Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

19lilly
2. máj 2018

@sincerity myslela som ze nebudu biologicki rodicia na sude zit ziju

blackcat
3. máj 2018

Ahojte baby. Ja som sem už pred časom písala, že ideme do toho. Nakoniec sme to predsa len odsunuli kvôli bývaniu, lebo to trvá dlhšie, ako sme plánovali. A chceli sme skúsiť ešte , či sa nám predsa nepodarí vlastné. Ale sledujem diskusiu každý deň. Som čím ďalej, tým viac zhrozená. Začínam sa báť. Priateľ ma ukľudňuje, že s našimi požiadavkami (súrodenci, do 5 rokov) to pôjde rýchlo. Sme BA. Ale mám 35 a už to tak ružovo nevidím. On nechce rómske, ani polorómske. Bolo by podľa vás lepšie ísť hneď do pestúnskej? Jednu vlastnú dcéru mám (8 rokov). Riskla by to niektorá z vás? Ja som niekde niečo čítala, že potom je komplikované adoptovať si to/tie deti. Či to si mýlim s profi rodičmi. Už som na prášky a dom ešte nieje hotový :/.

19lilly
3. máj 2018

@blackcat Ahojky plne chapem tvoje obavy. Z vlastnej skusenosti pokial budete mat deti do 5 rokov tak by to mohlo ist rychlo. Nas zapisali do zoznamu 19.9.2017, chceli sme biele deti od 0 do 6 rokov aj surodencov a minuly pondelok nam volali ze mame deti. Dnes sa s nimi ideme prvýkrát stretnut. Ono cim vacsie vekove rozpatie zadas tym to ide rychlejsie. Starsie deti sa tazko adoptuju. Drviva vacsina chce 1 dieta max do 1 roka.

pepopestun
3. máj 2018

@blackcat Ahoj , ja som si chcel tiež adoptovať dieťa ale je to cesta na dlhé lakte , tak som to vyriešil pestúnskou starostlivosťou. Síce to trvalo tiež dlhšie ako som si myslel ale už som rád že je po tom. Keď si prejdeš prípravou a psychotestami a potom čakáš . Ja som mal požiadavky že chcem nerómske od 2-4 rokov a chlapca. Od odoslania papierov z prípravy že som ju uspešne absolvoval a nie som dáky úchyl tak ma zaradili do zoznamu. Po maximálne 2 týždňoch mi volali že majú 2 deti a môžem si prísť vybrať. Na druhý deň som utekal do Banskej Bystrice , keďže som Bansko Bystrický kraj. A hneď mi jeden padol do oka. Potom som sa sním stretával a bral si ho na víkendy až do rozhodnutia súdu. Určite by som ti odporučil ísť do toho lebo ako sa tak pozerám na tie komenty čo tu ženy píšu tak ani neviem či by si sa pri adopcí vôbec dočkala. A čo sa týka biologických rodičov tak to sa nemusíš báť , oni sú síce jeho rodina ale ty máš právo rozhodovať kedy sa dieťa s nimi stretne a všetko okolo toho. Ja premýšľam že si podám ešte jeden návrh nech môj drobec nieje sám a má sa s kým hrať.

berginkan
3. máj 2018

@pepopestun len vies, kazdy nema na toto. ja by som nemohla vobec riesit bio rodinu. a nikdy nie je nic iste a podobne. a teraz presne je taky tlak, ze chodte do pestunskej bude to rychlejsie, je to pre mna opat zahnanie do kuta. nam teda bolo velmi podrobne vysvetlene co pestunska obnasa, a je to na hony vzdialene od adopcie ako takej...

berginkan
3. máj 2018

@pepopestun aby to ale nevyznelo zle. ja pestunov obdivujem, ze to dokazu a daju niekomu vychovu a domov...

bosorkabb
3. máj 2018

@berginkan tiež súhlasím, nie každý na to má. A to tlačenie je teda riadne, ale pravdu vám málo kto povie. Tiež som pestun a preto viem ako to chodí, samá neochota od úradníkov. Niekedy mám pocit že čím pomalšie robia tým majú vyššie odmeny.

kikuska_wedge
3. máj 2018

@blackcat my sme na súrodencov v BA kraji do 5 rokov čakali iba 9 mesiacov. Pri starších deťoch to nie je na tak dlho.

pepopestun
3. máj 2018

@berginkan Tak popravde ja beriem chlapca ako svojho a vždy aj budem 🙂 Oproti adopcie je rozdiel len v rodnom liste a to tým že nebude mať meno po tebe. Inak sa mne vzdá všetko rovnaké. Ak na to stretávanie s rodinou.

japanka
3. máj 2018

Dievčatá ja som s manželom chcela tiež len právne voľné dieťa na adopciu a max. poloromske. A už dva týždne máme doma rómske dvojčatá a zatiaľ do pestúnstva. Na úrade nás ubezpečili, že rodina ich nechce. Sú nádherné, majú dva mesiace a maličký je krásny svetlučký modrooký, maličká trochu tmavšia. Je to náročné, ale krásne. Držím všetkým palce aby ste si našli to svoje.

berginkan
3. máj 2018

@pepopestun mozny kontakt s bio, aj to ze oni maju o tebe info, to je pre mna nepripustne. nie je 100% iste ze sa podari osvojit, a uplne najhorsie, ze jedneho dna ti ho mozu zobrat... co sa na tom zhoduje s adopciou?

@japanka ako vas ubezpecili? Nie je tam predsa nejaky cas kymsa moze bio ozvat/rozhodnut?

blackcat
4. máj 2018

@19lilly ďakujem za povzbudenie. Ty si Bratislava že? Aspoň mám trošku predstavu.

Ja by som určite radšej staršie deti. Ten vekový rozdiel potom aspoň nieje taký obrovský. Aj keď moja dcéra by sa určite potešila akémukoľvek parťákovi. Mali sme samozrejme aj tému adopcia (to pozná, máme dočasnú opateru - mačky) a celkom sa jej to pozdáva. Ja by som bola veľmi nerada, ak by ostala jedináčikom. Ona je hlavne ten typ, že sa rada o všetko delí. Stále by sa len hrala s babami našich susedov, nosí kamoškám do školy sladkosti. Je mi z toho trochu smutno. Teda nechcem aby to vyznelo, že to chceme kvôli nej. To naozaj nie. Máme jednoducho pocit, že niekto chýba...

catherinah
4. máj 2018

Ja mam taku otazku-musi mat dieta svoju vlastnu izbicku? Ked mame trebars dvojizbak, tak smola?

19lilly
4. máj 2018

@blackcat ahojky ano som z Bratislavy 🙂 aj my mame macky svoje aj v docasnej opatere 🙂 tiez vam vraveli ze s tym moze byt problem?

ja to plne chapem, ze mas pocit ze niekto chyba. ja keby mam vlastne dieta tiez by som nechcela aby bolo jedinacikom to je potom take smutne neskor. ja sama mam 4 surodencov a aj ked je to dakedy tazke nemenila by som ich. my sme vzdy planovali ze budeme mat 2 vlastne a potom si adoptujeme ale kedze vlastne nejak nechodili tak sme sa rozhodli ze to mozme kludne aj vymenit ze nam na tom nezalezi. tak teraz riesime adopciu a mozno potom snad raz aj otehotniem a ked nie uz mam dva poklady este je to sice beh na dlhu trat ale to zvladneme.

blackcat
4. máj 2018

@19lilly držím vám palce!
Vieš, že som si to aj myslela, či zvieratá nebudú problém? A ako to bolo u vás? Lebo my teraz práve aj kvôli tomu kupujeme dom. Tak by to snáď nemalo už byť také zlé. Podľa mňa deti a zvieratá patria k sebe. Samozrejme ak by bola silná alergia, to je už o inom. Ale človek sa všade dočíta, že deti vyrastajúce so zvieratami majú lepšiu imunitu, sú empatickejšie atď. No u nás pôjdu minimálne moje vlastné von. Je tam úplný kľud, tak to risknem. Aj keď to je ďalšia vec, čo ma straší. Ako sa budú pani zo sociálky pozerať na to, že bývame v lese, kam väčšina ľudí chodí iba na víkend? Hmmm. Ja musím voziť moju tak, či tak do školy. Čiže to nebude o starosť naviac. Len či napr. toto nevadí... Kto vie. A nevieš mi povedať prosím, či musia mať deti detské zvlášť, alebo stačí jedna pre všetky, ak bude dostatočne veľká?

blackcat
4. máj 2018

@kikuska_wedge ďakujem, to ma potešilo 🙂

bosorkabb
4. máj 2018

@blackcat
@19lilly tiež máme mačku a papagája a žiaden problém nebol.
Nemusí mať každé dieťa vlastnú izbu.

marcelarefat
4. máj 2018

@catherinah aj ja mám dvojizbový byt a problém to nebol. Dokonca známa viem,že mali jednoizbový.

mana85
5. máj 2018

@blackcat jee "na samote u lesa" môj sen ♡ my sa momentalne sťahujeme presne naopak byvame v kludnejsej malej dedinke no kvoli praci a lekarom ideme do rušnejšej a 5 krat tak vačšej obce ale aspoň zostavame v dome .

blackcat
5. máj 2018

@mana85 aj môj sen to bol. Veľmi dlho sme hľadali 🙂. Pracujem s ľuďmi a potrebujem aspoň doma kľud. Plus napriek tomu veľký dom a pozemok, aby mohla rodina a kamaráti chodiť. A aj kvôli deťom. To bola taká moja ideálna predstava. Len sa bojím toho, že čo sa páči nám, nemusí sa socialke. Aj keď teda obaja sme mobilní. Ale to ja si teraz robím asi starosti úplne zo všetkého, aj z môjho tetovania :D.

yukki
5. máj 2018

@blackcat to, že budete bývať v oblasti,kde iní chodia len na víkendy, sociálke nevadí. Minimálne našim teda nie. Tiež nevyžadujú osobitné izby/izbu pre deti.

catherinah
5. máj 2018

@marcelarefat
@yukki
Dakujem. Myslela som ze musia mat svoju izbicku. Do budúcna urcite budu mat, ale momentálne nie.

blackcat
5. máj 2018

@yukki ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂

nikola116
5. máj 2018

@kikuska_wedge my sme čakali v ba kraji na rómskych súrodencov do 6 rokov 1 mesiac ;) teraz sme už 5 mesiac štátna rodinka ;)

rebekarebekova
5. máj 2018

@19lilly trosku som prekvapena a rozcarovana ze tak rychlo to islo u vas. Vlastne 8 mesiacov cakania.. aky vek vlastne maju vase potencialne deticky?
My sme nedavno koncili pripravu a chceli sme dat 0-4 biele aj surodenci a povedali nam ze taketo deri skoro vobec nie su.. ze nekonecne cakanie, skoro ako na babo.
Nemate pestunstvo ale adopciu, ze?

bosorkabb
5. máj 2018

@rebekarebekova blbosť podľa mňa, aj tu je dosť báb ktoré mali podobne požiadavky a čakali max 1 rok. Veď môžu byť deti aj medzikrajovo a nikto nevie dopredu povedať že sa o mesiac neobjavia.

rebekarebekova
5. máj 2018

@bosorkabb bavime sa o viac menej zdravych detickach a adopcii, hej?
Rok je megakratka doba vzhladom na ine cakacky.
Zmenili sme to (aj kvoli zevraj nekonecnym cakackam) na poloromske do 12 mesiacov..
Na ne sa prosim kolko asi caka?

simona2007
5. máj 2018

@rebekarebekova my sme na nasu, princeznú cakali len 9mesiacov.Bola vedena ako poloromske dieťa,viac menej zdravá.A uz pár týždňov je aj oficiálne-papierovo naša☺

bosorkabb
6. máj 2018

@rebekarebekova áno o takých sa bavíme.
Kamoška čaká na poloromske malinke v BA od januára tuším a je momentálne 25 v poradí.

rebekarebekova
6. máj 2018

@simona2007 to blahozelam. 😊 mozem sa opytat na vek?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre