Tehotná prirodzene dva roky po adopcii

ckatka
3. máj 2020

Ahojte, viem, že VRAJ je veľa prípadov, kedy si neplodny pár adoptoval dieťatko, a neskôr otehotneli prirodzene. Osobne poznám jednu známu a to isté sa teraz stalo nám.
Na jednej strane to bol pre nás šok, na druhej strane aj splnený sen aj stále tomu nemôžme uveriť....
Ak máte takú skúsenosť, maminky adopciatok, zaujímalo by ma hlavne, ako to staršie adoptovane dieťatko vníma vaše bruško a ako mu to vysvetľujete keď sa pýta ci aj on bol takto v tomto brušku. Náš malý ma 3 roky aj niečo ale je veľmi vnímavý a rozumný, nachytal ma ako si robím test a ja v domnení ze tam ZASA nič nebude som mu vyklopila pravdu...lebo všeobecne mu neklameme. Takže vie, že bude bábo, aj keď ešte nič nevidno...chodí hladká mi bruško a rozpráva sa s ním, rozpráva ako s bábom budú spávať v jeho posteli a ako ho bude na rukách nosiť a dávať pozor naňho a kočíkovat....baby ja až revem.z toho...
Na čo sa máme pripraviť? Nejaké tipy, čo robiť, aby nebol smutný že on nie je z môjho bruška? Mame ho od 6 mesiacov čiže od bábätka, pozná len nás a našu rodinu a všetci ho ľúbia ako koňa ☺️ bojím sa že sa bude cítiť odstavený keď príde bábo...A začne žiarliť alebo čo...navyše keď bude vedieť že on inak prišiel...🤦‍♀️🤦‍♀️jaaaj asi sa len veľa a predčasne zamýšľam...ale hľadám niekoho kto ma podobnú skúsenosť, na ukludnenie alebo poradenie ❤️
Ďakujem

adrika_77
3. máj 2020

@ckatka ak ho budete ľúbiť ako doteraz určite to bude v pohode 🙂 ale ja nemám adoptovane tak nechcem mudrovat ale veľmi vám držím palce

blunka
3. máj 2020

Nemyslím, že so žiarlením by bol problém, on cíti že ho milujete, súrodenca bude brať ako parťáka. Keď si zvládla ADOPCIU a všetko okolo toho spojené (myslím psychicky prijatie cudzieho dieťaťa, smekám klobúk), tak zvládneš aj pohodové začlenenie do rodiny bio dieťaťa. Skrátka s láskou ... mu to vysvetlíš.

Skôr ma fascinuje niečo iné. Veď si v 6 týždni.
25 % (niekde sa uvádza 20 %) potvrdených tehu končí spontánnym zánikom a je to normálne, príroda .... Načo to vôbec hovoriť tak malému diaťaťu, nechať ho hladkať bruško a rozprávať o súrodencovi. Moc skoro.
Skôr by som sa obávala ako mu budem vysvetľovať, že možno so súrodenca nič nebude. To sa môže stať aj zajtra, do konca 12 týdňa vysoko pravdepodobne.

gelifil
3. máj 2020

@ckatka V domneni, ze tam zasa nic nebude si mu najprv povedala, ze enbude a potom ze bude?Trosku popletene a komplikovane....To mu rozpravas, ze on nie ej z tvojho bruska???

asia83
3. máj 2020

@ckatka Toto keby každá matka riešila, tak by behali po svete iba jedináčikovia. Tak malé dieťa nerieši, či je z brucha alebo nie. Teda ak mu to neomieľate dookola. Ešte je skoro, aby to vedel. Takže mu to zatiaľ nepovedať a správať sa akoby aj on "vyšiel z brucha".

sara07
3. máj 2020

moc skoro niečo vôbec hovorit
žiarlit tak to žiarlia aj na seba surodenci bežne nie len vo vašom pripade
skôr by som sa obávala reakcie že mu nejaká dobručka teta šplechne že je adoptovany

krisbar
3. máj 2020

Nechapem preco si uz teraz vytvaras v hlave negativne situacie. Lebo vesmir tak funguje - co do neho volas, to ti da. A ked budes volat a predstavovat si ako ziarli, tak sa tak stane. Nechapem, preco nezijete zeny pre dnesok, tesit sa z toho a byt vdacne za to co mate, ale neustale riesite buducnost, ktora ani neviete ci vobec pride a aka. The power of now.

miruslb
3. máj 2020

A prečo mu chceš hovoriť že on nie je z bruška, ale inak, ako si to ty sama napísala. Samozrejme, že keď by ho napadlo sa ta opýtať, či aj on sa tak narodil, tak mu odpovedz že áno. Veď inak to nejde. A to že to nebolo z toho tvojho, nateraz ešte vynechaj

pieksamaki
3. máj 2020

@ckatka
V prvom rade gratulujem.....a ved je to krasne...aj vdaka nemu jeho prinosu do rodinky mozno mate babo......tak neboj sa....to sa zariadi...netreba vysvetlovat az tak..casu dost..a prirodezene nerobit rozdiely..... lasku mate na rozdavanie...tak sa neboj.

kofollka242
3. máj 2020

@gelifil tiez ma zarazilo ci take male vie ze je adoptovane

wodanka
3. máj 2020

@kofollka242 @gelifil dievčatá veľa toho o adopcii neviete, keďže sa Vás priamo netýka. Áno, tak malé dieťa môže vedieť, že je adoptovane. Detičkam sa to hovorí hneď od mala, oni s tým vyrastajú a nie je to pre ne neskôr šok. Môj malý 2 ročný tiež vie, že je z iného bruška a nie z môjho. Hovorí sa im to primerane veku.

kofollka242
3. máj 2020

@wodanka co sa tyka adopcie som uplne mimo, myslela som, ze sa to hovori vo vyssom veku, rozumej puberta

hettinka
3. máj 2020

@ckatka deti žiarila a cítia sa odstavené aj keď sú biologicki súrodenci. Nakoľko budú tieto pocity opodstatnené, to závisí od vás a správania širšej rodiny.
Vie maly, že je adoptovaný?

moninah
3. máj 2020

@ckatka Nemam skusenost. Keby ste mu povedali, ze aj on je z bruska, ale nie tvojho. A ze bol take krasne a dobre babo, ze sa strasne pacil mame, tatovi, babke, dedkovi..., ze ste si ho vzali ku sebe? Ci som naivna? Neviem. Ale tak je normalne, ze aj "rodni" surodenci na seba ziarlia a zaroven sa maju radi. Aj ze si zavidia, aj sa pohasteria. Nehladaj za tym nieco viac. A velmi velmi gratulujem!

tslobik
3. máj 2020

@kofollka242 puberta je najhoršie obdobie na pravdu o adopcii.

elian
3. máj 2020

@ckatka vidíš a hľadáš problém tam kde nie je .... užívaj si prítomnosť - syn sa narodil vo vašich srdciach a to je dôležité - máš toho veľa za čo môžeš byť vďačná, si šťastná žena ❤.....všetko ostatné budeš riešiť postupne - tak ako to príde

pininka1
3. máj 2020

Je to krásne čo k vám príde a chápem aj vaše obavy. Žial poznám taký pár, kedy žena otehotnela tesne pred ukončením adopcie dieťatka z domova a nakoniec sa rozhodli dieťa vrátiť a nechať si len to svoje. A pritom to dieťa bolo u nich už tri roky, lebo najprv ho mali v pestúnskej starostlivosti. Pre mňa to bolo nepochopiteľné a nikdy by som nič také nedokázala. Prajem vám veľa síl, aby ste obe svoje deti brali rovnako.

simsalabim
3. máj 2020

@ckatka v nejakom filme ci knizke? sa jedno adoptovane dieta pytalo maminy, ze ci aj jeho nosila v brusku. A ona mu povedala - nie, teba som nosila v srdci ❤

No a k teme - mam znamych, ktori si adoptovali 2 deticky-surodencov a o rok boli tehotni... a to boli brani ako absolutne beznadejny pripad, lekari tehotenstvo vylucovali uplne.

