Čo by ste robili, ak by ste si adoptovali novorodenca a neskôr zistili, že dieťa je autista?

31. mar 2021

Čo by ste robili, ak by ste si adoptovali novorodenca a neskôr zistili, že dieťa je autista? :(

kaitlin3
1. apr 2021

@wodanka veď ja netvrdím že to tak nie je, ale to, že nepripravení a nezodpovední ľudia plodia deti sa nedá ovplyvniť, ani nijako zamedziť ani kontrolovať...narozdiel od systému adopcie

makodob
2. apr 2021

@evaachesa súhlasím, ale moja osobná skúsenosť žiaľ prerazila všetko, totiž vo vacšine je neurologické oddelenie plné detičiek, čo majú následky z očkovania. A to čo som videla za ten čas pobytu v nemocnici bolo hrozné, ako iný svet. Zničené detičky a ešte viac zúfalí rodičia a to nielen zo zdravotného stavu dieťatka, ale aj z reakcií okolia, keďže ,, iné “ deti sú v spoločnosti brané nie vždy pozitívne. A keď sa im narodilo bábatko boli všetky zdravé, túto krivdu im nikto nevráti, ani tie krásne články za očkovanie. Toto by mali vidieť hlavne ľudia, ktorí odsudzujú neočkovaných a je ich teda veľa. Každý máme právo sa slobodne rozhodnúť či sebe a svojím deťom dovolíme takýto veľký zásah do organizmu.

Ďakujem veľmi pekne, dcérka sa z toho vďaka Bohu dostala a dnes už je úplne zdravé dievčatko. Aj Vám prajem všetko dobré ❤️

yukki
2. apr 2021

Hm... Nie si jediná. Viac náhradných rodičov ku tomu časom dospelo. Je to dosť časté. Stála som tiež pred tou voľbou. Nebolo, nie je a nebude to ľahké.

laura1994
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
julia2018
5. apr 2021

Toto si určite prečítaj: https://www.postoj.sk/75865/zena-ktora-prisla-v...
Je to rozhovor s pani ktorá mala ako profi rodič syna, ktorého si neskôr osvojili, bol autista. Nakoniec ho museli vrátiť. Neviem ako to funguje pri adopcii.. ale nenechaj sa ubiť komentármi. Je to tvoj život a ty sa musis rozhodnúť, či to zvládneš. Od počítača je ľahké hovorit a súdiť. Zaujímavé je, že tu pani všeobecne obdivujú a podporujú, napriek tomu že toho chlapca vrátili, ale teba tu hejtuju. Nerozumiem ako môžu ľudia takto súdiť iných len na základe sympatií, antipatií a kadejakých dojmov.

acrobaleno
5. apr 2021

To je ako Myka Stauffer a jej muz. Adoptovali si dieta z Ciny ale s tym ze mohlo byt aj postihnute (robili to pre clout lebo su to ytuberi). Ale dieta bolo viac postihnute ako cakali a nezvladali to a tak ho posunuli inemu paru. V USA to volaju rehoming a nie je to asi celkom legalne.
Je dost tazke prijat aj vlastne dieta, ked je postihnute a nech mi nikto nehovori, ze to nie je pravda. O to tazsie je to s adoptovanymi detmi.

autor
5. apr 2021

@julia2018 Pretože nevedia čo je to vychovávať autistu. Len kamoška, známa, v rodine máme, ale aby doma mali 24/7 také dieťa to nie. Hlavne tu mi ide kázať žena čo s utekala na potrat Downa 🤦‍♀️ , ale bude tvrdiť, že nie. Škoda slov. A nečudujem sa, mala aspoň pestúnstvo a šancu ako z toho von. Kamarátka má tiež chlapčeka autistu neverbálny, agresívny - má ťažké depresie, 4 pokusy o samovraždu. Nevládze.

miadi
5. apr 2021

Ja som na potrat neutekala. Mas to dost popletene. Prekrucujes si to ako sa ti to hodi. Rozmyslala som nad tebou ze preco si vobec dala tuto otazku. Ja Keby som bola rozhodnuta pre umele prerusenie teho tak si za tym stojim ako za naj volbou pre mna. A neriesila by som to na MK ze co by robili ine na mojom mieste.Ty si si len prisla urobit prieskum verejnej mienky lebo sa bojis co si o tebe bude mysliet okolie. Chcela si podporu v tom ze by vsetci alebo vacsina povedala Jasne daj prec adoptovane postihnute dieta . Ved ani nie je tvoje a je to velmi tazke snim zit. Ja Ta tu nesudim je to tvoja volba Musis sa riadit srdcom. Tvoj zivot. Je mi smiesne ze tu stale melieš o Mne ze som chcela potrat ked to tak Nebolo .. to ti nijak nepomoze citit sa lepsie sama so sebou.? Ja som za pravo volby žien ale osobne s potratom stotožnena nie som. Na rozdiel od teba neodsudzujem zeny ktore idu na potrat nech su ich dovody akekolvek. Ani teba neodsudzujem ze nechces svoje dieta lebo mà diagnozu. Ale to ze sa snazis prekrutit moju realitu je odveci. Preco Ta to tak žerie ze nie kazdy by dal to dieta prec? Su tisicky ludi co si adoptuju postihnute deti a zvladaju to. Ty to zial nezvladas - to je fakt nie urazka. Ty sa musis sama vyrovnat so svojim rozhodnutim a odpusttit si . A Prestan sa sustredit na druhych. Mas len urazene ego. Nauc sa neriesit svoje problemy na internete.

miadi
5. apr 2021

A nic ti tu nekazem pytala si sa co by som urobila ja. Spomenula som moje tehotenstvo nie preto ze ako podia teba o tom vsade stale pisem ale preto ze viem ake to je byt v podobnej situacii. Adoptovane ci vlastne. Je to sakra tazke a k potratu som sa dostala maximalne tak ze som si precitala informacie o tom ako ten zakrok funguje atd. Bola to jedna z moznosti. Ale to ze by som nevedela dat prec male dieta ktore by som mala od jeho narodenia -to som proste ja. Nemalo by ta to urazat. Nikde som nepisala ze ty si to dieta musis nechat nasilu ked to nezvladas nechces tak zit. A keby som sla na potrat alebo by som dala prec dieta s autizmom musela by som sa zmierit stym ze nie som mama ktora miluje bezpodmienecne. Ty si sa pytala ludi na nazor a potom sa urazas ked je iny ako tvoj, Tak sa nepytaj lebo vzdy budu ludia co by urobili inak ako ty. A casto by nakoniec urobili rozhodnutie az v realnej situaci a mohlo by byt ine nez si myslia v teorii. Nepomoze ti teraz sa hnevat na mna ci na cely svet radsej vyhledej pomoc psychologa.Ked budes zhadzovat druhych nepomoze ti citit sa lepsie sama zo seba.Musis na tom pracovat do hlbky. Je velmi tazke mat postihnute dieta ale je aj velmi tazke dat ho prec. Musela by si mat srdce z kamena aby si ho jednoducho dala prec a necitila sa zle.

tramtada31
5. apr 2021

@miadi no aj tvoje ego tu utrpelo, keď jej píšeš, čo píšeš. Najprv napíšeš, že si musí odpustiť, vyrovnať sa sama so sebou a na to jej podsúvaš, že by musela mat srdca z kameňa, ak by ho dala prec. Je to tazka situácia, možno jej aj muž doma nakladá, že nechcel adopciu(velakrat ich práve žena donúti k adopcii, lebo chce uspokojiť svoju potrebu po materstve) a možno na nete hľadala útechu a porozumenie, ale dostalo sa jej odsúdenia. Je to naprd situácia. Ja poradit neviem, ale aspoň držím palce, nech vysetrenia dopadnú čo najlepšie a nech dieťatko má len najľahšiu formu, ktorá ho v zivote neobmedzí.

deti95060810
5. apr 2021

@hindakus špec. Mš ? áno? pred 3 rokmi nebola ani v našom okrese a to pritom máme 60 tisícové mesto.... a keď ti dieťa zoberú od 7-15hod. tak to budeš len šťastná...nám navrhli v inom okrese 2 krát /týždeň po dve hod...ehm...a teraz môžeš mudrovať ďálej...😉
a so školami je to ešte horšie....vlastná skúsenosť...

yukki
5. apr 2021

Aké je staré to dieťa?

andreatytler
6. apr 2021

@tramtada31 Myslim ze si nedocitala tu vetu od @miadi, ktoru citujes o tom ze by autorka musela mat sdrce z kamena ak by dala dieta prec... tam su na konci este slova "a necitila sa zle". Vtedy ta veta meni vyznam. Vtedy to uz nie je odsudenie autorky ale vysvetlenie, ze autorka si musi sama poriesit svedomie a city, ktore bude mat ak sa rozhodne dat dieta prec, ze debata na konikovi jej v tom nijak nepomoze. A ak by nemala problemy so svedomim a citmi, tak ma asi srdce z kamena.

rubinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rubinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rubinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beronsche
6. apr 2021

@julia2018 nemuseli ho vratit, chceli. A to je sakramensky rozdiel...

Autorka: ano, bude to tazke... ALE ide o tvoje dieta. Alebo naozaj fakt, ze si ho neporodila ty, meni tvoje city k nemu? Prislo k tebe ako novorodenec, ma diagnostikovany autizmus, cize musi mat uz par rokov... To tie roky pre teba nic neznamenali? Nelubis ho?
Preco sa upinas na to, ze to nie je tvoje biologicke dieta... Keby bolo, zvladala by si to lahsie?
Urcite vyhladaj pomoc, toto je obrovska naloz, aku nikto nezvladne s prehladom.. Je to sok, tragedia, urcitym sposobom.. Potrebujes cas to spracovat, to je uplne prirodzene, ale prosim ta neries, ze to dieta s tebou nezdiela DNA, si predsa jeho matka...
Pomoct zmierit sa s tym mozu ludia v rovnakej situacii.. Aj tu na koni je skupina mamiciek s autistickymi detmi, spoj sa s nimi.. Drzim palce!

alvaluka
6. apr 2021

@alexk12 myslim, ze autizmus sa da diagnostikovat az v neskorsom veku a nie u novorodenca/batolata.

elly_
6. apr 2021

Co je toto za otázku? Opýtala by si sa to iste keby si ho porodila? To dieťa sa k tebe nepýtalo a tým ze si si ho adoptovala si ho prijala za svoje zo všetkým čo k nemu patrí. Nikde nie je napísané že tvoje " vlastne" by nemalo horšiu diagnózu. Predpokladám že ste na výchovu dvaja a mate zázemie tak mu dajte všetko čo je vo vašich silách. Konzultujte s odborníkmi, nastuduj si niečo o diagnóze, ako k nemu co najspravnejsie pristupovať a hlavne mu dajte všetku svoju lásku.

yukki
6. apr 2021

Ono tým, že mu nejaká mudr potvrdí diagnózu, sa to dieťa už nezmení. Nikto ho nepozná tak dobre, ako vy. Vy viete, či len nespĺňa vaše očakávania v súlade s normovyvojom, či má autisticke prejavy a črty skôr násilné, nenásilné, braniace celej rodine v živote, aká je jeho povaha.... Budem sa opakovať, ale zrejme v náhradných rodinách takéto zistenia, či už sa jedná o adhd, autizmus, asperger, poruchu osobnosti atď..... Nie sú ničím až tak výnimočným. Stretávame, žijeme, píšeme si....Ú starších detí, nad tých 10 rokov sa môže ukázať problém nezvladatelny mimo nejakého zariadenia, ale tiež sa môže ukázať že istou obeťou a flexibilitou a zminimalizovanim osobnych nárokov ten život akosi pôjde... S tým, že sa rodina dokáže z neho aj radovať. Ľahké to však nie je.

yukki
6. apr 2021

Stále ale nevieme, o akom starom dieťati vlastne píšeme...

alvaluka
6. apr 2021

@autorka, pisala si, ze si na tom zle psychicky, preto by som sa obratila na realneho psychologa/psychiatra/ineho odbornika, aby mne/manzelovi pomohol v tejto situaciia nie pisat na obecne forum.

Ani raz si nenapisla kolko ma to dieta rokov a viac krat sa ta to pytali.
Moj nazor je, ze ked vam dali to dieta malo par dni a musi uz mat aspon rok a pol, cize uz by ste mali mat nejaky vztah medzi sebou. Podobne sa moze stat kazdej, porodi zdrave dieta a potom sa zisti, ze nie je nieco v poriadku.

Netusim, ako funguje adopcia, ci si mozete vybrat, ukazu vam dieta, ste s nim, mate cas na rozmyslenie a podobne, ale ani ja som si nevyberala vajicko a spermiu, z ktorej mam dieta. Proste je. Sledujem ju kazdy den, bude mat rok a pol a nerozprava, ale rozumie takmer vsetko, a dufam teda ze je v poriadku.

Ak by jej zistili nejaku diagnozu, asi by ma trafil slak a prezivala by som to hrozne a ak by som to nezvladala spracovat vyhladala by som odbornika v prvom rade pre seba, aby som vedela fungovat a hladat riesenia.

Nepises nic o dietati, vek, ake ma spravanie, ako ste fungovali doteraz, co vam povedal neurolog, mozno naozaj by si tu aspon zistila, ako funguju ine rodiny s podobnou zdravotnou situaciou dietata.

julia2018
6. apr 2021

@beronsche to ťahanie za slovíčka ti pomohlo citit sa lepšie? Ak áno, super. Gratulujem. Ten príspevok bol pre autorku diskusie. Aby videla i opačnú stranu, pretože ste sa tu do nej vy, ženy, pustili ako hyeny. Nesud. To, že ty to cítiš inak ťa nerobí ani lepšou, ani horšou. Možno autorke by stačilo len prijatie. Prijatie toho čo cíti. Prijatie, že dieťa nechce. Prijatie ak si ho nechá, prijatie ak sa rozhodne situáciu riešiť inak. A nie odsúdenie... počas hladomoru na Ukrajine sa vyskytli prípady, kedy matky jedli svoje deti, vlastne deti, aby prežili... odsudzuješ ich? Ja si netrúfam. Ja neviem, čo by som urobila, lebo som nikdy v takej situácii nebola. Ani autisticke dieťa nemam, ani adoptované. Ale nájsť v sebe tu silu a nesúdiť iných to je oveľa viac ako nechať si dieťa s autizmom. To si ešte ani ty nedosiahla..

beronsche
6. apr 2021

@julia2018 toto je verejna diskusia, cize kazdy ma pravo slusne, bez invektiv komentovat ktorykolvek prispevok, tak neviem, s cim presne mas problem..

Mne kazes, ze sudit nemam (ze to ani nikde nerobim, to ti uslo..), ale ty sudis zeny s ktorych prispevkami sa nestotoznujes. Sudis mna, ako som nedozrela.. Vyborne. Nie je nic lepsie, ako dvojity meter...
Ozaj a citis sa po svojom ustipacnom komentari lepsie? 😉

A co sa tyka autorky, viac krat som jej napisala, ze je uplne bezne a pochopitelne, ze ma problem realitu prijat.. Na vyrovnanie sa s takouto ranou osudu je potrebny dlhsi cas a casto aj odborna pomoc.. Jednoducho takto nasa ludska psychika funguje..

kaitlin3
6. apr 2021

Tak ma vytaca tato diskusia, lebo dokelu mysli tu niekto na to male dieta? Ze aj ono je bytost co ma pocity a vnima co sa okolo neho deje, diagnoza, nediagnoza? Co asi musi ono prezivat, zmatene, s diagnozou, bohvie ci sa mu dostava adekvatnej pomoci, alebo od vlastnej matky pocituje len nevolu a vycitky ze si ho vobec adoptovala a chce ho niekde odlozit alebo vratit ako nejaky tovar? A predpokladame tu vsetky spravne je ze prilis male na to aby vedelo, ze je adoptovane....Autorka preco odmietas odpovedat kolko ma rokov? A preco reagujes len na komentare ktore ta utvrdzuju v tom, aby si ho dala prec? Naco si vobec zakladala tuto diskusiu, chcela si len utvrdenie v tom, ze odlozenie dietata by bola spravna vec? Skus prosim ta mysliet v prvom rade na to dieta teraz a nie na seba a uvedom si ze nie si ani prva ani posledna mama na svete, ktora nema zdrave dieta, tak sa podla toho spravaj

cairka
7. apr 2021

Ťažká vec toto...ale za 1. - teória - kde ste robili prípravu na adopciu? Som myslela, že dnes už všade hovoria o tom, že u deti v náhradných rodinách je časté správanie nesúce známky PAS a aj veľa iných vecí... a za 2. - prax - domov mi prišlo zdravé dieťa (bábätko) . Po 3 mesiacoch dostala silný epi záchvat, hodinové bezvedomie, bolo viacmenej jasné, že následky budú. Aj po 11 rokoch cítim ten pocit, ktorý som mala, keď som stála za zavretými dverami JISky a cez sklo počúvala, ako ani doktor nevie , čo ešte skúsiť, aby sa prebrala. Časom sme sa dopracovali k rôznym diagnózam, okrem iného aj autizmus. Žijeme s tým tak, ako každý, kto má doma ZŤP dieťa. Možno si len nesprávne položila otázku , poznám rodiny, ktoré ukončili či pestúnstvo,ale aj adopciu, ale nikdy to nebolo tým, že dieťaťu DIAGNOSTIKOVALI nejaké ochorenie. Vždy to malo vážne dôvody, kedy už rodina nedokázala fungovať s dieťaťom pre ťažké poruchy správania,agresivitu.. Človek s láskou v srdci nedokáže nechať to dieťa ísť, kým neskúsi všetko....

yukki
7. apr 2021

@cairka
Čo k tomu dodať.......
😍

yukki
11. apr 2021

@cairka ešte nenapísala, že je na to sama.....
Mne ešte počas predosvojitelskej odborníci vraveli.... To bude najmenej stredná mentálna retardacia, nikdy si neuvedomí to a ono, autizmus určite bude tiež .... Ešte ste nemali osvojitelsky súd, rozmyslite si to..... Autizmus a hranicnu MR potvrdili postupne aj vo vyššom veku. No, ľahké to nebolo.
A nie je.
A nebude.
No keď si pozerám fotky z našich spoločných výletov, dobrodružstiev, pobytov s inými náhradnými rodinami, tak každé tretie dieťa...ak nie každé druhé... Na tých stupackach v Prielome Hornádu... Chatičke v lese.... Salatine v Západných Tatrách.... Dačo v tom zmysle má.
Poznáme prípady, kedy sa vo vyššom veku ukázalo, že to dieťa nie je schopné života v rodine, akokoľvek schopnej sa prispôsobiť a obetavej. Preto nikdy nezvyknem hovoriť Nikdy.
Pokúšame sa, prispôsobujeme, hľadáme cesty, školy, spôsoby....

fcuk
11. apr 2021

@rmm po ockovani?

andreatytler
11. apr 2021

@yukki Presne tak. Adoptovane deticky maju neskutocne tazky zivot, ci uz proces adopcie, pobyt v detskom domove, alebo zanedbavanie (tyranie) zo strany biorodicov zanecha na nich stopy, nech sa adoptivny rodic snazi ako moze a vie. Nam na priprave na adopciu vraveli ze napriklad percento postihnutia pri medzinarodnej adopcii je este vyzsie... az 80-90% deti ma urcite problemy. Ak chce niekto zdrave dieta, treba adoptovat 4 rocne... vtedy sa uz da vylucit vela zdravotnych problemov ale zase tym ze je dieta tak dlho v domove, nastavaju tam problemy so vztahovou vazbou...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre