Náhradné materstvo v cudzine

28. dec 2020

Ahojte máte skúsenosti s náhradným materstvom? Prípadne máte odporúčanie na nejaký článok, diskusiu?
Viem že v Čechách a na Ukrajine to je legálne. Koľko to stojí, prípadne kde sa môžem obrátiť.
Nemôžem donosiť dieťa zo zdravotných dôvodov tak prosím nesudit.
Chceš to prebrať súkromne napíš iba IP do komentára a ja ti napíšem.

laila18
28. dec 2020

Ahoj, náhradné rodičovstvo v ČR nie je zakázané ale neexistuje preto ani žiadna právna úprava. Takže matku sú musíte zohnať sami, ona si nemôže za to zobrať odmenu (oficiálne len na jedlo a potreby spojené s materstvom) ale vieš ako to chodí, natrafíš zrovna na vypocitavú matku, poväčšinou to sú ženy z chudobnejších pomerov, ktoré potrebujú tie peniaze. A potom po pôrode sa musí ona na súde právne zriecť rodičovstva vo váš prospech. Avšak nie je tam žiadna vymožiteľnosť, ak to neurobí, vy nič nezmôžete. Matka je tá, ktorá dieťa porodí, bez ohľadu na toho, koho je vajíčko. Takže je to podľa mňa dosť tŕnistá cesta. Chápem ťa v jednom, treba si to premyslieť. Ani si neviem predstaviť, ako takú matku zohnať, či normálne na inzerát 🤷

e1i
28. dec 2020

@laila18 práveže ta matka si môže za to vypýtať hocico, aj v Prahe byt.

lenkakravcova
28. dec 2020

@laila18 Myslíš? Ak urobia DNA testy, tak aký nárok podľa nich bude mať na súde rodička vs. DNA rodičia?
Podľa mňa práveže DNA je rozhodujúce. Čo je v papieroch je jedna vec, ale na súde by podľa mňa vyhrali biologickí rodičia - rovnako ako keď sa určuje otcovstvo. Minimálne otec by stále na to dieťa mal rovnaké právo ako rodička, a ak je otec biologický na tom finančne lepšie, tak je tam šanca žeby ho dostal do opatery práve on - so svojou manželkou (a biologickou matkou dieťaťa).

lenkakravcova
28. dec 2020

Inak som počula, že hlavne Ukrajinky do toho dosť idú - lebo si tým chcú zarobiť na budúcnosť. Na Ukrajine je to finančne náročné, takže ich aj chápem.
Čo vám ale odporúčam - keď už sa na niečo také dáte, nevyberajte si slobodnú ženu bez detí. Je tam veľká šanca, Že si bude chcieť dieťa nakoniec nechať - každá mama ľúbi svoje dieťa, ktoré nosí v brušku, i keď nie je geneticky jej - a u tej, ktorá nemá iné vlastné deti je to o to ťažšie sa ho nakoniec vzdať.

autor
28. dec 2020

@laila18 No viem v CZ to je komplikovanejšie. Preto som chcela reálne informácie.

pleun
28. dec 2020

IP

autor
28. dec 2020

@lenkakravcova Ukrajina to má právne ošetrené. Dieťa môže vynosiť iba matka ktorá má aspoň jedno dieťa a dieťa musí odovzdať. Veľa som toho nenašla, preto hľadám niekoho kto to už absolvoval.

cookie29
28. dec 2020

@lenkakravcova zákon v mnohých krajinách upravuje že matka je Ta ktorá dieťa porodí. Tam DNA nemá nič spoločne. Práve preto ide aj v pohode darcovstvo vajíčok a embryi. A pokial som trosku sledovala, tak je to viac-menej nenapadnuteľné... hovorím viac-menej

miadi
28. dec 2020

Kim K zaplatila $45000 co je standardny poplatok za nahradnu matku v USA za to by byt v Prahe nebol skor auto.

elementissa
28. dec 2020

Ahoj, mňa táto téma tiež zaujíma. Máš nejaké bližšie info o Ukrajine, ako sa to tam pravne rieši? Viem, že Kanada to ma ošetrené tak, že je na surrogacy zväz, kde sa ženy, ktoré chcú byť náhradnými matkami zaregistruju a je to spravovane ako agentura. Takže ty sa ozveš, zaplatíš náklady, ktoré sú spojené s tehotenstvom a pôrodom, zvyčajne ku pôrodu aj ideš a hneď si berieš bábo. Tiež tam je zopár spekulantiek, ktoré si to chcú rozmyslieť, ale tým, že sa tam aj spisuje dohoda, aj je to regulované, tak sa to stáva veľmi zriedka.
Mam to naštudovane, nakoľko sa tam chceme presťahovať. Avšak kým sme ešte tu, tak ma zaujíma aj táto možnosť. Vieš mi dat nejaký zdroj, odkiaľ si čerpala info pre Ukrajinu a Česko? Zároveň je iná althruistic surrogacy a iná je business surrogacy, kde si za to pýtajú ženy v stovkách tisícov dolárov. Altruisticka je práve tá, že pokryvas iba náklady na tehotenstvo, vysetrenia a pôrod, inak je to zadarmo ako forma pomoci pre páry, ktoré nevedia donosit dieťa. Ale žiadajú sa lekárske správy a tak

laila18
28. dec 2020

@e1i napísala som oficiálne, je mi jasné, že to žena môže zneužiť
@lenkakravcova ako písala už vyššie @cookie29, zákony aj u nás sú také, že matka je tá, ktorá porodí. Napríklad si vezmi, že ak po rozvode do tuším 9 mesiacov porodiš dieťa, stále je oficiálne tvojho bývalého muža..to je ochrana pre ženy, ktoré manžel opustí, ale samozrejme, že odísť moze aj žena, ale zákon je taký...toto je ochrana pre darcovstvo vajíčok a celkovo ivf, takto by sa mohol potom súdiť ktokoľvek s DNA...určenie otcovstva je trošku niečo iné, tam sa jedná v záujme už narodeného dieťaťa aby sa určilo výživné atď..

elementissa
28. dec 2020

@miadi závisí, akú matku nájdeš. Lebo vieš, sú dva typy surrogacy - jedna je regulovana, altruisticka, vytvorená ako spôsob asistovanej reprodukcie a dávajú sa na to ženy, ktoré si tehotenstvo užívajú a z vlastnej vôle chcú pomôcť párom, ktoré svoje deti v nosiť nevedia. Takéto matky majú aspoň jedno dieťa, no vždy ich býva viac. Presne ako sa písalo aj na stránke, kde som o tom hľadala infosky vo FAQ- ženy, ktoré sa dajú na surrogacy sa "nevzdávajú" dieťaťa, ktoré vynosia, ony to práve berú tak, že ho "vracajú" jeho rodičom a mali ho požičané do doby, kým sa narodilo. Samozrejme, tieto ženy podstupujú mnoho psychotestov a sú retestovane pravidelne, aby to naozaj bolo stále o tom, že niekomu pomôžu, lebo sú to dobre, humanne osoby. A ten druhy typ surrogacy, aký podstúpila aj Kim K je, že ty môžeš mať biologicky dieťa, ale z akéhokoľvek dôvodu nechceš absolvovať tehotenstvo (kariéra, postava atď), takže si dáš dieťa vynosit a tej žene, ktorá sa na to dá to mastne zaplatis. Teda to robia častokrát ženy v núdzi, ktoré si takymto spôsobom zarábajú na živobytie alebo na lepšiu budúcnosť a tehotenstvo pre ne nie je taká nočná mora. Nie vo všetkých krajinách je to legálne. V USA je toto povolené, no sú krajiny, kde nie, kde platí iba altruisticke najradne materstvo. Na to, aby si však mohla podstúpiť to altruisticke, ktoré je v mnohých krajinách sveta legálne a sú na to agentúry ci zväzy, ktoré to regulujú, potrebuješ lekárske správy a vyhlásenia, nespravia to pre teba len tak. Na kanadskej oficiálnej stránke som čítala, že dávajú aj výnimky, kedy je tehotenstvo biologicky možné, no žena má napríklad potvrdenie od psychológa ci psychiatra, že má panicky strach z tehotenstva a pôrodu, ktorý jej vyvoláva uzkostne, až život ohrozujúce stavy, alebo keď ma žena klinicky potvrdenú ťažkú traumu z predchádzajúceho tehotenstva. Ale pri tých, ktorí to iba chcú obísť, sú platené náhradné matky, bohužiaľ, musíš si ju sám nájsť, asi cez inzerciu alebo portály ako womb4rent a podobne a platí sa od 30.000 do 150.000 tisíc USD... V závislosti od toho, s kým sa dohodneš a koľko si vypýta. Ale keď máš peniaze, tak jasne, dá sa. Hlavne preto, že keď si zoberie človek, že medzinárodná adopcia stojí 15-20.000 dolárov, tak keď dá 40.000 za svoje biologické dieťa o ktorom vie celú rodinnú anamnézu atď... Tak už si povedia, že radšej si priplatia. Hlavne, keď aj na international adoption môžeš čakať roky.
My teda chceme ísť cestou adopcie, ale keby sa nedalo, nebolo by deti, resp.nebolo by pre nás právne volne dieťa, tak aj toto je cesta. Len si treba viac našetriť no 😅

jana993
28. dec 2020

https://biotexcom.com/
Oficialna stranka. Vsetko sa tam dozvies ako to funguje na Ukrajine. Nepoznam priamo ale cez znamych co takto maju babo.

miadi
28. dec 2020

@elementissa ty mas v profile babatko to je tvoje? Druhe by si chcela nahradnu matku? Mas traumu z porodu? Ja som mala po prvom lebo trval 37h bolesti ale posledne som mala inu midwife + bolo treba vyvolat koli mojmu tlaku. A bolo to uplne ine 4.5h od podania oxytocin a bolesti len v druhej faze Cize ked som tlačila 9minut. Ak len mas traumu to by sa dalo spracovat.

nerya
28. dec 2020

Nemám skúsenosti, ale na IG dvatatove alebo emamataty, sú to síce gay páry, ale tiež majú deti od náhradných matiek, dvatatove aj na YouTube videá o Tom všetkom 😉

callisia
28. dec 2020

@elementissa Ahoj. Tiež ma zaujíma či ti zanechalo tehotenstvo a pôrod takú traumu, že by si šla radšej do náhradnej matky? Niekde som zachytila priebeh tvojho tehotenstva a akoby som čítala o mne. No i napriek tomu, že to bolo naozaj zlé tak (a veľmi rozmýšľam, či ísť do ďalšieho), napriek tomu by som ho zas chcela vynosiť sama. Dúfam totiž, že to nebude už také strašné 😅

autor
28. dec 2020

@jana993 ďakujem

autor
28. dec 2020

@nerya oni ale v Amerike boli.

amelie2017
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rachel36a
28. dec 2020

@lenkakravcova nie, nie je DNA rozhodujuce...matkou je ta co dieta porodi, a nie ta co poskytne DNA material...takze ak by sa v CR rozhodla nahradna matka ze si dieta necha, tak zial právo je na jej strane..moze sa bio otec sudit ale je to velmi komplikovane a na dlho..ja mam dieta z darcovskeho programu a jeho bio matka ktora poskytla svoje DNA na neho nema ziaden pravny narok...dokknca podla zakona ani nema pravo vediet ze sa z jej vajicok nejake dieta narodilo...

andreatytler
28. dec 2020

V Cechach sa to robi tak ze otec dietata je zapisany do rodneho listu ako otec po narodeni dietata (aj ked je zenaty s tebou). To mu potom umoznuje legalny pristup k dietatu. Ale bio matka sa ho musi vzdat a najma donosit.
Ja by som sa velmi bala zverit svoje embryo cudzej zene. Skus radsej najst niekoho v rodine alebo kamosku a s nou potom chod do ciech alebo na ukrajinu.

lenkakravcova
29. dec 2020

@rachel36a Nie je to rozdiel, keď je to darovanie vajíčok a vy nosenie dieťaťa? Predsa len sú tam rôzne zmluvy.

rachel36a
29. dec 2020

@lenkakravcova podstata je ta ista...ja som vynosila dieta z DV a dieta je podľa zakona moje... nahradna natka vynosi dieta ktore nie je jej bio, ale podla zakona v CR je jej a musi sa ho vdat, a zena ktora poskytka svoje vajicko si ho musi osvojit...preto som ti to pisala, ze nie je podstatne DNA ale kto dieta porodí...preto to je dost riziko, lebo zmluva v CR o nahradnom materstve nie je osetrena zakonom , ale je to len dohoda medzi bio rodicmi a nahradnou matkou

autor
29. dec 2020

@andreatytler žiaľ nemám nikoho kto by dieťa vynosil, a ani istotu, že by som dieťa nakoniec aj získala.

andreatytler
29. dec 2020

Tak len najst cudziu zenu cez inzerat alebo agenturu. Ale ja by som sa strasne bala. Poznala som zenu, co sa na to dala, ale po tom co otehotnela, zmenila nazor a sposobila si sama sebe potrat. Tiez by so sa bala ci nahradna matka nahodou nebude pit... Asi by som radsej isla do adopcie.
Zelam nech sa ti to podari, akokolvek sa rozhodnes.
Tiez som zvazovala nahradne materstvo, lebo mi lekari povedali ze moja maternica dieta nikdy nevynosi ale mala som stastie a podarilo sa.

andreatytler
29. dec 2020

@elementissa Co ja viem, tak v Kanade ak si najdes nahradnu matku sama, nepotrebujes potvrdenie ze mas lekarsky problem vynosit dieta. Vacsinou to robia altruisticky sestry, matky alebo kamosky. Ale citala som uz aj clanok o zene co altruisticky vynosila tusim 6 cudzich deti. To je prava dobra dusa.

gianna
29. dec 2020

Rozumiem tvojej túžbe po dieťatku, na Tom nie je nič odsúdeniahodné. Ale myslím si, že aj táto túžba by mala mať svoje hranice, za ktoré už nie je správne ísť. Náhradné materstvo vyzerá síce ako riešenie túžby po dieťati, ale nesie v sebe obrovské rizika a morálne problémy, ktoré môžu ublížiť dieťaťu, náhradnej matke aj tebe. Ak napríklad sa ukáže, že dieťatko, ktoré náhradná matka čaká, má nejaké vyvinove vady, čo potom prijmes aj také dieťa? Či potrat? A čo tá žena, jej psychika? Teraz v čase korony sa môže stať, že uzatvoria hranice a nebudeš si môcť bábätko prevziať, čo potom s ním? Budeš mu platiť hotel a opatrovateľku, ako bolo nedávno, že bábätka boli v hoteli ako na sklade? Dieťa nie je tovar, nedá sa kúpiť!

autor
30. dec 2020

@gianna na jednej stráne napíšeš jedno na druhej strane druhé. Zbytočne súdiš, ja viem o tých možnostiach. Vieš koľko to celé stojí? Keď budem mať na ten úkon, budem mať aj na hotel v prípade ojedinelej situácie čo písali médiá v máji.

autor
30. dec 2020

@andreatytler gratulujem. No práve preto chcem zistiť situáciu aká je. Adopcia na Slovensku v určitých krajoch je na niekoľko rokov, dokonca niekde na 10

gianna
30. dec 2020

To nie je o súdení, ja rozumiem tvojej situácii, ale zase na druhej strane opakujem, dieťa nie je tovar, ktorý sa da kúpiť za peniaze v požadovanej kvalite. Čo myslíš, aké to malo dopad na tie deti, ktoré boli "na sklade"? Všade sa píše o Tom, ale je pre dieťa dôležité, aby bolo hneď po porode pri máme, že ju pozná podľa hlasu, vie sa na brušku doplazit k prsniku. Je správne teda dať si vyrobiť dieťa na zákazku a odtrhnúť ho od mamy? Len preto, že mám na to peniaze? A ak bude nejakým spôsobom postihnuté? Čo ak si to náhradná matka rozmyslí a nebude ti ho chcieť dať?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre