Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

Dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne
1jarkacu
11. dec 2017
lillik3 aj mne prosim
berginkan
11. dec 2017
@anettta
@wodanka baby ale to je strasne co pisete 😞 ja sa toho trochu bojim.no snad to zvladneme aj my ked k tomu pride. Neviem si to celkom dobre predstavit
avogiles
12. dec 2017
@berginkan co je na tom take strasne? Moj 1.bio syn mal to iste. Ma to vela deticiek, zalezi aj od temperamentu, od porodu, ... pomohlo nam kontaktne rodicovstvo. A neboj, zvladnes to, lebo ho budes lubit 🙂
tanuska28
12. dec 2017
Ahojte baby,chceme si s priatelom tiez adoptovat, avsak este nie sme zobrati, nejak to nepotrebujeme riesit aj ked spolu zijeme, lenze mam barle,cize tento hendikep by asi stazoval schvalenie dietatka, keby som si sama adotpovala dietatko, neviete prosim Vas?...raz by sme sa urcite vzali avsak teraz riesime nove byvanie a dalsie veci ale adopciu by sme si chceli po novom Roku co najskor vybavit, nech uz plynie cas a mame babatko cim skor 🙂 chceli by sme biele, pripadne poloromske do 4.rokov :} dalsia moja otazka je ze kolko by sme cca cakali na take babatko V BA kraji? viem ze to tu uz odznelo mam to tu cele precitane, len ma zaujima ci je nejaky rozdiel ked dam ze do 4.rokov? Vacsina chce babatko , ja tiez ale aj 3 rocne by mi nevadilo 🙂 Cakali by sme menej? Dakujem vopred za odpoved mile dievcata ❤
avogiles
12. dec 2017
@tanuska28 ano, najviac sa caka na babatka do pol roka. Cim vacsie dietatko, tym vacsia sanca. Pripadne aj pestunstvo. To ide potom velmi rychlo. A k tomu samoziadatelstvu sa skus poradit s niekym v Navrate/ Usmeve a pod.
tanuska28
12. dec 2017
Dakujem pekne za odpoved, no len to pestunstvo sa aj bojim. Viem ze bio mama sa nemusi ozvat, avsak stale tam je asi ten risk...Na druhej strane pravne volnie zdrave dieta 3 rocne to sa asi len tak nevidi. V domovoch su asi deticky ktore nie su pravne volne
avogiles
12. dec 2017
@tanuska28 3 rocne dieta hned ako sa stane pravne volne, ma velku sancu na normalny zivot s adoptivnymi rodicmi. Casto sa uvolni az neskor, cize aj v 5-6 rokoch sa deti pravne uvolnia. Ked by si mala dieta do pestunstva od matky, o ktorej vies, ze ani o ostatne deti sa nezaujima, je to podla mna okej. Tych deti na pestunstvo je vela a su casto uzasne.
tanuska28
12. dec 2017
@avogiles to je Pravda , mozno to skusime aj takto s pestunstvom a potom sa rozhodneme podla situacie ci do toho ist...uz teraz sa neviem dockat a este kopec casu pred nami...Dakujem za vysvetlenie
berginkan
12. dec 2017
@tanuska28 boli tu aj take co su same alebo s priatelom. Snad sa ti nejaka ozve 😉
joannita
12. dec 2017
@tanuska28 neviem ci barle by ti ztazili schvalovanie, zalezi od toho nakolko si pohybliva? Pokial si sebestacna a nepotrebujes nejaku opateru, tak by to nemal byt problem. Ale nemozete sa zobrat narychlo? Myslim ze je to lepsie ist z pozicie paru ako samoziadatelka.
joannita
12. dec 2017
@tanuska28 a este dolezite, ak budes v poradovniku ako samoziadatelka, zobrat sa mozete s muzom az ked budes mat odklepnute vsetky sudy a dieta bude final tvoje. Keby ste sa vzali pocas cakania, vypadnes s poradovnika.
bosorkabb
12. dec 2017
@tanuska28

@joannita má pravdu ak sa chcete vziať v budúcnosť tak to spravte radšej pred prípravou. Lebo potom budeš musieť počkať na skončenie celého procesu a niekedy je to aj 2 roky (súdy) plus čakanie v poradovniku, príprava a tak.
mana85
12. dec 2017
@tanuska28 My sme sa boli pýtať vtedy ešte s priateľom ohladom osvojenia na upsvare a povedali nám že v poradovníku uprednostňujú pár pred jednotlivcom tak sme si ešte v ten deň doniesli domov žiadosť o osvojenie dieťaťa a žiadosť o uzavretie manželstva do mesiaca bol sobáš a pár dni nato sme podali aj žiadosť o osvojenie a presne 9 mesiacov od uzavretia manželstva sa pre nás narodil náš chrust ✌ a o pár dní bude mať 5,5 roka 🙊💞
tanuska28
12. dec 2017
@joannita @bosorkabb @mana85 Ďakujem velmi pekne za odpovede uz to nejak poriešime aby sme mohli coskoro podat ziadost a intenzivne očakávať dieťatko 😍 už aby to bolo...😊
darca100
18. dec 2017
ahojte, tak uz mame spravoplatnenu predosvojitelsku nasej malinkej, ma 4 mesiace - prosim, na urade prace mi povedali, ze nemam narok na ziadny príspevok. je to pravda? vedela by mi niektora z vas prosim napisat postup, co vsetko mam robit pri vybavovackach? dakujem a objímame aj s mojim zlatickom
liliflora
18. dec 2017
@darca100 ked ste boli zamestnana doteraz, mate pravo na matersku. Mne to Soc.poistovna odsuhlasila. Potrebujete ziadost, mne dali tlacivo v poistovni, kde vám zamestnavatel Da potvrdenie, dokedy ste pracovali (teda ktorym dnom nastupujete na matersku), v poistovni si budu pytat aj rozhodnutie+rodny list dietatka. Na ziadosti sa tusim znacila moznost iny poistenec (to si vsak uz uz nepamatam presne).
darca100
18. dec 2017
ja som SZCO. zaujima ma aj tzv. príspevok pri osvojeni, mala je babatko, mame ju od 2 mesiacov doma
marcelarefat
18. dec 2017
@darca100 do 6 mesiaca zivota malej, ak máte právoplatné rozhodnutie súdu, že mala sa vám odovzdáva do starostlivosti, máte nárok aj na prispevok pri narodeni dieťaťa. U ado. deti je to 500 €. To sa vybavuje na úrade práce a soc.veci.
darca100
18. dec 2017
@marcelarefat dakujem pekne 🙂
anettta
19. dec 2017
@darca100 ano nedaj sa odbit patri ti 500 eur. Ja som sa teda musela poriadne hadat kym som jo dostala, ale vybojovala som 🙂 a este rovno vybav aj pridavky na dieta na urade prace aj na tie mas narok. A ta materska samozrejme, tlacivo dostanes na soc poistovni.
tulipan43
19. dec 2017
@miriamkaaaa rómske dieťa je také isté ako tzv. Biele dieťa. Ani mi nevieme aké máme gény, kto boli naši predkovia. My máme bio deti biele, a v pestúnskej starostlivosti rómske bábo a nemenila by som nič. Tak isto potrebuje lásku či je biele, či inej farby. Keď vy ste v pohode s rómskych tak ostatných neriešte.
marcelarefat
19. dec 2017
@anettta presne na všetko majú naše detičky nárok. Už to je svinstvo, že ich ukratia o 300 € na príspevku pri narodení dieťaťa. Čo majú iné potreby ako deti biolog. rodičov?
joannita
19. dec 2017
@darca100 mozem sa opytat, tak rychlo vam prebehol sud o predosvojitelsku starostlivost? Ked pises ze malu mate od 2 mesiacov a teraz ma 4 a mate to schvalene? Lebo skoro vsetky baby tu pisu ze to trva aj rok kym im dali dieta do predosvojitelskej.....preto by som bola milo prekvapena 🙂
marcelarefat
19. dec 2017
@joannita aj ja som mala behom 3 mes. A to len preto, že sudkyňa ochorela sa to posunulo. Inak by to bolo 2 mes. Ale bolo to na okresnom súde, tam to ide rýchlejšie ako na krajskom.
joannita
19. dec 2017
@marcelarefat super....a mas babatko? Lebo na urade hovoria ze pri babatkach tym ze vacsina este nieje pravne volna, to trva dlho kedze najskor musia rodicov zbavit rod. prav...
a od coho zavisi ci to ide cez okresny a krajsky sud?
marcelarefat
19. dec 2017
Áno mám, podľa miesta narodenia dieťaťa. Ale uvidím či mi už pri osvojení to neprelozia na krajský podľa môjho bydliska.
darca100
19. dec 2017
@joannita ano, bolo to nastastie tak 🙂 chvalabohu
mana85
19. dec 2017
@marcelarefat Pokiaľ ste spokojná na tom súde kde je žiadosť podaná tak sa da požiadať o neprekladanie spisu na iný súd nám to hovorila kurátorka...
marcelarefat
20. dec 2017
Ďakujem za radu
liliflora
20. dec 2017
Tiez by som mala otazku na vas. Dietatko mame v predosvojitelskej 6 mesiacov nateraz, do marca 2018 . Podavali ste navrh na osvojenie uz skor alebo az po skonceni 9-mesacnej doby? Ide mi o to, ze nase sudy si davaju na cas, a uz ma nebavi cakat na tie ich troj-,stvor- a viacmesacne terminy pojednavania. Naivne si myslim, ze ak by som podala v januari, vytycili by nam termin trebars okamzite po uplynuti 9 mesiacov.

Začni písať odpoveď...

Odošli