janinah
3. máj 2020

na tvojom mieste by som sa skôr bála,či obe budem ľúbiť rovnako....a nikedy by som tak malému dieťaťu nepovedala,že nie je z môjho bruška a že je adoptovaný,nehovorím,že klamať,ale nepovedať celú pravdu...inak môžete chodiť po psychologoch a dá sa tomu predísť

0silvia0
3. máj 2020

@krisbar absolutny suhlas👍
Autorka, v hlave si vytvaraj pozitivnejsie scenare, toto nema vyznam vopred riesit

suzitok
3. máj 2020

Nečítala som všetky prispevky, osobnu skúsenosť nemam s adopciou, ale ked sme dovážali detsky tovar zo zahranicia, mali sme zakaznicku, ktora cakala na dieťatko, dostala dievčatko 8mesacne.. akonáhle prebehla adopcia a dievčatko bolo u nich, tato pani po 15rokoch trapenia otehotnela prirodzene....
Dievčatko viedla k tomu, ze v brusku ma braceka, ako sa budu spolu hrať atd...ked boli deti väčšie, samozrejme sa vypytovali na proces, ci boli v brusku, atd....obom vysvetlovala rovnako, ze v brusku boli, a ked sa tam nezmestili a maminku brusko bolelo, v nemocnici ujo doktor babatka vybral.....
Trojrocne dieta je malicke na take informacie, ze bol u inej maminky, atd....ja osobne by som ich viedla ako "pokrvnych" surodencov a rokmi uvidíš ako sa situacia vyvinie na prezradenie "pravdy" , drzim palce 🍀

gelifil
3. máj 2020

Ked sa tak zamyslim, skor mas ty obavy, ako budes vnimat to adoptovane, ked zrazu tu (mozno) bude tvoje.....a chces to "zvalit" nanho.....hoci ono si nemoze vo svojom veku uvedomovat, co je adopcia

ckatka
autor
3. máj 2020

Baby diky za odpovede. Vec sa ma tak, že malý ma vymakol keď som robila test a keďže mu neklameme ja som mu len povedala na čo sa to používa. Lebo sa pýtal. No a potom sa prišiel opýtať či babo bude alebo nebude. A ja som mu v tom šoku povedala ze bude. 😂😂🤦‍♀️🤦‍♀️ fakt mi nič nenapadlo. Susedia majú babo, brat ma babo práve a kopec mladších deti v rodine...takže on o tom úplne vie. A adoptovanym deťom sa hovorí o adopcii v momente keď sa začnú pýtať. Primeraným spôsobom. Takže samozrejme vie a bude vedieť ale preňho som maminka a hotovo inú nepozna. Aj fotky ma keď bol babo u profimamy aj keď sme sa prvýkrát videli aj keď sme šli domov. Rad.si to pozerá.
Ja sa pýtam na skúsenosti lebo viem ze také rodiny sú a treba s tým citlivo. To nás učili aj na psychologickej príprave. Takže kto nemáte skúsenosti prosím nevyjadrujte sa, pretože s adoptovanym dieťaťom je to síce podobné, ale zároveň úplne iné ako so svojím. Hlavne teda treba to dobre zvládnuť keď je maličké. Každý dospelý adoptovany vraj tvrdí že keď sa to dozvedel v puberte alebo dospelosti alebo vôbec....bol to šok a nepríjemný šok. Preto my malému od začiatku neklameme. V ničom. Vysvetľujeme všetko primeraným spôsobom a on nám proste verí a spolupracuje. Ale neklameme a nezatajujeme.

ckatka
autor
3. máj 2020

@gelifil nie celkom. Maminy ktoré majú adoptovane a POTOM bio, vedia presne o com hovorím a hľadám skúsenosti od nich. Lebo osobne poznám len jednu.

ckatka
autor
3. máj 2020

@simsalabim ďakujem. ❤️

ckatka
autor
3. máj 2020

@0silvia0 ďakujem ale nemáš pravdu. S adoptovanym dieťaťom treba o tom hovoriť a vhodným spôsobom. Maminy ktoré zažili, vedia.

ckatka
autor
3. máj 2020

@moninah vďaka. Nejak tak to asi bude no...

ckatka
autor
3. máj 2020

@krisbar lebo to musíme vyriešiť a veľmi skoro vyriešiť a pripraviť odpovede na jeho otázky. Lebo je zvedavý vnímavý a veľa sa pýta. Otca ma doktora a stále rieši telo, organy, miluje pozerať bol raz jeden život...nezabránim tomu. pri adoptovanych treba zvoliť vhodný spôsob. A hlavne chcem zabrániť tomu aby on sa nevnímal ako "nie náš". Najradšej by som počula skúsenosti od mamin, ktoré toto zažili, resp žien, ktoré mali adoptovaneho súrodenca napríklad. Ako to vnímali cítili... ❤️

pininka1
3. máj 2020

@ckatka zopakujem čo som už písala že ti rozumiem a myslím že sa k tomu stavias logicky. Ja som zástancom toho aby sa v rozumnej miere od začiatku dieťaťu vysvetlilo ako k nám prišlo. Mám kamarátku,ktorá má syna s iným mužom, ale jej syn to nevie, keďže ho ako malého adoptoval jej terajší muž. Chlapec ma 16 rokov a o ničom netuší a oni uz roky trpnu, že mu to niekto prezradí miesto toho aby mu to boli už dávno vysvetlili. Moja naj kamoška zistila v 18tich že je adoptovana,keďže mala dosť zlý vztah s matkou, a tá jej to vykricala pri jednej hádke. Toto rozhodne nieje spôsob. Poznám aj rodinu kde to chlapec vedel od malička a presne tak o tom hovoril aj ako dospelý, že sú to jeho rodičia aj keď ho nesplodili.

luccija
3. máj 2020

@ckatka každé dieťa žiarli, keď príde súrodenec jedno viac druhé menej.Su veci na ktoré sa nedá pripraviť.Takze, ak dobre rozumiem syn vie, že nie je z tvojho bruska?Ja by som aj tak niekedy malu milosrdnu lož povedala, ak sa bude v niektorých veciach pitvat.Nepredbiehaj udalosti a to, že si tehotná je nádherné, ale pozor na to v takom týždni tehotenstva sa to ešte nehovorí a už vôbec nie dietatu

ckatka
autor
3. máj 2020

@blunka no...my veríme že to dobre dopadne....proste nemáme v hlave ani náhodou inú možnosť a podla mňa aj "zrealnenie" baba ako takého, pomôže tomu aby to dobre dopadlo. Kebyze je to nejaká "normálna situacia" ze s manželom plánujeme a testujeme a slávnostne oznamujeme po 1 . trimestri....tak jasne ze asi aj dieťaťu povieme neskôr....lenže pre nás to bol strašný (v dobrom) šok, lebo fakt sme 15 rokov ako neplodni...A malý mi behol na záchod keď som čakala na výsledok testu. Len som mu povedala načo sa to používa a potom neskor sa prišiel opýtať či babo bude alebo nebude. A sestra bola u nás a s niektorými kamoškami co tiež mali problém otehotnieť vieme o.svojich cykloch hádam.vsetko....takze oni vedia tiež...A rodina sa teší s nami lebo u nás sa o takýchto veciach proste hovorí. Nemám problém sestre povedať že mi je zle z injekcií z IVF alebo mame....ze som smutná ze nemám ovulaciu alebo co....proste prečo by sme to mali tajiť....v našej rodine sa netaja ani pozitívne testy ani potraty ani nič....A keby to nevyšlo? A čo? Tak si poplaceme spolu. Aj malý si poplace s nami...ved prečo by som mu mala klamať ze nie som smutná keď som??

Tatinko (doktor) pekne malemu vysvetlil ze nemá po mne skákať ze ma má.nexhat spinkať a ze musia na mňa obidvaja dávať pozor. Je to veľmi milé a keďže som už staršia, je mi dosť zle odkedy mi mešká menštruácia...a som s nim doma často sama, veľmi.mi to pomáha keď je ohľaduplny sam od seba.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre