Ako nenechať embriá bábätik v mrazáku navždy?

marione74
8. jún 2008

Ahojte uz dlho rozmyslam ci zalozim tuto temicku... vacsina dievcat ma totiz opacny problem, ze ma malo folikov, alebo sa ich malo oplodni, alebo sa neuchytia atd, atd.

Mne ale chodi po rozume myslienka (tak pri 1 ako aj teraz pri 2 ivf) ze co ak bude oplodnenych embryjok dost vela... Napr sa oplodni 7-8, dve mi hned vlozia, uchytia sa (kiezby ;o) budeme cakat dvojicky a v mrazaciku mi ostane este 5-6 krasnych embryjok.
Ano, viem uz z vlastnej skusenosti, ze ziadny scenar si nemozem naplanovat, niekto ma jedno embryjko a otehotnie, ina baba ich ma 15-16 a nestaci to...

Do IVF som vzdy isla s rozhodnutim, ze si vezmem vsetky embryjka - vsetky potencionalne deti dostanu sancu, aj keby bolo viac ako planujeme (manzel by chcel 2 deti, ja asi aj 3)
Ale priznam, ze mam trocha strach, ze by som mala dvoje dvojicky za sebou, alebo 3-4 deti vo velmi kratkom casovom obdobi.

Aj ked som stale rozhodnuta pre vsetky ebryjka, tak ma napada ze co v necakanej situacii, ze by som napr ochorela, alebo by sa nieco stalo s manzelom...

Mozem mrazacikov darovat - ponuknut 'na adopciu'?
Viem ze niektore pary pouziju darcovske spermie alebo darovane vajicka, ale je tu niekto kto daroval alebo na druhej strane 'adoptoval embryjko'?

A ako dlho vlastne mozem svoje embryjka nechat v mrazaku aby sa neznehodnotili a mohla som si naplanovat vacsi vekovy rozdiel medzi detmi? (ak ich tam necham napr. 3 roky, neznizi im to sancu na rozmrazenie oproti tomu keby som ich tam nechala kratko napr len rok?)

Akoze bol by to zvlatny pocit, ak by som embryjko darovala - ze niekto iny vychovava moje dieta ale urcite by som to v krajnom pripade urobila ak by to prinieslo niekomu vytuzene stastie...
Jedno viem isto - nemohla by pokojne spavat, keby som niektore moje embryjko nechala v mrazaciku navzdy.

A na druhej strane - ak by mne nevyslo niekolko krat IVF - mozem si sice adoptovat dieta z domova, ale mozno by som radsej uprednostnila adoptovat embryjko - ked uz dietatko nebude nase geneticky, tak aspon by som bola jeho biologicka mamina...

Dakujem za nazory a rady, verim ze nie som jedina co toto riesi...

jerryjanka
8. jún 2008

nely vo vaječniku asi nie ... asi skôr v semenniku

nelynka
8. jún 2008

to je jedno..smenniky su ale vraj vo vnutri..tam kde sa ti tvoria spermijky, to nie su tie vacky co ma vonku preto vravim vajicka... 😀

cikyta
8. jún 2008

nely,ideme na genetiku za 2 mesiace. PA

nelynka
8. jún 2008

tak vidis, super, potom daj vediet ako ste dopadli... 😎

cikyta
8. jún 2008

To už budem stimulovať,tak hádam to neskreslí výsledky. A ked hej,tak niekedy nabudúce pôjdeme. Prvoradé je teraz pre nás naše letné IVF.

lenka20
9. jún 2008

ahojte 😵
marionka - embrijkam nevadi dlzka zamrazenia, je celkom jedno ci su zamrazene tyzden alebo 10 rokov, takze sa nemusis bat, ze ich budes musiet ,, spotrebovat ,, v kratkom case. a ked sa ti bude zdat, ze uz mas deticiek dost - stale je moznost embrijka darovat, je vela parov, ktore skratka nemaju inu sancu takze budu vdacni... a ty- kedze darcovstvo je anonymne - nebudes vediet kde sa tvoje embrijko nachadza ani o sa s nim stalo, ci ho niekto ma alebo nie...s tym sa tiez treba vediet vyrovnat ale je to lepsie riesenie ako dat likvidovat....

kuspitka
9. jún 2008

Ahoj lenka .ja mam tiez zmrazene embria.

lenka20
9. jún 2008

ahoj kuspit 😉 aj ja som mala a podla doterajsich skusenosti velmi silne pochybujem, ze by niekto niekedy riesil ze co so zmrazenymi embrijkami, vacsinou sa skusa KET a zmrazene embrijka sa velmi rychlo minu.....

kukulik30
9. jún 2008

Ahojte, prispejem aj ja, kedze sme mali dostatok embrii ale priznam sa toto som neriesila podobne ako pise Lenka, mimochodom ahoj moja, aj napriek tomu , ze sa nam to na druhy krat podarilo a zostalo este 9 marazacikov, skusat budeme do poslednej chvile a posledneho mrazacika a ratala som aj s tym, ze by sa mohlo hned podarit aj dalsie a nevadilo mi, ze by sma mali aj viac deticiek- jednoducho by som ich v ziadnom pripade nenechala zlikvidovat...fuj hnusne slovo, az sa to zle pise....

lenka20
9. jún 2008

kukulik - moja rec, ja tiez chcem vsetky deticky, ked ich bude hoci aj 20 😉 😵

marione74
autor
9. jún 2008

ahoj Leni, mi trocha odlahlo ze sa nemusim s mrazacikmi moc ponahlat, tak si mozem dat aspon nejake rozumne pauzicky medzi detmi 🙂 (teda ak bude vobec viac snehuliacikov 😠

Ale myslim si s mrazenymi embryjkami je problem ...aj ked mas pravdu, ze vacsinou sa mrazaciky rychlo minu, ale je podla mna je dost dievcat (neviem ci su statistiky), co ich nechcu vyuzit a co je smutne - ani darovat.

Skratka maju uz babo alebo dvojky a uz to neriesia. Je mi nepochopitelne ze kym drobca nemaju tak chcu nech sa snehuliacikom dari co najlepsie, a ked uz babo alebo dvojky su, ze vlastne za cenu jedneho alebo dvoch deticiek, si to tretie zlizne v mrazaku navzdy, co je podla mna dost brutus.

A tie co to riesia, alebo su ochotne im dat sancu, tak je mozno hadam aj lepsie ze darcovstvo je anonymne, hoci ja osobne by som asi radsej vedela ako sa dietatku dari. Ak nedajboze zle, tak by som este stale mohla pomoct...

marione74
autor
9. jún 2008

my sme inak zase rozmyslali ze by muzikov bracho daroval spermose, keby to s manzelovymi neslo, ale to nam doki hned povedal, ze nech na to zabudneme... Ale zase keby splnil tie prisne limity tak preco nie? By sa babo podobalo nielen tym ze je tmave alebo blond, ale aj ze sa podoba do rodiny 😀

lenka20
9. jún 2008

marionka ale tak to nefunguje prave z toho dovodu, ze by sa biologicky rodic mozno v buducnosti chcel miesat dietatku do zivota, skratka pri darcovstve sa absolutne vzdavas vsetkych narokov a rodicovstva ako takeho, aj povinnosti...takze pomoct by si uz nemohla a v zaujme dietatka aj novych rodicov je, aby to tak zostalo... robi sa to tak, ze ak napriklad ty zozenies darkynu vajicok tak teba ako cakatelku posunu v poradovniku vyssie a dostanes vajko, ale celkom ine. a vajka tej darkyne pojdu uplne cudziemu...
marionka - netrap sa nad tym, co este nie je, a ako sa spravaju ostatne zeny to je uz na ich svedomi, ty s tym nepohnes, ani ja, sudit ich bude niekto iny...ja teda neviem, ale z mojich skusenosti vyplyva, ze skutocne nieto embrijok nazvys, maloktora zena ma vela kvalitnych embrii, skor mozno vela vajok, ale nie vsetky sa vobec oplodnia a potom tie embrijka nie su vacsinou kvalitne a prestanu sa delit a tak ci tak na mrazenie nezostane vela embrijok. alebo su to embrijka bez predlzenej kultivacie, na ktorych este nevidno ci z nich nieco bude.... moja rada znie - ries to az ked to bude aktualne, v prvom rade sa snaz o kvalitne vajicka a potom sa uvidi co sa bude diat 😉 🙂

marione74
autor
9. jún 2008

ano leni, ved ja to nechcem ani riesit, ale vsetko mozno mi vyri hlavou tieto dni 😉
jaj sak sa snazim o kvalitne vajicka, dokonca som ostala doma pred zajtrajsim odberom a setrim sa nech sa nepopraskaju, co ine mozem robit aby boli kvalitne? 😉

A to je pravda Leni, ze je lepsie ze je cely ten proces anonymny, zneje to rozumne.
Ani ja keby som si napr. aj adoptovala uz vacsie dietatko z domova, tak by som nechcela aby mali jeho biologicky rodicia na neho nejaky vplyv. Bolo by uz moje a hotovo 🙂

lenka20
9. jún 2008

veru tak marionka, bozinku, ty uz mas zajtra odber, drzim ti palceky nech to dopadne suprovo 😵 😵 😵 na // 😵 😵 😵 😵 😵 a miminko alebo dve 😵 😵 😵

marione74
autor
9. jún 2008

diki moc leni 🙂 🙂

cicuska
9. jún 2008

marione dobra tema a ozaj dilema pre maminky ktore to myslia vazne.Ja by som ich tam nenechala ani za svet. Mne zostalo len jedno a urcite si ho chcem zobrat a vynosit ked vsetko dobre dopadne s tymi dvoma co mam trochu oddychnem a idem znova na to, ved mat tri deticky nie je az tak vela.Ale je to samozrejme na svedomi kazdej zeny resp.paru ako sa k tomu postavi. Ja by som ozaj nemohla zabudnut...

marione74
autor
9. jún 2008

tak tak ani ja nie... Viacere kocky tu hovoria ale ze mrazaciky mozem mat aj viac rokov, ze sa im nic nestane 😉.
Vies co? citam zmluvu pred zajtrajsim odberom folikov a ma soklo ze CAR nezodpoveda ak zlyha mraziaca technika. Mi to udrelo do oci... ..No akoze dufam ze maju nahradny zdroj na mraznicke, ked vypadne elektrika...... 😠

lenka20
10. jún 2008

to urcite maju marionka, ale v pripade, ze sa pristroj pokazi, vies... to sa moze stat....bohuzial.. ale dufajme, ze sa nic take nestane 😉

marione74
autor
10. jún 2008

ano dufajme aj ked nie som si ista ci bude nieco na zmrazenie 😒

pahu
10. jún 2008

Ahoj Marione, tak ako? Koľko ti ich vybrali? 😉

ella1111
10. jún 2008

moc tomu nerozumiem,pisete ze vam zamrazili embrya ale ja som bola v pondelok na punkcii,mala som OHHS tak mi zrusili vkladanie.mame 14oplodnenych vajicok a take ich zamrazili nie ako emryjka.a aky je rozdiel medzi jednotkovymi dvojkovimy?

cikyta
10. jún 2008

ella..........To máš známkované,ako v škole-jednotkove na 1 , dvojkove na 2 atd...podla kvality vývoja. Oplodnené vajíčko 16-18 hod. po inseminácií sa volá Zygota.

kveta
10. jún 2008

Ahojte, možno sa mi trocha pletie česká, kanadská a slovenská legislatíva. Každopádne marí sa mi, že darcami embrií môže byť len pár, ktorý už má živé zdravé dieťa a všetci traja /aj dieťa/ sú bez genetickej záťaže. V zahraničí, napr. v Kanade sa dá darovať embrio za peniaze cez neziskovku /to som videla v jednom dokumente/ a tam sa darcovia a príjemcovia aj zoznamujú a neskôr občas aj navštevujú - je to tak pre nich psychicky jednoduchšie, keď vidia, že dieťa je v dobrých rukách. Tie peniaze za embriá tu nespomínam ako návod na obchodovanie ale ako fakt z dokumentu.

No a teraz skúste poradiť mne: čo s embriami, ktoré máme, sú zamrazené a vysoko pravdepodobne geneticky chybné, takže darovať ich nemožno a my ich neriskneme zobrať na ET, lebo sú veľmi pravdepodobne geneticky chybné /nemajú 46 chromozómov/... Čo v takom prípade robiť, keď ich zničenie nám nie je po srsti...?

lauritka
10. jún 2008

kvetka a preco vam zamrazili chybne?? ci genetika sa zistila az neskor ?? 😕

cikyta
10. jún 2008

To zistili až teraz že su chybne? A kde to zistili?

cikyta
10. jún 2008

Toto ti asi najskôr lekár poradí a vysvetlí aká velká je pravdepodobnosť k chorému dieťatku,alebo čo to môže spôsobiť. Ja by som sa hlavne s ním rozprávala-je to vážne a ani som o takom niečo nepočula.

kveta
10. jún 2008

No my už sme pokusy o dieťa ukončili, keďže pravdepodobnosť genetického poškodenia je u nás viac ako 75 percentná. Spojili sa u nás viaceré poruchy vývinu embrií. Neviem, prečo sme sa to dozvedeli až po zamrazení. Dokonca sme sa to dozvedeli až v rámci auditu IVF po neúspešnom pokuse. Ale je fakt, že aj ten priebeh po ET u nás prispel k tomu uisteniu sa, že je to takto, lebo embrijko chvíľku držalo a potom to vzdalo, tak ako to takéto embrijká zvyknú.

Cikyta, my sme sa už s odborníkmi rozprávali, aj som si to overila v správach z genetických výskumov a všetko to sedí, takže preto sme sa rozhodli neriskovať a skončiť so snahou o vlastné potomstvo. Len vyvstala otázka čo s tými zvyšnými mrazíkmi.

kveta
10. jún 2008

Cikyta, a teraz nechcem byť hnusná, ale na Slovensku v mnohých CARoch o takomto probléme ani počuť nebudeš. Ja tu bežne na nete stretávam páry, ktoré majú podobné diagnózy ako my a lekári im tvrdia, že ich diagnózy nemajú s genetikou dieťaťa nič spoločné a pri tom zahraničné výskumy ukazujú, že majú a sakr. moc.

Mám takú hnusnú teóriu: niektorým CARom vyhovuje, keď tam chodia na nové a nové pokusy o IVF páry ako som bola ja s manželom. Veľa platia a je istota, že sa vrátia späť. Veď neúspech je prakticky zaručený. V horšom prípade, že sa to zlé embrio ujme úplne a budú mať postihnuté deti. A sťažovať sa nemôžu, veď boli upozornení, že IVF/ICSI nesie väčšie riziko poškodenia plodu - len zabúdajú povedať, že pri ich diagnóze ide o desiatky percent.

Pravdupovediac, každej z tých báb s našou dg., čo tu písali, že im v CARe povedali na otázku, či ich porucha môže mať negatívny vplyv na dieťa a v CARe povedali, že nie, oslovujem internou poštou s linkami na výsledky zahraničných výskumov. Aspoň takto sa snažím ich varovať, nech si rozmyslia riziko kým je čas.

cikyta
10. jún 2008

kvetka...vžila som sa do tvojej situácie a ...je mi to lúto,ale... také embrijka by nemali teda šancu a tak by som ich je to tak ťažké-nechala zaniknúť. A sústredila by som všetku svoju lásku k pokusu o adopciu bábätka. To je môj názor,tak sa prosím nehnevaj.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre