Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

najjulinka
28. mar 2012

naša bola tiež raz na navšteve, lebo sa menili koruny na eura a bola po nove šeky... a ked už tam bola, tak sa spýtala aj na malú.... tak som to aj na sude povedala, že raz v domove bola a pri tej priležitosti sa aj spýtala. viac ale neprišla.. v našom pripade sa ale ani nestretla s malou.. .ale v zapise, že tam bola určite bolo...... takže tiež treba na sude to tak nejak povedať, že bola doniesť kartičku poistenca a pri tej priležitosti , ale viac neprišla.... 😝

dia6
28. mar 2012

@najjulinka poviem. A dúfam, že to sudkyňa pochopí.

ďakujem vám za rady a podporu. 🙂

maznacik007
28. mar 2012

@dia6 mozno by stalo za uvahu hned na sude doriesit kontakt s bio matkou... stanovit v rozsudku terminy podmienky a miesto resp. mesto... aby ste potom nemuseli absolvovat sud znovu... a ako to ma platila doteraz na dieta riadne vyzivne...? domovu myslim

sarasota
28. mar 2012

dakujem Vam vsetkym za odpovede. Rozhodli sme sa pre Navrat v Trnave.

morisa
29. mar 2012

@dia6 neboj, urcite to dopadne dobre. ved ti tu vsetci drzime palce 🙂

mana85
29. mar 2012

@dia6 Ahoj presne toto iste sa stalo aj jednej z našej rodiny , matka sa po viac ako 6 mesiacoch rozhodla že si malu vezme späť teta sa dievčatka vzdala na dobre rady soc.pracovničiek ktore jej povedali že sud aj tak dieta zverí matke tak nech to nekomplikuje no sud ho nezveril matke a teta už tiež nan pravo nemala a vysledok ? dievčatko tak či tak skončilo v druhej pestúnskej rodine tak sa netreba vzdávať a bojovať o neho ...
Velmi držim palce nech to dobre dopadne ...

dia6
29. mar 2012

@maznacik007 No skúsiť to môžeme, len ona ho doteraz vidieť nechcela. My by sme chceli aby sa poznal aspoň zo svojou sestrou, takže by sme tam určite raz za čas jazdili.
A či platila výživné... to neviem. 😒

dia6
29. mar 2012

@morisa Ďakujem. Ja v to tiež verím... že to dopadne dobre pre nás a hlavne drobca. 🙂

A vy ako? Ako ste sa malil cez víkend s malou?

dia6
29. mar 2012

@mana85 My chceme bojovať !!!
Ale je to naozaj tak, že človek si občas aj povie, že to asi už vzdá, že už toho je moc. 😔
No vtedy asi treba aby ho niekto podržal a ide ďalej. 😉
My to nevzdávame.... máme veľa ľudí (rodinu), ktorí nás zatiaľ vždy podržali a držíme sa aj navzdájom. 😀

A aj tu mi dosť maminy a nemaminy často pomôžu. Ďakujem 😵

marketka1
29. mar 2012

@dia6 Ahoj neviem či je až tak dobrý nápad jazdiť za sestričkou (viem že je dobré udržať súrodenecké vzťahy), len aby sa to nezačalo potom časom zneužívať vo Váš neprospech.

maznacik007
29. mar 2012

kocky v kazdom pripade pri pestunskej starostlivosti ak rodicia nemaju odobrate rodicovske prava... co v tomto pripade nema tak ma biologicky rodic narok na stretavanie sa s dietatom.... je to obdobne ako pri rozvode... a ona moze na sude ziadat aby bol maly zvereny do pestunstva blizsie k jej miestu bydliska aby ho mohla navstevovat....
ako je mi jasne ze v tomto pripade ked nemala zaujem doteraz tak ktovie ci ho bude mat potom... ale pravo na stretavanie ma.... zo zakona...

dia6
29. mar 2012

@marketka1 prečo myslíš?

dia6
29. mar 2012

@maznacik007 Jasné, že má práva, ale keď nechodí ani za dcérou a ani za nim nebola, tak možno to budú posudzovať inak. Neviem.... možno.

cairka
29. mar 2012

@maznacik007 , to je ťažké s tými právami . Áno, práva má, ale ja už dlhšie poukazujem na to, že by mohli naši zákonodarci tieto práva po istom čase nezáujmu nejak oklieštiť, lebo mi príde strašne bláznivé, že napríklad Vaneskina bio ju zanechala v pôrodnici, za týždeň má Veve 6 rokov, nikdy ju nekontaktovala, neplatí alimenty - je aj kvôli tomu na ňu podané trestné oznámenie - ale keby sa niečo udialo, tak stále má viac práv ako ja 🙄 A si vezmi, že my sme teraz napríklad v pasci, že keby sme potrebovali súhlas s nejakým zákrokom, tak súd mi (podľa toho, čo mi hovoril sudca, keď som sa ho pýtala na to) súhlas so zákrokom nedá a matka tiež nie, lebo je na úteku pred políciou na neznámom mieste...a decko môže aj skapať, respektíve jediná možnosť by bola obísť zákon a podpísať súhlas v nemocnici bez povolenia súdu... a keby sa niečo pri operácii stalo, tak samozrejme je všetko na mne... proste Kocúrkovo...

Preto mi príde aj divné u 5mesačného dieťaťa, kde je 4 mesačný nazáujem sa vôbec zaoberať tým, že matka nesúhlasí, aby išiel do pestu tam a tam...To nie je o tom, či umožnia kontakt, tu ide o to, že ona má právo hovoriť do života človiečika, ktorého v podstate "celý život" nevidela . Kontakt je samozrejme možný v medziach zákona...

maznacik007
29. mar 2012

kocky ja nevravim ze je to pre mna ok... my sme si s tym uzili u sestry a to jej matka bola psychiatricky pacient a co sme si my presli ... pri stretavaniach ked jej nechcela dovolit dat urobit pas... vtedy este bol potrebny suhlas...

sama lenka vies ake su problemy potom pri planovanych vysetreniach v narkoze a pod... co si budeme hovorit...

nemyslim si ze by vam dia nezverili maleho do pestu ale ona sa dozadovat stretnuti moze... to neni o tom ci vy dovolite alebo nie... proste pestunstvo je takto definovane... v kazdom pripade sa treba nachystat na to ako mienite umoznit bio matke kontakt s dietatom... myslim odpoved na tuto otazku pred sudom... pokial sa teda dostavi...

marketka1
29. mar 2012

@maznacik007 áno majú svoje práva, ale vieme svoje čím si prechádzajú pestúni viď vyššie už napísané nechce sa mi rozpisovať to isté, ale ak majú práva tak nech javia aj opravdivý záujem o svoje deti, nech sa sami snažia vynaložiť kontakt ak ho chcú mňa predsa nikto nemôže nútiť aby som sa niekam sama vtierala kvôli návšteve kde o dieťa zakopnú len keď im horí pod zadkom 😉
My sme tiež z tých pestúnov čo riešime furt nejaké blbosti kvôli tomu že si niekto zmyslí napr. zmenu zdr. poisťovne (lebo majú na to bio. rodičia právo kým im to súd nezruší). Tiež som za, aby sa niečo robilo z ich právami ak sa nesnažia o hoc čo, čo má dočinenia z ich dieťaťom. Sú s tým len trampoty.
@dia6 Maťko 4 roky nevidel nikdy svojích rodičov v DD mal záznamy že za ním boli ale.... boli aj vtedy keď už bol v profi. (a keďže ja som bola jeho profi. tak viem o jeho kontaktoch s nimi neboli žiadne no v záznamoch boli.)
Od kedy ho mám v pestu mu sem tam cca 1x za 8 mesiac. príde dajaký list v ktorom sa nepíše ako sa má, len že im veľmi chýba a že oni majú veľkú rodinu atď. mali sme 1 kontakt po 4 rokoch ďalší sme zrušili pretože sa nedostavili ja som Maťka oklamala, takže o ďalších kontaktoch ak budú chcieť mu poviem tesne pred dverami kam ideme ak budem vedieť že sú tam. žiadne dopredu pripravovanie ako som robila ( doma mám ich fotky takže raz za čas si ich pozeráme aby bol v obraze). Min jeseň už boli tak drzí že nám poslali list aby som ja s Maťkom zašla za nimi do osady , pretože nemajú peniaze atď.. Toď ale nie je môj problém @maznacik007 toto odomňa nemôže chcieť ani sudca aby som ja s ním išla za nimi pretože majú svoje práva -aj pestúni majú 😉

@dia6 chcela som tým povedať že ak im dáš palec zoberú Ti celú ruku (česť výnimkám) ja na tvojom mieste by som kontakt s matkou na súde neriešila (oni sa časom zvyknú skľudniť a kašlú na svoje deti aj naďalej ako doteraz) a zbytočne si dať na papier dajaké kontakty, ktoré budem musieť rešpektovať lebo budú nariadené súdom hmmmm neviem či to stojí za to.
to radšej absolvovať znova nezávislí súd od tohto ak to bude vôbec potrebné 😉

maznacik007
29. mar 2012

@marketka1 boze my sme sa nejako nepochopili... ja si nemyslim ze by si mala ist za nimi do osady... to by som ani ja nesla...
pestunstvo ale je aj o biorodine... ci sa nam to paci alebo nie... dnes je mozne poziadat aj o osvojenie ak sa rodic dlhsie o dieta nezaujima.... a list raz za osem mesiacov nie je zaujem z pohladu zakona... uz dnes...

cairka
29. mar 2012

@maznacik007 , asi sme sa nepochopili. Ja viem, že ani ty to nepovažuješ za správne. Ja som len chcela objasniť, že práve mi ide o to PRÁVO biorodiča zasahovať tak markantne aj napriek tomu, že NEJAVÍ záujem o pravidelný kontakt s dieťaťom. Je super, že zákon chráni rodičov, ktorí o ten kontakt stoja a robia veľa pre to, aby ten kontakt bol. Do pestúnstva som išla s tým, že zo samotným kontaktom nemám nejaký výrazný problém (hoci povedzme si, že tiež som si niektoré veci vykreslila ináč, ako vidím v reále u tých ľudí, ktorý kontakt majú a dnes mám na to pohľad trocha iný) , ale je iné riešiť napríklad ten súhlas s narkózou, ak vieš, že raz za mesiac-2 sa s rodičmi stretneš a máš na nich kontakt a oni vedia o dieťati čo to a napríklad u nás, kde mi sudca povedal, že JA by som musela dokazovať, že sa matka nezdržuje v mieste trvalého bydliska. Ako chápete to? na ňu je vydaný zatykač, súd má určite prístup k hľadaným osobám ale dokazovať to mám ja 😕 a až po tom ako by som dokázala, že teda sa tam naozaj nezdržuje a nie je možné od nej získať súhlas, by súd riešil môj návrh, aby mi dali povolenie podpísať zákrok.... A práve tieto prípady už by mali nejako poriešiť, aby sa rodičom ich práva odobrali, ved si povinnosti aj tak neplní - neplatí výživné a nekontaktuje dieťa ...

najjulinka
29. mar 2012

@cairka pre teba by boloa si dobre poručnictvo... neskusila si? podaj si na sud... a potom možeš všetko ako biorodič (aj meno zmeniť)

yukki
29. mar 2012

...a nejaká forma, kedy by biorodičov zbavili rodičovských práv a povinností-ak sa teda nekontaktujú, nemajú záujem, ale dieťa by ostalo v pestúnstve-neexistuje? Alebo je to niečo ako poručníctvo? A počujte baby Vy čo už ste to absolvovali, ako sa vybavuje pas pre dieťa v pestu?

cairka
29. mar 2012

@najjulinka , nedajú mi...v utorok mám na Diu, tak sa budem pýtať sudkyne priamo, ale predtým mi povedali, že keďže matka žije, tak je minimálna šanca...ale budem to v utorok riešiť, poviem sudkyni všetko čo viem a uvidím, čo povie...ale zatiaľ som sa pýtala sociálnej, sudcu, čo sme riešili priezvisko a súdnej tajomníčky a všetci svorne tvrdili, že s žijúcim rodičom ( a teda nepozbaveným rod. práv a povinností) mi asi poručníctvo nedajú 😒

mexx
29. mar 2012

@yukki Nam stacilo priniest kopiu rozsudku o zvereni do pestu, a tusim ani nic viac nebolo treba. Mozno tak moj obciansky, aby si poznacili moje udaje, ale inak nic dolezite. Len si teta na pasovom zaznacila, ze som pestunka...ale aj to len tak pro forma, nejak velmi neriesili, ze ci to mozme alebo nemozme. Pohoda. 🙂

najjulinka
29. mar 2012

Ja o poručnictve uvažujem, ale u nas sa matka posledne pred rokom dostavila podpisať Luckinu operaciu..... Ale Nikin rozsudok už nepreberala.... dlhodobý nezáujem je dovod na pozbavenie prav a na určenie poručníka.... ja ešte sa v tom nepiplem, lebo rok je kratka doba (aj ked obe deti nechala v porodnicia odvtedy nevidela).. teraz znama si dala na sud navrh na poručnictvo a ma zhruba to iste čo ty s Veve... vek deti a dlžka nezaujmu rodiča (dlžka od kedy deti má)..

maznacik007
29. mar 2012

@yukki pas teraz uplne bez problemov treba vziat pravoplatny rozsudok o zvereni do pestunskej starostlivosti .. teda s vyznacenim pravoplatnosti..., a treba tam ist.. oni dieta odfotia... povacsine sa tam aj kupuju v automate kolky..
malu si prihlasovalal na trvaly pobyt k tebe? pripadne si over na obci ci je tam hlasena... lebo nas napr. vobec nebol v ROEP ... a museli ho tam pridavat cez BB...

Leni sak ja ta chapem... ved toto je to.. ze takto sa to potom stazuje... pestunom.. lebo to neni doriesene... cele... a jednak sme potom v istych situaciach odkazani na milost a nemilost bio rodicov...

yukki
29. mar 2012

@mexx díki!

najjulinka
29. mar 2012

@yukki zobereš rozsudok a rodný list, svoj občanak a pas vybaviš 😉 no problem...

yukki
29. mar 2012

@maznacik007 nie je prihlásená ešte tu...tak ju najprv skočím prihlásiť na obec.

morisa
29. mar 2012

Ahojte, chcela by som vas poprosit o rady, ak viete nejak pomoct...
Nasa mala este nie je osvojitelna (na prvom pojednavani sa matka nezucastnila - nepreberala postu) a preto teraz vytycili dalsi termin pojednavania (7. 5.)
V DED nam povedali, ze kym nebudeme mat rozhodnutie o osvojeni, budeme malu dostavat len na kratkodobe pobyty (co je v ponimani DED predlzeny vikend).
Na urade nam povedali, ze nema vyznam podavat predbezko, lebo na to, aby sme si ho mohli podat, museli by nas preradit z registra osvojitelov do registra pestunov a to by vraj trvalo dlho...
Nemate nejaky napad ako by sa dalo zariadit, aby nam malu dali domov a aby sme ju nemuseli vzdy vracat? ☹
Vopred vsetkym velmi pekne dakujem

maznacik007
29. mar 2012

@yukki ano prihlas ju a spytaj sa kolko im to trva nez to budu mat prenesene aj na ten pc co maju na pasovom.. prip. nech ti daju potvrdenie ze je tam prihlasena u vas...
aby si sa zbytocne neprehnala na pasove...

morisa
29. mar 2012

@dia6 my sme mali super vikend, malu sme si uzivali 🙂 od zajtra ju budeme mat zas doma na vikend 🙂
len potom ta nedela, ked ju musime vratit... to je tazke ☹
a to ani nehovorim o tom, ako to malej urcite robi zle, ze sa takto strieda medzi nami a profi ☹

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre