Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

dia6
2. jan 2012

@natia Ja poznám aj baby čo to robia, tak, že v noci dieťa zoberú na WC, aj keď spí... nie je úplne zobudené, posadia na záchod - prípadne na nočník. Po vycikaní normálne ide spinkať.
A v noci sa im už nepomociká.

macocha
2. jan 2012

@dia6 jeeeej, to aj také deti existujú 😨 😅 nápad to nie je zlý, ale mne sa také nikdy nepodarilo zrealizovať 😝 buď sa nezobudila ani na to vycikanie, alebo ak sa zobudila, ta hneď patričným revom protestovala 😅 ako koniec koncov vždy, keď si ju dovolím budiť 🤐

Ale inak máš samozrejme pravdu; tvrdí sa, že tak do 2 hodín od zaspatia sa to tam nahromadí... ak sa to dostane von, potom ďalšie vyprázdňovanie spravidla stačí až ráno. 🙂

madamebutterfly
2. jan 2012

Damy ja poznam babu ktora ma doma desatrocnu slecnu a tu nosieva pocas spanku na zachod v noci. Mala spi tvrdo, cize sa nikdy nezobudi ze jej treba cikat tak ju nosievaju raz ona raz jej muz. Mala o tom ani nevie.

peta131
2. jan 2012

Caute kocky 🙂

trosku sa vam sem vopcham, ale chcem sa spytat, co vsetko treba spravit preto aby sme si mohli zobrat dieta do pestunskej starostlivosti alebo adoptovat? kde zacat a tak 🙂 budem velmi rada ked mi poradite 🙂

matax
2. jan 2012

@peta131 ahoj, musite zájst na urad práce soc. veci a rodiny =upsvar, oddelenie náhradnej rodinnej starostlivosti a vypýtat si ziadost .. budete musiet doniest potvrdenie o zdrav. stave od obvod. lekára, potvrdenie o príjme od zamestnávatela alebo SZCO posledné danove... vypíšete ziadosti a zanesiete na krajský UPSVAR, tam podpisete ziadost o vypis ci odpis z registra trestov(nikdy neviem, ktore z tých dvoch to je 😀 😀 ), no a na krajskom upsvar poviete, ci chcete psychologickú prípravu robit na upsvar alebo v inom akreditovanom subjekte, napr. návrat, usmev, su aj ine.. z uradu vám prídu okuknut bývanie, vraj teraz si ziadaju aj vyjadrenie mestskeho/obec/ uradu o vás... ked budete mat pripravu skoncenu, odoslle sa to na krajsky upsvar a do 14ci 15 dni vas zaradia do poradovnika.. potom uz sa mozete ist HNED pozriet do zoznamov a vybrat si dietatko 🙂 ..alebo cakat.. Ked si dieta vyberiete, Kupsvar vám da povolenie na interakciu-kontakt s dietatom, po uspesných (priblizne najmenej 3interakcie) interakciách s dietatkom napise psycholog alebo iný zamestnanec DeD správu o interakciach, tá sa zasle na Kraj.upsvar. KUPSVaR vydá Suhlas na podanie návrhu na sud ( bud návrh na pestu alebo predosvojitelsku starostlivost).. ak som nieco zabudla, lebo pisem rýchlo, niekto ma isto doplni 🙂

matax
2. jan 2012

@natia v noci ho nebud, citala som clanok od detskej urologicky, ze sa to nemá, ze si na to zvykne a potom to bude horsie.. ja som oliho zo zaciatku budila, ale potom som to citala, tak som prestala..parkrat sa pocikal, tiez sa niekedy nezobudil:DD ale naucil sa:D neboj, aj Kubko sa nauci 🙂 este má cas, do 5 rokov je nocne pocikávanie v norme.. ked chce sám , to je super 😉 Mne pomohli aj tie plachty, nepocikal matrac 🙂 a hlavne to, ze hned po prebrati dat cikat, aj keby bol uz pocikaný, nech si zvykne na to

dia6
2. jan 2012

@peta131 Presne ako npaísala @matax 🙂 celé to trvá asi tak 4-6 mesiacov, ale záleží od toho kedy začína príprava.

natia
2. jan 2012

@matax aha, ok... no veru ja idem teraz tú plachtu objednať alebo kúpiť voľakde, zatiaľ dávame igelit pod plachtu, ale chlapa to ohromne budí a nervačí sa na to 😎 šak áno, on aj keď sme pri malom spaní skúšali bez plienky, tiež bolo tak, že sa hocikedy ani nezobudil, že je pocikaný a predsa sa rýchlo naučil bez toho... tak uvidíme, budeme dnes pokračovať... ono ja spím ako zarezaná, takže nosiť ho v noci cikať sa mi ani reálne asi nepodarí 😀

vivien2505
2. jan 2012

😉
Všetko dobré v Novom roku 2012 😉
😉

peta131
2. jan 2012

@matax dakujem 😵 a tu psychologicku pripravu treba absolvovat? to je o com, ako to prebieha, kolko to trva?

Baby mate aj sukromnu skupinu? joj lebo by som sa toho rada viacej popytala len nechcem takto verejne 😒

matax
2. jan 2012

@peta131 ahoj, psychologická príprava je podla zákona 26 hodin, nedodrziava sa asi presne vsade počet hodin... býva skupinová alebo párová.... robia sa psychologicke testy, rozhovor o sebe, o svojom detsve, manzelstve, ocakávani od rodicovstva, rozoberá sa vývoj dietata, výchova, starostlivost, mozne problemy, ocakávani od adopcie/pestu, predstavy o dietati, adaptácia deti v novej rodine, ake následky má na dieta pobyt v Ded, alebo odmietnutie biorodicov..ako detom hovorit o osvojeni/pestu.. medzikulturn-, u nás najma romske deti v novej rodine, právne veci okolo náhradneho rodicovstva, uz ma nic nenapada, ale skrátka vsetko okolo tej temy:D Trvá to dla času ziadatelov-vas a casu psychologa.. nedá sa povedat, kolko...presnejsie ti povie, kto ta bude pripravovat

matax
2. jan 2012

@natia pocuj, ak nechces nepremokavu plachtu kupovat , tak kukni v lekárni alebo v zdrav. potrebách, maju take jemnucke igelity, modrej farby, materiál ako navleky na obuv v nemocnici, stoji daco cez euro..ja som to kupoval, ked oli zacal chodit do skolky... je to prijemnejsie ako obyč. igelit... ale tie plachty su super, mozu sa aj potom pouzivat , pre istotu ako ochrana matraca, su drahe ,ale ja nelutujem, ze som ich kupila, aj ked napr. zvracaju , je to fajn, matrac je chránený

matax
2. jan 2012

@natia ozaj, mali sme este na tej plachte vzdy aj "podlozky pod pacienta", ked cikol , vyhodilo sa a bolo:DD ak budes kupovat tie 🙂 , kup, co najvacsie

yukki
3. jan 2012

@matax tie podložky-ale ako píšeš, čo najväčšie, pre dospelých....som dávala pod normálnu plachtu aj ja, bo na tej podigelitovanej plachte sa celkovo na prd spí...zle sa perie, ťažko suší...a tu podložku som skúrila v kotli keď bola prečuraná.

natia
3. jan 2012

a to je prosím čo, tie podložky pod pacienta dievčatá?

dnešná noc pomerne úspešná - o polnoci sa kubko zobudil a začal mrnkať, tak tatino ho odniesol cikať a postieľka celú noc suchá 🙂

yukki
3. jan 2012

@natia pýtaj v lekárni abo v zdravotníckych potrebách

maznacik007
3. jan 2012

ja tiez neodporucam tu pogumovanu plachtu susi zle sa pere a moze aj popraskat ten igelit skus tie podlozky normalne v lekarni kupuju si to aj zeny a davaju si to pod seba po porode v lekarni to maju
@natia

macocha
3. jan 2012

@peta131 ja len doplním, k tomu čo bolo hovorené o psychologickej príprave:

Ono nájdu sa aj ľudia, žiadatelia aj školitelia, ktorí tú prípravu "zrýchlia a zjednodušia" = odfláknu. Chvíľku sa tí žiadatelia tešia, že "nemuseli strácať zbytočne čas" ale potom sú prekvapení, keď prídu prvé problémy. Ono prekvapení sú spravidla všetci, aj po tej najlepšej príprave 😀 , ale chcela som povedať, že dobrá príprava sa ti oplatí, to oceníš, keď už bude dieťa u vás... vtedy už je málo času na štúdium a musíš problémy riešiť hneď. Tak aby si nevyberala, kde to zaberie najmenej času, ale podľa referencií (v každom kraji je to trochu inak) a dobrého prístupu. Samozrejme aj kde to vyhovuje časovo a z hľadiska dochádzania - ale niekedy je lepšie si počkať. 😉

A napríklad aj čo sa týky ceny: Ja som robila prípravu v Návrate, tam sme museli na rozdiel od úradu priplácať. Ale keď si pozriem ceny len napr. rýchlokurzu masáží bábätiek, koľko stoja v rôznych centrách - my sme to mali vrámci prípravy... potom každý seminár či diskusia s psychológom tu v Blave sú ceny 8 - 15 eur... tak spätne musím povedať, že vôbec neľutujem. 🙂

natia
3. jan 2012

@yukki @maznacik007 ďakujem, už som sa veru aj rozhodla, že to idem dnes kúpiť 🙂

natia
3. jan 2012

@macocha a ty čo ideš podnikať s tým bračekom? 😉

macocha
3. jan 2012

@natia no idem zháňať väčší byt 😉
ale to sa mi asi tak skoro nepodarí, to je na dlho... 😒

matax
3. jan 2012

@natia @yuki @maznacik tie pod pacienta su najlepsie,lebo s tým nemáš robotu, ked pociká 🙂 No ja som spokojná aj s tými neprecikacími, kupila som ich na mimibazar, susia sa trochu horsie, ale len to mi vadi, ze z nich kvapka🙂 ..pri prani ziadny problem a nepraskaju, periem ich kludne aj na 90C, je to jemnulinke, len su drahe..teraz som náhodou nasla aj v polsku vyrobene, tie sa smu prat len na nizkej teplote, tie asi nebudu dobre..ja som kupila dobre . Ja by som igelit pod plachtu nedala, raz som mala v nemocnici pod sebou a teda mi to dost vadilo.. Skus tie podlozky, radsej vyber zelene zospodu, su lepsie ako modre, tie modre sa pri posuvani trhaju zvutra a vydrzia kratsie. tie zelene su super
@macocha my sme chceli v návrate, ale ja som casto robila do vecera, mali skupinovu pripravu, tak som sa bála, ze ako sa dohodneme..najblizsie je návrat v tn, museli by sme vlakom ... tak sme sa rozhodli pre upsvar a a chodili sem kusok od bytu na upsvar, myslím, ze sme mali celkom dobru pripravu.. ale keby som mala moznost blizsie, sla by som navrat alebo usmev. Drzim palce na byt a bratčeka

macocha
3. jan 2012

@matax ďakujem 🙂

Je jasné, že treba zvážiť aj ten čas a dochádzanie. My sme mali prípravu skupinovú zhustenú na 2 dni po 8 hod., to si ľudia zobrali dovču. A potom jeden poldeň tie masáže. To si myslím, že sa celkom dá. Dva a pol dňa dovolenky oproti 9 mesiacom tehuľkovania 😀 😅 Ostatné bola individuálna príprava.

Ako som písala, všade je to inak, určite sa nájdu aj na UPSVaRoch dobré prípravy. Ale to napr. moja kamoška ich tam ukecala, že veď už jedno dieťa (svoje bio) vychovala, tak že načo... A teta na úrade jej na to prikývla, že veď má skúsenosti, tak jej to len podpísala. A kamoška si to tak pochvaľovala... A potom si rok hlavu trieskala pri hyperaktívnom pestu dieťati, nula bodov také poznatky ako poruchy pripútania, že "decákové" deti môžu byť precitlivené na pach alebo mokro, alebo že za nadmernou zvedavosťou sa skrýva strach a potreba overenia si bezpečnosti, netušila, že mnohé veci to dieťa nerobí naschvál ale že reálne nemá šancu ich zvládať porovnateľne s milovanými biodeťmi...

matax
3. jan 2012

no aj mne pisala daka pani, ze mali tri prípravy a na stvrtej uz konacia, ze vsetky temy presli, no to teda asi boli vzdy celý den..ja neviem, mne sa to zdá za 4x málo ..ale mozno uz vsetko vedeli popredu? 🙂 Ja si tiez myslím, ze kto aj ma svoje bio, pripravu by mal mat taku istu, tie špecifiká prijatých detí biodeti nemaju

matax
3. jan 2012

@macocha to ste mali fajn, tie dva dni po 8 hodin 🙂
my sme mali len individuálnu, vzdy tak 1,5-3 hodky..mala som stastie, lebo moj dr. si zobral dovolenku a ja neplatene volno , muz si neobjednal ludi a rýchlo sme dokoncili, psychoška nám dala termin na stretká ako nám vyhovovalo... predtým sa to dost tahalo, lebo raz psychoška nemohla, raz ja , raz muz..uz som bola aj zufal, ze jedno dve stretka za mesiac:CC Ale potom, ked som mal volno, tak sme to za dva týzdne dobehli...tusim od zaciatku juna sme do konca septemra chodili, takze 4 mesiace..Ozaj na aktualizácii, ked sme vybavovali uz prípravu na sestricku 🙂, tak sme mali raz aj skupinovu, to bola sranda:D

natia
3. jan 2012

@matax v TN nie je Návrat... my sme do Žiliny chodili, pod ten patríme 😉

matax
3. jan 2012

@natia 😀 😀 😀 mne sa zdalo, ze ulmanova hovorila, ze aj tn... a zda sa mi, ze tam chodla kamoska alebo je tam usmev?? druha kamoska z puchova veru chodila do ZA , ja som myslela, ze preto, ze odtial kusok pochádza:DD

natia
3. jan 2012

@matax ani úsmevu tu veru nieto 😀

matax
3. jan 2012

som to sla hladat na navratacku strnaku, nasla som, ze v tn je poradenske centrum, pobocka ZA.. ale asi nerobia uz teda prípravu...
a nasla som toto: ☹
Dobry den, je vidiet, ze ste si s Kubkom vytvorili pekny vztah a ze vam na nom zalezi. Vasou ulohou bolo postarat sa o opustene dieta, poskytnut mu okrem svojho domova a starostlivosti aj blizkost, vztah. Je velmi dobre, ze u vas Kubko nasiel blizkost, ze ste mu ukazali co znamena mat vztah, byt niekomu k dispozicii. Tento vas vklad je velmi cenny, vdaka nemu Kubko vie, co znamena mat rad ineho cloveka a ako sa k sebe ludia v rodine spravaju. Verim, ze situacia profesionalneho rodica je velmi narocna, hlavne emocne. Zvlast vo chvilach, ked sa rola profesionalneho rodica konci a pride cas lucenia, ked dieta "odovzdavate" buducim pestunom. Prezili ste s Kubkom vela pekneho a urcite sa vam nelucilo lahko a aj pre neho to muselo byt tazke. Verim vsak, ze to malo zmysel a ak sa na to casom dokazete pozriet z perspektivy dalsieho Kubkovho zivota, dokaze byt aj skutocnost ze uz nie je s vami mozno dobrou spravou. Kubko ma rodinu a aj vdaka tomu, co si so sebou nesie od vas, si moze casom vytvorit v tejto novej rodine hlboke citove vazby. Chcem vas velmi povzbudit, aby ste pomohli Kubkovi "priputat sa" k novym pestunom (ak mate moznost kontaktovat sa s nim), byt mu oporou pri zvykani si na novu rodinu. Predpokladom k tomu vsak je, aby ste sa vy dokazali pozriet na Kubkovu situaciu pozitivne a dokazali sa vyrovnat s Kubkovym odchodom. Myslim, ze pre kazdeho profi rodica je lucenie sa s dietatom narocne a je uplne prirodzene, ze by v takej chvili nemal byt odkazany sam na seba. Vyhladajte profesionala, ktoremu mozte doverovat a prerozpravajte to s nim. Mozte sa obratit aj na nas, Infolinka nielen pre adpociu ma cislo 0907808080. Kazdopadne je skvele, co ste pre Kubka urobili a verim, ze ho aj vdaka vam caka pekny zivot. Vsetko dobre zela Sona Ockasova, psychologicka OZ Navrat

matax
3. jan 2012

ja si myslím, ze ked je dieťa už vacsie a je priputane v profesionálnej rodine, tak poradovník by mal ist uplne bokom... nech tam dieta zostane, ked mu je tam dobre a chcu si ho profi.rodicai nechat navzdy... V poradovniku su aj tak cakatelia vacsinou len na mimino tak do 2 rokov a ked je uz okolo 2 rocne dietatko naviazane na profi.r. a tí ho chcú, tak nech tam zostane... poznám taký prípad, nastastie dopadol dobre a dieta zostalo v profi rodine, adoptuju si ho, no mali s tým problem na upsvare ☹
Co si o tom vy myslíte? aj tie co cakáte na dieťa?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre