Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

macocha
21. jan 2010

Juli: Hej? Tak to je super. A to sa kedy menilo?

najjulinka
autor
21. jan 2010

neviem presne....... mne sa marí, že minulý rok.. ale neviem....... že od 1.1.2009,a le neviem.. možno 1.1.2008

marketka1
21. jan 2010

tak som si pozerala rozhodnutia čo mám doma sú podľa §627/2005
macocha ja som sa nechválila ja som hovorila o príspevkoch čo poberám mne to zisťovali na krajskom úrade v Ke nezávisle od toho na obvodnom úrade v Po a schválili mi ich na obvodnom úrade v Ke tak si myslím že tri ženy by sa asi nepomylili 😉

* Príspevky na podporu náhradnej starostlivosti upravuje zákon č.627/2005 Z.z. o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa
* Štát týmto zákonom podporuje náhradných rodičov , ktorým bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti , pestúnskej starostlivosti, poručníctva , alebo dieťa bolo dočasne zverené do starostlivosti osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom
* Príspevky sú určené jednak dieťaťu a jednak náhradnému rodičovi.
* Pri zverení dieťaťa sa vypláca jednorazový príspevok vo výške 344,25 Eur (10 370,- Sk) a pri zániku zverenia 862,33 Eur (25 978,- Sk).
* Okrem jednorazového príspevku sa dieťaťu mesačne vypláca aj opakovaný príspevok vo výške 129,17 ( 3 891,- Sk).
* Náhradnému rodičovi patrí tiež opakovaný príspevok a to vo výške 164,22 (4 947,- Sk) mesačne. Ak sa náhradný rodič stará o dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím patrí mu ešte osobitný opakovaný príspevok vo výške 67,68 Eur (2 039,- Sk).

macocha
21. jan 2010

Dik. Pozistujem si to. 😉 Idem, majte sa.

magimary
21. jan 2010

"...podľa návrhu novej právnej úpravy bude mať súdom zverené dieťa do NOS nárok na jednorazové aj opakované finančné príspevky tak isto ako deti v pestúnskej starostlivosti. Fyzická osoba vykonávajúca NOS však nemá nárok na opakovaný príspevok náhradnému rodičovi..."

a prečo je teda tu (vyššie) uvedené, že NOS-kár nemá právo na opakovaný príspevok? 😕
je to vybrané z toho istého zákona... 😕

marketka1
21. jan 2010

magi čo ja viem sa zákony menili neviem kedy ale už min. rok v júny sme my dostali všetky príspevky podľa toho čo som poslala vyššie akurát sa v septembri valorizovali 😉

magimary
21. jan 2010

no, ja fakt neviem...
je to zaujímavé...

marketka1
21. jan 2010

magi všetky žiadosti na úradoch sú povinný preskúmať podľa spr.poriadku pred tým ako Ti niečo priznajú alebo zoberú tak ja to neriešim 😉

magimary
21. jan 2010

http://209.85.135.132/search?q=cache:4a4DueZGJw...

odtiaľto som to stiahla (normálne "gov.sk"), tak som predpokladala, že by to malo byť dostatočne aktuálne a aktualizované... 😕

magimary
21. jan 2010

no, markie, lenže všade platí, že ľudský faktor môže zlyhať... a tak napr. manželke nášho šoférovi v býv.domove chvbálili určitú sumu na dôchodok a po roku sa zistilo, že bola nesprávne navýšená a tak po 16 mesiacoch to musela pani "šoférová" vrátiť... a to bola teda iná pálka... 😕
takže, zase nie každé posudzovanie je 100%-né...

a ja netvrdím, že to máš nejako zle, len ma zaujal ten rozdiel... 😉

cairka
21. jan 2010

tak ja som teraz kukala ten zákon a tma sa píše, citujem : Nárok na opakovaný príspevok náhradnému rodičovi
podľa odseku 2 nevzniká, ak
a) náhradný rodič alebo manžel náhradného rodiča má
pri osobnej starostlivosti o dieťa nárok na materské
podľa osobitného predpisu14) alebo nárok na dávku
nemocenského poistenia, alebo nemocenského zabezpečenia
toho istého druhu v cudzine,
b) náhradný rodič alebo manžel náhradného rodiča má
pri osobnej starostlivosti o dieťa nárok na rodičovský
príspevok podľa osobitného predpisu15)

ale potom to nie je možné ani pri ado deťoch, ani pri bio...a to je najnovšia verzia zákona...

magimary
21. jan 2010

no, tak teda! včuľ babo raď... 😲 😕 😨

marketka1
21. jan 2010

takže ešte posielam link otvorte so prehľad soc.dávok tam sú aj podmienky nároku atdˇ.

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/sta...

cairka
21. jan 2010

no aj v tom prehľade je, že nárok na opakovaný príspevok náhr. rodičovi nevzniká, ak má NR nárok na rodičovský príspevok...

marketka1
21. jan 2010

julka ešte k tvojmu 1 príspevku na tejto strane áno NOSkár nemá odmenu pestúna ale do veku 3 rokov dieťaťa alebo max.6 rokov záleži od právoplatnosti zverenia má nárok na RD.

a magi každý sa môže kopnúť ale tri baby že by sa sekli?

marketka1
21. jan 2010

treba si uvedomit ze sa posudzuju jednotlive deti samostatne...a nie deti ako 1 celok, co kus to subjekt, una persona, nevztahuje sa to na deti v surodeneckom pomere dvojky, trojky.....

yukki
21. jan 2010

No tak...dúfam, že je to fakt tak ako píšeš Markétka...

cairka
21. jan 2010

aj ja dúfam...ale radšej rátam s tou druhou možnosťou a ked, tak ma potešia 😀

marketka1
21. jan 2010

yukki - tieto veci boli zistovane cez 2 okresne (KE a PO) a 1 krajský urad, panie z KE konzultovali tieto prijmy aj s BA, koniec koncov nikto sa im o tie prispevky neprosil, dali len to co je zo zakona mozne.... nie sme odkazaní na nezakonne prijmy, ale zakon v tomto pripade hovori dost jasnou recou....

magimary
21. jan 2010

no,podľa mňa dosť NEjasnou, keďže sa to tak v rôznych interpretáciach rôzni... 😕
a srále trvám na tom, že nevravím, že ty to máš nejako zle vyrátané a zle-nezákonne nastavené...NIE,
ale fakt si vezmi hľadala som ja, aj cairka a každá sme našli niečo iné ako ty...
podobne, ako my s cairkou, to tvrdí aj macocha, aj juli...

ale už to necháme tak, aj tak to neporiešime, uvidíme, keď to yukki a cairke vyrátajú... 😉 🙂

cairka
21. jan 2010

tak magi...najprv tam musíme prísť...už ked budú rátať, to už bude paráda, už nech sme tam 😵

magimary
21. jan 2010

😀 😉 😅

yukki
21. jan 2010

No veru... 😖

martina_maxian
21. jan 2010

ahojte...
cairka ty plánuješ ďalšie dieťatko??? zas budeš "rodiť" ? No paráda, teším sa.. 🙂 🙂
My sme dnes prenajali byt... Keď som tam prišla, tak taká nostalgia na mna prišla... A od dnes sú tam iní so 4-mesačným miminom.. 🙂

cairka
21. jan 2010

mati, možno 😉 na profi už asi nemá moc zmysel čakať...je to škoda, ale čo už...

martina_maxian
21. jan 2010

cairka prečo možno?? 😉

cairka
21. jan 2010

no ešte neviem, či ma schvália... 😅

martina_maxian
21. jan 2010

keď ťa už raz schválili, tak prečo by mal byť problém druhý krát?

cairka
21. jan 2010

mati, máš IP 😉

yukki
21. jan 2010

Kika si spieva...prečo si sa kura nepiekla, prečo si z pece utiekla.... 😖 mňa už trafí šlak ja chcem kus kľudu 😅 🙄

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre