Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Vynosila som vám dieťa

rheuska
22. máj 2016

Vcera som pozerala seriaj na wawke. Podobny nazov, ale cely den dnes na to myslim. Mozno som sebec,ale radsej potrat ako takto porodit dietatko a nechat ho niekomu inemu. Boze ja viem, ze sa bude mat dobre a nova rodina sa bude stastna zo zdraveho babatka, ale ake to musi byt tazke. Viem vela ludi ma problem s otehotnenim a tuzia po babatku, ale na toto by som silu asi nemala. Vsak teraz cakame prve. Bolo neocakavane a nikdy som po dietatku netuzila. Ale ako vo mne rastie, ma nalady, komunikuje, niecomu sa tesi ine ju rozculuje. No nedokazala by som sa jej vzdat. (samozrejme moja situacia je idealna na deti, som vydata, dospela, ani financne nie sme na tom zle) Ako clovek asi fakt musi obdivovat silu niektorych zien, alebo aka musi byt ta zena zufala, aby urobila taketo rozhodnutie. Hovorim o zenach, ktore sa ozaj tazko rozhoduju nie o tych co pravidelne rodia a nechavaju deti v lepsom pripade hniezde zachrany. Mozno smutna tema, ale aky je Vas nazor. Upozornujem, ze som nic take neurobila, len mi to vrta v hlave. Potrebujem trosku pretiedit info v hlave. Asi vplyv tehu hormonov.

maciatkolulu
22. máj 2016

@rheuska tak pokial viem, robi sa to hlavne kvoli zarobku, takze az take smutne to nie je 😉 , predsa ked potrebujes peniaze da sa zarobit aj inak, ale ludia maju pravo si vyberat, niektore robia na dialnici, niektore vynosia dieta a niektore chodia do prace za par drobnych a vedia prezit, hold, je to o zivotnych hodnotach. Takze mna to nejako zvlast nedojima. Nehovorim o zufalych matkach, ktore dieta davaju do hniezd zachrany z existencnych dovodov, ale vzdy sa da nejako podla mna....

seahorse27
22. máj 2016

Mna na tomto celom zaraza len jedna veta: "Mozno som sebec,ale radsej potrat ako takto porodit dietatko a nechat ho niekomu inému". na to ti napisem len tolko, ze ano...si sebec. Takuto vetu moze vypotit len nezrela osoba...A na margo tejto problematiky...je trosku rozdiel vynosit pre niekoho dieta z vajicka tej dotycnej zeny - cize urobit im laskavost ( v USA to bezne robia mamy pre svoje dcery, sestry, kamaratky...)a vôbec tam nejde o peniaze alebo porodit svoje nechcene biologicke dieta a dat ho na adopciu....toto by som nemiesala dokopy.

vorkola
22. máj 2016

tak to sebec si@rheuska a to poriadny,a preco by malo byt dieta zavrazdene? Zozen si kazetu,Nemy vykrik,tam uvidis ako sa nenarodene dietatko pri vrazde teda pri interup. brani, pred noznicami ,kliestami, a co ja viem akými chirurgic. nastrojmi.Ved zivot dietata sa da vyriesit,tie hniezda zachrany su zbytocne, ?a co tie usporiadane manzelke pary,ktore deti mat nemozu,aj to je riesenie ako nezabit nenarodene.atd, atd, ZI A NECHAJ ZIT INTERUPCIA JE VRAZDA, najhohavnejsia, lebo pritej zomiera nevinny, bezbranny cloviecik, ktory este nikomu neuskodil

terezka1947
22. máj 2016

@rheuska no..tema je to zaujimava,ale trosku aj "kontroverzna"...bude vela reakcii(mozno) a tie reakcie sa asi budu aj roznit
vyjadrim sa iba k casti temy:...velky obdiv maju u mna zeny,kt.si z nejakeho dovodu dietatko nechat nemozu a napriek vsetkemu ho vynosia,porodia a daju na adopciu
uz mozme polemizovat o neskorsom "dobre" tych deti..ale mozme iba polemizovat,realne nikdy nezistime,co a ako...mozu mat zivot tazky,ale su to ludia a maju na svete svoje poslanie
ale ak ta mam citovat:....radsej ist na potrat ako nechat svoje dieta niekomu inemu,ci sa ho vzdat....no,neviem....asi potrat je to najsmutnejsie riesenie.

je tazke riesit rozhodnutia inych,hoci nam sa ich rozhodnutia mozu zdat hlupe,necitlive,nepredstavitelne....lebo casto su to "donutene" rozhodnutia,ale smutne je,ked sa deti ludia zbavuju ako svojich brzd v kariere,pohodli,ked to robia v !mene ich dobra!....
preto moj obdiv patri skupine zien,kt.som spominala vyssie

takze, to je moj nazor.

misel0806
22. máj 2016

Interupcia v ziadnom pripade!!! Zabit to co cloveku dava zmysel zivota.. A co ti vo nemozu mat deti co by ti zato dali lenze kto to nezazil to pochopit nedokaze... 😃

natalkanasta
22. máj 2016

Aj ja som pred istym casom pozerala dokument. Bol o nemeckom pare, zena mala uz okolo 50 a s muzom sa velmi dlho snazili o dieta. Uz si nepamatam, ako to presne bolo, ci ona mat deti nemohla alebo ako, ale kedze vek mali uz pokrocily, ale stale velmi tuzili po dietatku, rozhodli sa pre cestu nahradnej matky. Na Ukrajine nasli nejake centrum, ktore toto sprostredkuvava. Dieta im vynosila Ukrajinka, ktora mala 2 male deti, muz ju opustil a hoci pracovala, bola vo financnej tiesni. Tato Ukrajinka vynosila tomu nemeckemu paru dvojicky. Jej to pomohlo financne a bola rada, ze vedela niekomu pomoct. Ten nemecky par bol stastnim bez seba, ukazovali ich uz aj potom ako mali tie dvojicky doma. Ako sa ti manzelia s tou zenou, co im vynosili dieta, stretavali, aj pocas tehotenstva a aj potom, bolo to naozaj velmi dojimave. Moj nazor - ano. Nie je to pre kazdeho, ale kto sa pre to rozhodne, je to jeho slobodna volba. Pokial to legislativa tej ktorej krajiny dovoluje a kazdy zo zucastnenych sa rozhoduje sam za seba.

Inak tvoj nazor, ze radsej potrat ako dat dieta na adopciu, vobec nezdielam a pravdupovediac absolutne ho nechapem a uz vobec nie, kedze sama cakas babatko.

janinah
22. máj 2016

Pri vete- radšej potrat ako ho porodiť....som prestala toto čítať....tiež som to včera videla a tie ženy obdivujem,vynosiť,vytrápiť sa s pôrodom a potom dieťa dať iným rodičom,lebo vedia,že u nich sa deti budú mať lepšie.Vlastne pripravili svojim deťom krásny život a nie koniec kdesi v biologickom nemocničnom odpade.

rheuska
autor
22. máj 2016

@seahorse27 pozri nechcela som diskutovat o potratoch. Viem, ze tu vela zien je proti. Ja som zastancom slobodnej volby. Samozrejme myslim, ze normalna zena (ked uz sa stalo), taketo rozhodnutie neberie na lahku vahu, a potrat nie je antikoncepcia. Asi rozhodnutie tej konkretnej zeny. To je len rozdielny nazor na vec. Toto je teste kontroverznejsia tema. Radsej sa vyhybat. V tomto tazko najst zhodu, lebo bud si proti, alebo za. Stredna cesta neexistuje.

moni244
22. máj 2016

@rheuska naco vobec zakladas taketo temy? Uplna zbytocnost a poda na hadky

santafe
22. máj 2016

@janinah no presne. viac nemam co dodat. iba ak to, ze si totalne mimo 😲

rheuska
autor
22. máj 2016

@natalkanasta Islo o zenu co sama mala uz tri deti. Otehotnela na party dakde. Iba jedna zarazajuca vec, ze pila, ale vsak anglicanky, americaky mozu aj tehotenstve. Ale nechcela stvrte ako slobodna matka. Len bolo vidiet ako jej puka srdce. Smutne to bolo. Tiez v dokrutke davali, ze sa vidavala s malou. Dakonca aj vsetky deti sa stretavali. Na a druha tato zena povolila adopciu transexualnemu paru. Myslim, ze chlap bol preoperovany. To bolo pekne gesto, lebo ako taky vela sance na adopciu nemali. Ale neviem da sa odosobnit od tehotenstva? Ako mna sa to netyka, lebo to aj tak nie je moje? Proste ake to musi byt strasne. Preto vravim, ze podla mna je jednoduchsie ukoncit to skor ako to vlasnte zacne. A zase len tak situacia na Sk. Myslis, ze by ludia nepluli pred nohy dievcata co dala svoje dieta na adopciu? Ludia v nasejkrajine su dost uzkoprsi aby to brali ako obetu. Alebo co urobimes vlastnymi dcerami ak chces utajit, ze je tehotna? Posles porodit ku rodine? Lebo potrat sa lahko skryva (nie je nic vidiet), ale tehotenstvo? Ja neviem som z maleho mesta. Ludia by odsudzovali taku a myslim, ze by jej to aj dali pocitit.

bosoriak
22. máj 2016

@rheuska Ale ty miesas dokopy dve uplne nesuvisiace veci. Nahradna matka je niekto, kto absolvuje umele oplodnenie vajickom inej osoby, ktorej to dieta vynosi. Vopred vie, komu dieta pojde a dostane za to zaplatene. Je to kvazi "normalna" sluzba, akoby predlzene umele oplodnenie o 9 mesiacov.

To, ze niekto nechcene otehotnie a potom da dieta na adopciu je podla mna slachetne. Je mnozstvo parov, ktori uz su rodicmi, len im chyba to najdolezitejsie - dieta. Im chyba to, co ta dotycna nechce. Za mna vyborne pre obidve strany. Na druhej strane, nie kazdy by to zvladol psychicky a fyzicky. A preto existuje moznost ist na UPT.

Nikto nema pravo odsudit ziadny z tychto sposobov, pretoze sa v nom neocitol v kozi zucastnenych. Ani zena, ktora uz raz prezila potrat nemoze sudit inu zenu za taketo rozhodnutie. Tieto rozhodnutia su vysostne na jednotlivcoch a ze sa tebe nepacia, nuz, to je jedine, co s tym vies spravit. Vyslovit svoj nazor, pricom, uprimne, vacsine zucastnenych je tvoj nazor ukradnuty presne preto, lebo sa ta ta situacia netyka.

Ja uz som asi trochu starsia a dostala som zopar faciek od zivota a preto tvrdim, Nikdy nehovor nikdy. Uzivaj si tehotenstvo a neries veci, do ktorych nikoho z nas nic nie je. To nemyslim ako vrtanie, ale ako dobru radu 🙂

seahorse27
22. máj 2016

@rheuska Aj ja som z malého mesta, ale prd makovy mi zalezi na tom, co si myslia a hovoria ludia. To posledne by ma trapilo, keby som bola neplanovane tehotna ja alebo moja dcera. Akoze teraz kvôli ludom pojdem radsej na potrat ??? Vlastnu dceru by som urcite nenahovarala na potrat - nahovorit ju na nieco, z coho bude mat traumu cely zivot a bude z nej nakoniec obvinovat mna? To co su prepana za uvahy? Skutoce malomestiacke...aj tak sa mi zda, ze stale miesas dokopy hrusky s jablkami....

rheuska
autor
22. máj 2016

@moni244 praveze nechcem hadky. Vsak to vieme udrzat na nejakej urovni. Dufam. To som vedela, ze ak spomeniem potrat tak ma budu chciet ukamenovat, ale nie o tuto temu mi slo. Len nazory. Ze nakolko by sme ako mamicky dokazali tolerovat taketo rozhodnutie. Neviem asi je to tym tehotensvom, ale fakt mi mozog nechce spracovat a zaclenit, ze ci obdivovat, alebo lutovat, alebo odsudzovat. Proste zo vsetkeho trosku. Ano stale si uvedomujem stastie rodiny, ktora sa k vytuzenemu dietatku takouto cestou dostane.
Ale inak som stastna, ze nemam inych problemov v zivote a mozem sa zamyslat nad temou. 😉

seahorse27
22. máj 2016

@rheuska vsetko ma svoje za aj proti - rozhodnutie pre potrat aj adopciu, aj dobrovolne vynosenie dietata pre blizku osobu...vsetky tieto situacie su emocionalne velmi narocne. Ja neodsudzujem ziadnu z nich okrem potratu - vzdy sa to da nejako vyriesit bez toho, aby som zavrazdila vlastne nenarodene dieta. Preco chces mat za kazdu cenu na to vyhraneny nazor? Nech si kazdy robi podla svojho svedomia a presvedcenia, len sa s tym potom bude musiet naucit zit....

rheuska
autor
22. máj 2016

@bosoriak takto sa to volalo. Viem, ze neslo o nahradne matky. Dieta nemalo nic spolocne s novym rodicmi. Dakujem za odpoved. Uz som tu spomynala, ze si uvedomujem, ze som stastna zena, pretoze nemam dost svojich problemov tak sa zamyslam nad takymito. No chvalabohu. Len vravim, ze ma to tak nejako zaujalo a neviem to dostat z hlavy.
Dakujem za radu. Ani som to nevzala ako vrtanie. To uz ma zivot tiez naucil nehasit co napali. Len som asi dlho sama doma, tak ma to zaujalo. No nic musim medzi ludi a nezamyslat sa nad somarinami. Dakujem este raz.

bosoriak
22. máj 2016

@rheuska "ci obdivovat, alebo lutovat, alebo odsudzovat" a preco by si mala vobec nieco z toho robit?

Ja som mamou troch deti a k zenam, ktore idu na potrat alebo porodia na adopciu alebo su nahradnymi matkami, necitim nic. Iba respektujem ich rozhodnutie. S tym, ze nasledky si ponesu ony, nie ja a preto nemam pravo (ani ambiciu) si o nich mysliet cokolvek.

6mia6
22. máj 2016

Tieto veci sa s ludmi vlecu cely zivot. Tiez nie som presvedcena o adopcii. Aj s tymi ludmi to zamava ked to dieta dostanu a mne by teda vrtalo v hlave uz cely zivot ci mu niekto neublizuje. Lebo to neodhalia ani psychotesty ani nič. Uz keby som ho vynosila a porodila, nepustim ho z ruk.

tobnuf
22. máj 2016

Myslim si ze si az prilis ovplivnena tehu hormonami a si precitlivena. Myslim si ze co si napisala je totalna blbost. Sice som film nevydela ale ked uz zena otehotnela a ma zabit toho maleho cloviecika co sa este nevie branit je vrazda! A nie kazda zena ma aj financie aj zazemie malicke dietatko vychovat a je vela parov ktore deti mat nemozu a dali by tomu dietatku aj modre z neba. Tym nemyslim ze svoje dieta preda ale da na adopciu. Je to urcite lepsie ako ho zabit!

horana
22. máj 2016

@rheuska "Mozno som sebec,ale radsej potrat ako takto porodit dietatko a nechat ho niekomu inemu." - ano, si. Radsej dieta vidiet zabite ako aby ho vychoval iny, je egoizmus. Ked sa nad tym zamyslis musis uznat ze zvrateny. Keby ti na dietati zalezalo, das mu sancu aj ked ho nemozes mat ty. Lebo to je laska, nie je nou nezrave priputavanie. Nanestastie je to stav spolocensky tolerovany zakonmi. Skoda. Dieta nie je majetok toho ktora ho len vynosila. Nedokazala ho stvorit, ale zabit je hned hotova. Ono jej ale nepatri, napriek tomu ze na relativne kratky cas potrebovalo jej telo. Dnesna legislativa aj verejna mienka je ale v stave ze nenarodene dieta je vec patriace matke, takze vlastne je to brane ako posvatene. To vsak este nehovori nic o tom ci je to aj spravne. Nevravim ze by matka nemala mat rozhodovacie pravo, napr. pri znasilneni, zdrav, indikaciach by sa rozhodne malo uvazvat, ale zaroven by nemalo byt tak laxne, ze vrznem si z nepozornosti a sup odstranit. To je nefer.
Ked sa vsak narodi (resp. po tom 23. co kolko tyzdni), aj s vadami a utrpenim, nastupuje opacny extrem, urzat ho nazive proti voli bars aj jeho sameho, jeho rodiny aj niekedy zdraveho rozumu za kazdu cenu.
Obe je chore, obraz chorej spolocnosti.

sono2
22. máj 2016

@rheuska uf ty máš problémy 😩. Asi len toľko, že nemôžeš pochopiť, keďže si nikdy netúžila, nesnažila si sa, nebola zúfalá. Tie ženy čo vynosia to neriešia ako ty, je to o inom.
Nechapem túto tému. Myslím si, že sa to nehodí tu preberať prečo keby začo načo😕😕

natalkanasta
22. máj 2016

@rheuska Ok tak ten dokument co si videla bol o dani dietata na adopciu. No ze to musi byt pre tu zenu tazke. Urcite. Aj potrat je pre tu zenu tazky. Nejdem tu posudzovat, co je tazsie, ktora trauma je vacsia, myslim, ze to neviem precitit a porovnat a ani sa o to nepokusam, kedze som ani jednu situaciu nezazila. Lenze ten zasadny rozdiel je v tom, ze pokial pri upt dieta nebude dalej zit, lebo to ta zena tak rozhodla (uz ake ma na to dovody, tiez nejdem riesit, ved tu je tych diskusii o tom dost) a v pripade, ze ho da na adopciu, si sice ta zena tiez sposobi asi velku bolest, ak sa ho vzda, ale tato matka chce pre to dieta to najlepsie, a pokial sama mu nevie dat dobre podmienky na zivot, tak ho da novej rodine s nadejou, ze tito pre to dieta dobre podmienky na zivot daju. Obe su to krajne riesenia.

A ze ten potrat nie je vidno a adopciu ano, lebo zenu vidi okolie tehotnu a potom zrazu bez dietata? Ze susedia by ohovarali.. To si nepredstavuj seba v tej situacii, zena co je nutena dat dieta na adopciu, je zrejme v tak zufalej situacii, ze to co si o nej niekto pomysli asi ani neriesi. Ohovaranie moze ublizit a ze to je neprijemne je jasne. Ale riadit si tym zivot? Co je ovela horsie, ak clovek ublizi sam sebe alebo svojmu dietatu. Takato trauma je obrovskym bremenom. Co sa s nejakymi ohovaraniami neda porovnat. Vseobecne som nazoru, ze cloveku by to malo byt jedno a naucit sa to aspon to istej miery nechat za dverami. Ved to ci budu blbe reci by u mna nezavazilo, ja riesim, aby moj zivot bol dobry pre mna a nie ci si aj moj sused mysli, ze moje rozhodnutia su dobre / spravne / moralne, hlavne, ze to tak citim ja.

fiona123
25. máj 2016

@rheuska Ako môže tehotná žena, v ktorej sa vyvíja jej vlastné dieťa napísať "radšej potrat..." Toto nepochopím a určite to nie je tehotenskými hormónmi lebo tie sú práve v tehotenstve nastavené inak.

erio
25. máj 2016

@rheuska To ako môžeš vôbec napísať takúto vec, že vražda je normálnosť a život je zvrátenosť. Ja obdivujem každú jednu ženu, ktorá sa nerozhodla ani v tej nahoršej zdravotnej, či životnej situácii pre potrat. Je to od nej práveže hrdinské, nakoľko donosila dieťa a dala mu šancu žiť, to určite nie je zúfalosť.

lusswinki
31. máj 2016

Cotala som len uvodny prispevok. Tak podla mna to tie zeny beru uplne lahostajne, beru to ako zarobok za 9mesiacov. Ja si nvm predstavit aby som nechala moje dietatko, ktore zilo pod mojim srdcom a naplnalo ma laskou, nechat niekomu ani za miliardy!!! Ved ten pocit ako mi ho v porodnici polozili na brusko je nezabudnutelny. Pre mna uplne najkrajsi zazitok za cely moj zivot.
...ale potrat to nie... to je jazva na cely zivot (ak berieme potrat ako nieco co sa stalo nechcene) a interupcia... ta zenu bude prenasledovat a prenasledovat. To nie.. to je psychycka smrt pre kazdu normalne zmyslajucu ženu, ktora v zivote urobila najvacsiu chybu. Ved dietatko za nic nemoze !!!!!!! 😠

bluff
31. máj 2016

@lusswinki ak to robia zeny za zarobok, to predsa nie je ich dieta ale vlozene embryo. A sice to robia niektore pre peniaze, ale zaroven pomozu zenam, co po detoch tuzia a nemozu ich same vynosit.
Nesud ak si nezazila.

lusswinki
1. jún 2016

@bluff zazila som co je to nemoct orehotniet... zozieralo ma to cele dva roky. Ja nesudim, len si nedokazempredstavit ako by som dokazala dat nieco co vo mne zilo 9mesiacov prec. Jasne chapem ze embrio je niekoho ineho.... ale to musia byt asi citovo silnejsie zeny na to

chokma
1. jún 2016

@bosoriak ta vec s cudzim vajickom je sice logicka, ale ludia nie su stroje... Tehotenstvo ako sluzba. Mne za robi tazko z tej vety. Tehotenstvo je ovela viac a je irelevantne cie je vajicko a cia je spermia. Neverim, ze zena, co uz tehotenstvo zazila, ho moze takto vnimat.

bosoriak
1. jún 2016

@chokma Nikde netvrdim, ze je to jednoduche. Ale deje sa to. Ja osobne obdivujem zeny, ktore su schopne podstupit tehotenstvo pre niekoho ineho. Ci za peniaze alebo z presvedcenia. Keby takych zien na svete nebolo, nebolo by aj pomerne dost vela stastnych rodicov takychto deti. A kym sa jedna z nas neocitla v situacii na jednej alebo druhej strane, tak (opakujem sa) nas do toho absolutne nic. Jedine co mozme robit je respektovat rozhodnutia inych ludi, pretoze len oni sami si ponesu vsetky nasledky.

papricka33
3. jún 2016

@rheuska nikdy nehovor Nikdy 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli