Podmienky adopcie dieťaťa

gabriela198
19. júl 2021

Caute baby rozhodli sme sa z manzelom adoptovat si dieta mate niektora skusenosti a ake su tam podmienky ked obaja pracujeme muz cital ze musi niekto potom zostat doma aspon 1 rok ako sa to bude pocitat ci mozem ist potom nanpn pocas toho co budem 1 rok do.a vopred dakujem

sona96
19. júl 2021

@gabriela198 veď pn ti vypisuje lekár keď si neschopná práce kvôli chorobe. Starostlivosť o dieťa nie je choroba. To by si celý rok ani nemohla chodiť von, len počas určených vychádzok. Ak by si už mala to šťastie a dočkala sa bábätka, nebodaj novorodenca, šla by si normálne na materskú/rodičak. Teda podľa mňa.

gabriela198
autor
19. júl 2021

@sona96 aj keby sme si adoptovali tam je tiez poberanie materskej neviem ako to je zato sa pytam

gianna
19. júl 2021

@gabriela198 áno, ak dostaneš dieťa do troch rokov, môžeš ísť na materskú a potom na rodičovskú

gabriela198
autor
19. júl 2021

@gianna ano ale ked pojedm na rodicovsky musim zobrat vypoved alebo ako lebo tk nechcem aby som zobrala vypoved tak zato sa pytam

gianna
19. júl 2021

@gabriela198 nie, keď pôjdeš na rodičovskú dovolenku, nemusíš dávať výpoveď, iba oznámia zamestnávateľovi nástup na rodičovskú dovolenku a on ti ju musí zo zákona poskytnut

tecko28
19. júl 2021

@gabriela198 najprv treba prejst pripravou na nahradne rodicovstvo. Podate si ziadost na prislusnom UPSVaRe, dolozite pozadovane doklady, pride kontrola z mesta/obce a ked bude vsetko dolozene a mate vhodne podmienky vyzvu vas, ze mozte zacat pripravu. Ta sa robi bud v neziskovych organizaciach -Usmev ako dar, Navrat, alebo tiez na Urade. Je to 26h, po ukonceni pripravy napise psycholog spravu ci vas odporuca zaradit do zoznamu cakatelov. Ak ano (vacsinou) tak uz len cakate na dieta podla poziadaviek ako ste si zadali. Na bieleho zdraveho novorodenca dlhe roky. O matersku davku mozno ziadat do max 3 roku veku dietata, po 3r roku je to rodicovsky. Pokial nemas narok/nepoberas materske vyska rodicaku je ta nizsia, momentalne 270€. Z dietatom nas narok byt doma 3 roky od pravoplatnosti prveho zverenia sudom (neodkladneho opatrenie/predosvojitelskej starostlivosti) max vsak do 6r zivota. Ten rok co pises sa akoze odporuca koli citovej vazbe, ale podmienka to nie je. Vsetko zalezi od okolnosti a ako si to doma viete zmanazovat

gabriela198
autor
19. júl 2021

@tecko28 tak mam tomu chapat ked bude ma viac ako 3 roky bude to napriklad 4-5 rocnik tak by som mala narok na rodicovskg ktory je teraz 270 ale popritom nemozem byt zamestnana ke dobre rozumiem

gabriela198
autor
19. júl 2021

@gianna ked bude mag 4-5 tovne dieta mozem ist na rodicovsku dovolenku to nieje ta materska dovolenka alebo to je nieco ine tomu nerozumiem a rodicovska je tych 270€alebo ako

tecko28
19. júl 2021

@gabriela198 popri rodičaku sa môže pracovat

emilius03
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kacena4
19. júl 2021

nechapem co riesis vopred, chod na urad zaregistrujte sa a vsetko vam vysvetlia. dieta nie je nabytok - prinesies polozis a ides do prace, do6r. mas narok na rodicak, aby ste si vytvorili s dietatom rodicovske puto 😉

gabriela198
autor
19. júl 2021

@kacena4 ja sa len pytam kto ma stym skusenosti ta ked vam to vadi tak nepiste

tecko28
19. júl 2021

@gabriela198 este si treba uvedomit, ze kedze sa vacsina deti rozoberie v obdobi babatka, tak vacsich deti na adopciu je menej, alebo surodenecke skupiny, je to ovela komplikovanejsie. Ale ak sa odhodlate na pripravu, vsetko sa dozviete, uvedu vas do obrazu

jaga18
19. júl 2021

Ako adoptivny rodič máš nárok na 28 týždňov materskej (až si zamestnaná), výška materskej je cca taká istá ako tvoj plat. Po tomto období môžeš žiadať o rodičovský, ktorý je cca 390 € pre matky, ktoré pred nástupom na materskú pracovali a 270 € pre tie, ktoré nie...

Ale to všetko sa včas a presne dozvieš. V prvom rade musíš mat všetky hore spomínané doklady, aby ste mohli požiadať o adopciu a absolvovať prípravu, aby ste mohli byť zaradení do zoznamu. Potom už len čakať na dieťa. Môže to byť rok, keď nemáte nejaké extra podmienky, ale aj 7-9 rokov... A za ten čas sa ešte výška materskej, či rodičovského príspevku x krát zmení a tiež aj podmienky.... Takže toto by som riešila ako úplne posledné.

gabriela198
autor
20. júl 2021

@jaga18 chcem sa spytat ked mi ponuknu starsie dieta ako 3 rocne napriklad 4 rocne a som zamestnana tak budem mat na nieco od zakona alebo budem sediet doma s dietatom zadarmo

tecko28
20. júl 2021

@gabriela198 do 6r rodičak, odporúča sa koli citovej väzbe ostať doma, ale je individuálne pri takom dieťati koľko bude treba. 4r keď to zvladne môže ísť do škôlky, ale už sa to tu pisalo

gabriela198
autor
20. júl 2021

@tecko28 ale na ten rodicovsky prispevok budem mat narok od statu

luccija
20. júl 2021

@gabriela198 veď Ti píšu, že do 6 r máš nárok na rodičovský.Alebo pol deň či celý do škôlky a ty do práce.Normalne ako keby to bolo tvoje.Prepac, ale všetko máš na webe na dieťa sa čaká aj roky.

luccija
20. júl 2021

@gabriela198 áno máš podľa toho či si pracovala či nie závisí výška 390/270 eur

jaga18
20. júl 2021

Ako píše @luccija do 6 rokov rodičovský, ktorého výška závisí od toho, či si pred tým pracovala, alebo nie. Keď áno, tak 390 €, keď nie, tak 270€. Vypláca to UPSVaR.
A dieťa ti môžu ponúknuť len také, o aké žiadaš. Presne definujes vek, pohlavie, či môže mať nejakú chorobu, keď áno, či málo závažnú, či viac a aj definovať, že akú... Napr ci môže mať alergiu, hypotonus, poruchu sluchu, po operácii srdca, atď....

tecko28
20. júl 2021

@gabriela198 ano, rodicak vyplaca UPSVaR + rodinne pridavky

tecko28
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tecko28
20. júl 2021

@jaga18 pozor, vyssie rodicak nezalezi len od toho ci pracovala, ale aj od toho ci poberala materske. Cize ak dostane dieta nad 3 roky, tak narok na materske nevznikne a tym padom je narok len na nizsi rodicak

tecko28
20. júl 2021

@jaga18 vyssie rodicak je 378 nie390

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre