Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

joannita
17. apr 2019

@yukki nam stale prizvukovali na urade, ze aj ked si dame napr. 2 rocne dieta tak neposkocime v poradovniku. Az mozno od 3 rokov. Pisali to tu aj ine baby ze toto iste im bolo povedane.

tulipan43
17. apr 2019

@zuzlicek44 ja som si bola pre tlačivo v sociálnej Poisťovní, isla som ho do prace potvrdit, kde som im nechala neodkladne rozhodnutie zo sudu a potom sim isla spat s potvrdeným tlačivom a ďalšími dokladmi. Samozrejme na rozhodnutí musi byt peciatka, že rozhodnutie je vykonatelne. Obehane za jedno doobedie.

bosorkabb
17. apr 2019

@yukki tiež nám povedali to čo iným. Iné by to bolo u surodeneckych skupín tam to je celkom rýchle. A to som človek ktorý kritizuje možnosť deti si vyberať ako s katalógu. Ale som realista a ružové okuliare som si zložila v momente keď som začala riešiť veci ohľadom malej.

zuzlicek44
17. apr 2019

@bosorkabb prosím ta ešte otázka. To tlačivo si viem. Aj stiahnuť z netu? Ci to musia dať osobne na sociálku 😁

berginkan
17. apr 2019

@evkamotka zlata 🙂 neviem odkial cerpas info ale nie je to tak. My sme mali poziadavku do roka. Teraz mame do 4 a cakame rovnako dlho. Moj pripad a taktiez info z uradu. Posunie ta iba etnikum, alebo dieta s tazsou diagnozou. Su veci ktore nie kazdy da. My sa necitime na ziadne diagnozy. Jasne ze ak to pride neskor tak to bol osud a hotovo. Ale takto lahko ako ty sa to povedat neda... nebavime sa predsa o par mesiacoch ale o celom zivote

zuzlicek44
17. apr 2019

@tulipan43 ďakujem si super 💞

bosorkabb
17. apr 2019

@zuzlicek44 osobne, každé tlačivo má svoje číslo.

berginkan
17. apr 2019

@zuzlicek44 socialka by mala byt lahka. Horsie su vraj tie pridavky atd. To sa vybavuje na upsvare a treba tam milion papierov.

maninka1974
17. apr 2019

@zuzlicek44 joj gratulujem my sme mali okamžitou vykonatelnostou tak sa opýtaj neplatí tam lehota právoplatnosti ale platí to okamžite .....neboj na urade Ti všetko povedia v BB je blizko seba sud a up mne poradili vždy dobre ...... teším sa s tebou ked čitam tie vaše pribehy myslim aká som bola ja štastná

rebekarebekova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rebekarebekova
17. apr 2019

@ja1986
@tecko28 a to vam este nikoho neponukli? Od kedy cakate? Zvazujete aj pestunstvo?

ja1986
18. apr 2019

@rebekarebekova my sme ešte len v priprave... budúci mesiac by sme ju mali ukončiť... len osvojenie...

tecko28
18. apr 2019

@rebekarebekova nam ponukli, este sme ani oficialne neboli v zozname, hned po ukonceni pripravy. Chlapcek, biely, pravne volny, anonymny porod, 12 mesiacov, ALE matka tazka forma epilepsie, zachvaty aj v tehotenstve, tazka mentalna retardacia, drobec nizke APGAR (3,7,8). V DED nas presviedcali ako je ok, ale zial bolo na nom vidiet, ze zrejme tiez nebude mentalne v norme, tak sme si netrufli. Nebranime sa ani pestunstvu s perspektivou adopcie, cakame od novembra

saskia_98
19. apr 2019

Ahojte mamicky, ako zacat, mam 1 dieta skoro 5 mesacne, prisla som o maternicu a tak mame len jedno vlastne synceka, velmi by som chcela aj sestricku k nemu a tak sme sa s manzelom rozpravali o adopcii aby deticky rastli spolu od mala. Chcem sa spytat a zaroven poradit ci by bol problem pri adopcii ak moj manzel je na kamione a robi turnusy 4+1 to znamena 4 tyzdne prec a 1 tyzden doma. Manzel povedal, ze ak by to nevadilo ze ma taku pracu a v podstate by nevadilo ze som na vsetko sama, tak by do toho aj siel... Uprimne som na važkach či by sa to takto dalo.

tecko28
19. apr 2019

@saskia_98 Ahoj, my sme v podobnej situacii-mame bio synceka 3,5r, uz zial nemozme mat dalsie deticky, manzel robi tiez turnusov 2t mimo, 2t doma. Trosku vam to mozno skomplikuje pripravu, lebo sa budete musiet s terminom vtesnat vzdy do toho tyzdna co je doma, ale ak budete robit cez Urad, tak by vam mala psychologicka vyhoviet. Takze smelo do toho 🙂

berginkan
19. apr 2019

@saskia_98 budem realista. no to musis vediet ty. Z uradneho hladiska to nevadi. Ak by ste adopciu tak skor ako o rok dva aj tak dieta nedostanete. A ak biele tak rataj 5 a viac rokov. A na zaciatku isto bude potrebne aby bol trosku s vami. Aby si zvykla. No a sestricka, idu aj famy ze dievcatiek je malo. Ale tomoze byt uplne ine o par rokov

saskia_98
19. apr 2019

@berginkan vieš .. Ono ked chces dcerku, tak je ti jedno ako dlho budes za nou cakat .. Ja viem ze pri manzelovej praci nebude trvat adopcia rok -2 ale o dost dlhsie, no on pracu nezmeni. Zaraba tam nadstandard, je tam spokojny, praca ho bavi. Chciet od neho aby zmenil svoju pracu kvoli mne, by bolo sebecke. Preto sa najprv pytam, ci by bola aspon nejaka sanca aj ked mala.. A preto by som s adopciou a pripravou chcela zacat co najskor, kedze to bude beh na dlhu trat a nas maly rastie .. Tiez nechcem aby bol 10 rokov sam jedinacik a naraz donesiem domov malu sestru v podstate cudziu. Vies to by sa uz mohol citit odstrceny ..

tecko28
19. apr 2019

@saskia_98 rychlost adopcie skor zavisi nie od typu prace co tvoj manzel robi, ale od poziadaviek co zadate, co sa tyka pripravy my sme to stihli za 4 mesiace a to sme sa stretavali 1x mesacne so psychologickou a raz sme boli kazdy zvlast na psychologickej diagnostike. Vy mate synceka este maleho, takze to cakanie nebude az take hrozne, teraz ta potrebuje, tak sa mas na co sustredit. Ale zacala by som teda cim skor, nejaky cas zaberu aj papierovacky km vas zaradia na pripravu
Trosku ma zabolelo tvoje vyjadrenie, ze mu donesies domov sestru, v podstate cudziu. Ak ma byt len zaplatou a splnenim planu , aby nebol maly jedinacik, tak to z mojho pohladu je smutne. Ja mam vacsie dieta , estre sa cosi nacakame, uz zacina sam tuzit po surodencovi, ale nikdy som to nebrala tak, ze pride v podstate cudzie dieta k mojmu, lebo pride nase druhe dieta a uz teraz malemu vysvetlujem, ze neviem kedy, ale bude mat sestricku alebo braceka, ale ze ja nebudem mat velke brusko ako tety na ulici, ze my si pojdeme zobrat jeho surodenca do domceka, kde su deticky, o ktore sa nemozu starat maminky, ktore ich mali v brusku a hlavne, ze ich budem vzdy vsetkych lubit. Neber to proim ako vycitku, ono vas v podstate na to aj pripravia ako pracovat so starsim biologickym a ako adoptivnemu povedat, ze je adoptovane.

saskia_98
19. apr 2019

@tecko28 ja viem ale realne chapes ak by bol v takom vysokom veku, mohol by to takto zobrat. Mne je jedno ci je to biol. moje alebo nie. Mensie dieta si skor zvykne na nove dietatko v rodine ako starsie.

tecko28
19. apr 2019

@saskia_98 jasne rozumiem, neboj, nebudes cakat 10 rokov, mozno cca 5 🙂 Ja verim, ze kym pojde nas maly do skoly, bude surodenec

berginkan
19. apr 2019

@saskia_98 neviem co tak vyznelo ale ja ti nehovorim aby zmenil pracu a tiez nie ze mate chciet chlapca. Ostatne opisala tecko. Ja este dodam, ze priprava je tiez na vasom nastaveni. Vyberiete si co vam vyhovuje a kedy mate cas a teda ak to chcete ultrarychlo je tu urad. Ak volnejsie casy je tu navrat a usmev. Drzim palce

gagika78
19. apr 2019

@saskia_98 kým sme reálne boli zapísaní do zoznamu žiadateľov prešlo nejakých 7 mesiacov - papierovačky, príprava, návšteva u nás, schválenie. Vtedy sa čakalo na malinke biele dieťatko 2 roky. My čakáme už 4 roky a stále sme sa nedočkali. Takže sa to viac a viac predlžuje. Neviem z akého si kraja ale niekde je to katastrofa. Samozrejme záleží aj na vašich požiadavkách na dieťatko. Na rómske sa čaká kratšie.

saskia_98
19. apr 2019

@gagika78 som z vychodu a mne je jedno ci biele alebo cigancatko, no manzelovi nie, cize biele a nemam nejake extra poziadavky. A vek tak do 3 rokov. Ja v podstate ani neviem, nezaleži mi na tom, no tiež nechcem doma 15 rocneho pubertiaka. 🤷🏻😀 Asi by som skor chcela nieco ako je moj maly, aby nebol medzi nimi velky rozdiel, cize napr. ak moj drobec bude mat 3 v case adopcie tak nejake 2-3 rocne dietatko by som k nemu brala. To ze ho chcem ako male mimi nie je podmienka. ☺

gagika78
19. apr 2019

@saskia_98 treba určite čím skôr začať. Podať žiadosť o adopciu na UPSVaR. Ono to potrvá kým pôjdete na prípravu a kým Vás zapíšu do zoznamu žiadateľov. To že manžel pracuje na kamióne je úplne v pohode. Len čím skôr začať aby ste si mohli so psychologičkou zosúladiť sedenia.
Nás teraz mrzí, že sme nezačali o pár rokov skôr.
A keď budete zapísaní v zozname žiadateľov, môžete kedykoľvek pozastavit žiadosť.

saskia_98
19. apr 2019

@gagika78 chcem sa ist informovat po velkej noci, no manzel pride az o mesiac, teraz to uz nestihame, kedze odchadza v pondelok. Babulky aj tak Ďakujem ❤ Už man aspoň nejaku nadej, že moj maly špuntik nebude navzdy sam.

gagika78
19. apr 2019

@saskia_98 ja som sa najskôr bola sama informovať čo všetko potrebujeme.

andrea_82
19. apr 2019

@saskia_98 @tecko28 Ono v podstate je pre malé dieťa každý súrodenec cudzí. 🙂 Bez ohľadu na to, či príde z maminho bruška alebo z domova. O tom je súrodenecká žiarlivosť.

berginkan
19. apr 2019

@saskia_98 odporuca sa a aj to preferuju aby dieta ktore pride bolo mladsie.

mariannamk
19. apr 2019

@saskia_98 informovat sa mozes ist pokojne aj sama na UPSVaR. povedia ti, co vsetko potrebujete predlozit, aby mohli ziadost zaevidovat. ziadost odovzdate, potom nasleduju navstevy z kurately a pripadne z obecneho/mestskeho uradu. ked aj ich spravy urceny urad prijme, mozete zacat s psychologickou pripravou. manzel zvacsa nemusi byt ani v case navstevy z kurately doma, ale ak by jeho pritomnoat bola "nutna", s kazdym sa da dohodnut, aby to bolo pre vas v poriadku. od momentu, ako urceny urad zaeviduje vasu ziadost o zaradenie do zoznamu ziadatelov, mate 1 rok na ukoncenie pripravy. co je aj pri manzelovej praci na turnusy urcite dostatocne. s psychologom z UPSVaR sa vacsinou daju dohodnut individualne sedenia, aj viac hodin vkuse. najdolezitejsie je zacat a ostatne uz poriesite priebezne. drzim palce 😉

saskia_98
20. apr 2019

@mariannamk aj pojdem sama, no ak by musel byt pritomny aj manzel v niecom, tak az o mesiac. 🙄 Ale Ďakujem za podporu. ☺

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre