Detičky zo skúmavky - aké sú tie vaše?

20. dec 2023

Ahojte žienky, chystám sa na naše prvé IVF a mám otázok ohľadom detičiek zo skúmavky. V prvom rade chcem povedať, že v žiadnom prípade sa tu nechcem týmto príspevkom nikoho dotknúť, ide čisto o otázku pre zaujímavosť.
Mnohí hovoria, že detičky zo skúmavky sú troška iné, že im akoby chýba iskra, že najmä aj keď sú staršie, majú sklony byť také akoby pesimickejšie, bez radosti, bez iskry. Máte takú skúsenosť aj vy? Tiež sa hovorí, že tieto detičky sú náchylnejšie, aj na choroby a pod. Aké sú vaše deti, ktoré boli počaté prostredníctvom IVF? Ja si myslím že toto čo sa hovorí, je nonsens, ale zaujímajú ma reálne skúsenosti rodičov týchto detí. Všimli ste si, že by vaše deti počaté IVF boli v niečom zásadne odlišné od prirodzene počatých detí, alebo vôbec?
Ešte raz pre istotu pripomínam, tento príspevok v žiadnom prípade nie je písaný s úmyslom kohokoľvek uraziť, sama sa na IVF chystám a nemám nič proti tomu, práve naopak.
Ďakujem za vaše zdieľanie, kto to tak cíti ♥️

cafelatte
20. dec 2023

Tak sa to vola zo skúmavky? Véd to dieta rastie normálne v žene ktorá ho porodí, nie?

autor
20. dec 2023

@cafelatte samozrejme že áno, deti "zo skúmavky" sú deti, ktoré boli počaté prostredníctvom umelého oplodnenia, myslela som tieto deti, ktoré neboli počaté prirodzene ale za asistencie lekárov

simsalabim
20. dec 2023

To je nejaka chobotina, ci? Su na to seriozne studie? Kto su ti “mnohi”? Mne sa kamoskin syn zda normalny.

harrisson
20. dec 2023

Tak sa to určite nevolá, iba ak chcete niekoho naštvať. Cely príspevok zaváňa trollovanim.

luccija
20. dec 2023

To sú hluposti..poznám asi 4 a všetky sú veselé radostné až až🤪aj ich rodičia, že vôbec majú nejaké dieťa.Uz aj staršie deti super žiaci vôbec by som nečítala takéto clanky.A neuveríš jedna má darované vajíčka a to dieťa sa na ňu podobá nikto by nepovedal, že to nie su jej gény

veklipo
20. dec 2023

Absolútna blbosť. Ideš na IVF a máš očakávania, ake ma byt Tvoje dieťa? Budeš ho porovnávať s inými? Bude to dieťa ako ktorékoľvek iné. Ako pri prirodzenom počatí, tak aj pri IVF zohráva rolu genetika, neskôr výchova rodičov.
Môj syn z IVF je veselé, empaticke dieťa, exrovert, uplne zdravý chlapec. Ma 7r a nikdy nemal antibiotiká.
Ak však chceš ist na to nejakou hlbšou cestou, spýtaj sa tiež, ake sú deti po sekcii a ake po prirodzenom pôrode. To vraj ma ma dieťa veľký vplyv.

zorkahorka
20. dec 2023

Prvy syn bol par mesiacov v mraziaku. Nas nanucik 😄 nie je zimomravy. Druheho nam vkladali v cechach. Volame ho liiinej a ukecanej cech 😀 to na odlahcenue 😆
A teraz vazne. To co je za somarina???

pribinak
20. dec 2023

Neverim že toto nie je Troll 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

autor
20. dec 2023

Ďakujem žienky, aj som si tak myslela, že mi to všetky vyvrátite, že je to blud, som rada lebo o to kludnejsia budem, keď začneme proces

autor
20. dec 2023

@pribinak ja som tušila že asi sa asi nájde niekto koho sa táto téma dotkla, preto som zdôraznila že naozaj účelom tohto príspevku nebolo kohokoľvek uraziť, a teda ani trol nie som. Veľmi ma zaujímali reálne skúsenosti žien, keďže ja vo svojom okolí deti počaté asistovanou reprodukciou nemám, takže som si to nemala ako "porovnať".

mia781312
20. dec 2023

Skus sa spýtať doktorky ešte pred vkladom 🤷‍♀️😂

januska12323
20. dec 2023

Ako môže skúmavka ovplyvniť genetiku?

nikaeli
20. dec 2023

@veklipo ja len na margo sekcie - mám 2 deti (prirodzene počaté), obe narodené sekciou. Obe kojené (často predkladaný mýtus, že matky po sekcii nemajú mlieko). Dcéra takmer nebývala chorá, má však poruchy učenia, učenie je chvíľami trápenie. Syn je takmer nonstop chorý a ako predškolák číta, sčíta, odčíta aj po stovkách, miluje angličtinu, vesmír. Je to od dieťaťa k dieťaťu a od prostredia, ktoré ho pri vývine ovplyvňuje.
Predpokladám, že pri detičkách počatých rôznym spôsobom bude aj ich povaha a vývoj rôzny a hlavne závislý od rodiny a jej prístupu. Stačí, že sa rodičom dlho nedarí a sú potom takí úzkostní a ochranárski, až je dieťatko príliš opatrné. Osobne nepoznám pesimistické dieťa bez iskry, a to pôsobím v škôlke 👭👬

alickapusinka
20. dec 2023

Aj my mame v rodine a je normálna občas až veľmi bláznivá ale nič jej nie je ani chorá nebýva. Chodí do škôlky má 3 roky. Bratranec nemohli mať tak majú takou cestou.

pribinak
20. dec 2023

Mizno že aj máš vo svojom okoli “deti zo skúmavky” aké keď ti ľudia vidia ako mentálnu atléti sú v ich okoli, tak radšej o tom mlčia

autor
20. dec 2023

@nikaeli určite áno, súhlasím, je to všetko veľmi individuálne. Ďakujem🙂

autor
20. dec 2023

Vďaka všetkým za zdieľanie

belllinka
20. dec 2023

áno, čítala som, že deti zo skúmavky sú náchylnejšie na vrodené vady, rakovinu a aj celkovo sú chorľavejšie.

snowflakenel
20. dec 2023

@zorkahorka qj moja dcera je z mrazeneho embryjka. Miluje zimuva sneh, narodila sa ked boko vonku minus 27

belllinka
20. dec 2023

Ale takéto bežné porovnávanie, že Janka od susedov je zo skúmavky a je zdravá a Jožko počatý prirodzene je chorý, je asi úplne ničnevypovedajúce 🙂

snowflakenel
20. dec 2023

@nikaeli je to uplne rovnake ako pri detoch , ktore su pocate prirodzene: pkacu, ucia sa chodit,,niektore su kojene, ine nie, niektore maju poruchy spravania, ine nie, niektore autizmus ine nie, niektore su chorlavejsie, ine nie.
Normalne maju zle a dobre dni, ako vsetky ostatne. Aj chodia do skolky, niektore tam jedia, spia, ine nechcu........
Mam s tym bohate skusenosti.
Ale hlavne, ze su milovane tak, ako vsetky ostatne.

snowflakenel
20. dec 2023

@belllinka presne tak....., moja kamoska, deti kojene do 3 rokov aby nedajboze chore neboli. A teraz chodia uz do skoly a su nonstop chore,,soplave, kasluce, plus ekzemy. ...to rieto nazory niektore.......

snowflakenel
20. dec 2023

@januska12323 tiez by ma zaujimalo. Toto niektore nazory tuna ohladom tem ivf.....a jlavne, ked prispievaju take zeny, ktore hemaju o tom celom ani ponatia.....

17alexis
20. dec 2023

Už len tým, že deti z IVF nazývaš deťmi zo skúmavky, o mnohom vypovedá...my máme dcérku z IVF, je neskutočná, ale nebudem ti o nej písať, aby som náhodou nenabúrala tvoje predsudky. Držím ti palce, nech otehotnieš prirodzene a máš dokonalé dieťa.

belllinka
20. dec 2023

@17alexis a čo je na tom pomenovaní hanlivé? Veď sa to bežne používa

mamusa123456789
20. dec 2023

@nikaeli ohľadom kojenia a cisárskeho... Mam 3 deti prvá je sekciou a nebola kojena, mlieko sa mi nechcelo rozbehnúť, je to taka umelecká duša, je malá baletka, miluje maľovanie, rada spieva, učenie jej ide celkom v pohode, sem tam sa pritrafí nejaká 2 z diktátu, ale angličtina je boj a ohľadom jej imunity, museli sme to riešiť na imunológii, ďalší dvaja sú narodený prirodzene, kojeny do 14 a 15 mesiacov a ich imunita je omnoho lepšia, keď aj ochorejú, tak za 2-3 dni je pokoj a fungujeme normálne pri najstaršej to boli 2-3 týždne...k učeniu sa ešte vyjadriť neviem, ale blbosť im stačí povedať raz a veľmi rýchlo si ju zapamätajú a sú ako z divých vajec, takže u mňa tieto povery platia

17alexis
20. dec 2023

@belllinka ja asi žijem na inej planéte, ale toto spojenie som akurát počula párkrát ešte na prvom stupni základnej školy, keď sa triedna učiteľka, ťažká psychiatrická pacientka, pýtala nenaučených spolužiakov, či sú zo skúmavky, že toto a tamto nevedia. Odvtedy som sa s tým nestretla, až teraz v tejto téme. Nepríde mi to normálne pomenovanie a áno, je to hanlivé.

belllinka
20. dec 2023

@17alexis to je iba tvoje osobné zaujatie. Daj si toto slovné spojenie do googlu a vyhodí ti to milión článkov, kde to je hneď v nadpise použité, tak asi to až tak hanlivé nebude

zuzanka.zuzu
20. dec 2023

@17alexis mne to teda hanlivé nepríde 🙈 ľudia sú extrémne citliví už NA VŠETKO 🙄

lija22
20. dec 2023

ano, su na to studie. Hladaj v anglictine. btw vyraz mi nepride hanlivy

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre