Adopcia - rana na celý život

zufalocka30
24. júl 2012

Ahojte bambuľky. Potrebovala by som poradiť, no možno sa len vyrozprávať. Mám 20 rokov a na ceste svojho prvého drobčeka, ktorý sa má narodiť už o niekoľko týždňov. Je to však ťažké, lebo priateľ, s ktorým drobca čakám, o neho nejaví záujem. V podstate je tu jasné rozhodnutie, buď drobec alebo priateľ. Dlho som nad všetkým uvažovala, a teraz neviem kam z konopí. Nemám veľmi dobré rodinné zázemie a bojím sa, že by som sa o drobca nedokázala postarať, lebo by som bola na neho viac menej úplne sama (aj čo sa týka starostlivosti, aj finančnej stránky). Preto som začala uvažovať nad tým, že by som ho dala na adopciu. Vlastne, som už aj našla rodinu (alebo skôr tá rodina si našla mňa), v ktorej by bolo o neho dobre postarané a bol by milovaný, lebo veľmi túžia po dieťatku, ktoré nemôžu mať. Ja sa však bojím, že sa toho malého klbka nebudem vedieť vzdať. Od niekoľkých známych sa mi začali zhromažďovať v mojej malej prenajatej izbičke veci pre drobca. Stále keď sa na ne pozriem, tlačia sa mi do očí slzy. Na jednej strane veľmi túžim po tom, aby som sa o neho mohla starať, vychovávať ho, hrať sa s ním... ale na druhej strane viem, že mu nedokážem dať kopec vecí, ktoré bude potrebovať, vrátane otca. Takže stojím pred ťažkým rozhodnutím v ktorom mi vlastne ani nemá kto poradiť.. preto prosím názor od vás milé maminky. Buď sa stanem matkou a budem žiť aj s chrobáčikom život bez nejakej výraznejšej perspektívy, lebo nemám ani poriadnu školu, v podnájmoch, z almužny a nebudem mu mať čo dať, okrem lásky. Alebo dám drobčeka tam, kde sa budú o neho starať a ľúbiť ho, ja snáď nejako moju VŠ dotiahnem do konca a budem mať nádej, že si snáď raz založím rodinku. Bojím sa oboch možností, no najviac toho, že ak malého nechám náhradným rodičom, budem si to vyčítať do konca života a smútiť za ním každý deň. Preto, ak niektorá máte skúsenosť s tým, že ste dieťatko dali na adopciu, napíšte mi prosím, ako ste to niesli a čo vám pomohlo prežiť to. Alebo len svoj názor... vopred veľmi pekne ďakujem 🙂

happy8051
22. aug 2012

NIKDY by som sa nerozhodovala medzi muzom a dietatom.

vianocnystromcek
22. aug 2012

maminka je len jedna a to si ty..zvladnes to neboj!
zvladli sa aj horsie situacie...ked si mamou automaticky zvladas vela veci a zorganizujes si ich.
drzim palce

ps. ani ja som nevedela kolko sil, energie atd v sebe mam - az teraz ked som mamou a aj ked su dni obcas tazke - je to najkrajsi pocit. nedaj si ho vziat iba kv tomu ze nemas milion a ze to bude tazke...zvladnes!

mimikas
23. aug 2012

nikdy ale uplne nikdy sa nerozhoduj medzi chlapon a dietatom, lebo chlap ktory chce aby si sa rozhodla si nezasluzi ani len kusok tvojej lasky ci respektu a hlavne si nezasluzi mat dieta ktore ho miluje a ty by si ho aj tak casom nenavidela za to ze chcel aby si sa vzdala svojho dietata. Malicke si nechaj a vychovavaj ho s laskou, je zjavne ze tej mas pre neho uz teraz dost a neboj, mas len 20 rokov a dost casu na to aby si si dorobila skolu a postavila sa na vlastne. Dieta vela nepotrebuje, kludne mu staci ked bude spat v tvojej posteli, dieta potrebuje hlavne lasku, lasku a este vela lasky, to materialne je mu uplne ukradnute.
Neboj sa, uvidis kolko sil, energie a bojovnosti ti da tvoje dietatko a najdes vela ludi, ktori ti budu ochotny ti pomoct a urcite raz pride ten pravy ktory vas bude oboch milovat.

pastelka74
23. aug 2012

.......nezávidím ti ani jediné slovko z tvojho príspevku,situáciu v ktorej si sa ocitla,arogantného a nedospelého chlapa.......neviem aké to je rozhodovať sa v tejto situácii a verím že sa v nej ani neocitnem....nejdem ťa súdiť a ani ti radiť...iba ti chcem popriať správnu voľbu.....veľa báb ti tu napísalo slovo NIKDY,ale samé nevedia,čo ešte život im preinesie.a ako by sa zachovali v situácii,v akej si momentálne ty...ja som tiež čakala na prvú dcérku sedem dlhých rokov...nechápala som vtedy matky ktoré svoje dieťa odhodili do kontajnera,zabili alebo v tom lepšom prípade im našli dobrú rodinu....plakala som a nadávala na život aký je nespravodlivý.....myslím že,už len to,že si nešla na interupciu,si mu dala šancu na život.....a ak si presvedčená že nie si ešte schopná postarať sa o ten uzlík radosti a starostí...našla si mu dobrú rodinu....tým mu dávaš dalšiu šancu na kvalitný a dobrý život...moja dobrá známa zažila adopciu...hned ako dieťa porodila jej ho vzali,neukázali...všetko bolo anonymné...je pravda že chodila dobrovolne k psychošovi,ale odstupom rokov si našla priateľa,ktorý je hoden jej detí,majú dvoch chlapcov a sú užasná rodinka.....nech už sa rozhodneš akokoľvek,v prvom rade sa zbav toho debila,ktorého nazývaš priateľ......a potom už len počúvaj svoje svedomie a vedomie...držím ti palce.....

zuhana2
23. aug 2012

ja by som nedala dietatko na adopciu, tvoja situacia sa moze este zmenit, si velmi mlada, preco by si mala mat zivot bez perspektivy?Staci pre vas jedna cista mala izba, male dieta mepotrebuje vela penazi, to len tu niektore mamicky sa hraju na velke panicky a pretekaju sa, ze kto ma drahsi kocik.Do 3 rokov dietata ti urcite staci co ti da stat + vyzivne od otca.Potom sa zamestnas niekde, ked dietatko pojde do skolky, vysoku si porobis, ked bude chodit do skoly a ked budes sikovna 30 rocna budes mat titul a krasne 10 rocne dieta, ktore ti donesie kyticu na promocie.Ja mam vysoku vystudovanu, ale keby mne niekto polozil otazku ci mat dieta alebo vysoku skolu, odpoved je jasna.Ak tu slusne poprosis mamicky, aby ti pomohli, urcite ta neodmietnu a prihlasia sa, poslu ti vecicky aj pre dietatko, ale musis s tym pocitat, ze bodu kontrolovat, ci hovoris pravdu, lebo tu sa uz nasli podvodnicky.Okrem toho tvoja situacia sa moze zmenit, mozno otec dietaka si to rozmysli, ked uvidi dieta, urcite chod za nim, ked sa narodi dietatko, je to pre teba ponizujuce, ale nie tak bolestive, ako dat dietatko na adopciu..Okrem toho mozes sa este zoznamit so slusnym chalanom, ktory vam bude pomahat.Tvoja situacia nie je taka hrozna, ako sa ti to teraz zda, hore hlavu a zacni konat, aby vam bolo dobre, bude to boj, ale stoji to za to.

mnamko
5. jan 2013

Veľmi by som chcela vedieť ako to všetko dopadlo ako sa má pisateľka

maminka30
11. jan 2013

@zufalocka30 ahoj moja 🙂 už teraz je cítiť z tvojích písmenok lásku.a čo potom,keď sa ti to drobča narodí?Ničoho sa neboj,všetko bude dobré.Pri mojom 4tom dieťatku som mala takýto zážitok.Po 6nedelí sme aj s manželom aj drobcom sedeli v čakarni na vyšetrenie.Prišiel mladý párik,chalan bez citu a ona pri každom pohlade do autosedačky sa rozplakala.Už v tej chvíli som pochpila,že ju ten jej šuhaj posiela na potrat.poslaním každej ženy je byť matkou.tak to využi,určite sa najdu ľudia,čo ti rady pomôžu.A myslím si že aj tu na MK by nebol problem.Takže ako som písala,mam 4detičky a neviem si predstaviť bez nich život.Budeš skvela matka,už len pre to,lebo si sa rozhodla dať život a cítiš k tomu krpčekovi lásku už teraz.Ozvi sa kedykolvek a určite sa ti pomoc dostaví.Ahoj a krasne tehotensvo ti prajem.rada ti pomôžem,mam vaničku,kočík oblečko.neviem skadial si.a ak chceš mam aj postielku pre babatko.

beja74
23. jan 2013

@mnamko
ja sa sem vraciam pravidelne a stale dufam, ze sa dozviem, ako skoncil tento pribeh. Vie niekto?

matulikmamulik
27. jan 2013

@zufalocka30 Chlap , ktory nechce prijat dieta a zenu s ktorou splodil dieta a niest nasledky za zivot dietata nie je u mna chlap a pokial to tak nie je, nie je hoden tvojej lasky dnes ta vydiera dietom a zajtra bude cím vzdy si najde niecoco mu nebude po voli. Riesenie nepovazujem dat dieta na adopciu pretoze ako nas ucia najlepsie je dietatu s bio matkou, pokial nie je alkoholicka narkomanka a podobne. Skus sa informovat v krizovych centrach. Momentalne je prvarade tvoje dietatko, ktore ked si nechas ti vrati lasku viac nez hociktory chlap. A najst vhodneho otecka pre dieta ved to chce vsetko cas, ten pravy, ktory pride si vas bude vazit a mat rad. Prajem vela stastia.

europa000
28. júl 2013

No tak podla mna sa mozremesa bi si si cho mala nechat lebo to je tvoje babetko .
A ze ne bude mat oca to je jedno lebo ti mu mozes bit aj mamma aj otec Ket chces. Lepsie ako ani ty ani otec a len nachradni rodicia 😒

Aj ja mam 20 rokou a uz mam 2 deti,, je to taske vichovat Ale mamma je mamma .

h2
28. júl 2013

@zufalocka30 Ahoj, nečítala som všetky príspevky, tak sa možno budem opakovať, ale už z toho, čo si písala, je jasné, že sa dieťatka vzdať nechceš. Ak chceš radu: NEROB TO! Naozaj by si si to celý život vyčítala, neprešiel by deň, aby si naňho nemyslela. Teraz si tehotná a to je obdobie, keď má strach každá jedna matka, aj tá, čo si to plánovala a tešila sa. Píšeš, že známi Ti už nosia vecičky, takže Ti určite aj v budúcnosti radi pomôžu. Starostlivosť o dieťa je veľmi náročná práca, ale si ešte mladá a plná síl, po fyzickej stránke to určite zvládneš aj sama. A finančne na to sama nebudeš, lebo otec dieťaťa má k nemu vyživovaciu povinnosť. Dorobiť si školu máš čas kedykoľvek. A čo sa týka otca Tvojho dieťaťa, ja by som ho hneď neodsudzovala a nezatracovala, Ty máš 20, tak on asi nebude mať oveľa viac a keď Ty máš strach, on sa určite zľakol ešte viac. Iste, je od neho hnusné, že sa tak zachoval, ale možno sa v ňom ešte prebudí pocit zodpovednosti a láska k dieťatku. Neviem, aké to medzi vami je, či je jeho rozhodnutie definitívne a či Ty si mu ešte ochotná dať šancu, ale keby vám to aj nevyšlo, si ešte mladá a určite si časom nájdeš muža, ktorý Bude milovať rovnako Teba aj Tvoje dieťa. Takých rodín je v dnešnej dobe veľa (aj ja mám muža "z druhej ruky", má dve dcéry, sú to super baby, vychádzame spolu skvele, u nás sa slovo "nevlastné" nepoužíva). 🙂
O svojej rodine (mama a otec) nepíšeš skoro nič, len že nevychádzate, ale ono sa to s príchodom vnúčatka zvykne zmeniť. Veľmi Ti držím palce, nech sa správne rozhodneš.
Na záver už len jedno: Myslím, že píšem za mnohé, čo sa Ti ozvali, ak budeš mať pocit, že si na všetko sama a potrebuješ pomoc, napíš sem, máš tu nás, poradíme, pomôžeme, nájdeš si tu kamošku z Tvojho okolia a zoženieš lacno, alebo zadarmo všetko, čo budeš k bábatku potrebovať. 🙂

h2
28. júl 2013

@zufalocka30 Hm, až teraz som si všimla, že je tam dátum spred roka, pomýlilo ma, že to bolo 24. júla a že sem ešte teraz baby píšu. Tak už sú asi naše rady neaktuálne. Ale napíš aspoň, ako to celé dopadlo. 😉

vercicha
28. júl 2013

Musim sa pripojit a tiez povedat ze ma zaujima ako to dopadlo. Z tych slov je v tebe kopec lasky a matka ma v sebe aj neskutocne vela sil vsetko zvladnut. Tak ako pisali mnohe lred nami aj ja si myslim ze by si si dietatko mala nechat. Stale mu mozes dat viac. Ono ta citi uz v brusku a ziadna nahradna matka nedokaze dat to co ty sama. Dieta citi ze skutocna matka je len jedna. Hovorim to zo skusenosti. Pracovlala som pre detsky domov ako profesionalny rodic. Mali sme doma babatko od 7 mesiacov do 2 rokov potom isiel na adopciu. Dieta bolo do vtedy v rodine. Kolko krat mi v noci plakal a ja som sedela v sedacke a mala som ho v objati na rukach neviem co sa odohravalo v jeho hlavicke ale stale hovoril mama, mama a pofnukaval. Dieta citi a pamata si aj ked je take malicke. Ono che mat vlastny domov svoju mamku a jej lasku. Nepotrebuje nic viac. Lasku a spolocnu postel. Aj ty budes stastnejsia a spokojnejsia ked budete spolu. Nie je nic viac ako ked mas svoje dieta blizko. Je tvoje a aj ked ho das prec v tvojom srdci zostane, ale tak isto zostane aj velke zranenie aj u babatka. Lepsia buducnost u inych nie je. Ty si jeho buducnost aj so suchou korkou chleba ale tvojom naruci....

kiki68
23. aug 2013

Ja by som sa svojho babatka nevzdala,radsej by som enjak sklbila pracu a dieta. Chlap,co nechce prijat svoje dieta pre mna neni chlap,pri takom by to malo fungovat ako u pavukov,po uspesnom akte odkusnut hlavu. Lebo taky partner na nic nie je... A okrem toho vzdy su dalsi ludia okolo,ktori pomozu,kamaratky,kamarati, rodina, ja mam kamosov gayov,ktori po vlastnom dietati netuzia,ale radi su krstnymi rodicmi a stedro dotuju. Ale hlavne to babatko bude mat svoju mamu, tu povodnu,co ho porodila a to ostatne sa zvladne. Destke veci vacsina maminieck dostane,urcite aj tu z fora by x mamiciek vsetko mozne darovalo,lebo vecicky su krasne,ale babo rastie a casto to neni komu dat. Babo je vzacna bytost, to clovek nemoze dat len tak kdesi...

ivankaalenka
19. sep 2013

si mlada, zvladnes to, ono sa to bude vyvijat, nebude nic naraz...vsetko postupne a kedze to je tak, myslim, ze to zvladnes. Ja som si tiez myslela, ze to nedam...aj som na interupciu chcela ist :( a teraz ? 🙂 som najstastnejsia na svete! Mame malu, ma uz 7 rokov, nehovorim, ze ma vsetko na svete a nebodaj znackove,ale ma lasku 🙂 ja som studovala, studium som ani neprerusila. Mala sa narodila v auguste a v septembri som normalne sla na zapis a do skoly...dalo sa, lenze mi mama a partner mi pomahali. Mimochodom aj on chodil este do skoly 🙂. Mozno by to rodicia pochopili...a partner? Blbec na entu :( tiez ma 20? potom sa asi nedivim...ale platit bude musiet.
Ja by som si teraz tiez chcela adoptovat, lebo zdravotne dovody...keby som teraz chcela mat dieta...tak uz asi svoje nemam, naozaj si to rozmysli, moze sa cokolvek stat a uz mat dieta nebudes

gorcsova
17. mar 2014

Jaaj co by som za to dala...my nemozeme mat babatko.

kofoluska
18. mar 2014

@zufalocka30 Nebudem citat celu diskusiu, napisem len svoj nazor.

Viem, ze Tvoja situacia je diametralne odlisna od tej mojej. Ale ako matka, ako zena, ktora deti nikdy nexcela Ti mozem povedat, ze keby si to dietatko dala na adopciu, cely zivot Ta bude prenasledovat myslienka, ake by to bolo, keby si si ho predsa len nechala. Aky by bol Tvoj zivot s nim, ako by pri Tebe vyrastal, ako by Ta miloval, ako by Ti prvy raz povedal "ma-ma". Ako by si z neho vychovala zodpovedneho mladeho muza (mladu zenu), ktory by Ti raz povedal "budes starou mamou". Kasli na to, ze partner o dieta nejavi zaujem. Lepsi ziaden otec ako taky, ktory dieta nema rad. Sud mu nariadi platit vyzivne, takze zodpovednosti sa nevyhne. Urcite to zvladnes, urcite budes svojmu dietatu dobrou mamou a budes ho milovat najviac na svete. A to je to najdolezitejsie - prave laska je to najpodstatnejsie, co tym malym stvoreniam mozeme dat a davame. Tomu drobcekovi je jedno, ci ma na sebe sprate a vytahane flakate body po piatich predoslych detoch alebo nove znackove adidas tricko. Je mu jedno, ci sa vyvaza v megasuper kociari alebo vyheganom starom kociku. Ono potrebuje jedine - aby ho mamina lubila celym svojim srdcom a bola pri nom. A to Ty urcite budes. 🙂

lili_mia
18. mar 2014

Ked som si to prečítala, napadlo mi .. ak partner nejaví záujem o naše spoločné dieťa, ako inak mi on prejavuje svoj záujem o mňa, o náš vzťah? Dieťa nie je auto, s ktorým havarujem a poviem, ta rozbila som, čo už. Časom sa zrejme rozídete, čo Ti potom ostane?
Nádejnej adoptívnej rodine môžeš ponúknuť možnosť byť krstnými rodičmi, budete spolu nová rodinka, ktorá si bude pomáhať. Takto sa aspoň nejak budú môcť starať o dieťatko, Tebe to pomôže pri štúdiu a týmto im dopraješ radosť, ktorú sa im nedarí naplniť. Myslím tým, že im ho dovolíš pochovať, pokočíkovať, ked si budeš chcieť naplno pospať, alebo budeš potrebovať dať malého postrážiť na čas, ktorý budeš v škole.
Teda v prípade, ak sa neurazia, že si si to s adopciou rozmyslela. Navrhni im možnosť krstných rodičov, s tým akú máš predstavu o tom ako by sa stýkali s malým a akoby Ti s ním pomáhali. Treba sa o tom s nimi porozprávať.
Držím palce, nech sa rozhodneš v akékoľvek rozhodnutie.
A otca dieťaťa by som zavesila za gule do prievanu, ak nevie k čomu slúžia spermie.

mimka8899
5. nov 2019

Ahoj môžem ti povedať môj príbeh možno pomôže 🙂 mala som 15rokov a otehotnela som rodina mi hovorila aby som si dieťa nechala že mi budu pomáhať ja hlúpa krava som išla na potrat vtedy som si to nevycitala brala som to ako riešenie. Lenže teraz už nebudem mať detičky nikdy a veľmi by som chcela. Keď si predstavím ze jedno som mohla mať je to hrozný pocit a vzdala som sa ho. Teraz sa s manželom zamýšľame nad adopciou. Ak si myslíš že rozmýšľaš triezvo a bude bábätku lepšie u adoptivnych rodičov správ to ale ak si myslíš že mu vieš dat aspoň základ a lásku a ma ti pripadne v kríze kto pomôcť rodina atď. Tak to nerob 🙂

kika147
7. jan 2020

Ak už teraz sa ti tisnu slzy do oči čo budeš robiť ak ho porodis a budeš vedieť že už ho nikdy neuvidis nepohladkas nepobozkas? Prosím tá nerob to dostala si dar a ak otec babo nechce tak sa zbav hlavne jeho a nie toho maleho klbka lásky ❤️ To dieťa ti dá všetko čo potrebuješ a ty budeš silná mama ktorá sa o neho postará aj keby mala ísť cez mŕtvoly 😊 pomoc nájdeš neboj sa 🙂 pozri koľko je iných mám ktoré sú na Tom podobne a nevzdajú sa drobcov buď silná a kľudne mi nápis mám kopu vecičiek pre babo od narodenia až po rok všetko ti darujem ❤️

jazmina83
11. jan 2020

Predtým, než sem napíšete príspevok, skúste sa pozrieť na dátum založenia diskusie 🙂
Za tých 7rokov už hádam aj zakladateľka témy porodila a prišla na nejaké riešenie 🙂

vvveron
11. jan 2020

Mna by zaujimalo ako to dopadlo, ako sa autorka ma teraz a ako to zvlada ❤

ivankalaco
12. jan 2020

@vvveron Aj mňa zaujíma, ako sa niektoré príbehy skončili, ale málokedy je napísaný koniec..

lamadore
12. jan 2020

Autorka je dlhšie neaktívna na MK,tak musíme len dúfať,že sa má lepšie.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre