prosím poraďte túru resp.prechadzku v prírode kam sa dá ísť s kočíkom s 8 mes.dietatkom...vychodne slovensko.vysoke Tatry...ďakujem
Pozývam do súkromnej skupiny Zrelé ženy 50+
https://www.modrykonik.sk/group/12594/
kde si budeme písať o všetkom,čo sa týka nášho veku /zdravie,stravovanie,kozmetika,rodina,vnúčatká,dôchodok..../ Skupina je súkromná,bude povolená aj kúpa a predaj napr. kozmetika,oblečenie,ale nie je to priorita skupiny.Treba požiadať o vstup do skupiny.
Dovolenka v máji a potom v septembri.cele leto v práci okrem sem-tam možno dvakrát1-2 dní ako predĺžený víkend.Da sa to či nem dobrý nápad?Vaše skúsenosti ? Ďakujem.
z FB
TRAMPOLÍNY Z POHLEDU TRAUMATOLOGA
Včerejší služba na naši Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN v Motole byla jako vždy výživná. Kromě desítek jiných úrazů mě nejvíce zaměstnali 3 pacienti, kteří si přivodili úrazy na trampolíně. Nešlo o banální úrazy, ale o zlomenou stehenní kost, zlomenou holenní kost a sériovou zlomeninu hrudních obratlů.
Páteř si zlomil 12ti letý kluk, který při pokusu o třetí salto dopadl v ohnutí dopředu (v hyperflexi) a způsobil si kompresivní zlomeninu několika hrudních obratlů, přičemž 5. hrudní obratel se snížil až o 1/3 své výšky. Je hospitalizován, čeká ho dovyšetření MRI a pokud bude mít štěstí, tak se vyhne operaci, ale i přesto bude muset ležet několik týdnů a mít klidový režim několik měsíců.
Ale ještě více mě ale znepokojili zlomeniny u dalších dvou pacientů, kteří neměli ani 3 roky. První si způsobil zlomeninu holenní kosti těsně pod kolenem (typická trampolinová zlomenina), která ale nebyla dislokovaná, proto jsme mohli naložit vysokou sádrovou fixaci na celou dolní končetinu a propustit pacienta domů. Sádru bude mít na 1-2 měsíce a následně se bude opět učit chodit. Poslední pacient si zlomil stehenní kost v její horní části . Tato zlomenina již je dislokovaná a vyžaduje hospitalizaci a léčbu v řadu měsíců. V prvním kroku se zkouší konzervativní léčba složená z vertikální náplasťové trakce (obrázek uprostřed), kdy jsou nohy vytažené ke stropu a s následným naložením sádrové spiky, což je sádra obalující celou dolní končetinu, část druhé dolní končetiny, pánev a břicho (obrázek vpravo). Pokud by to nestačilo, tak by i v tomto věku byla nutná operace. Léčba ve všech případech v řadu měsíců.
Nepíšu to sem proto, abych plošně zakazoval sportovní aktivity dětem. Já sport podporuji, ale je nutné vědět v jakém věku, je který sport pro děti vhodný. Trampolíny jsou nestabilní podložky, na kterých je mnohem obtížnější udržet rovnováhu, než na pevné podlaze. Zároveň umožňuji mnohem větší výskoky, s následnými dopady které jsou mnohem obtížněji koordinované, přičemž váha dopadajícího těla se s výškou výskoku mnohonásobně zvětšuje.
DOPORUČENÉ RADY:
1. Na trampolínu nejdříve v 6-8. roku. To je věk, kdy již dítě má většinou dostatečnou posturální kontrolu nad svým tělem. Teprve až dítě umí stát na pevné podložce na jedné noze, běhat, skákat, chodit střídavě do schodů i ze schodů, balancovat a hopsat může přistoupit k trampolínám.
2. Stejně tak i koordinace pohybů trupu, horních a dolních končetin při skákaní a běhání musí být dokonalá na pevné podložce a až pak je možné je zatěžovat nestabilním povrchem. Pohybovou inteligenci má samozřejmě každé dítě jinou. Některé děti se velmi rychle učí různým sportů, ale taky pádům. Pokud je dítě méně sportovně nadané, mělo by o to více využívat všestranné tréningy (prvky z atletiky, gymnastiky, ale také i z parkouru či juda) pod vedením trenérů, aby vědělo jak správně skákat a taky padat bez zranění.
3. Neskákat najednou s jinými dětmi a už vůbec ne různě velkými dětmi či dospělými. Výrazně se tím mění vlastnost trampolíny a hrozí i riziko úrazu pádem jednoho člověka na druhého.
4. Trampolína není teta na hlídání, dozor dospělého je u malých dětí nezbytný. Nepřenášejte zodpovědnost na starší děti. Berte jí stejně vážně jako bazény.
5. Jídlo, pití, žvýkačky, lízátka a ani bonbony na trampolínu nepatří.
6. Nastavit časový limit dle síly a vytrvalosti dítěte, jinak se zvyšuje riziko úrazů z nepozornosti a únavy.
7. Nedělat salta, ani jiné přemety bez správné techniky v žádném věku. Chce-li dítě vědět provádět gymnastické kousky, tak mu zaplaťte hodinu s trenérem gymnastiky nebo parkouru. Obecně každé první skákání na trampolíně by mělo být pod vedením trenéra. Je to stejné jako byste pustili dítě lézt na stěnu bez edukace člověkem, který ho naučí technice lezení a jištění.
Nejsem ortoped, který dětem zakazuje všechny sporty kromě šachu. Ať se radují z pohybu při hraní basketbalu, plavání a lyžování. Ale zrovna u trampolín je riziko úrazu mnohem větší než u jiných sportů, pokud na nich skáčou děti s nedostatečnou schopností udržet rovnováhu, s nedostatečnou koordinaci pohybu, malou sílou, nebo bez správné techniky skoků a dopadů. Myslete na zdraví svých dětí a berte trampolíny vážně, protože závažných úrazů z trampolín je celá řada a můžou skončit ještě hůř, než "jenom" zlomenými nohami nebo páteři.
Dnes v piatok 25. marca 2022 pri kajúcej pobožnosti od 17:00 h pápež František v zjednotení s biskupmi, kňazmi a veriacimi zverí a zasvätí celé ľudstvo, osobitným spôsobom Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie (predpokladaný čas zasvätenia o 18.30 h).
Bude to odpoveď na prosbu ukrajinských biskupov, a aktualizácia zasvätenia, o ktoré žiadala Panna Mária pri zjaveniach vo Fatime.
Pozývame Vás, pripojte sa aj Vy k tejto modlitbe zasvätenia.
Mária, Matka naša, zasväcujeme seba
i všetkých členov našich rodín Tvojmu Nepoškvrnenému Srdcu v živote i v smrti, aby nás chránilo od každej záhuby duše i tela. Vieme, Matka, že tí, ktorých ochraňuješ, sú v bezpečí, a preto sa odovzdávame Tvojmu Srdcu s úplnou dôverou pre čas i pre večnosť. Amen.
Žije niekto vo Francúzsku? Ideálne v Grenoble....
Skupina UKRAJINA pomáhame s cieľom sústrediť na MK info kde ako sa dá pomôcť,v akom meste aké zbierky,môžete sa pridať sami.
https://www.modrykonik.sk/group/12499/
Skupina UKRAJINA pomáhame s cieľom sústrediť na MK info kde ako sa dá pomôcť,v akom meste aké zbierky,môžete sa pridať sami.
https://www.modrykonik.sk/group/12499/
Manuál ako psychicky zvládať situáciu,ako sa rozprávať s deťmi,prvá pomoc pri zhoršenom psych stave,ako sa správať k ľuďom,ktorí utekajú z Ukrajiny,ako sa správať k deťom podľa veku,ako sa tíši trauma,ako pomôcť....tu
https://dusevnezdravie.sk/vojna-na-ukrajine-vel...
Dieťa v karanténe...Števko,ktorého je dnes?....hmm...január....hmm...niečo medzi 20. a 30....🙂
už aby bol zas v škole....
Odkedy sme pozerali po 25krát Vesničku střediskovú,tak som pre môjho 16r. pubertiaka paní máma.😀
....dobré ráno,paní mámo...
...ako poviete,paní mámo.....
a potom neľúb toho opičiaka190cm samá ruka,samá noha ,kopa rozumu a smelých plánov😉
Pustili by ste svojho stredoškoláka 16.-17.r. na študijný pobyt polročný do UK? Na budúci školský rok...vzhľadom na koronu a jeho vek... ďakujem za názor.
Dnes spíme na naozajstnom hrade.už sa trochu začínam báť.čo ak sa tu zjaví daka biela pani....ale inak paráda.milujem históriu.prave som tu objavila viac ako 100 ročne knihy.
To čo za opakované príspevky či kontrolujú na hraniciach tu či tam? A nie je to jedno či kontrolujú alebo nie? To Slovák nebude a nebude dodržiavať pravidlá,ak nekontrolujú? To je tak ťažko niečo urobiť,čo sa vyžaduje,ak sa musím kdesi trepať na nákupy či kúpať sa? Čaká sa silná tretia vlna a je jasné prečo....pre nezodpovednosť a neohľaduplnosť.😠
Bola by som Ti dnes piekla koláč a odniesla.S jahodami,lebo ich máš rád a misku čerešní k tomu.Z Tvojej milovanej záhrady plnej kvetov.Lebo máš krásne a sväté meno Ján.Vždy sme sa zišli,posedeli,spomínali na minulé roky,smiali pri tvojom podaní životných zážitkov a mal si ich ako kňaz neúrekom.Známi a rodina by telefonovali,gratulovali a ďakovali za pomoc.Lebo pomáhať si vedel nadmieru.Aj uzdravovať psychiku aj fyzično človeka.
Všetko je už od februára minulosťou,ktorá sa nikdy nevráti,lebo ten nešťastný covid...☹ Už Ti nesiem len sviečku na cintorín.A modlitbu.
Ďakujem Ti,ocko,za všetko,Ty vieš....a vieš,že Ťa ľúbim a vždy budem❤
Teším sa na stretnutie v Nebi🙏
CHýbaš mi.....😢
#covid
na základe mojich vedomostí a skúseností by som chcela napísať praktické rady ako postupovať ,ak máte covid pacienta doma a stav sa nezlepšuje.
1.po potvdrení pozitivity kontaktovať obv. lekára s popisom stavu a poradiť sa o liečbe,lebo treba brať do úvahy vek,doterajšie choroby a aktuálny stav
2.obv. lekára kontaktovať hoc aj každý deň,ak treba
3.ak sa stav zhoršuje,horúčky vysiľujú organizmus,človek ťažko dýcha /pozor,toto si ani nemusíte ako laici všimnúť hneď/,ak hnačkuje,vracia,nedokáže prijímať potravu,vtedy je čas na vyšetrenie covid zdravotníkom /nezáleží koko dní choroba trvá,reagujte rýchlo,nečakajte
4..môžete mať doma oximeter,ale ak už,tak nie dáky pochybný za 5 eur,čo ukazuje nepresne,hodnota 90 a viac je stále ešte "dobre"
5,zámerne nepíšem o liekoch pri covide,treba sa riadiť tým,čo je známe /vitamíny,antitussikum,antipyretíká/ a tým,čo naordinuje váš lekár
6.môžete volať na covid amb. a môžete tam následne pacienta dopraviť buď sami svojim autom alebo volať RZP s covid posádkou,info o covid amb. nájdete na stránke vašej nemocnice,fungujú nonstop
7.dopredu si prichystajte tašku s potrebami pre chorého,dobre je pridať navlhčené obrúsky velke balenie,nezabudnite jeho mobil a nabíjačku
8.napíšte na papier lieky,ktoré chorý bežne pravidelne užíva a tiež /oddelene/ lieky,ktoré užíva teraz aktuálne pri covide,lieky s ním do nemocnice netreba dávať,ak to nie je niečo špeciálne napr. inzulín
9.ešte pred príchodom rzp alebo odchodom z domu autom človeka povzbuďte,pohlaďte,že ho máte radi,nech zabojuje ,že ho potom doma čakáte vyliečeného
10.ak bude prijatý na odd.,tak mu volajte ,povzbudzujte,volajte /popoludní/ s izbovým lekárom ohladne stavu,veci sa dajú doniesť tiež,väčšinou ich presonál preberie niekde na recepcii vo vchode budovy
11.ak je váš príbuzný veriaci,zariaďte telefonicky ,aby k lôžku prišiel kňaz,pre tých ludí je to obrovská pomoc sa porozprávať či dostať pomazanie chorých
12.ak sa napriek všetkej snahe vyliečenie nepodarí,tak ohľadom poslednej rozlúčky si zisťujte aktuálne informácie na reg. úrade ver. zdravotníctva a kompetentných miestach,nie len od známych,ich info nemusí byť pravdivé,dokonca nám dala neúmyselne nesprávne info aj pohrebná služba.
Záver...robte,čo viete,čo sa dá,netreba zbytočne vyčkávať,že možno sa to zlepší,držte sa rád lekárov ,nie internetových "odborníkov"...lebo v prípade nie dobrého konca budete mať "dobrý pocit",že ste konali ,pomáhali a váš príbuzný cítil vašu lásku,pomoc a podporu.
Zhrozené príspevky od rána tu čítam,že prepánakráľa,nekúpim už farbu na vlasy,nedokúpim papier na pečenie,baliaci papier,posledný 10ty darček pre dieťa nemám ešte,pre toaleťák beží na druhý koniec mesta/asi nemá ani servítky,ani hyg. vreckovky ani noviny/.....ozaj sa bez toho nedá prežiť? x -krát mi niečo v posledných dňoch chyblo,opýtala som sa sama seba,či to mať musím a odpoved bola v 99% ,že nemusím to mať,nahradím iným alebo nemám a bodka.Ozaj nám nedochádza čo sa deje ? ako si neviditeľný nepriateľ veselo zabíja? kým každý nezačne sám sa chrániť a tým aj okolie ,sedieť doma,riešiť a kupovať len veci k prežitiu najlepšie jedným veľkým nákupom tak dovtedy nemáme šancu koronu poraziť.Nijaký obchod,nijaký kostol,nijaká lyžovačka a nijaké návštevy celej rodiny...a čo,že to povolili? Stačilo jedno zásadné nariadenie- používajte zdravý rozum a dáme to.Zahoďte svoje sebectvo,"slobodu" ,ufrflanosť,neopatrnosť,rozmaznanosť a dáme to.Testujte sa a očkujte a dáme to.Inak nemáme šancu a mne je smutno z toho ako veľa ľuďom toto nedochádza.
Situácia v nemocniciach je veľmi vážna,pozitívni pacienti vo vážnom stave pribúdajú veľmi rýchlo.Pribúdajú aj pozitívne testovaní zdravotníci,ktorí idú do karantény,na ich miesto nastupujú ďalší,veľakrát z iných oddelení,idú do "cudzieho" prostredia,nepoznajú detailne prácu ani systém,musia sa rýchlo prispôsobiť a makať.Robia čo je v ich silách,ale žijú v neustálom strese.Prosím,pomôžte nám kto ako vie a môže.Pomôžte nám modlitbou,podporujte svojich zdravotníkov vo vašej rodine,prejavte pochopenie,umožnite im oddych,a kto nevie/nemôže/nechce urobiť celkom nič,tak prosím aspoň neútočte na soc. sieťach.Toto nikomu nepomôže a nik nevie,či sa v tej nemocnici neocitne aj sám. Nepotrebujeme potlesk,potrebujeme slušnosť,zodpovednosť a ohľaduplnosť .Dodržiavajme všetci R-O-R,už vieme,že to pomáha.Veľa zdravia všetkým.
#pandemia
Pandémia koronavírusu je vlastne uzdravovanie.Keď to povedal B.Filan v rádiu,tak som myslela,že tára.Ale on to vysvetlil a malo to logiku.Mali sme tu aj máme pandémiu peňazí,pandémiu ničenia planéty kvôli zisku,pandémiu plastových obalov,pandémiu lietadiel a ich následkov na atmosféru,pandému nedostatku času na svojich blízkych.....a to zlé,čo prišlo na ľudstvo ho v mnohých smeroch začína uzdravovať.Človek sa zastavil,planéta sa čistí,ľudia spolu častejšie trávia čas a prehodnocujú svoje priority,svoje doterajšie správanie aj svoje životné ciele.Zaujímavý názor a ostáva len dúfať,že sa ľudstvo trochu spamätá a nevráti sa zas všetko "do starých koľají".
Obraciam sa na vás všetkých, bratia a sestry, vo všetkých sférach života, na vás, kresťanské rodiny, na vás, chorí a starí, a na vás, mladí ľudia: s dôverou znovu vezmite do rúk ruženec. Objavte ho vo svetle Písma, v súlade s liturgiou a v kontexte vášho každodenného života.
sv. Ján Pavol II.
MUDr.Viliam Dobiáš záchranár,špecialista na urgentnú medicínu...
Proti blbosti treba bojovať. Aj Einstein povedal, že vesmír a ľudská hlúposť sú nekonečné. To sú také pseudovedecké teórie rôznych mudrlantov, ktorí si neuvedomujú, že tá maska vírus naozaj zachytí. Teoreticky by sa medzi tie vlákna prešmykol, ale tým, že sú hrubé a oproti vírusu veľké, pritiahnu ho tou príťažlivou silou, čiže cez ne neprejde. Ochranné prostriedky neškodia a nie sú agresívne.
Keď na svojom mobilnom telefóne (pokým ho ešte máte) vyťukáte (hviezdička,mriežka, 06,mriežka)
*#06#
na displeji sa zobrazí výrobné číslo vášho aparátu (IMEI) - pätnásťmiestne.
Niekam si ho poznačte a zapamätajte. V prípade straty alebo odcudzenia telefónu nahláste toto číslo vášmu operátorovi. Ten dokáže váš prístroj zablokovať a aj po výmene SIM karty bude telefón nepoužitežný.
Pravdepodobne už svoj telefon zrejme
neuvidíte, ale ktokoľvek ho medzitým nadobudol, nemôže ho použiť, ani poctivo predať.
Ak sa to naučíme robiť všetci, nebude nikto mať dôvod telefóny kradnúť.
Podľa IMEI môže polícia nájsť nového používateľa a telefón zhabať a vrátiť pôvodnému majiteľovi.
#rodina
Veľa som mala včera roboty,okrem bežnej variť,prať....aj uhorky zavárať,výživu trojakú vyrábať...taký deň,že nevieš,čo skôr....a tak som s tým v polovici sekla,zbalila polievku,ovocie a deti a šli sme k našim,len tak,neplánovane.Majú cez 80-siat.Došli sme,obaja v posteliach,jeden ubolenejší ako druhý,aj počasie im dodalo.Akosi sa vymotkali na terasu s nami kávu vypiť a otec začal spomínať...na svoju skvelú svokru,ktorá na ich svadbe doma robenej svine opila,aby nekvičali...na tetku susedu,ktorá na počkanie pesničky skladala a hned spievala...ako susedom dom horel a dedina pomáhala,dom zachránila,kým domáci v lese huby zbierali...nasmiali sme sa ako už dávno nie,zať z veľkomesta z ameriky sa len čudoval čo tu tu vieme zažiť,naši pookriali a aj zabudli na bolesti aspon na chvíľku...síce som potom do polnoci v kuchyni trčala,ale stálo to za to,ísť,potešiť starkých,seba odreagovať....a prečo toto píšem? ...choďte domov,kým máte kam a ku komu,aj keď máte veľa roboty a tisíc iných miest,kam sa dá ísť na výlety.



















