Adopcia polorómskeho dieťatka

viaven
21. aug 2015

Ahojte 🙂

Potrebovala by som poradit od skusenejsich mamiciek adoptovanych deticiek.
Vypisali sme ziadost, absolvovali pripravu... Naposledy ked sme sa informovali o poradovniku, boli sme na 101 mieste. Dnes sme volali a sme sice 99 ale na poloromske dietatko 2. To ma dost sokovalo... Okrem toho ze nemame absolutne nic kupene, zariadene, v praci netusia o nicom.... zacala som sa zamyslat nad tym ako vlastne to POLO romske dietatko vyzera. Viem ze skoro... Mne to nevadi, len chcem byt pripravena a nebyt prekvapena :D. Ak by mi vedel niekto pomoct s mojou dilemou... Viem je to take blbe, ale nemyslim to zle :D tiez by ma zaujimalo ked sme 2 ako dlho by to mohlo trvat? Pani nam povedala ze niekde medzy 2 tyzdnami a pol rokom :/ Kedy by sme mali zacat nakupovat kocik a podobne veci???

Vopred dakujem za kazdu radu 🙂

viaven
autor
12. mar 2016

@lune ano ano geny su geny ;) to mas pravdu a nik ich v zivote nezmeni 🙂 suhlasim s tebou... ale hygienicke navyky, pracovne navyky su dane vychovou ;) samozrejme ze nie kazdy je taky ako si ho spolocnost predstavuje... ale to nezavisi od toho ci je biely, polo alebo cely.
Praxovala som v jednom centre kde boli tyrade deti... To, ze dieta prislo, spinave, smradlave a jedine slova ktore poznalo boli nadavky bola rutina. Obcas prislo dieta od rodicov popalene, opuchnute, modre... pre ne to bol jediny model spravanie ktore videli a poznali. Nevedeli co je tepla vecera, ze existuju ranajky alebo ze peniazky sa zarabaju. Ich predstavy o zivote bol uplne ine... To co videli prijali za svoj svet a z tejto mylnej idey je tazko vybocit. Predstav si ze by ti teraz niekto povedal ze cervena farba je vlastne zelena, zelena oranzova, oranzova fialova... tiez by si srala na osatnych a robila by si po svojom. Tak ako oni. Myslim ze predovsetkym deticky, ktore tento zivot nezazili maju moznost zaradit sa do zivota taku ako kazde ine biele dieta - ano, nie vzdy to vyjde ale to sa nie vzdy podari aj bielemu... Samozrejme potrebuje iny pristup. Tieto deticky vedia byt aktivnejsie, potrebuju viac starostlivosti. Neda sa im zavesit kluc na krk a vecer dojdi domov. Detom sa musis venovat o to viac ak je tam predispoziacia, ale ta sa da vyuzit. Kolko romov je uspecnych muzikantov, tanecnikov. Maju obrovske geneticke predpoklady, ale niekto ich musi viest k tomu aby ich vyuzivali...
Samozrejme je to len moj nazor. A nebudem ti ho vnucovat ;) Len som ti chcela povedat ako to vnimam ja 🙂 A mozno ak sa ma opytas o 15, 20 rokov, tak bude diametralne odlisny 🙂 teraz viem ze moje dieta (ano je moje aj ked len cakame na sud) je pre mna vsetkym a dava mi viac energie ako slnko s cokoladou dokopy ;)

Ospravedlnujem sa za chyby ale je predsa len vela hodin 🙂 a v jednej ruke drzim moje zlaticko ktore ma teploty... 🙂

nikadomi
12. mar 2016

@viaven som velmi rada ze su ludia, s ktorymi svet vidim uplne totozne 🙂

lune
13. mar 2016

@viaven Dufam, ze Ti tento pozitivny nazor aj ostane...a o tych x rokov nebudes lutovat....

Pekny den.

mata2
13. mar 2016

Pan marian /nie som koktava, ale tak pre istotu / neni ani z daleka taky pan, jak sa tu jeho ritkocmukovia s neho snazia robiť...a ci sa mu nieco paci, alebo nie, mame my, rodicia s farboslepim srdcom hlboko v ritke...

matax
13. mar 2016

@moniq to, ze je iný, na to zvykne.dôležite je,ze bude mať vás, ludi,co sú "jeho" . Ak by zostal v det.domove, nemal by nikoho svojho,kto by mu pomahal zmieriť sa s inakostou a hlasat identitu.drzim palce

matax
13. mar 2016

Hľadať- mobil prepísal 😉 a možno aj hlásať- v zmysle, ze identitu nebude popierať a bude aj na vás aj na svojich predkov hrdy

tortelinka
13. mar 2016

@viaven pekný príspevok, ja by som len doplnila, že ani to klišé o aktivite, pohybovom nadaní a neviem čom u rómskych detí nemusí platiť. mám doma dve rómske detičky, starší je tmavý, o pohybovom nadaní nie je ani reč, neznáša šmýkačky, trampolíny,dodnes sa bojí chodiť po schodoch( má 4 roky), menší na pohľad biely je pravý opak..

mia78111
14. mar 2016

ja mam asi stastie, lebo to na prvy pohlad nevidiet. Ja som sa to dozvedela cca v 12 roku. Prijala som to celkom v pohode, ale zacalo ma zaujimat odkial som, kto je moja rodina. Davala som si vela otazok. Nakoniec mi pomohol facebook, nasla som podla mena svojich biologickych surodencov a aj biologicku rodinu a musim povedat ze to bola pre mna nazoaj vyhra. Ked som po roku dopisovania isla s priatelom na navstevu na druhy koniec CR, ten vylet stal za to. Bolo ine objat svoju skutocnu rodinu. Je mozne ze moj nazor je skresleny tym, ze sa moji adoptivni rodicia ku mne nespravali velmi s citom. Po materialnej stranke mi toho dali tak ako kazdemu inemu dietatu ale vzdy tam chybala citova vazba. Teraz ked som aj ja matka, vidim ten rozdiel. Viem ze ja by som sa nedokazala k svojmu dietatu tak spravat. Moniq- vela zalezi od kolektivu do akeho sa dostane. Deti vedia byt dost zle. Zalezi na nom v buducnosti do akej "partie" sa zaradi, s kym ho to bude tahat kamaratit sa. Mozno zistis ze sa kamarati iba s romskymi detmi. U mna to zas bolo naopak, k romom ma velmi netahalo.

mia78111
14. mar 2016

@viaven mama vzdy vravela ze sa s mojim adoptivnym otcom podobam :D Ja som nebola tmava ani ako dieta, dokonca som mala hnede vlasy. Moji rodicia nevedeli ze si adoptovali poloromske dieta. Ja som to prijala celkom v pohode.

mia78111
14. mar 2016

@lune Tvoj názor. Po nastudovani relevantnej literatury by si vedela na kolko sa ovplyvnuje vychovou charakter, temperament a ine zlozky osobnosti. Geny su len cast. Zodpovedaju v prevaznej miere za to, ako dieta bude vyzerat. prekryvaju sa s vychovou.

mia78111
14. mar 2016

ja ako dieta

maslenka47
14. mar 2016

@mia78111 mozes uviest aspon jeden kus takejto relevantnej literatury? Ja si to naozaj rada precitam.

mia78111
18. mar 2016

pohladaj na internete, skus v kniznici. mne stacili poznamky od profesorky z minuleho semestra 😉

avogiles
23. mar 2017

@mia78111 je skvele, ze si napisala svoje osobne skusenosti 🙂 co si inak studovala?

mia78111
24. mar 2017

Socialnu pracu. Moja srdcovka je praca s romami. O par mesiacov to bude moj chlebicek =)

krristin
24. mar 2017

@mia78111 mna by ranilo ako matku keby take nieco povie moje dieta o kt.som sa s laskou starala..sice ta neporodila ale starala sa o teba pocas choroby v dobrom ci v zlom..sama si teraz mama urcite ti dali co vedeli.

lunedi
24. mar 2017

Nakup ako pre babatko ☺ nerieš vyzor...nerieš druhých
...bude to bábatko,co potrebuje maminku a ocka....bude to dieťatko co potrebuje lásku,nehu,oporu a vieru,ze vsetko čo chce,vđaka vám zvládne. ☺
Ste úžasný ĺudia...a verím ze bude vsetko tak....ako má byť..... 💙💙💙

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
krristin
25. mar 2017

@fidka79 je to risk...samozrejme. Trosku ma to zaskocilo :'/

avogiles
25. mar 2017

Dievcata, je dolezite, aby dietatko vyrastalo so vsetkymi informaciami od.malinka a nie povedat mu to az v puberte. A nakoniec je to podobne ako ma vela pubisov - ked rodicov moc nemusia. Je to obdobie... dolezite je vychovavat v respekte a dovere, dieta nesmie byt na svoje emocie samo, lebo sa uzavrie a nebude s rodicmi komunikovat o emociach. Potom je riziko, ze sa premrstia, aj emocie aj rozne fantazie...plati to ci v rodinach s biologickymi alebo adoptivni rodicmi...

majka174
25. mar 2017

ahoj, neviem čo ti všetko dievčatá radili, je tu veľa príspevkov tak sa mi to nechce čítať. Skôr ako ti súd odklepne bábätko do tvojej starostlivosti je dlhý proces. Zo zoznamu detí si budete vyberať spomedzi fotiek, potom vám ukážu 20 minútovú nahrávku vybratého dieťatka a ak sa vám zapáči, dohodnete si interakciu v detskom domove a uvidíte či tam prebehne "chémia" medzi vami a dieťatkom. Nič netlačte, keď chémia nebude, môžete jednoducho povedať, že to nedáte. Pri interakcii bude prítomná aj profi matka, sociálna pracovníčka z DeD a psychologička. Všetky obavy a pripomienky môžete s nimi prediskutovať. Na začiatok vám stačí postieľka, možno pár hračiek. Oblečenie vám dá a stravu vám preplatí detský domov, pretože dieťa budete mať najskôr na krátkodobý pobyt, ktorý sa bude papierovo predlžovať až kým vám súd neodklepne zverenie. Postupne si dokúpite čo budete potrebovať. Držím palce, za kontakt s tým dieťatkom nič nedáte. Kolegyňa má adoptované dievčatko a nikto by nikdy nepovedal že nie je jej, podobajú sa ako vajce vajcu.
Nezastávam síce názor, že všetko je ovplyvnené len výchovou. Tieto detičky a dokonca často tie nerómske, mali matky narkomanky a alkoholičky. To podľa mňa to dieťatko ovplyvní, ale rómske gény neexistujú, je to o výchove. V génoch môže mať problémy s učením, hyperaktivitu, zdravotné komplikácie spôsobené zlou životosprávou a promiskuitou matky počas gravidity, problémy so správaním, ktoré nie sú ovplyvniteľné výchovou - poruchy správania sú psychiatrická diagnóza a nech sa snažíš výchovou akokoľvek, pokiaľ to dieťa má, tak si nepomôžeš. Je to hop alebo trop. Ale všetko sa dá riešiť a korgiovať. Toto je však len môj názor a nie je nijak vedecky podložený.

mia78111
25. mar 2017

@krristin ano, starali. A som za to vdacna. Milujem svoju rodinu. Clovek po istom case pozera na veci inak. Avsak to co som napisala plati, mala som vcelku komplikovane detstvo. Kazdy si moze vytvorit na to nazor aky chce, ale myslim, ze najobjektivnejsie to moze posudit len clovek co to sam zazil.

mia78111
25. mar 2017

@fidka79
Zvlastne, ake ste obe odbbornicky, len skoda, ze na cudzi zivot. Na toto sa divam nie len ako clovek ktory si to sam zazil ale z ineho uhla pohladu aj ako clovek, ktory studoval socialnu pracu. Mna sa moja biologicka rodina nevzdala. Moja mama zomrela. Keby ste neboli tak povrchne a arogantne, mozno by ste sa opytali prv, nez zacnete robit mudre. =)

majka174
26. mar 2017

@viaven až teraz som si všimla že to je stará diskusia 😉. Prepáč, vôbec som si nevšimla dátum. Pozerám, že "chémia" medzi vami prebehla. Teší ma, že sú na svete ešte stále ľudia s dobrým srdcom 🙂. Ako sa vám teraz vodí? Prajem Vám mnoho krásnych chvíľ s vašim drobcom a veľa krásnych a radostných spoločných rokov.

krristin
26. mar 2017

@mia78111 Predomnou sa obhajovat nemusis. Nerozumiem preco si dala mn.cislo? Vyjadrila som svoj nazor na to ze mna ako matku kt aj som by toto konstatovanie ranilo. Nazor som nezmenila stale plati. Kde som ta osocovala sudila a pod?

cajomila
26. mar 2017

@viaven to je take krasne

endysa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
avogiles
26. mar 2017

@endysa toto je velmi zvlastne, co pisete. Mate to porovnane s rovnakou vzorkou "bielych"?
Ja pracujem s detmi a je velmi vidiet, aky silny vplyv ma vychova. Urcite je dedicny temperament (drazdivost nervovej sustavy), ale vsetko ostatne (mimo patologie a zdravotnych znevyhodneni) sa da kompenzovat, hlavne voci detom nezatvrdnut a neznizit vztah na dirigovanie, vyhrazky a tresty; a mile slova len v dobrej nalade a vykonnosti dietata). To su najcastejsie chyby rodicov. Ked zije dieta s biologickymi rodicmi, hlada zase unik v partii. Proste v tychto pripadoch sa dieta uzavrie a citi sa nepochopene. Niet divu, ze potom hlada niekoho, kto by mu mohol rozumiet viac.

endysa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
laura1994
4. jan 2021

Ahojte žienky, viem, že to je už staršia diskusia, ale predsa len skúsim. Čakáme na poloromske dieťatko. V celkovom zozname žiadateľov sme na 82.mieste. Zapísaní sme boli v roku 2017. Ma niekto skúsenosť v po kraji ako dlho sa čaká na poloromske?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre