Adopcia dieťatka zo SR

mishka0508
26. nov 2018

Ahojte. Neviete mi poradiť, či je možné Slovákom žijúcim v UK, uz s jedným spoločným dieťaťom, adoptovat si dieta zo SR?

anavianavi
26. nov 2018

Mne na UPSVAR povedali, ze to nie je mozne, iba ak by sme sa vratili na dobu posudzovania, asi 1 rok. SR nema dohody s inymi statmi. Rada sa tiez poucim, ak to tak nie je.

renirv
26. nov 2018

Je tazke adoptovat dieta aj ked ste na slovensku a nie este v inom state :/ Museli by ste sa vratit domov aspon na dobu kym by vam nedali dieta aj to neviem ci by potom s tym nerobili problem ak by ste s nim chceli odist do inej krajiny

anavianavi
26. nov 2018

@renirv Odist do zahranicia s dietatom urcite moze. Ale uz len proces adoptovania je obtiazny. Tiez som dospela k nazoru, ze zo zahranicia nemozny. No bola by som rada, ak by to bolo inak.

miriam439
26. nov 2018

@mishka0508 Treba zájsť na UPSVAR a konkrétne sa spýtať, najlepšie na krajský UPSVAR a na oddelenie soc. kurately, ktorá s tým konkrétne robí. Lebo na okresných UPSVAR dostanete často skreslené info. Sme v procese, tak viem ako to chodí. No ja ti trošku opíšem proces na SR, takže budeš mať predstavu.
Najprv dáte žiadosť a všetky potrebné dokumenty (o zdravotnom stave, prijme, dotazník,....). Potom absolvovať prípravu 26 hodín - buď cez upsvar alebo Návrat, Úsmev. Každý má svoj štýl a svoje podmienky. My sme šli cez UPSVAR a trvalo nám to pol roka, ale všetko záleží od nich, ako ti dajú termíny. Ale maxim. do roka to musíte mať všetko ukončené. Potom čakáte v poradovníku - adopcia momentálne čakacia doba 4-8 rokov podľa vašich požiadaviek na dieťa a podľa kraja (poloromske a rómske deti kratšie). Ak sa dočkáte a nevzdate to, nasledujú interakcie s dieťaťom - ich počet závisí od veku dieťaťa a požiadaviek DeD.
A potom tortury so súdmi. Zase, všetko závisí od okolností. Ale niekedy sa to fakt vlečie... aj nad jeden rok. A potom je dieťa vaše, máte jeho rodný list a v ňom ste už vy ako rodičia. Takže potom vám už nik nemôže zabrániť, aby ste s ním odišli bývať aj na kraj sveta 😉
Predpokladám, že v UK žijete a pracujete, ale stále ste "Slovaci", takže zrejme na vás bude platiť všetko to, čo na nás, ktorí žijeme a pracujeme tu na Slovensku. Ale vravím, treba sa ísť opýtať kompetentných na UPSVAR.

mishka0508
autor
26. nov 2018

@miriam439 ďakujem ti krásne, že si si našla čas a napisala takto podrobne.
Aj vam ostatnym veľmi ďakujem. Možno sa skúsime obratit na adopciu tu v UK. Asi to bude najjednoduchšie riešenie ❤

tortelinka
26. nov 2018

@mishka0508 napíš ss

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre