HAK - následky

tessa2299
17. júl 2020

Ahojte. Dievčatá, ak rozmýšľate nad HAK, hlavne v mladom veku, kedy sa organizmus ešte stále vyvíja, radím Vám, dobre si to premyslite. Či Vám to stojí za to.
Mala som 15 rokov (🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️) a začala som užívať HAK- kombinovanú, vraj nejakú silnejšiu- aspoň tak mi povedala DR. V 18tich rokoch som si povedala, ze ju vysadím, dovtedy MS som mala pravidelnú na hodinu, síce silnejšiu, ale ako už všetky vieme, pri HAK je len menštruácia, bez ovulky, keďže ju potláča. Keď som ju vysadila, 9 mesiacov som nemala mrchu. Prišla som za DR, tá mi nasadila duphaston/estrimax, MS chodila, ale zistila mi, že mám ťažko polycystické vaječníky.... Keď som tabletky vysadila, vraj mám vyskúšať, či príde MS sama.... Neprišla. Teraz mám 21 rokov, zmenila som aj lekárku a tá mi nasadila utrogestan. Opäť s tabletkami mám MS, ale bez OVvulácie. Čiže mám anovulačné cykly. Záver:otehotnenie čo najskôr, MS po 3 rokoch nikde, len s hormónmi, bez ovulácie.

emiliamilka
17. júl 2020

Ide o HAK následky môžu byť rôzne a vážne a trvalé.. to je jasné.... skôr by ma zaujimalo prečo si začala brať HAK v 15-tke?

tessa2299
autor
17. júl 2020

Mladosť, pochabosť. Doteraz to ľutujem.

meluela
17. júl 2020

@tessa2299 tak ale nevies v akom stave by si mala hormony/cyklus bez HAK, z tohto sa neda povedat ze to je kvoli HAK. Mozem ti dat protipriklady kde to bolo uplne inak. Netrvrdim ze HAK nemoze mat neziaduce ucinky, ale z individualneho stavu sa neda vyvodit ziadna kauzalita, ta sa da vyvodit len ked mas velku vzorku a kontrolnu skupinu. Studie k HAK existuju a su viac-menej presne zmerane vyhody aj nevyhody co sa tyka zdravia a vobec to pre HAK nevychadza tak katastroficky, v mnohych pripadoch ma opodstatnenie. Nemusis si nic vycitat. Drzim palce nech sa podari cim skor otehotniet ❤

klarissa25
17. júl 2020

Ako nejdem obhajovat hak.. Ale netusis ci by si nemala problemy aj bez nej... A som nazoru ze radsej nech sa dievca ked aj v 15 chrani ako by mala otehotniet..

tessa2299
autor
17. júl 2020

Mávala som nepravodelnú MS pred tým ako som ju užívala, že mi meškala jeden mesiac. Ale polycystické mi zistili až po jej vysadení. 😕

emiliamilka
17. júl 2020

@tessa2299 pýtam sa preto či by si bola radšej kebyže si otehotnela v 15 ... Lebo je jasné že sex si už vtedy mala tak si sa teda chránila.... Ja som v 15 nad sexom ani neuvažovala za celý život som zatiaľ brala HAK len 6 mesiacov a to mi teda stačilo lenže to som mala 27

meluela
17. júl 2020

@tessa2299 skus inak este aj alchemilku cca. od polovice cyklu uzivat (teda po 15 dni). Ja som mala tiez nepravidelnu ms, kvoli tomu som dostala v 16 HAK, po vysadeni o niekolko rokov bola tiez nepravidelna a alchemilka to spravila. Otehotnela som bez problemov na prvy cyklus. Mne na HAK jedine co vadilo ze mi dost zrusila libido a mala som problem so suchostou.

sim_sis14
17. júl 2020

@tessa2299 môj príbeh 🙂 akurát trosku miernejší, ja som HAK na odporučenie doktora dostala v 15 lebo som mala od 9 rokov MS +v takom skorom veku(15) som mala cysty :( a takisto mam 21 snažíme sa o mimi ovulacia nebola.. Tak som dala inofolic a čuduj sa svete 🤭🤭🙌🙌🙌 prišla ovulacia ale taka silná že to som ešte asi nezažila nikdy. Takisto som mala utrogestan, neskôr norethisteron.. Hrúza des

anile12
17. júl 2020

Ja som mala vždy pred HAK obrovský rešpekt. Mala som frajera od svojich 13 (sme spolu do teraz) mamina chcela aby som užívala HAK lebo sa obávala ale ja som bola proti. Je to záťaž pre organizmus obyčajná chémia ani si nevieme predstaviť co to v tele s hormónmi porobi. Áno jasne pár ženám pomohla, pár zhoršila ale keď si vezmeme že niekedy vedeli fungovať aj bez toho a je oveľa viac prírodných liečiv ako hormonálna liečba. Vždy som mala obavy ze nebudem mat nikdy dieťa a vedela som ze raz ho chcem a preto som rozmýšľala do budúcna.

nelca84
17. júl 2020

@tessa2299 zase až tak by som to nezovšeobecňovala, niekomu HAK nesadne, prípadne sa prejavia nejaké nežiaduce účinky, ale že by teraz nikto kvôli tomu nemal užívať HAK je asi blbosť, ja užívam roky a nemám žiaden problém napríklad

denden77
17. júl 2020

podla mna prudko indi vindi vec.. , ze je to zdrave, to samozrejme tvrdit nebudem.. ale brala som ju od 16 fakt roky rokuce a som uplne fit.. ani s otehotnenim som nemala ziaden problem..

abbies
17. júl 2020

neviem, či to spolu súvisí, ale ATK som začala brať v 19 kvôli frajerovi. Brala som hádam 6 rokov. Potom som musela prestať, pretože mi žiadna nesedela. Z každej som od polovice cyklu krvácala. Keď som potom neskôr chcela mať deti, nešlo to a museli sme absolvovať umelé oplodnenie. Vravím, neviem, či to spolu súvisí, či nie. Druhé dieťa sme už mali prirodzene. Mne ju už brať zakázali nezávisle od seba traja lekári.

irusa
17. júl 2020

áno je to svinstvo...vlastná skúsenosť

tessa2299
autor
17. júl 2020

Na niečo je HAK dobrá, na niečo nie... ja nemám nič proti HAK, keď ju nasadí lekár zo zdravotných dôvodov. Len píšem o tom, že dievčatá, ktoré rozmýšľajú v takomto mladom veku nad HAK, nech si radšej zvázia pre a proti.

janinah
17. júl 2020

@meluela kto tie štúdie platí? žeby farmafirmy? žeby v tak obrovskom farmabiznise boli tie výskumy a publikované výsledky objektívne? tomu neverím ani náhodou...odp. knihu Nežiadúci účinok Smrť...najprv nech žena platí za hak,potom za lieky,ktoré tú hak a jej následky majú "opraviť,"potom aj za umelé oplodnenia....ide len a len o peniaze ...čo mne vadí najviac je,že sa močom tie hak odpady dostávajú do vody,prírody a potom je to začarovaný kruh ...celý svoj plodný život sa sa obišla bez hak a nemám 10 detí,stačí zdravý sedliacky rozum,zlatá stredná cesta a ženský inštinkt....

anile12
17. júl 2020

@janinah úplný súhlas

irusa
17. júl 2020

@janinah no a ja hlúpa som sa nechala nahovoriť pre niekoho pohodlie..inak zdieľam tvoj názor

janinah
17. júl 2020

@irusa čo už....hlavne,že si ten rozum dostala,hoc neskôr,niekomu toto nedôjde nikdy....a potom v 50tke plače,lebo pečeň,pankreas,cievy...a nik to nedá do súvisu s hak,lebo také výskumy nie sú populárne ...a ten súvis tam je....to mi povedal môj gynekolog

irusa
17. júl 2020

@janinah určite je...len niekto uprednostní pohodlie

sim_sis14
17. júl 2020

@irusa u mňa nebolo až tak pohodlie ako mna do toho napr. Dr jeden až nútil.. Tak som brala, potom som vymenila DR ten takisto - dokonca som pribrala na 72 kg co ja mam bežné 55.. Tak som vysadila.. Po pol roku problémov zas ma nútil že aspoň na 3 mesiace ale ze mam brat stále.. Nebrala som.. Vďaka bohu. A už nikdy to nechcem vidieť.

janinah
17. júl 2020

@sim_sis14 nútil? revolver pri hlave držal? snád máš dáku asertivitu v sebe,či nič? lekár vždy všetko len odporúča,je na pacientovi,či poslúchne alebo ide sa liečiť inde a inak

irusa
17. júl 2020

@sim_sis14 ... prvé dieťa som mala 20 samozrejme antiku som nebrala...a po pôrode som sa sprostá dala nahovoriť 😖

sim_sis14
17. júl 2020

@janinah no ja som mala 15 rokov, už vyššie som písala ze som začala menstruovat v 9 rokoch - aj to bolo také nepravidelne a nevedeli čo s tým stále tekutinova kolekcia, krv v moci - nikdo nechcel povedať ze je to menštruácia v tak skorom veku -+bývali migrény a zvláštna nepravidelnost. Nakoniec jeden rodinný gynekológ zvážil že áno už to prišlo.. Každý mesiac problémy, bolesti extra silné vracanie. V 15 rokoch som tam bola o5, moja mama bola zástancom toho, že čo povie lekár to platí! A keď mi povedal ze antikoncepcia je jediné čo mi pomôže tak mladej babe tak to muselo byt.. Áno upravilo cyklus nič nebolelo a nik z nás vtedy nevedel, že ako to vie zničiť telo. Dokonca som mala nejakú, ktorá sa už ani len nevyrába. Tak som brala a v 18 som išla sama k Dr. Ten mi ju vymenil s tým, že nie je až taká silná, že mi to pomôže - nechcela som. Povedal, že nemám na vyber co sa týka liečby keďže som mlada a dávať do mňa progesteronove liečby bolo podľa neho zbytočne keďže som nemala v plane mat dieťa.. Ja som ale na študovala co to, vysadila ju a prišli problémy horšie ako pred 15 rokom môjho života, tak znovu - to mi ju už aj predpísal no ja som ju nechcela, sú to skoro 3 roky a môj cyklus je jedna veľká "somarina". Začala som brat inofolic, kyselinu a všetky vytaminy skupiny B.. Tento cyklus ako prvý je "ukážkový" a nie nebol to revolver pri hlave, ale mama a moja neskusenost s podobnými vecami, teraz keby mi povie ze musím mením hneď doktora 🙂

sim_sis14
17. júl 2020

@janinah a o asertivite v 15 roku života by som asi ani nehovorila.. Keďže som bola vždy poslušná a názor rodičov a lekárov som - musela-brat ako svätý..

sim_sis14
17. júl 2020

@irusa my sa snažíme a určite by som sa potom na HAK už nedala presvedčiť nikdy, ani na vnutromaternicove, radšej mat 3 deti 😂 alebo pesar 🙂 +ratanie plodných dní

sense
17. júl 2020

Uzivala som hak niekolko rokov od nejakych 17r a nemala som ani ziadne neziaduce ucinky, ani problemy poca ci pi dobrati hak.

Tak ako kazdy liek ma neziaduce ucinky ale nikto vam neda noz pod krk ze musis ju.brat.
Treba si zvazit vsetky pre a proti.
A uprimne pre vela dievcat a zien k tomu pristupuje velmi nezodpovedne, betvrdim ze je to zakladatelkin pripad.

irusa
17. júl 2020

@sim_sis14 tak.....

len_nig
17. júl 2020

Ja som na Tom presne tak isto, antikoncepcia od 15 lebo som mala zlú pleť a nepravidelnú ms, vysadila som v 26 rokov a doteraz menzes nikde (skoro po 2 rokoch)....duphaston, clostyl, všetko možné a neviem ani otehotnieť 🤦🏻‍♀️

andy57
17. júl 2020

@tessa2299 ja som zacala brat HAK v 17tich ale z dovodu, ze som nemala menzes, od 12tich ako som dostala prvykrat tak som mala mozno raz za rok menzes... proste nikto mi nic nezistil, brala som HAK, potom som sem tam vysadila na rok, menzes chodil, ked som si nasla priatela zase som si nasadila, potom ked sme chceli babo vysadila, hned na druhy mesiac som bola tehotna.... po porode zase HAK az kym sme nechceli druhe, zase som vysadila, podarilo sa, ale tehu bolo bez plodu a kedze som chcela druhe, HAk som si nedala...ale menzes nikde, ...medzitym som vymenila 2 dr.... hned ako som prisla k tretiemu, zacal patrat... zobral krv, spravil hormonalny profil, zistil polycysticke vajecniky, tak nasadila hormonalnu liecbu, aby bola ovulacia, na druhy cyklus sa podarila nasa dcerka... po druhom porode som nechcela hned HAK tak som cakala, menzes mi prisil asi 3x potom zase nic... takz zase beriem HAK.... ale nechcem brat do konca zivota HAK.......

nivea777
19. júl 2020

Ja som brala HAK od 17 do 22 asi,primárne kvôli hroznym bolestiam, po vysadení som mala MS presnú ako hodinky. Otehotnela som cca 8 mesiacov po vysadení ale nesnažili sme sa takže to bolo tak občas si dal pozor a občas nie. Po pôrode som brala znovu HAK asi 2 roky, momentálne rok neberiem, tiež po vysadení ako hodinky. Teraz mi trochu hapruje cyklus ale nie kvôli HAK