Sterilizácia po treťom cisárskom

bluehorsee
2. máj 2022

Ahojte, čaká ma 3.cisársky a bola mi odporučená sterilizácia. Kdesi som však čítala, že tá sa môže vykonať len pri celkovej anestéze. Tú však nemôžem mať zo zdravotných dôvodov. Môže sa vykonať pri spinále? Bola ste tak niektorá? Ešte by ma zaujímalo, či sa za tento zákrok platí. Našla som tu na MK podobnú diskusiu, ale z roku 2011, odvtedy sa však isto veľa veci zmenilo..
Ďakujem za odpovede

janinah
2. máj 2022

Môže.

anjelicek26
2. máj 2022

Pokial viem moze, ale vysoko neodporuca... operater vzhladom na zvacsenu maternicu dobre nevidi. Kamoska toto riesila pred par tyzdnami a dali jej radsej laparku osobitne, ze oni potrebuju odtlacit organy a creva a mat dobry pristup a priestor na to, inak moze zakrok dopadnut horsie, pripadne zrasty, pripadne poranenia....

kornelies
2. máj 2022

@bluehorsee Urcite by som sa nedala sterilizovat. Su aj ine formy antikoncepcie.

bluehorsee
autor
2. máj 2022

@kornelies tiež o tom nie som až tak presvedčená. Budúci týždeň mam rodiť a dnes mi to len tak medzi dvermi spomenul porodnik keď som si bola po termín sekcie. Dovtedy o tom môj gynekológ ani nehovoril. Tak som ostala trosku v šoku a zbieram info co a ako.
Môžem sa vás opýtať, prečo by ste sa nedala sterilizovať vy?

pbra40
2. máj 2022

@bluehorsee a mas podanu ziadost? Co ja viem, musi byt podpisana minimalne mesiac pred sterilizaciou. Inak to nemozu zo zakona vykonat

maximko25
2. máj 2022

@bluehorsee ahoj, ja som ju podstupila pred rokom pri sekcii pri 3 bejby v lokalnej anesteze.Neviem preco ti ju odporucili, ja som si ju vyziadala sama.3 tehotenstvo som mala komplikovane pri sekcii hrozilo ze mi celu maternicu odoberu keby to neslo ako malo.to sa nestalo, odstranili mi len vajcovody, nemam absolutne ziadne zdravotne problm.ani hormonalne.Pre mna prijatelnejsie ako uzivat ant alebo dat si zaviest teliesko.Dohoda bola ze ak porodim bez sekcie podstupi zakrok manzel, cize sme to mali doma vydebatovane.Tym ze rezali nakoniec mna tak som sa dala a nelutujem.Mame 3 detickt to je uz konecna pre mna definitivne;)

beata_k
2. máj 2022

Uz to aj tak nestihas, ak mas termin o tyden. Ziadost musi byt mesiac pred zakrokom schvalena.

bluehorsee
autor
2. máj 2022

@pbra40 nemám. Dnes mi to len navrhli na kontrole v pôrodnici. Asi mu to môj gynekológ zabudol spomenúť. Viem ze treba mať žiadosť ale primár sa vyjadril ze zo zdravotných dôvodov sa to môže aj skôr. A ja tie dôvody mam, nielen co sa tyka tých cisárskych ale aj iných diagnóz. Akurat ze ma to dosť zaskočilo lebo som nad touto možnosťou nikdy neuvažovala a nie som o tom nejako extra presvedčená ak mám byť úprimná.

bluehorsee
autor
2. máj 2022

@maximko25 u nás doma teraz vášnivo debatujeme na túto tému a na nete som citala ze môžu nastať nejaké "vedľajšie účinky" v podobe skorsej menopauzy a podobne. Ale zas na druhej strane keby sme chceli riešiť našu plodnosť takto radikálne tak môj muž povedal ze nemá problém ísť na vazektomiu. No uvidíme. Koncom týždňa idem ešte na kontrolu a tam mam dat doktorovi vedieť ako som sa rozhodla.

maximko25
2. máj 2022

@bluehorsee no aj manzel bol ochotny, ale kedze ja som sla pod noz tak uz sme sa rozhodli ze to ja podstupim;).ale inak je pravda zabudla som musela som mat tlacivo mesiac predtym orazene od gyn.tak uvidis;) no ja som to riesila viackrat s gyn.vysvetlila mi ze to hormonalne ma to ziadno neobmedzi kedze hlav ou ulohou vajcovodov je priviest oplodnene vajicko do maternice🙂 teda dufam si to dobre pametam, menstriaciu mam normalne zatial som ok po roku tak uvidim co to v neskorsom veku urobi;) ja mam vybornu gynekogicku, viem ze len sme sa o tom casto bavili a vysvetlovala mi to.

kornelies
2. máj 2022

@bluehorsee Ja by som sa citila ako zena menejcenna. Mam 2 deti rodene sekciou, odrodil ma znamy primar a ani slovom sa nezmienil o sterilizacii.

zuuzika
2. máj 2022

@kornelies menejcenna z akého dôvodu? A v prípade tretej gravidity by bol cisársky určite navrhnutý...

mrva
2. máj 2022

@bluehorsee ja mam urobenu sterilku pred 3 mesiacmi v celkovej anestese. 3 laparo vpichy. Co sa tyka papierov, je to len ziadost a napisete tam proste starsi datum To neries. Co sa tyka, ci do toho chces ist, tak to musis byt rozhodnuta na 100%. Je to nezvratne. Osobne by som byt tebou do toho nesla. Ked to budes neskor chciet riesit, tak to urobis. Mna to stalo tusim 25€. Ale standardne sa za to plati viac. Zalezi, ako ochotny je dr. urobit to zo "zdravotnych dovodov".
Je to jednodnovy zakrok, rano som prisla, na obed odisla, na druhy den som normalne fungovala. Akurat som nemohla dva dni kojit. Inak bez problemov

kornelies
2. máj 2022

@zuuzika To je moj osobny nazor. Sterilizacia je vhodna pre zeny, ktore nedokazu a nechcu riesit iny druh antikoncepcie. Nikdy neviete, vo vam zivot prinesie, umrtie dietata, novy partner, atd a zena chce opat rodit a je problem. Tak preco si zamerne nicit dar plodnosti, ktory nam, aj ked nie vsetkym zenam, bol dany do vienka?

lusyc
2. máj 2022

Môže sa robiť sterilizacia aj v spinalnej anestézii. Len treba mať žiadosť podanú mesiac dopredu. Komplikácie z toho nie sú žiadne, to neodoberaju vajecniky, aby nastala menopauza. Prerušia sa vajcovody. Zo zdravotnej indikácie sa neplatí. Absolvovala som pri tretej sekcii pred 5 mesiacmi. Tabletky nechcem a iný spôsob zlyhal.

dada0902
2. máj 2022

Mne tiež ponúkali sterilizáciu presne par dní pred sekciou ale odmietla som mala som 2hu nechceme už 3 babeno ale neviem bolo mi to proste vnútorné zvlastne niečo také podstúpiť

elementissa
2. máj 2022

Ak už nechceš ďalšie dieťa, určite si radšej daj spraviť sterilku ako pchať do seba umelé hormóny ďalších 30-40 rokov. Žiadna predčasná menopauza ťa nečaká ani to nemá žiadne nežiaduce následky. Normálne budeš mať každý mesiac menštruáciu ako doteraz, len vajíčko sa nikdy nedostane do maternice, uvoľní sa z vaječníkov a vo vajcovode narazí na stenu. Ako každá iná bunka odumrie a odplaví sa lymfatickým systémom. To, čo hlásajú niektoré ženy o sterilizácii má validitu presne tých rečí, že žena v 15.storoci, keď si išla nazbierať bylinky bola bosorka. Úplné bludy.

svetlana16
2. máj 2022

@bluehorsee neviem preco bola odporúčaná, mam 3 sekcie za sebou a sterilizaciu som odmietla teda, moj gynekolog mi to len musel navrhnúť, lebo to zvyknu "odporúčať "... A v každej nemocnici sa to hlasi minimalne mesiac a platí sa v kazdej nemocnici individuálne...

zabinkalenka
2. máj 2022

@bluehorsee mam za sebou 3 sekcie, pri tretej mi robili sterilizaciu. Nebola som v celkovej, stacil spinal. Uz je to vyse 2r, vsetko OK, sla by som do toho znova 🙂
Neplatila som nic (BA Antolska), ale musela som to mat dopredu schvalene.

bluehorsee
autor
2. máj 2022

@mrva ďakujem za krásnu odpoveď. Veľmi pekne a laskavo ste to napísala. A mate pravdu, keď o tom nie som na 100% presvedčená tak to nechám tak. Doteraz som sa nad tým ani nezamyslala a ako hovoríte, ak sa na to raz budem cítiť tak to urobím. 😘

bluehorsee
autor
2. máj 2022

@bluehorsee dievčatá, žienky, veľmi pekne Vám ďakujem za vaše odpovede. Vážim si ze ste si našli čas a zapojili sa do tejto mojej dilemy. Ako som spomínala, doteraz som nad tým nerozmýšľala a mozno práve preto som dves ostala trosku šokovaná keď sa ma to doktor opýtal. 4.dietatko síce neplánujeme ale asi je na tom kus pravdy ze s tým nie som vnútorne stotoznena a zrejme ani pripravená na takýto radikálny krok. Pri treťom dieťatku sme mali veľký problém s otehotnenia, ako na mojej strane, tak aj na partnerovej, hrozilo nám dokonca umelé oplodnenie, takže som vďačná ze sa nam to nakoniec podarilo a mozno aj práve preto s tým nie som vnútorne ok. Ze som si uvedomila aký je to neskutočný zázrak splodiť, vynosit a porodiť dieťa. Ako pisala jedna mamina, asi by som mala trosku vycitky ze som v sebe "zabila" svoju ženskosť. Ale samozrejme rešpektujem aj názory žien ktoré to podstúpili, možno sa časom tiež odhodlám.mozno to cele vnímam tak citlivo len teraz ked mam krátko pred porodom a ten malý človiečik je na prahu dvoch svetov a mnou lomcuju hormony❤️
Každopádne vám žienky ešte raz ďakujem za mile rady a vaše príbehy. Prajem vám všetko dobre🌷

kornelies
2. máj 2022

@elementissa Hadam nema autorka 20 rokov a tretie tehotenstvo? Urcite 30 a uz vobec 40 rokov nebude brat antikoncepciu. To by mala do 60ky? 🤨

mandarinka555
2. máj 2022

@kornelies Mohla by si prosí ťa vysvetliť termín "menejcenná" v tomto kontexte ?

basska_b
2. máj 2022

@mandarinka555 Ja to chapem "menejcenna" - akoze ta, co uz nikdy nebude moct mat deti. Proste uz nezostane ani hypoteticka moznost... citala som taky clanok od zienky, co sa ju gynekolog snazil natlacit do odstranenia maternice s tym, ze sak uz ma 40+, naco jej to je... ukazalo sa, ze je to celkom slusny biznis. A jej problem s maternicou siel riesit aj konzervativne. Zachytila som tu pribeh nejakej zienky, co bola v porodnici, asi na rizikovom, tretia sekcia a kazdy den tam dakto chodil a prehovaral ju na sterilizaciu. Prislo mi to nerespektujuce. Chranit sa da aj inak... ale je to citliva tema, kde sa kazda zena rozhodne podla toho, ako to sama citi. Nemala by byt do nicoho tlacena

mandarinka555
2. máj 2022

@basska_b Takže napríklad taká, čo je po hysterektomii, je menejcenná ?

pbra40
3. máj 2022

Ja mam pocit, ze niektoru tu nevedia rozdiel medzi sterilizaciou a hysterektomiou.
Ja sterilizaciu a mam, a kedze mi len odstranili VAJCOVODY a nie maternicu, deti este mat mozem. Sice len s pomocou centra asistovanej reprodukcie, ale moznost tu stale je, ak by teda nastala nejaka uplne nepredvidatlna situacia pisana niekde vyssie.
Ale u mna je uz aj vek limit.

mrva
3. máj 2022

@basska_b asi by som si byt tebou prestudovala vyraz sterilizacua, potom sa vyjadrovala. Ty hovoris o uplne inom pripade. Vybratie maternice nie je sterilizacia 🙈

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
1342
3. máj 2022

Ja som rodila 11/21 tretia sekcia spinalom a sterilizáciu mi urobili úplne normálne na moje vyžiadanie ,platila som 80€ ....žiadosť som podávala mesiac pred termínom pôrodu

pbra40
3. máj 2022

Vela zalezi od METODY aka je v danej nemocnici. Niekde davaju svorky na vajcovody, inde sa dava gel alebo spirala na znepriechodnenie, dalsia odstranuje cele vajcovody.
Preto sa treba zaujimat o aku metodu ide a aku kde praktizuju. Kvoli percentu uspesnosti.