Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

natia
10. mar 2011

@macocha my si užívame ajajáááj... celú noc som bola hore, ale fakt hore, kávu som si spravila a vo voľných chvíľkach lúštila krížovky a medzitým sme bojovali s horúčkami, čo sa až k 40tke štverali... dnes to zatiaľ vyzerá, že to bude o niečo lepšie, fakt by som si rada pospala 🙂

macocha
10. mar 2011

Natia tak ty takto flámuješ? 😖 Hybaj do postele, kým sa dá.
Aj ja asi pôjdem, lebo aj moja je tak na pokraji choroby. A mne oči klipkajú. Dobrú noc a rýchle vyzdravenie želám.

natia
11. mar 2011

@macocha ďakujeme...dnes sme sa už trochu vyspali a od rána sme bez teploty...tak dúfam, ze to vydrží

kanhwa
11. mar 2011

Baby prosim Vas potrebovala by som informaciu. Povedzeme ze teoreticky pride ku nam nase dievcatko vo veku par dni alebo tyzdnov este tento rok. Ja s nou budem prveho pol roka asi doma, ale nepojdem na matersku a budem vlastne pracovat z domu. Potom po pol roku by isiel manzel na matersku. Bude mat narok na "materske" alebo len na rodicovsky prispevok, ak pred tym bude riadne pracovat? prosim Vas poradte mi ak viete.
vdaka
a pekny weekend 🙂

najjulinka
autor
11. mar 2011

@kanhwa materska je asi do 7 mesiacov (ráta sa to na týždne - takže +/- .. .myslim je to 28 týždnov) .. takže možno ešte mesiac by mohol asi materske... a potom rodičovske
ASI (nedavam za to ruku do ohna)

kanhwa
11. mar 2011

@najjulinka vdaka.
takze je to asi tak, ako som si myslela - za ak neprejavi zaujem ihned o materske po narodeni dietatka resp. po sudnom rozhodnuti o zvereni do starostlivosti, takze potom uz narok vlastne straca, ak by isiel na matersku,, ked bude dietatko starsie...to je teda super nespravodlive ☹ ☹ ☹ 😠 😠 😠

najjulinka
autor
11. mar 2011

@kanhwa no aj mne by pasovalo, keby sa dalo na materske aj neskor ako dnom pravoplatnosti.... ale tak ani biorodičia to nemaju, že si posunu matersku na iný čas, tak ani my.... čo už......

juliap
12. mar 2011

@najjulinka @kanhwa teraz je zmena zakona, je viac tyzdnov materskej, treba si pozriet presne znenie, predtym bolo 28t, teraz dvihli na 36t
@kanhwa myslim, ze najlepsie by bolo opytat sa tetusiek na urade, ale podla mna uz potom bude mat narok len na rodicovsky

najjulinka
autor
12. mar 2011

"Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské. Osamelý iný poistenec, ktorý sa sta...rá o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, má nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské a iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské 37 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.".

kanhwa
12. mar 2011

baby
teda ak nepojde hned, tak ma narok len na ten zvysok tyzdnov, co ubehne od pravoplatnosti rozhodnutia sudu. a ak aj tie si vyminie mimo materskej, tak len rodicovsky, ak to spravne chapem. no co uz ☹
je pravda, ze aj pri biologickych plati to iste, lenze oni maju tu vyhodu, ze si mozu tu matersku casovo takmer presne naplanovat a my osvojitelia skoro do posledneho dna netusime, ze kedy to bude. ..no a to je potom veru dost tazke to zorganizovat aj s pracou aj so vsetkym...

katula1234
12. mar 2011

ahojte som tu nova prepacte ze zmenim temu, ale rada by som vedela ake mate skusenosti so zmenou priezviska u deti v pestunskej starostlivosti, mladsiu dceru mam v pestunskej a chceli by sme zmenit priezvisko.

yukki
12. mar 2011

@katula1234 vitaj.
No, u nás to tiež bude aktuálne, tiež by som časom zmenila markétke....

katula1234
12. mar 2011

yukki ty mas obydve dcerky v pestunskej ?

yukki
12. mar 2011

@katula1234 staršiu v ado a mladšiu v pestu. A ty?

cairka
12. mar 2011

@katula1234 , ja som sa o to pokúšala 2 roky neúspešne. Potom som to vzdala, dieťa sa naučilo aj svoje aj moje priezvisko a po čase som si vzala do pestu druhú a majú rovnaké priezvisko 😀 nie sú nijak biologicky príbuzné 😉

katula1234
12. mar 2011

yukki ja mam takisto

suezana
13. mar 2011

@cairka majú rovnaké priezvisko? 😕 to je osud 😵

akim
13. mar 2011

@cairka , mozno bude jednoduchsie, ked si zmenis priezvisko ty. 😀
a preco sa to s v. nepodarilo? treba suhlas bio rodicov?

cairka
13. mar 2011

@suezana , no, asi 😀
@akim , som mala smolu na sudkyňu - ja mám aj súhlas bio - ale len načmáraný tlačeným písmom na papieri + podpis, ale sudkyňa to zmietla zo stola...

akim
13. mar 2011

@cairka , ☹

katula1234
13. mar 2011

a co v tom pripade ak nevedia kde su rodicia ?

cairka
14. mar 2011

@katula1234 , asi záleží na sudcovi. tá naša sudkyňa riešila aj jedných známych, dokonca tam sa jednalo o väčšie deti, ktoré pred súdom vypovedali, že chcú zmenu, od otca mali súhlas, matka je roky nezvestná (v postate ako dieťa najmenšie porodila zmizla) a sudkyňa to zamietla s odôvodnením, aké dala aj mne, že pokiaľ je žijúci rodič, treba ísť pestún spolu s rodičom na matriku a tam spísať spolu záznam....ale o tej našej sudkyni je známe, že je "svojská" , takže u iného by to možno prešlo. ja chcem ešte skúsiť teraz hodiť reč so sociálnou, či by sa nedalo zmeniť OBOM, ak sa veve nebude dať, tak nebudem meniť ani malej a necháme tak, ako to je.

lulucertik
16. mar 2011

ahojte kočky chcem sa opýtať ako to je pri pestú s krstom , kedy môžem keď ho mám na predbežku alebo až po súde, treba súhlas matky?

macocha
16. mar 2011

@lulucertik so súhlasom rodičov môžeš kedykoľvek. A bez neho - to záleží od kňaza aj od konkrétneho prípadu. Je to ošemetné.

natia
16. mar 2011

Baby čo máte deti v pestu, koľko asi stojí a koľko asi trvá vybaviť pas?

najjulinka
autor
16. mar 2011

@natia 8€ a do mesiaca myslim,a le bol hotový skor... 2-3 týždne asi 😉 A platnosť pasu 2 roky u týchto prckov 😉

natia
16. mar 2011

@najjulinka super, ďakujem 🙂

najjulinka
autor
16. mar 2011

@natia nemaš zač... kukla som už aj papier .. tak ano do mesiaca ho spravia... som si dobre pamatala.... davali sme robiť v aprili inak.. možno tesne pred dovčou su ine navaly a možno tu mesačnu lehotu na spravenie aj využiju,a le v aprili o dost skor spravili... a nechaš tam tel. čislo a pride ti SMS, že si možeš pas vyzdvihnuť 😉 To je super. Lebo mne prišla doobeda SMS a poobede som mala cestu okolo, takže som hned vyzdvihla 😉

mexx
16. mar 2011

Vazne len 8 €? 😕 😅 Som myslela, ze jak za dospelaka... 😅

najjulinka
autor
16. mar 2011

@mexx menej sa platí a aj kratšiu platnosť má 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre