Pestúnska starostlivosť a názory pestúnskych rodičov

soffi
27. dec 2011

Uz dlhsi cas sa pohravam s touto myslienkou, mam vsak z toho aj obavy....chcela by som vediet nazory pestunskych rodicov, ci nelutuju svoje rozhodnutie, verim"ze ma pochopite, chcem, s ak tomu postavit zodpovedne, ved nejde predsa o kus nabytku....bojim sa ci by som nerobila rozdiely medzi mojim a "cudzim" dietatom, tiez mam strach z toho, ze nam ho potom vezmu....teda ak sa ohlasia rodicia, neviem ako to funguje, taktiez by ma zaujimalo ako je to s financiami, nejde o peniaze, ale niesme na tom tak, aby ma aj tato tema nezaujimala, na nete som sa docitala maloco, ...budem vdacna za vsetky odovzdane zazitky, skusenosti, pribehy....dakujem

mona554
5. nov 2016

Ahojky,chcem sa spytat,je tu niekto,kto ma dieta v pestu a riesil rozvod v rodine?

moni1811
7. feb 2017

Dobrý deň Vám prajem.
Chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie môjho dotazníka. Dotazník som vytvorila za účelom spracovania empirickej časti mojej diplomovej práce: Problematika náhradného rodičovstva. Téma ma zaujala a o to viac, že som mohla praxovať v detskom domove. Keďže by som chcela preniknúť viac do problematiky, bola by som Vám naozaj vďačná za každý váš názor. Prieskum je zameraný na zistenie problémových oblastí náhradného rodičovstva (platný pre všetky formy: NOS, PS, PR, Osvojenie). Dotazník je anonymný a ani po odoslaní Vami vyplneného dotazníka mi nebudú zobrazené žiadne vaše údaje ani prípadná e-mailovú adresa. Za ochotu a spoluprácu Vám vopred všetkým úprimne ďakujem. Dotazník sa automaticky otvorí po kliknutí na tento odkaz: http://www.survio.com/survey/d/A6M2N9K9G7C9U9V8T

nicka44
2. mar 2017

@anonymnaaa uz ste nasli nahradneho rodica?

sara119911
12. mar 2017

Ahojte, mate niektora konkretnu skusenost z pestunstva so stretavanim s bio rodicmi? chu sa vobec stretavat, ci len ako som citala stretavaju sa len okolo sudnych pojednavani?

almake7
12. mar 2017

Ahojte. Zaujímalo by ma ako prebieha príprava na pestúnsku starostlivosť? Máte niektorá reálne skúsenosti? Ja som profi rodič a veľmi vážne uvažujem, že si necháme chlapčeka o ktorého sa starám. Máte niektorá skúsenosti aj s takýmto prípadom? Kľudne aj IP. Ďakujem 🙂

loginexistuje
12. mar 2017

@almake7 rovnaka ako na osvojenie ako da sa to ale treba ratat s tym ze na vela uradoch s tj povazujenza zlyhanie profirodica a vedie to k aktivacii uradnikov any zacali Toto dietatko intenzivne ponukat inym ziadatelom co su uz zapisany v zozname ziadatelov

almake7
12. mar 2017

@loginexistuje ďakujem. Čiže keby som ja "nezlyhala", tak by mu nehľadali rodičov? Nechápem logiku našich úradov. Veď pre neho je lepšie keď ostane v prostredí v ktorom vyrastá alebo sa mýlim?

loginexistuje
12. mar 2017

@almake7 pockaj na kurze ste predsa musely preberat ze profirodicovstvo je docsasne riesenie a urad ma povinnost hladat dietatu trvake riesenie bid navrat do biorodiny do osvojenia alebo pestunstva To ze sa v ramci svojho pracovneho pomeru o Toto diets staras neznamena ze mas prednost v ramci system nahradnej starostlivosti potom by sa viaceri ktori so chcu vziat dieta do pestu alebo osvojenia sa zamestnaju ako profit atd samozrejme su vynimky ale tonne cele pripad of pripadu ci je diets pravne vilne vek zdrav stav ci bolo ponukane medzikrajovo

loginexistuje
12. mar 2017

@almake7 ak uplne prve si zacni robot pripravu teda na urad ziadost doklady potvrdenia atd potom pripravu a ked budes zapisana v zozname ziadatelov o par meisacov Moses zacat resit na urade by som zatial nehovorila ze chces ziadat o konkretne dieta

almake7
12. mar 2017

@loginexistuje hovorili, ale to bolo strašne dávno a doba pokročila. Od nás si už pár deti profi vzali, ale ja to zatiaľ nechcem s nikým z Ded riešiť, tak preto sa pýtam. Viem, že profi je dočasné riešenie atď. Ale aj tak si myslím, že je preto dieťa najlepšie ak ostane v rodine v ktorej vyrastá od bábätka 🙂 ďakujem za odpovede

loginexistuje
12. mar 2017

@almake7 menilo sa to skor k horsiemu co sa tyka brania so profi deti do pestunstva ako to bolo predtym

almake7
12. mar 2017

@loginexistuje vážne??? Ja som mala pocit, že k lepšiemu. Lebo aj u nás na poradách sa mi zdalo, že aj Ded je tomu viac naklonený.....

loginexistuje
12. mar 2017

@almake7 Len o tom vobec nerozhoduje DED ale upsvar

najjulinka
12. mar 2017

Spraviť prípravu sa dá, ale urad bude bojovať proti pestunstvu, lebo po novom vam ho do pestu ponuknuť nemožu... ale... ale sud može zveriť do pestunstva.. urad vam dieťa bude tlačiť do NOS.

najjulinka
12. mar 2017

Odporúčam isť do poručnictva či opatrovnictva..naštudujte si to v zakone.. aby ste mali všetky prispevky ako pestun.. a teda nemusite ani pripravu robiť... 😉 čiže spišete navrh, podae na sud a už idete.... zbytočne robiť pripravu a pod.. to je len čas pre urad na hadzanie polien pod nohy

loginexistuje
12. mar 2017

Ja Len dodavam k julii ze zalezi aj of status dietata ci je pravne volne ci uz bolo ponukane ci su vplane interakcie

almake7
12. mar 2017

@najjulinka ďakujem popozeram 🙂

matkaasebko
12. mar 2017

@almake7 ja si prave robim.pripravu z tohto dovodu..v decaku su napr.u nas v tom.ok ale nanurade su proti..a ako yo cele dopadne neviem...kludne pis ip.ak chces

almake7
12. mar 2017

@matkaasebko ďakujem 🙂

jankaborka
24. júl 2017

@veliska dobrý deň píšete o plate 500 € a na konci ešte 130 a 170 . Ako náhradný rodič dostávate všetky tieto sumy ? Ďakujem krásne za info

loginexistuje
24. júl 2017

@jankaborka nie prvu sumu uvadzala k profi rodicovi a druhe k pestunovi ..

1inis1
20. aug 2017

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Mám jedno svoje vlastné dieťa. Mám kurz profi rodičovstva, dlhodobo nad tým uvažujem, ale viem, že do profi dávajú minim. 2-3 deti (a tomu manžel nie je naklonený). Už pri abslolvovaní kurzu (cca 8 rokov dozadu)mi pracovníčka úradu navrhovala, či nemám skôr záujem o pestúnstvo. Medzitým som sa vydala a mala svoje dieťa. Teraz ma skôr zaujíma pestúnska starostlivosť. A síce, či je možné si dieťa vybrať (pohlavie, zhruba vek) alebo ho určí domov? A hlavne, či je možné dať do pest. len jedno dieťa? Či s tým nie sú problémy...Pretože by som chcela popri tom pracovať...možno na celý úväzok, možno na skrátený.....To ako pestúnska starostlivosť zaniká som sa dočítala.....Ale chcem sa ešte spýtať, ak by náhodou dieťa bolo max. nezvládnuteľné....alebo by nastala nejaká zvlášť závažná situácia, či je možné pestúnsku starostlivosť zrušiť aj z vlastnej vôle pestúna (nejde o špekuláciu, ale stať sa môže všeličo a rada by som mala túto informáciu). A naposledy.....čo musím ako žiadateľ o pestúnsku starostlivosť splnať? A aká je čakacia doba? Proste ako to funguje právne.....Mám VŠ vzdelanie, sociálna práca. Aký kurz musím absolvovať, ako dlho trvá....a na aký ÚPSVaR sa mám obrátiť? Či v mieste bydliska, alebo hocijaký iný?........Budem veeeľmi vďačná za čo najpodrobnejšie informácie. Aby skôr než navštívim úrad som bola ako-tak informovaná. Ešte raz žienky ďakujem. A ešte, je potrebný súhlas manžela? Chcela by som ísť do toho sama ale súhlas manž. je asi potrebný.....

almake7
20. aug 2017

Ahojte. Je tu nejaká mamina čo má dieťa v NOS-ke? Kľudne aj IP

katkasaliska
14. sep 2017

tolko vela prispevkov ale ma tu naozaj niekto realne skusenosti zo zivota a ma dieta zverene do pestunskej starostlivosti?
uradne informacie si vieme najst vsetci na nete...

loginexistuje
14. sep 2017

@katkasaliska samozrejme v diskusii prispievalo viacero pestunov😉

bosorkabb
14. sep 2017

@katkasaliska v diskusii je viac pestunov. Ja som jedna s nich. Čo potrebuješ vedieť?

bobricek1979
3. nov 2017

@nikolas2011 ahoj ak by som chcela dieťatko do pestúnskej starostlivosti môžem si ho vybrať či mi ho prudelua, vďaka za odpoveď

usmevnr
4. dec 2017

Milí náhradní rodičia, ale aj budúci náhradní rodičia dovoľujeme si Vám predstaviť nový projekt neziskovej organizácie Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar.
v prípade, že ste náhradní rodičia a chceli by ste sa s nami podeliť o svoje skúsenosti, radosti či ťažkosti, radi sa s Vami stretneme. Ak máte nejaké otázky, či námety na spoluprácu, určite nás nezáväzne skontaktujte, spoločne budeme hľadať riešenie Vašich problémov, či otázok.
Držíme Vám palce vo Vašom rodičovstve, sme tu pre Vás a Vaše rodiny.

Teším sa na Vás. S pozdravom tím Úsmevu ako dar, pobočka Nitra

bosorkabb
6. dec 2017

@bobricek1979 môžeš si vybrať. Zadavas požiadavky na dieťa.

pepopestun
11. júl 2020

Ahojte , neviem či píšem do správnej časti fóra , ale skúsim sa spýtať. Niektorý si ma možno pamätáte spred 2-3rokov keď som ako nádejný žiadateľ o pestúnsku starostlivosť hľadal rady a pomoc v tejto oblasti. Chcel by som sa preto ešte raz informovať ,ale už v inej oblasti aby som nemusel čakať na infolinke UPSVaR a všetko vysvetľovať. Tak som už 2,5 roka pestúnom bez partnerky , manželky, a rozhodol som sa že by som opäť dal možnosť dieťaťu , alebo súrodencom z Detského domova. Môj malý má 6,5 roka a je zlatý , prešli sme si všeličím , ale už je z neho celkom dobrý chlapec a máme sa radi ako normálna biologická rodina aj keď nie sme .Aj na sociálnej kuratele mám veľmi dobré ohlasy a hodnotenia od sociálnych pracovníčok. Preto by som sa rád poradil s kolegyňami / kolegami z podobnej starostlivosti. Je možnosť aby mi dali ešte jedno , alebo 2 deti do starostlivosti? Aj keď som sám ? Z jedným to nebol problém , a aj ako profirodič môže mať jeden človek tri deti. A ešte je jedna otázka , nechcem aby to vyznelo ako že to robím pre peniaze lebo to tak nieje , ale aby som vedel presne ako to do budúcna bude , čo sa týka príspevkov dostáva sa tak isto ako na jedno dieťa , alebo je to dačo menej keď sú dve , alebo súrodenci , lebo na UPSVaR je písané že sa zvyšuje o 1,39x na viac detí , tak neviem ako to mám chápať. Ďakujem za každé info čo sa týka mojich otázok. Želám pekný deň. 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre