Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

gunhild
3. sep 2018

@mmag Dufam, že sa to bude dať aj u nás tak rychlo. Rada by som malé mala od začiatku doma a nemuselo ísť do profi rodiny začas. Neviem od čoho to bude zaviesť. Asi sa to dozviem zajtra či to bude možné. Predpokladám , že to bude možné keď nás volajú pozrieť babo do pôrodnice.

tortelinka
3. sep 2018

@gunhild to záleží od súdu, my sme to tak mali

mmag
3. sep 2018

Určite áno. Keď je ešte v porodnici a matka dala súhlas na adopciu, hľadajú náhradných rodičov čo najrýchlejšie. Myslím, ak sa nemýlim, ak do mesiaca nenájdu žiadnych, ide dieťa do profi rodiny a rodičov hľadajú ďalej. Potom sa to pre dieťa hojne predlžuje...

joannita
4. sep 2018

@miriam439 aha ok, opytam na na urade. Lebo na materskej som ododna prevzatia maleho, nie ododna pravoplatnosti, preto logika mi hovori ze aj pridavky by tak mali byt. Ale tak zasa ide o par euro, takze je mi to viacmenej jedno, len neviem aky datum tam napisat.
Mne povedali ze potrebuju 2x kopiu pravoplatneho rozhodnutia a 2x kopiu rodneho listu.

miriam439
4. sep 2018

@joannita Aj ja som bola na materskej presne odo dňa prevzatia malého z DeD. Preto mi to tiež bolo čudné o tie prídavky. Ale vidíš, chcú od teba právoplatné predbezko, takže dajú od právoplatnosti. Pozerala som si aj na účet pre istotu a prišlo mi tak ako som predtým pisala - za celý august, teda už nie za júl. Materskú mi dali za júl, ale presne na dni, teda nie za celý mesiac.
Ale ja som nebola na tom zle, lebo prídavky sú len cez 20 eur, ale DeD mi poslal 2 € / deň stravné, takže lepšie. Aspoň sme mali viac na plienky, keďže malý mal problémy so stolicou, takže plienok bolo treba na mraky.

miamao
4. sep 2018

@joannita az ked rozhodol sud

bosorkabb
4. sep 2018

@joannita tiež mi priznali až odo dňa nadobudnutia právoplatnosti neodkladneho opatrenia, to som aj prikladala plus rodný list.

tulipan43
4. sep 2018

@joannita Ja som písala dátum odovzdania DED. A odvtedy dostávame aj rodinné prídavky

miriam439
4. sep 2018

@tulipan43 A nemohlo sa stať, že v tom istom mesiaci predbežne op. vám aj nadobudlo právoplatnosť? Napr. vydané bolo začiatkom mesiaca a koncom toho istého mesiaca sa stalo právoplatné? Zákon o prípravkoch jasne hovorí o právoplatnom rozhodnuti súdu.
Ale ja na teba nehovorím nič v zlom, že si niečo urobila chybne (možno), úradníčky by mali hlavne postupovať podľa zákona a keď nie, ich chyba ak niečo priznali naviac. Isto by som ich na to neupozornila. Mne tiež najprv povedali, že mi prídavky dajú odo dňa prevzatia z DeD a napokon dali až od právoplatnosti. Tak som sa opýtala, úradníčka zneistela, hľadala v zákone a ukazovala mi to, že má pravdu.
Ale oni mnohokrát nevedia, čo a ako.
Napr. ten 500 eur príspevok na vybavičku pre dieťa - už som naň dvakrát vypísala žiadosť, keď som ju priniesla, zakaždým dali iné info, že kedy mám nárok... a nakoniec, že až keď bude právoplatné riadne rozhodnutie súdu o pestunskej star. Súd je v nedohľadne, hoci malý je u nás už 14. mesiac, takže aj príspevok je zatiaľ v nedohľadne 😮

jajuskajana
5. sep 2018

Ahojte dievčatá, prosím vás nájdu sa medzi vami aj také, ktoré riešili súd s pomocou právnika? Ďakujem 🙂

bosorkabb
5. sep 2018

@jajuskajana myslíš návrhy cez právnika alebo pojednávanie?

jajuskajana
5. sep 2018

@bosorkabb myslím celkové zastupovanie...

bosorkabb
5. sep 2018

@jajuskajana to zvládnete aj sami. Návrh nam písal právnik, zvyšok sami.

joannita
5. sep 2018

@jajuskajana my riesime vsetko cez advokatku, podpisali sme jej nasu plnu moc.

joannita
5. sep 2018

Baby a ked ste este v procese adopcie, cize mate zvereneho maleho na predbezko, netreba dietatu zmenit trvale bydlisko? Kde on ma vlastne teraz trvale bydlisko?

macka2017
5. sep 2018

@daina120 ahoj,prosim ta,žiadosť si posielala poštou na konkrétne meno úradnícky,ktorá vás má na starosti? Alebo len mailom?vdaka

daina120
5. sep 2018

@macka2017 postou na konkretne oddelenie

bosorkabb
5. sep 2018

@joannita nám na meste dovolili zmeniť trvalý pobyt až keď sme mali právoplatný rozsudok.

jajuskajana
5. sep 2018

@joannita ďakujem za odpoveď, môžem ti napísať správu? Mám ešte pár otazociek...

tulipan43
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tulipan43
5. sep 2018

@miriam439 Tak ja neviem, ale my sme to mali takto. Tak budem ticho hádam nebudú pýtať späť.

susana382
5. sep 2018

Ahojte maminky. Som matka 3 synov. Študujem Sociálnu prácu a akurát píšem diplomovú prácu. Chcem sa spýtať či by ste boli niektoré ochotné zodpovedať na pár otázočiek v mojom prieskume ktorý budem robiť. Samozrejme v úplnej anonymite!!!

johanka121
5. sep 2018

@susana382 co Ta zaujima?

joannita
5. sep 2018

@jajuskajana jasne, nemusis sa pytat 🙂

joannita
5. sep 2018

@bosorkabb pravoplatny rozsudok o predosvojitelskej? (Resp. Vy mate v pestunskej)
Alebo pravoplatne predbezko?
To len potom s tym pojdem na nas miestny urad a len mu nahlasim novy ze? Tam kde mal stary trvaly im dufam nepride nijake oznamenie...

bosorkabb
5. sep 2018

@joannita áno rozsudok u nás pestunsky u vás predosvojitelska. Ak prehlasis trvalý pobyt tak príde hlásenie ale na úrad kde doteraz mal trvalý pobyt. Ale to príde elektronicky.

bosorkabb
5. sep 2018

@susana382 kľudne sa pýtaj.

susana382
5. sep 2018

Zaujímajú ma výhody a nevýhody osvojenia, motivácia, Ako dlho máte adoptované detičky, koľko ich máte a takéto podobné veci..Môžem Vám zaslať potom moje prieskumné otázky?

susana382
5. sep 2018

Môžem Vám tie otázky zaslať aj elektorinicky a nie takto verejne? ide iba o otázky ako sú napr. motivácia pre osvojenie dieťaťa, výhody a nevýhody osvojenia, koľko máte v osvojení detičiek a ako dlho...

johanka121
5. sep 2018

@susana382 jasne, posli mi to do spravy..

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre