Profi rodič

europa16051992
26. jún 2015

Ahoj už dlhšie rozmýšľame z mužom že by sme sa stali profi rodičom, Ja pracujem ako kaderníčka a muž je súkromný podnikateľ podniká v oblasti poľnohospodárstva vlastný viac než 100h pôdy. Máme jedno dieťa, chceli by sme vedieť aké je mať potrebné ukončené vzdelanie obaja máme strednú bez maturity chceli by sme sa ním stať z dôvodu že máme radi deti, viem že to ľahké nebude že tie deti majú nejaké psychické problémy že boli nechcené ale som si istá že by som im tu lásku vedela dať. Viete mi poradiť aká je cesta k tomu aby sme sa ním vedeli stať. Ďakujem 😉

seahorse27
26. jún 2015

Maturita je podmienkou. Cize cesta je taka, ze najskôr si spravit maturitu (jeden z vas, ktory sa bude o tuto poziciu uchadzat) a potom absolvovat kurz - pripravu na profesionalne rodicovstvo v rozsahu min. 40 hodin cez UPSVaR.

jamabe
26. jún 2015

@seahorse27 trošku o inom otázku.. ale ak sa vyznáš... to si niekto aj tých ľudí, čo chcú robiť profirodičov preveruje?? Ja mám skôr skúsenosť s deťmi z DeD a keď vidím, ako veľa detí ide do profirodiny a o pár mesiacov ich vrátia ako nechcené zvieratko... a čo sa potom človek o niektorých rodinách dozvie... (a teraz nemyslím od detí). Nepáči sa mi veľmi tento systém... sorry :-/

lucinkaboz
26. jún 2015

Ale vieš, ako to chodi...deti mozes mat doma, aj dlhsie, zvykneš si...a potom pridu ine, nato musibyt aj clovek silny

jaron
26. jún 2015

@jamabe deti sa z profi rodín obyčajne vracajú nie preto, že by ich tá profi rodina nechcela, to je trochu inak
v profi rodine sú deti väčšinou dočasne, je to vlastne niečo ako vysunutý DD, kde deti nie sú v DD, ale v rodine. Ideál je, aby tam boli dočasne, kým sa im nájde trvalá rodina.

seahorse27
26. jún 2015

@jamabe Ani mne sa ten system vôbec nepaci, ma to velmi vela medzier aj v zakone. Ziadatel o PR ako sucast prijímacieho pohovoru musi prejst aj psychotestami. To je ale novinka posledných rokov, predtým sa prijimali len tak...a tak to aj vyzera, presne ako pises :(

seahorse27
26. jún 2015

@jaron Bohuzial sa deti vracaju aj spat do DeD, najcastejsie, ked pridu do puberty, zacnu problemy a profirodicia ich nezvladaju...

mata2
26. jún 2015

@europa16051992 nerozmyslate nad pestunstvom?na to netreba maturitu.

jamabe
26. jún 2015

@jaron to by bol ideálny stav - že im nájdu trvalú rodinu. Ale deti o ktorých viem, nie sú určené na adopciu, ale jednoducho majú záujem ísť do profirodiny, dostanú sa tam a o pár mesiacov sa vrátia... Do DeD. Správy sú zmätené - deťom sa nepáčilo, profirodine sa nepáčilo... a šup dieťa naspäť do decáku. A po čase možno ďalšia rodina... Tie pocity vráteného dieťaťa si neviem predstaviť. Lebo deti nejdú do profirodiny nasilu. Musia aj samé chcieť, ak sa nemýlim...Ja verím, že je aj kopec profirodín, ktoré fungujú ako majú. Len sa pýtam, či ich niekto preveruje alebo si hocikto môže vziať dieťa? Veď dieťa nie je tovar v obchode, ktorý vrátim, keď sa mi nepáči...

jaron
26. jún 2015

@seahorse27 iste áno, ale chcel som napísať, že v profi rodina nie je zvyčajne myslená ako trvalé miesto pre dieťa, zmena sa predpokladá, a že nevracajú bežne detí len tak, sami od seba ako zvieratko, keď sa im zachce

jaron
26. jún 2015

@jamabe profi rodičia sú zamestnanci DD a určite si nemôžu robiť len tak, ako sa im zachce. tým, že sú zamestnanci, podliehajú kontrole a pravidlám DD

seahorse27
26. jún 2015

@jaron Ano, povodna mysllienka bola takto uslachtila, realita je vsak bohuzial uplne inde...nehovorim, ze vo vsetkych pripadoch....su aj skvele profirodiny, ktore detom naozaj velmi vela daju a potiahnu ich po kazdej stranke...skoda, ze ich je tak malo :(

jaron
26. jún 2015

@seahorse27 ja to zase vnímam opačne 🙂, že sú skvelé profi rodiny, väčšina, ale samozrejme je to o ľuďoch a aj tam sa nájdu ľudia, ktorí to možno nerobia ako by mali.

kacena4
26. jún 2015

ahojko ano je to tak, musim mat min. maturitu. pisem minimalne. lebo casto je to uplne o inom. tato praca si casto vyzaduje vysokoskolske vzdelanie specifickeho zamerania. kedze su to deticky zranene. ak si beries babatka, niekedy sa preukaze ze su chore a musis mat vedomosti, skusenost a prax zo zdravotnictva aby si sa vedela o taketo dietatko postarat aj v domacom prostreti, nakolko povedzme si to na rovinu casto su to deticky od rodicom alkoholikov, narkomanov, nekontrolovanych tehotenstiev..... takze deticky si so sebou nesu svoje bremeno hned od zaciatku svojho zivota , nielen psychicke ale aj zdravotne. ci uz je to FAS, alebo abstinencne priznaky.... proste treba sa o neho vediet postarat. a to je len male babatko. ak nemas skolu je to tazke a co taky skolkar, ktory pride z ulice, z osady, z rozvravatenej rodiny z traumou, tyrany... ako s nim pracovat, co s nim doma robit ako na neho reagovat... casto je aj o niekolko mesiacov rokov pozadu... to co je pre nase bio deti normalne je pre tieto deticky casto nepredstavitelne, napr. najest sa ked je hladny, vecer ist spat v rovnaky cas, do postele, s pohladenim a usmevom, .... a toto vsetko sa nenaucis na strednej skole ale hlavne na vysokej skole v speci odboroch.
ak profi aj zlyha a vracia dieta do domova nemusi to byt bezdovodne, uvedomme si, ze dieta z domova je zranene a tak ako zranene zviera sa brani ublizovanim vsetkemu a vsetkym okolo seba ☹ a casto aj tym bezbrannym a ak sa v rodine nachadzaju a ine deti (biologicke) treba si to velmi rozmysliet ci profirodic vystavi svoje deti takejto skuske. moze sa snazit pomahat dietatu z ded ale moze ublizovat pri tom vlastnym detom, vlasnej rodine a moze v konecnom dosledku rozvratit aj cele manzelstvo. 😔
takze neodsudzujme, najma verejne, profirodocov ak nevidime do ich situacie, najma ak nevieme preco dieta islo spat do ded, mohlo ist nie z dovodu profirodica ale z dovodu ded, z ich rozhodnutia. a potom je to len osocovanie profirodica.
ja osobne som tiez vracala dieta do ded. jedno lebo som nezvladala jeho zdravotnu staroslivost. mala som dieta od narodenia, kazdy mesiac sme boli v nemocnici, je tazko chory. bala som sa ze by mi mohol doma zomriet na zastavu dychania, medzitym mu zistili dalsich viacero diagnoz napr. je ciastocne nevidiaci. a v ded maju lepsie vybavenie, zdravotne sestry (ja nie som), su blizsie k nemocnici, takze je tam o neho lepsie postarane. takze hoci je to uzasne dieta, aj ked tazko chore a nikdy neumiestnitelne do rodiny, z tazkym srdcom sme ho vracali spat do ded, ale musela som ho vratit, aby som sa nemusela kazdu noc bat a budit sa na kazde totalne ticho v izbe ci dycha a zije. toto by som mojim detom nedokazala spravit. a ja by som sa z toho tiez nedostala... tiez sme to skusali so skolakom, ale neslo to, bol to boj na oboch stranach. proste nie som profirodic pre skolakov. stacia mi moje deti s ich skolskymi poruchami. ucit sa poobede s 3 detmi bolo nad moje sily. hoci sme sa snazili dat domov dietatu ktore bolo tazko zdravotne postihnute a cely zivot prezilo v ded. proste nie vsetky deti su vhodne do hociakej rodiny. casto treba hladat rodinu pre dieta a nie naopak a mozno v tomto je problem v systeme.
@seahorse27 @jamabe @lucinkaboz
@europa16051992 drzim ti palceky v rozhodovani, lebo tato praca je velmi narocna, je to praca o sebaobetovani, nie len seba, ale aj celej rodiny. napr. take zahranicne dovolenky nehrozia. iba ak das dieta pocas dovolenky do ded ☹ lebo oni s tebou nemozu vycestovat hold su to statne deti nie tvoje. nemozes o nich rozhodovat, budu ta u lekara oslovovat ich menom, obcas na teba divne pozerat ked budu citat lekarske spravy, ze si brala heroin v tehu.... 😅 😅 proste ako ja hovorim su chvile ked si na dne ale aj chvile ked sa smejem ako ja hovorim, ked mi deti z navstevy donesu chrobaciky v hlave 😀 alebo hepatitidu a trpnem ci ju mame naozaj 😖 😝 😝 alebo je to len fama takze je to rizikove povolanie. 😉 😀 😀 😀 ale ten kto ho robi robi ho srdcom inak sa to neda lebo je to uzasny pocit odovzdavat dieta dalej stastnym rodicom a vies ze si spravila kus prace a informujes ich o tom, ze toto a toto dokazalo "ICH" dieta kym s nim oni neboli a ty si to zaznamenama na video, na foto a stalo sa to vtedy a vtedy. to su tie najkrajsie chvile a posuvaju ma dalej a viem preco tuto pracu robim. nahradzam tymto detom mamu, kym ju nebudu mat natrvalo

jamabe
26. jún 2015

@jaron hm, raz som počula vyjadrenie riaditeľky DeD na adresu nádejnej profirodiny pre ich chovankyňu, že žijú v otrasných podmienkach, tam by sa dieťa malo horšie ako doma, odkiaľ ju vzali... a profirodinu pre to dievča neschválili...
Stále si myslím, že by tí ľudia mali byť riadne preverovaní a mali by tam byť nejaké podmienky za akých môžu dieťa vrátiť do DeD... Nielen to, že ich už nebaví, nezvládajú ho, atď. Som si istá, že DeD tiež nemôže vrátiť dieťa kvôli tomu, že ho nezvláda, dieťa je v puberte, atď...
Áno, myšlienka je pekná, ale nežijeme v ideálnom svete. Som učiteľka, učím aj som učila pár takýchto detí, tak to vidím z tej opačnej strany. Zo strany detí. A je mi ich často ľúto... A stretávam sa aj s dobrými prípadmi, aby som nebola taká pesimistická.. momentálne mám žiačku v profirodine a tá pani je veľmi milá, inteligentná a má fakt záujem.. 🙂

jaron
26. jún 2015

@jamabe veď to, čo píšeš, že by mali ("že by tí ľudia mali byť riadne preverovaní a mali by tam byť nejaké podmienky za akých môžu dieťa vrátiť do DeD"), tak to aj je 🙂 zase pre nič za nič si predsa nemôže zamestnanec len tak robiť čo chce, tiež musí uviesť dôvody, konzultovať svoj stav a pod.

a ešte je dôležitá vec aj pre @europa16051992
človek môže absolvovať prípravu na profi rodiča, splniť všetky podmienky, ale ešte ho nemusí DD zamestnať, prijať, to je ďalšia otázka

seahorse27
26. jún 2015

@jaron Ja to vnimam tak, ze vacsina profirodin je priemerných - t.j. dieta sa u nich ma urcite lepsie ako v DeD, ale bohuzial hlavny motiv tejto prace je financny :( Velmi malo profirodin to robi naozaj z presvedcenia a z altruistických dovodov. S tymi uplne zlymi rodinami (tych je tiez malo), ktore maju za sebou nejake vazne excesy, hadam kazdy normalny riaditel DeD rozviaze pracovny pomer.

jaron
26. jún 2015

@seahorse27 ono vlastne ani asi veľmi nemôžeme tu objektívne zhodnotiť, aká je väčšina profi rodičov, či dobrá, zlá alebo priemerná. Nemáme na to ani dostatok informácii, ani metodiku a meter.
Môžeme si akurát tak na základe svojich subjektívnych skúseností myslieť, ako to asi je. Ja poznám dosť profi, ktorých hodnotím ako tých dobrých. Ale ako je to celkovo, to naozaj neviem, asi ani ty, ani nikto z nás.

seahorse27
26. jún 2015

@jamabe V sucasnosti su viac preverovani - hlavne kvôli par incidentom, ktore sa v nedavnych rokoch udiali (ze zomreli nejake deti v profi rodinach). Myslim, ze v sucasnosti nejaky psychopat nema velku sancu stat sa profirodicom. Tiez ziadne dieta nie je vratene do DeD len tak, ze sa tak PR orzhodne. PR musi spolupracovat so psychológom z DeD a najskôr sa spolu snazia problem vyriesit...ale ked to dlhodobo nejde a je evidentne, ze dietatu pobyt v rodine neprospieva, tak sa vracia spat do DeD. Niektori profirodicia sa snazia velmi, aby sa problem vyriesil, niektori bohuzial nie....

seahorse27
26. jún 2015

@jaron Ja som asi velmi narocna :D Pre mna je vascina priemerna...ale jasne, je to velmi subjektivne. Uvedomujem si aj to, ze nemozem od tych ludi, ktori maju len maturitu chciet, aby riesili problemy ako specialni pedagógovia alebo psychológovia...ale vzdelavat by sa mohli trosku viac...niektori sa naozaj velmi snazia, ini na to uplne kaslu (teraz myslim to vzdelavanie)

jaron
26. jún 2015

@seahorse27 je to možné, to už neviem posúdiť, nemám s nimi až také kontakty

kacena4
26. jún 2015

@seahorse27 prepac ale mozem sa spytat odkial mas taketo informacie ktore tu pises??!! nemam vo zvyku zapajat sa na MK do diskusii typu jedna babka povedala a podme rypat do niecoho ked sa niekto pyta na nejake info, ale ak niekto utoci na pracu niekoho ineho. tak ma to fakt vytoci. si profirodic? pracujes v ded? alebo aspon v obore?? lebo teda ja osobne som ako profirodic total stratova a co sa rozpravam s mojimi kolegynami tak tiez. a plat mam teda total ubohy. nakolko mi nepreplacaju soboty ani nedele, ani sviatky (aby som neklamala preplacaju mi stedry den a velku noc) takze teraz ked tu sem a kecam s tebou a prace som bola utisim placuce dieta v postielke tak mi to nik nepreplatil 😠 😠 😠 😠 alebo ano ako domackemu mazestnancovi. t.j. zajtra hoci budem v praci nemam narok ani na gastrolistok t.j. hoci budem mat pracovny den budem sa stravovat za svoje. a hoci pracujem 24 hodin denn tak mam narok na preplatenie stravy len obed. a napr. ked uz sme pri tom ak idem do nemocnice s dietatom a necham svoje deti doma. tak sa i to nerata ani ako sluzobna cesta. takze zaidne nadcasy, ziadne preplacanie stravy. vsetko si musim platit tak ako kazdy rodic ktory ide s vlastnym dietatom do nemocnice a nedaj Boze aby sme sli na operaciu ci pod narkozu, tak ani len suhlas na nu nemozem dat, ten si musim pytat od ded. 😠 😠 😠 😠 😠 ak idem s dietatom na kramare stravim tam 1/2 dna myslim ze mi niekto preplati tych 6,50 parkovne???!!! tak to asi tazko 😠 😠 😠 😠 jaj ale lahko sa pise ze profirodic zaraba na detoch z decaku sak to je najjednoduchsie.
sorry ale nedalo mi nebranit sa 😖 ☹ 😔

lucinkaboz
26. jún 2015

@seahorse27 sorry,ale aby kazdy rodič zvladal katalogovo a učebnicovo vychovu, je asi nula,ked nemá vysoku školu.budte radi, že tie deti od PRIEMERU obyvatelstva dostanu lasku, starostlivost a vychovu...alebo nech stat plati pedagogov, rychlokvasiacich, lebo dnes nie je pedagog ako pedagog

0silvia0
26. jún 2015

@lucinkaboz aj ja si skôr myslím, že tieto deti prichádzajú z jednoduchšieho prostredia a lepšie sa im priblíži rodič, ktorý nie je príliš prekvalifikovaný a otitulovaný 😉 Poznám vo svojom okolí dokonca dva prípady, kedy si dieťa adoptovali (viem, že nie je reč o adopcii, ale uvádzam ako príklad) príliš vzdelaní ľudia s vysokými nárokmi aj na dieťa. Jedno dieťa samo ušlo späť do DD v puberte a druhé tam bolo vrátené kvôli neschopnosti akceptovať, že dieťa sa skutočne nedá vychovať na svoj obraz.
Čiže v niektorých prípadoch široké srdce plné lásky je viac ako vysokovzdelaný človek vo všetkých odboroch, aj keď sa človek počas tejto profesie stretne s rôznymi problémami a ťažkosťami a musí byť zbehlý vo vybavovaní rôznych záležitostí...

seahorse27
26. jún 2015

@kacena4 Ano, pracujem v Ded a priamo s profirodicmi...bohuzial v regione, kde je kazda praca lepsia ako nic. Netvrdim, ze financie su jedinym motívom, ale vo vacsine nasich rodin tym prvotnym, ktory ich k tejto praci priviedol. Ja vidim, aka je to tazka praca, sama by som to nerobila a za tie peniaze uz vôbec nie. Ja do financii az tak nevidim, nie som ekonom, ale viem, ze PR prichadzaju o dovolenku, viem aj o tych víkendoch a sviatkoch...vyssie som spomenula, ze vela veci ohladne tejto pozicie nie je dotiahnutych v zakone a pod., samozrejme na ukor profirodicov. Bohuzial, nasim PR sa to aj napriek tomu "oplati" a niektori stale pytaju viac a viac deti ako nejaky tovar...toto zas vytaca mna 😠 Opat to uvediem na pravu mieru...viem presne, co tato praca obnasa a nehadzem vsetkych do jedneho vreca. Opakujem, ze su aj skveli PR, len ta kvalita prace je bohuzial ovplyvnena aj regiónom...

seahorse27
26. jún 2015

@lucinkaboz ved pisem, ze si to uvedomujem...ale nie je PRIEMER ako PRIEMER 😉 Tu nejde ani tak o maturitu, tu uz ma dnes hocikto, ale o prirodzenu inteligneciu a empatiu, ktore su predpokladom na to, aby PR dokazal pochopit specifika deti z DeD - ze su to vacsinou romske deti a maju uplne ine navyky a mentalitu ako my, deti s MR-kou, s roznymi traumami, ktore si so sebou nesu...na pohovore su uchadzaci frajeri...jasne, jasne chapeme...a ked pride problem, tak deti z DeD zacnu porovnavat so svojimi biologickými detmi, ze oni take v puberte neboli...vtedy som naozaj uz vo vyvrtke 😠 Podla mna by bolo treba skvalitnit ten pripravny kurz na PR, momentalne je to len taka bleskovka, ktora ich do problematiky deti z DeD ani z daleka nedostane...

kacena4
27. jún 2015

@seahorse27 myslim si ze to nie je len o regione a o profirodicoch. myslim si ze je to aj o vedeni a odbornom tyme v ded, ako plnohodnotne dokaze pomahat profirodicom v krizovych situaciach s dietatom. ak profirodic naznacuje, pise, hovori, chodi s dietatom k roznym psychologom aj mimo ded a nik mu nedokaze pomoct a odpoved z ded je stale rovnaka sak vydrzte este chvilu vydrzte, uvidite zlepsi sa to.... ale o tomto to nie je aj my mame urcite hranice a hrozi nam vyhorenie ak nam nie je poskytnuta kvalitna odborna pomoc a tiez dietatu aj ono trpi a my si to ako profirodicia uvedomujeme dost dobre. a nehovorim co to robi s nasou rodinou ak vidi ten chaos. nie kazdy je schopny a ochotny si pusti tento chaos do rodiny a naburat si stereotyp "normalnej" rodiny. a nie je preto pekne osocovat pracu inych ludi, ktory ju robia aj na ukor svojho volneho casu a obvinovat ich ze to robia pre peniaze ☹ kazdy z niecoho musi zit, platit najomne, stravovat sa, obliekat..... 😢
a ano chyba je aj v nekvalitnej priprave je povrchna, mali by ju robit zazitkovou formou napr. navrat taku robi (aspon robit, ked som si ju robila ja) aspon podla mna jedna z najkvalitnejsich ale o tomto tato diskusia nie je ☹
akurat mamine ktora ma zaujem o profi robime chaos v uvahach

seahorse27
27. jún 2015

@kacena4 je to o uhle pohladu. Faktom je, ze profesionálny rodič je pracovná pozícia, za ktorú sa dostáva plat - je to tak a hotovo. Keby chcel niekto len tak nezištne deťom pomôct (bez možnosti vrátiť ich), zoberie si ich do pestúnskej starostlivosti alebo si ich adoptuje. Ja nikoho neosocujem ani netvrdím, ze všetci profirodicia to robia len pre peniaze, len hovorím o osobnej skúsenosti s konkrétnymi ľudmi. Jasne, ze základom je spolupráca s Ded a odborným tímom. Nie vždy však pomoc odborného tímu padne na úrodnú pôdu, nie vždy su rady správne pochopené....s niekym sa spolupracuje výborne, s iným horšie. O tom tu cely cas píšem. Každá minca 2 strany a je naivne myslieť si, ze každý profirodic robí tuto prácu z čistej lásky k deťom. Netreba to brat osobne, nikoho z vás nepoznám a preto si nedovolím hodnotiť ani vašu prácu. Verím, ze ju robíte najlepšie, ako viete. Ja tu píšem o mojich konkrétnych skúsenostiach - dobrých aj horších s uplne inými ľudmi. Je ale trúfalé tvrdiť, ze každý profirodic je super už len preto, ze sa rozhodol robiť tuto prácu. Ja osobne nie som velmi stotožnena so systémom profirodicovstva tak, ako je teraz nastavený. Podľa mna len cas ukáže, aké muchy to celé malo - keď sa urobí seriózny výskum o úspešnosti deti z PR v živote. Mnohym deťom pobyt v PR vela dá, ale mnohé zažijú znova odmietnutie a majú ďalšiu ranu na duši (opäť prosím nebrať vztahovacne - nepíšem o vás osobne), ale o tom sa tu nechcem rozpisovať. Proste, ked sa to celé spriemeruje....no som velmi zvedavá na výsledky.

kacena4
27. jún 2015

@seahorse27 ano !ako piste mnohe zaziju znova odmietnutie a maju dalsiu rano na dusi" ale povedzme si co je lepsie naucit ich milovat a spamatavat sa z ran ak musim niekoho opustit, co sa moze stat aj v beznej rodine. ked niekto blizky zomrie odide... alebo ich nechat v ded v skupine kde nezaziju rodicovsku lasku, klasicky model rodiny (viem da sa o tom polemozovat, lebo vychovavatelky sa snazia vsemozne nahradzat im matky, ale to sa na skupine neda) takto dieta si v dospelosti nedokaze vybudovat plnohodnotny vztah, rodinu a spada znova do systemu, deti mu koncia v ded, lebo sa o ne nevie postatat a je to zacarovany kruh. preto sa "vymyslelo" profirodicovstvo a za poslednych cca 20 preslo urcitym vyvojom a postupne sa vyvyja stale v prospech dietata. najprv bolo urcene pre neumiestnintelne deti, potom pre babatka do 1.r potom do 3r. teraz uz do 6r. ale umiestnuju sa aj starsie deti, ktore nemaju sancu ist do konecnej rodiny. takze si myslim, ze profirodicovstvo ma vyznam. urcite je lepsie ako klasicky decak ci dojkac spred 30tich rokov. a tiez som zvedava na tie studie, ale aj diplomovky co sa pisu a este len budu pisat o dopadoch na jednotlive oblasti v teme profirodicovstva. napr. aj nepreskunama oblast ako vnimaju a prezivaju a co si odnesu do zivota biologicke deti z profirodicovstva, najma ak to profirodic robi dlhodobo popr. ma tazsie deti a obplivnuje to rodinu

seahorse27
27. jún 2015

@kacena4 Na 100% to ma veľký význam pre bábätka a deti do 3 rokov - to určite áno. U tých starších si rada počkám na vyskedky výskumov, tam to bude podľa mna všelijaké. Nikde sa napr. neuvádza percento deti vrátených z PR spať do Ded. Všade sa piše len o počte deti, ktoré prešli profirodinami...A dopad na vašu vlastnú rodinu, hlavne ak máte deti v konkurenčnom veku - to je kapitola sama o sebe, o tom by sa tiež dali písať litánie...

yukki
29. jún 2015

Poznám FANTASTICKÉ rodiny profirodičov, neskutočne obetavé, kde len tíško závidím empatiu a prirodzenú schopnosť vychovávať (nezávisle na vzdelaní tých chlapov a žien), kde tie decká majú prvé posledné, rovnako ako (by) majú/mali-ak sú už odrastné biodeti..... Tiež mám osobnú skúsenosť s rodinami, ktoré robia "profi" a na ktoré radšej nemyslieť...zabudnúť. Tiež som počula osobne o prípadoch, kde to profi nevyšlo, a deti šli po krátkej dobe nazad do DD. Všetko nezávisle na vzdelaní profirodičov. Je to ťažká terapeutická práca,a klobúk dole pred všetkými, ktorí to robia s láskou, vervou, obetavo......ktoré stoja pri tých deťoch v dobrom i v zlom, prežívajú s nimi ich úspechy aj neúspechy aj iné ťažké životné situácie....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre