Ekzém

Ekzém je kožné ochorenie, ktoré môže byť alergického alebo nealergického pôvodu. Najčastejším výskytom sú alergické ekzémy, ku ktorým patrí kontaktný ekzém a atopický ekzém26.
Ekzém

Ekzém napáda hlavne ľudskú pokožku. Pri najhoršej fáze svrbí a po tele sa objavujú červené miesta, ktoré sa neskôr menia v mokvajúce pľuzgieriky. Tým sa hovorí pupence alebo pľuzgiere. Ekzém nie je prenosná choroba a nikto sa nemôže od človeka s ekzémom nakaziť.

Liečbou možno priebeh ekzému zmierniť, nie však vyliečiť. V žiadnom prípade by sa pľuzgieriky nemali škriabať. Mohlo by dôjsť k hnisaniu pľuzgierikov a k následnej infekcii. Infekčné ložisko môže následne začať krvácať.
Ľudia trpiaci ekzémom trpia aj poruchami spánku a sústredenia.

Príčina vzniku ekzému

Ekzém je rovnako ako astma alebo alergia dedičná choroba. Pokiaľ má ekzém aspoň jeden z rodičov, je veľmi pravdepodobné, že na ekzémy bude trpieť aj dieťa.

Ekzém nie je alergickou reakciou, ale ide o reakciu na alergény alebo dráždivé látky, vyskytujúce sa v životnom prostredí. Menej často dochádza k ekzému spôsobenému alergénmi v strave dieťaťa (alebo matky v prípade dojčenia dieťaťa).

Vyrážka sa môže objaviť vplyvom tepla, pri potení alebo pri styku pokožky s dráždivými látkami (napr. vlna alebo chemické látky obsiahnuté v mydlách, parfumoch, pleťových vodách, pracích prostriedkoch a pod.). Vplyv na vznik ekzémovej vyrážky má tiež stresové prostredie.

Typy ekzémov

Ekzém

  • Kontaktný ekzém dráždivý sa zhoršuje predovšetkým v zimnom období, ktoré sa vyznačuje chladom, vetrom a suchým podnebím. Koža v týchto podmienkach začína praskať. Ďalším negatívnym faktorom k vzniku dráždivého kontaktného ekzému je časté umývanie rúk a následné sušenie. Vtedy dochádza k strate prirodzenej mastnoty ľudských rúk. Vzniku napomáha používanie chemických prostriedkov (priemyselné oleje, mydlá v domácnostiach, saponáty a pod). Koža po tomto ekzéme zostáva po dobu niekoľkých rokov veľmi citlivá.
  • Kontaktný ekzém alergický vzniká po kontakte ľudského tela s látkou, ktorá alergickú reakciu vyvoláva. Napríklad kovy-nikel (na gombíkoch, opaskoch, hodinkách a pod). Ďalším spúšťačom ekzému je používanie kozmetiky, lepidiel, farieb, náplasti. Doba medzi kontaktom a vznikom ekzému môže byť v radoch mesiacov i rokov.
  • Atopický ekzém - viď samostatný článok Atopický ekzém26.
  • Seboroický ekzém sa vyskytuje v hnedo-zelených mastných miestach na detských hlavičkách alebo čele dieťaťa. Postupom času sa ekzém mení v rozpraskanú kožu s červenými okrajmi na hlave, za ušami, na očných viečkach, v podpazuší či hrudníku. Tento typ ekzému nepatrí medzi dedičné ekzémy. U dospelého človeka sa seberoický ekzém prejavuje v tvári, v oblasti nosa a obočia, ďalej potom na hrudníku, chrbte, krku, v podpazuší alebo na hlave. Svrbiaca vyrážka má je typickú červenú farbu.
  • Vyrážka z plienok sa objavuje ako reakcia na moč alebo stolicu. Býva červená, popraskaná s občasnými pľuzgierikmi.
  • Diskoidný ekzém má červené svrbiace miesta s mokvavým škvrnami tvaru mince. Tento typ ekzému je infikovaný.
  • Ekzém craquelé sa objavuje v chladnom a veternom počasí na dolných končatinách. Vyznačuje sa suchou kožou.
  • Neurodermatitis sa vyskytuje na rukách unavených ľudí, ktorí si ruky nervózne škrabú.
  • Varikózny ekzém sa objavuje v okolí kŕčových žíl na dolných končatinách.
  • Ekzém citlivý na svetlo, alebo ako alergická reakcia na slnko. Náchylné sú odhalené miesta, ktoré sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu (tvár, krk, ruky, ramená, nohy). Tento ekzém je často sprevádzaný popáleninami od slniečka.
  • Dishydroitický ekzém je charakteristický svrbľavými pľuzgierikmi na rukách a nohách. Vzniká stresom alebo pri kontakte s alergickými materiálmi.

Liečba ekzému

Dermatológ alebo alergológ určí pre každého pacienta vhodnú a správnu liečbu jeho ekzému.

Lieky

Vo väčšine prípadov predpisujú lekári antihistaminiká, ktoré zmiernia svrbenie kože v mieste ekzému. Antihistaminiká fungujú na princípe, že blokujú histamín, ktorý je spúšťačom pre alergickú reakciu.

Príklady liekov sú: Zyrtec, Benadryl, Allegra, Claritine ai. Niektoré antihistaminiká môžu u pacientov vyvolať ospalosť, je dobré ich teda užívať pred spaním.

Kortikosteroidné krémy a masti zmierňujú svrbenie a veľkosť ekzému. Mali by byť používané krátkodobo, pretože pri dlhodobom užívaní môže dôjsť k vedľajším nežiaducim účinkom, ktorými sú stenčenie, podráždenie a sfarbenie kože.

Pri ťažších prípadoch ekzémov môžu byť pacientovi predpísané perorárne kortikosteroidy, ktoré sú na lekársky predpis. Tieto lieky môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky (napr. stratu kostnej hmoty). Pri vzniku infekcie v mieste ekzému, predpíše lekár pacientovi lokálnej alebo perorálne antibiotiká.

Alternatívna liečba

Alternatívna liečba napomáha upokojiť príznaky ekzému. Vzhľadom k vedľajším účinkom je dobré poradiť sa pred zavedením alternatívnej liečby s ošetrujúcim lekárom, ako ekzém vhodne liečiť. Alternatívna liečba spočíva hlavne v cvičení a používaním špeciálnych byliniek, napr .:

  • Čierne alebo zelené čaje
  • Olej z boráku lekárskeho
  • Pupalkový olej
  • akupunktúra
  • aromaterapia
  • Jóga, meditácia, relaxácia pri meditačnej hudbe

Ekzém u detí

Ekzém sa u detí objavuje pred dovŕšením 5. roku života. Najčastejším výskytom ekzému u detí je na pokožke hlavičky, na tvári, v kolenných a lakťových záhyboch a na hrudníku. Ekzém sa môže objaviť aj na iných častiach tela ako sú bežné miesta.
Ekzémom posiate telíčko detí

Vyrážka ekzému býva suchá, zahustená so šupinami. Pri škrabaní vyrážky sa objavujú červené hrbolčeky plnené vodou (vodnaté pľuzgieriky). Ak si dieťa škriabe ekzém, môžu sa na koži objaviť jazvy. Ekzém nemožno vyliečiť, ale možno zmierniť jeho prejavy. Vyrážka nie je nákazlivá, ale pri neliečení sa stáva vyrážka nevzhľadnou. U detí môže dôjsť ku "strachu" z komunikácie s dieťaťom, ktoré ekzémom trpí. Pri zistení ekzému u dieťaťa by mala mamička s dieťaťom navštíviť alergológa alebo dermatológa (kožného lekára), ktorý určí typ ekzému a odporučí vhodnú liečbu.

Rizikovou skupinou detí pre vznik ekzému sú tie, ktoré majú astmu alebo sennú nádchu alebo sa u nich v rodine ekzém už vyskytuje (napr. u rodičov alebo súrodencov) .

Pri praní by mala dať mamička pozor na saponáty a používať jemné pracie prostriedky. Pri obliekaní by mala mamička dbať na oblečenie sa 100% bavlnou, ktorá detskú pokožku nebude zbytočne dráždiť.

Voda a kúpanie pri ekzéme

O správnom kúpaní pri ekzéme by sa mali rodičia poradiť s ošetrujúcim lekárom (dermatológom alebo alergológom). Voda by nemala byť príliš teplá, pretože teplá voda viac vysušuje pokožku alebo voda vlažná. Počas kúpeľa by dieťa nemalo sedieť v mydlovej vode, rodičia by sa mali vyhnúť aj používaniu peny do kúpeľa. Pri vyberaní kozmetiky pre svoje dieťa by sa mali zamerať na jemné mydlá bez parfumácie. Akonáhle dieťa vylezie z vane, malo by sa jemne osušiť mäkkým uterákom, aby sa nedráždili vyrážky.

Po kúpeli by sa mala ešte vlhká detská pokožka natrieť hydratačným a zvláčňujúcim krémom alebo masťou. Vhodnejšie sú krémy zvláčňujúce s menším obsahom vody alebo krémy určené priamo pre ľudí s ekzémom, ktoré je možné kúpiť v lekárňach alebo špecializovaných obchodoch s prírodnou kozmetikou.

Viac o ekzéme na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekzém
  2. http://www.chytrazena.cz/jak-na-ekzem-u-deti-7438.html
  3. http://www.healthline.com/health/eczema#Treatments7 (ENG)
  4. http://www.babycenter.com/0_eczema_10872.bc (ENG)

Hodnotenia a skúsenosti s ekzémom

Máš skúsenosť s ekzémom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke