Iscare vo FN Martin. Máte niekto skúsenosti?
Ahoj, máte už niekto skúsenosti s novozaloženým centrom v Martinskej FN ?
Stručné zhrnutie
- ISCARE v Martine poskytuje asistovanú reprodukciu vrátane IUI, IVF a ICSI a sídli vo Fakultnej nemocnici Martin (pavilón č. 6).
- V ISCARE Martin pracuje MUDr. Stanislav Tomáš (uvádzaný ako doc./docent) a v tíme je embryologička p. Filová; centrum ponúka aj prenatálne kontroly po úspešnom IVF.
- Ceny a úhrady sú kombináciou hradených a doplatkových výkonov: stimulačný protokol a monitorovanie môžu byť bez poplatku, IUI bolo v diskusii spomenuté 75 €, a doplatky za nepreplácané IVF výkony sa uviedli okolo 465 € plus ~214 € za lieky.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa objednať na konzultáciu do ISCARE Martin?
A: Na konzultáciu sa objednáva telefonicky cez recepciu centra; používatelia hlásili voľné termíny do niekoľkých dní až dvoch týždňov podľa momentálneho záujmu.
Q: Čo si zobrať na prvú návštevu (konzultáciu) v centre asistovanej reprodukcie?
A: Zvyčajne treba priniesť gynekologickú kartu/odpis z dokumentácie a spermiogram partnera; niektorí odporúčajú mať aj aktuálne výsledky vyšetrení.
Q: Koľko stojí IUI v ISCARE Martin?
A: V diskusii jedna užívateľka uviedla, že IUI ju stálo 75 €; ceny sa môžu líšiť podľa použitia stimulácie injekciami.
Q: Ako dlho trvá schválenie žiadosti o hradené IVF poisťovňou?
A: V príspevkoch sa spomínalo čakanie na schválenie žiadosti približne 5–6 týždňov.
Q: Aké doplatky môžem očakávať pri IVF v ISCARE?
A: Jedna pacientka uviedla doplatok cca 465 € za nepreplácané úkony (predĺžená kultivácia, ICSI dvoch vajíčok, darcovstvo spermií) a cca 214 € za lieky; niektoré základné stimulačné protokoly a monitorovanie mali byť bez poplatku.
Q: Ktoré stimulačné preparáty sa v diskusii spomínali a aký je medzi nimi rozdiel?
A: Spomínané lieky: Bravelle, Gonal, Puregon, Menopur, Fostimon, Pregnyl, Decapeptyl, Synarel, Cetrotide, Diphereline; Bravelle je opísané ako urofolitropín (FSH získaný z moču menopauzálnych žien) a Gonal/Puregon sú drahšie čiastočne kvôli podávaniu formou pera.
Q: Robia v ISCARE Martin genetiku spermií alebo embryí?
A: V diskusii sa uvádzalo, že laboratórium rieši vyšetrenia fragmentácie DNA spermií a že možné je pred transferom genetické testovanie embryí, avšak tieto vyšetrenia sú finančne nákladné.
Závery z diskusie
Zhoda
- ISCARE Martin je lokalizované vo Fakultnej nemocnici Martin (pavilón č. 6) a poskytuje IUI, IVF, ICSI a prenatálne kontroly po úspechu.
- MUDr. Stanislav Tomáš je v diskusii pravidelne uvádzaný ako hlavný lekár centra a pacientky oceňujú prístup personálu a embryologičky p. Filovej.
- Niektoré administratívne a technické položky (stimulačný protokol, monitorovanie) môžu byť v centre poskytované bez priameho poplatku.
Sporné názory
- Niektoré pacientky považujú Helios a iné CAR za viac „strojové“ alebo komerčné, zatiaľ čo ISCARE popisujú ako ľudské a individuálne; alternatíva je zvažovať Helios vs. ISCARE podľa preferencie prístupu.
- Otázka potreby predoperačných vyšetrení (RTG pľúc) má protiľahlé názory: niektoré pediatra/centre to nevyžadujú, iné požadujú kompletné predoperačné zázemie.
Otvorené otázky
- Koľko presne budú stáť konkrétne nepreplácané procedúry (predĺžená kultivácia, ICSI, genetické testovanie) pre ďalších pacientov vzhľadom na individuálne potreby?
- Ako presne ISCARE v Martine postupuje pri prípadoch opakovaných zlyhaní embryonálneho vývoja a kedy odporúča darcovstvo spermií/vajíčok?
Spomenuté značky a firmy
ISCARE, ISCARE, a.s. Martin, Helios, VšZP, Fakultná nemocnica Martin, ISCARE Praha, Helios Martin, CAR v Bratislave
Spomenuté produkty a metódy
IUI, IVF, ICSI, predĺžená kultivácia, darcovstvo spermií, spermiogram, prenatálne kontroly, genetika spermií (fragmentácia DNA), genetické testovanie embryí pred transferom, KET, hysteroskopia, OPU, stimulačný protokol a monitorovanie, Bravelle, Gonal, Puregon, Menopur, Pregnyl, Duphaston, Clostilgegytom, Decapeptyl, Synarel, Fostimon, Cetrotide, Diphereline
Miesta a osoby
Martin, Fakultná nemocnica Martin, Ružomberok, Bratislava, Helios (Martin), ISCARE Praha, Brno, Trenčín, Banská Štiavnica, Vyhne, Hodruša, Zvolen, Žiar, Kremnica, Banská Bystrica, Prievidza, Turčianske Teplice, MUDr. Stanislav Tomáš, p. Filová, Dr. Krajkovič, Dr. Gáťova, Hudecom
@terry123 Ahoj terry, sedela si oproti televizoru alebo si ho mala po pravej ruke?
@lasocka1
@bbtina
@crazybabenka
@petuska123 Dakujem za gratulacie, verim, ze to dotiahneme do stastneho konca a vy cakatelky na ivf tiez urcite.
@janemari
dakuejm pekne, v mojom pripade budem tych palcekom potrebovat velmi vela ☹
TTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
@bbtina , to si viem predstaviť, isto si sa už tešila, že to bude čoskoro.. a teraz toto. Ale neboj, január je tu hneď. Aspoň budete mať pohodovejšie vianoce. A budeš odddýchnutejšia. 🙂
@lenkalienka01, to je teda správa... nechápem.. to ťa v tom druhom centre ťahali toľko za nos...? To je nezodpovedné... Veď to sa nemohlo stať z jedného týždňa na druhý, či... ? Tak držím palce, nech vás pustia na IVF a nech to vyjde, až máte toho súrodenca. 🙂 🙂 🙂
@tessinka
ano, presne tak, vtom druhom centre ma tahali za nos, neviem z akeho dovodu, myslim, že im islo o prachy,cim viac IUI tym viac , pretoze ked ti to niekto robi s vedomim, ze mne to nepomoze, ale cosi s toho kápne, tak ma moze aj roztrhat od zlosti, zufalstva, lutosti....prerevala som celu noc a neviem odpoved na jednoduchu otazku PRECO ??
FSH som mala do minuleho roka hranicne, sanca tam bola ovela vacsia. ale neviem co teraz, dufam ze pan docent nieco vymysli
🙂
kazdopadne sa do centra, kde ma takto SUPER pripravili na materstvo chystam pre odpovede. ked takto vedome zanedbali mna nechcem, aby to zopakovali ne niekom, kdo deti este vobec nema. to ta moze trafit slak. ja som povaha, ze to posuniem dalej, taky urad nad zdravotnou starostlivostou by si mozno na tom zgustli.. V januari ideme na genetiku a uvidime co dalej
@lenkalienka01 ja som na tom podobne.a kde idete na genetiku??my tam ideme az v aprili.ma ide slak trafit
@lenkalienka01, to ti verím, že ťa to naštvalo... nech už to bolo akokoľvek, asi ti mali ivf doporučiť aj v tom druhom centre čím skôr, lebo jedna vec je, ak ti robili iui zbytočne, len kvôli peniazom, to je fakt biznis, ale druhá vec je, že ak premrhali čas, kedy si mala lepšie hodnoty, a mohli ti hneď urobiť ivf... tak to je od nich vrchol nezodpovednosti... niekedy sa také veci stávajú z púhej nedbanlivosti...
Ja som sa ivf spočiatku dosť bránila, ale teraz vidím, že si musíme vážiť, že máme túto možnosť...zatiaľ...
@lenkalienka01 , a teraz si to čítam lepšie ... že 3 roky si tam chodila...a toto... to je neuveriteľné.... a vrcholne nezodpovedné... ale to je presne to, keď sa na teba nepozerajú ako na človeka, a jeden nevie, čo robí druhý...a všetko sa zbytočne naťahuje. A ľudia sú nešťastní.
Som rada, že sme skončili práve v tomto našom centre, tu je to celkom iné... A dobre, že ste aj vy prešli sem, v Iscare vám isto pomôžu, ako sa len bude dať.
My sme tiež boli predtým inde, ale iba na SPG, ale vôbec sa nám tam nepáčilo... Dobre, že sme dali na intuíciu a nič sme si tam nezačali.
@zlatanka30 juuj to sa mi paci take pozitivne myslenie 🙂
A nieco pre vas TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
@crazybabenka 🙂 a ty nám už ani spávať nemôžeš, čo nás chytá uť predpôrodná nespavosť? 😀 😝 😀
@bbtina joj moja.....ja už nespávam.....asi od 6. mesiaca 😅 ale dnes som bola aj u dokyho.....tak kým prišiel po mňa svokor......tak som sa zakvačila na net 😀
@crazybabenka šikovnica, ja kebyže nemusím tak nevstávam, však doktor počká....ale no tak už to máš zapár, to sa zvládne, len si ešte pekne pospinkaj, lebo potom budeš hore stále 🙂)))
@bbtina neboj sama zistíš.....ako sa "dá" spať v tehotenstve....ja som bola zvyknutá spať na bruchu.....na to som mohla hneď zabudnúť......na chrbte sa mi už posledný mesiac spať nedá.....lebo bábatko tlačí na nejakú dutú žilu....a strašne mi s toho tŕpnu nohy......som čítala, že u slabších tehuliek.....dokonca môže dojsť k odpadnutiu.....no a ležanie na boku sa zase neľúbi bambuľke.....dáva také rany že až.....no a samoznejme aj otáčanie je zaujímavé.....keď sa mám otočiť.....to je ako porodiť terénnych ježkov v kanadách.....buď ťa bolí strašne lonová kosť....alebo maternicové úpony....proste lahoda 😀 jéééé a ešte by som bola zabudla.....na to najdôležitejšie.....na cikanie......aspoň raz za hodinu......a keď sa krpcovi nepáči tak aj viac 😀 😀 😀
@zlatanka30
ahoj moja, sme objednani na 13.1. do Martina, ze tam chodi nejaky p. dr z BA. a vy az preco tak neskoro ??
ak pojdeme na ivf tak vedia genetiku potom urobit aj malickemu 🙂 , ked je 3 dni oplodnené, co som nevedela. urcte, ak sa podari nam dojst az do tejto etapy, dam urobit aj toto, aby som predisla , ze o babatenko prídem. tiez mas vysoke FSH?? aky vam navrhli postup??
@crazybabenka , videla si ten film, kde Jennifer Lopez chce byť slobodná matka a otehotnie po inseminácii (a potom si samozrejme nájde aj manžela) ? Ona spáva na takom veľkom dlhom vankúši, keď už je vysoko tehotná, dá sa tým vypodložiť noha... no vyzerá to ako super vynález... 🙂
Ahojte,
budúci týždeň ideme prvý krát na konzultáciu a chcela by som sa opýtať, či sa tam (okrem spermiogramu) za niečo platí - myslím, za odber krvi, za konzultáciu a tak podobne....
Ď.
@tessinka presne taký vankúš mám.....keby som ho nemala.....tak nespím....ani toľko .....koľko sa mi darí teraz 😀
@crazybabenka , tak aspoň niečo 🙂 . Inak,ona ho tom filme vyhodila do smetí... som si hovorila, taká škoda. Veď ho aj nakoniec išla hľadať.
Ozaj, a kde si ho zohnala? To už predávajú aj tu na Slovensku (babule, musíme sa inšpirovať 🙂 )?
No musíš spať, čo sa len dá, lebo potom to bude ešte horšie. Ale aspoň bez brucha.Len s malým sladkým budíčkom vedľa.
@tessinka ja som sa tešila, že konečne budem môcť zase spať na bruchu.....ale bola som vyvedená s omylu, že kým budem kojiť......tak na bruchu spať nebudem 🙂
@crazybabenka , aha, tak to si už nepamätám... ale nezdá sa mi, že by som ďalšie dva roky nespala na bruchu... myslím, že to nebude také zlé. 🙂
@tessinka
@crazybabenka ja tiež keď som kojila som v pohode spala na bruchu, možno len prvých pár dní bolo takých ubolených, ale neboj, potom sa už na brušku vyspíš, ak ta bambulka nechá 😉
ahojte,tak konecne po vsetkom sa hlasim a posielam TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

@lenkalienka01 budem drzat palceky