Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

macocha
28. sep 2012

@tinushka13 súhlasím s @magimary - rozhodne nech skúsi požiadať o NOS a následnú adopciu (oficiálne sa to volá osvojenie). A na tú NOS nech podá na súd žiadosť o predbežné opatrenie, lebo keď otec teraz zomrel a nik sa o malú nestará, rozhodnúť musia veľmi rýchlo. Stačí poslať elektronickou poštou na okresný súd v mieste trvalého bydliska dieťaťa a v pondelok tam dodať to isté vytlačené a podpísané.

Kde je teraz to dieťa? Teda u koho, kto sa o ňu stará?
Ak je u kamošky, tak by mali rozhodnúť do 24 hodín od prijatia (to bude asi až v pondelok) alebo v krajnom prípade do 7 dní.

Najlepšie by bolo, keby sa kamoška pokúsila skontaktovať s matkou tej malej a získala jej súhlas s NOS a adopciou - možno aj tak, že jej pripomenie, že po adopcii už nebude musieť platiť výživné. To by potom urýchlilo konečné rozhodnutie súdu.

patulu
1. okt 2012

Ahojte maminky.Ako mám postupovať ked sa chcem stat profi maminou...?dakujem

dioliana1
1. okt 2012

@patulu urobiť si prípravu na profesionálnu starostlivosť 60 hodín na UP (zadarmo), Úsmeve(okolo 180€) alebo Návrate(okolo 160€). Potom si podať žiadosti do dd a na ústredie poslať vyplnený dotazník...(na UP by ho mali poskytnúť) a čakať, telefonovať....

patulu
1. okt 2012

@dioliana1 čo je UP? 🙂

tatolu
1. okt 2012

@patulu UP je úrad práce 😉

patulu
1. okt 2012

@tatolu jasne už mi došlo....

patulu
1. okt 2012

@dioliana1 vlastne a potom po akom čase nám pridelia dieťatko?ako to je?ja si spravim kurz na UP,potom si podam žiadosti do DD...môžem hocikde?a ked ma príjmu tak potom čo?čakame na dieťa?to som vlastne zamestnanec DD?

magimary
1. okt 2012

@patulu v momente, ako ťa niektorý DD prijme, /tak si automaticky zamestanncom DD, samozrejme/, tak má pre teba pripravené konkrétne dieťa (ak by ho nemali, tak by ťa ani neprijímali 😉)...
záleží od veku dieťaťa, či si musí zvykať na teba (ak je staršie), alebo môže ísť hneĎ k tebe domov (ak je to miminko)...
toť vsio 😉

maznacik007
1. okt 2012

@patulu ano si zamestnanec DD... skus sa poinformovat aj na UP ako je to u vas s miestami profi rodicov.. lebo v niektorych krajoch je to dost problem sa zamestnant ako profi rodic... nie su miesta...
uchadzat o miesto sa oficialne mozes az ked mas hotovy kurz a teda odporucanie uz po novom... a potom je to uz na dohode s DD ak ta teda prijmu.. niekde sa neda vybrat dieta proste pridelia, niekde sa da z dvoch moznosti...
u vas je tusim DeD margaretka... popytaj sa a uvidis co ti povedia...

patulu
1. okt 2012

@maznacik007 o.k,dakujem..lebo moja suseda oproti toto robi,ale nemame velmi dobre vztahy....s jej svokrou som sa rozpravala a ona mi tak predbežne hovorila...ale ony to robia asi z finančneho hladiska,lebo sama vravela že musi to robit lebo nevyžiju z minimalnej mzdy..... 😖 😢 😖
ja by som chcela dat nejakemu dieťatku domov,najlepsie malinkemu,lebo my už mame 2 ročnu babu.....neviem ako to vynáša finančne ale myslim si že to dieta vlastne preplaca DD???no a kveci....ta suseda je zamestnana v DD vo Zvolene....

maznacik007
1. okt 2012

@patulu moja na kurze sa vsetko dozvies ale tak v skratke cim mensie dietatko tym vacsia pravdepodobnost ze tym skor pojde do nahradnej rodinky od teba bud do pestu alebo do osvojenia...
ak si profi tak tam mas vacsinou dve, tri deticky na jedneho profi zavisi teda od domova...

ano ona je tam normalne zamestnana tak ma plat a prispevok na stravu, osatenie dietata... ale samozrejme to ma aj nevyhody... v niektorych DD musia cerpat dovolenky teda deti idu spat do domova, ak je na PN detto, riaditel sa moze rozhodnut zrusit PP podla zakonnika prace ... atd atd... takze tak... uvidis sama co zvazis nakoniec comu budes otvorena... akej moznosti...

patulu
1. okt 2012

@maznacik007 dakujem,prepáč ak ťa obťažujem 😒
a to pestu je čo?pestunska starostlivost?a ja som čo?profi?v tom je aky rozdiel? 🙂 a ake su tam vlastne možnosti?

maznacik007
1. okt 2012

@patulu nie neobtazujes...v pohode...
len tak v skratke... pri pestunstve prejdes normalne pripravou si zaradena do zoznamu ziadatelov a potom cakas na babo... zavisi od poziadaviek ako dlho.... dieta mas v pestu do 18 rokov dostavas na neho prispevok a ty odmenu pestuna... to je aj ked normalne pracujes to poberas...
profi to je zamestnanie tam nemas ziaden pravny narok na to dieta ... to je uplne ina forma... skus si popozerat stranky... staci ked das do google..a kludne ak mas otazky tak sa pytaj...

patulu
1. okt 2012

@maznacik007 dakujem si zlata velmi...
už chapem,profi je vlastne iba čisto profi...nič viac....hmm,a podla teba je aka pravdepodobnost že ma do nejakeho DD prijmu?mam tam vlastne šancu?nevadi že mam 23...?byvanie mame pekne,byvame v rodinnom dome,teraz na dasli tyzden sa stahujeme....klamala by som ak by som netvrdila že ma nezaujima plat....ty si profi?

magimary
1. okt 2012

@patulu prijatie do DD je rôzne, závidí to od regiónu k regiónu...
ale zase netreba si robiť príliš ružové ilúzie, že v každom DD čakajú na práve ukončených profesionálnych rodičov s otvorenou náručou...
práve naopak-často sa stáva, že je problém nájsť DD, ktorý ťa zamestná (neviem, odkiaľ si, ale možno je to u vás v regióne inak)...
a plat je klasický-štátny-tabuľkový...žiadne tisíce...priemerne tak 400€/mesačne (za 12hodinovú službu 365 dní v roku 😉)

patulu
1. okt 2012

@magimary ano,som z Lučenca,mame už dvojročnu dceru a na plat nepozeram..je to skor pre to,aby sa nasa mala mohla s niekym prehrat,lebo velmi nechodime medzi deti len sem tam,ale deti zbožnuje,je velmi priatelska,takisto ani partner nieje proti,mala mi pojde do skolky až o rok v septembri,takže by som s nou mohla zostat doma....žial druhe dietatko by sme velmi chceli ale nemožeme si ho dovolit,teraz sa stahujeme do domu,mame hypoteku,a ja pracu nemam...ale kvoli peniazom to neni...

magimary
1. okt 2012

@patulu ale to je OK,
ja som ani len nenaznačila, že je to "kvôli platu" 😉
len som ti odpovedala presne na to, čo si sa pýtala 😅 🙂
otázka platu je, samozrejme, tiež dôležitá, takže úplna pohodka...

ďalšia (nemenej dôležitá) vec, pri takej malej dcérke, ktorá má rada spoločnosť treba silne zvažovať aj ten fakt následného rozlúčenia a častého odlúčenia...keďže pri maličkých deťoch v profi je ten odchod často skorý a rýchly...
čiže treba zvážiť a brať ohľad aj na malú, ako to bude zvládať a či už pochopí vysvetľovanie, prečo dieťatko muselo odísť...

saskah7
1. okt 2012

@magimary ty pocuj, ty robis iba 12 hodin denne? lebo ja 24... 😀 😀 😀 😝

magimary
1. okt 2012

@saskah7 vidíš! ja trubka 😅 😝 😀
som zabudla spomenúť, že ja si platím na nočné služby "špešl operku",
ktorá to ťahá za mňa a vstáva k malým na papanie a prebaľovanie 😅 😝 😀

saskah7
1. okt 2012

@magimary hej, dohod taku aj mne 😉 😀

maznacik007
1. okt 2012

@patulu ale treba ratat ze vo vacsine krajov je tych cca 400 EUR.. za tri deticky.... resp. minimalne dve... ale tu napr. u nas v kraji davaju po tri na profi ... samozrejme pokial je dieta postihnute tak potom len jedno...
takze treba ratat aj s tym...

magimary
1. okt 2012

@saskah7 to sa nedá, ja som sa za "ňu" vydala 😅 😀 😀 😀

0janicka0
2. okt 2012

Ahojte dievcata...prosim vas aky je rozdiel medzi pestunskou starostlivostou a nahradnou rodinou? Chceli by sme si zobrat dietatko do pestunskej no citam tu nieco aj o nahradnej rodine je v tom nejaky rozdiel? Uz sme boli aj pozriet na jedneho chlapceka ma 6r., je velmi tazke rozhodnut sa kedze sme chceli mensie babo. pestunska starostlivost sa rata do dochodku? asi nie ze?

najjulinka
autor
2. okt 2012

@0janicka0 nahradna rodina je pestunska , osvojitelska, nahradna osobna a tak... proste pestunska je nahradna.. a pestunstvo sa do dochodku neráta

najjulinka
autor
2. okt 2012

a teda ak ste boli pozerať dieťa, tak už asi mate aj pripravu...... na priprave vam nepovedali nič , že čo je nahradka 😨 😨 😨 🤐 a aj trošku o prispevkoch a paragrafoch??? 😨 😨 😨 😨

macocha
2. okt 2012

@0janicka0 a nemyslela si ty náhodou Náhradnú Osobnú Starostlivosť, teda NOS-ku?
Takto: náhradná rodinná starostlivosť podľa právnej terminológie môže byť formou pestúnstva alebo NOS.
Osvojenie = adopcia nie je z právneho hľadiska náhradná rodina, je to rodina s rovnakými vzťahmi ako biologická.
Z psychologického hľadiska, resp. z hľadiska dieťaťa je náhradná rodina aj adoptívna alebo profi (aj pestu aj NOS).
Každé je trochu iné, má svoje špecifiká...

tam789
2. okt 2012

@magimary @cairka @lenkove @najjulinka - áno, to hovorili o našich dievčatách, len trochu zmenili vek, aby to nebolo identifikovateľné. Mladšia podľa jej slov v 13-tich porodila, teraz má druhé a staršia v 17-tich vraj čaká dvojčatá. Tak takto dopadli naše dievčatá ☹ 😖 . Pritom tá staršia študovala v Paríži, kam ju vyslala pre dobré výsledky škola. Mladšia tvrdí, že jej zmenili meno aj vek a žije v NY USA. Tak neviem, či má schizofréniu, alebo ide o zmenu identity 😠 . Rodičia sa nekontaktovali nikdy, mladšia sporadicky, keď je jej zle (aspoň to z toho cítiť, hoci ona je vraj spokojná), staršia iba raz pred 1-2 mesiacmi. 😔 😔 😔 ☹ Naozaj treba lepšie tie zahraničné adopcie skúmať!! Nestačí sa spoľahnúť na tamojšiu agentúru, že nastávajúcich rodičov dobre preverí... Kým nenastane ešte záverečný súd, tak by mali deti skontrolovať priamo na mieste, nie sprostredkovane!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

0janicka0
2. okt 2012

@macocha dakujem za vysvetlenie...

lenkove
2. okt 2012

@tam789 mas pravdu, ze zahranicne adopcie treba viac skumat.. Omnoho viac podla mna 😔 Kontrolovat by sa malo nielen po poslednom sude, ale aj dlhsie.. Ved su to nasi obcania!! Nase detiska slovenske, kurnik sopa 😔 😔 Mne je hrozne uzko z toho, ze na medzinarodnu adopciu idu take velke decka, ze nad 10 rokov 😔 A ked Nicolsonova vravela, ze podla Dohovoru xy iba mladsie deti...
Cele to centrum pre medzinardnu ochranu deti je .... nanic... hadam sa zlepsia... O ich praci svedcia okrem tychto adopcii aj desiatky nestastnych mamiciek, ktorych sa pri medzistatnom rozvode nezastali...

Som rada, ze si napisala, aj ked take... smutne spravy.. 😔 😕

0janicka0
2. okt 2012

@najjulinka ano pripravu uz mam za sebou no ked mam pravdu povedat tak o prispevkoch a paragrafoch sme sa nebavili...vasciu cast pripravy sme preberali s psychologickou...dnes som bola na socialke tam mi povedali, ze do dochodku sa pocita iba do 5 roku dietata ked som to dobre pochopila

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre