Mám skoro 35 rokov, som slobodná a túžim po dieťati. Môžem ísť na umelé oplodnenie bez chlapa?
Potrebovala by som radu. Som slobodná, mám pomaly 35 rokov a veľmi túžim po dieťati. Šialene. Zabezpečiť ho viem, rodina by mi pomáhala, mám stabilnú, dobrú prácu. Je nejaká možnosť podstúpiť umelé oplodnenie bez chlapa? Viem, že naša legislatíva to neumožňuje, ale zdá sa mi to nefér. Neviete mi niekto poradiť ako to je v českej republike? Ak by mal niekto reálnu skúsenosť, to by bolo najlepšia. Ďakujem 🙏
Stručné zhrnutie
- Na Slovensku nie je podľa účastníkov diskusie možné podstúpiť umelé oplodnenie ako single žene; diskusia uvádza, že slovenská legislatíva to v súčasnosti neumožňuje.
- V Českej republike bola v diskusii zmienka o možnosti a o odkazoch na poradenstvo v spermobankách (myspermbank.cz), ale odpovede boli rozporuplné a niektorí diskutujúci tvrdili, že česká legislatíva zákrok single ženám stále formálne nepovoľuje.
- Spomenuté alternatívy zahŕňali vycestovanie do krajín, kde to práve umožňujú (uvádzané Španielsko, Malta, Rakúsko, Dánsko, Nemecko), použitie spermobank (myspermbank.cz, česká spermobanka), insemináciu s darcovskými spermiami a zmrazenie vajíčok; v diskusii bola spomenutá cena približne 3 000 € za zákrok v Rakúsku a zmrazenie vajíčok bolo opísané ako vyžadujúce hormonálnu stimuláciu.
Najčastejšie otázky
Q: Môže single žena podstúpiť umelé oplodnenie na Slovensku?
A: Podľa diskusie na Slovensku to nie je možné; viacerí používatelia priamo uviedli, že slovenská legislatíva neumožňuje umelé oplodnenie single ženám.
Q: Je možné absolvovať umelé oplodnenie ako single v Českej republike?
A: Diskutujúci mali protichodné informácie: niektorí odkazovali na poradenské služby a spermobanky (myspermbank.cz) a tvrdili, že v ČR to môže byť možné, iní uviedli, že česká legislatíva zákrok single ženám zatiaľ formálne nepovolila.
Q: Do ktorých krajín sa odporúča zájsť, ak chce single žena umelé oplodnenie v zahraničí?
A: V diskusii boli spomenuté Španielsko, Malta, Rakúsko, Dánsko a Nemecko ako krajiny, kde ženy zvažovali alebo absolvovali zákrok; jedna účastníčka uviedla približnú cenu okolo 3 000 € za zákrok v Rakúsku.
Q: Ako fungujú spermobanky a ktoré konkrétne služby boli spomenuté?
A: Používatelia spomínali myspermbank.cz a „českú spermobanku“; diskutovalo sa o možnosti vybrať si darcu, o genetickom testovaní darcov a o anonymných aj známych darcoch podľa ponuky spermobank.
Q: Aké sú právne riziká pri použití známeho darcu alebo dohody s kamarátom?
A: V diskusii sa uvádzalo, že notarizovaná dohoda nemusí byť právne vymahatelná, že „zrieknutie sa vyživného“ je problematické a že rodičovských práv možno zbaviť iba súdom; niektorí tvrdili, že reprodukčné centrá vyžadujú dokumenty upravujúce postavenie darcu.
Q: Kedy sa odporúča zvážiť zmrazenie vajíčok?
A: Viacerí diskutujúci odporúčali zmraziť vajíčka čo najskôr, ideálne do 35 rokov, pričom upozorňovali, že po 35. roku rapídne klesá ovariálna rezerva a že procedúra zahŕňa hormonálnu stimuláciu pred odberom vajíčok.
Závery z diskusie
Zhoda
- Na Slovensku podľa diskusie umelé oplodnenie single ženám nie je povolené.
- Zahraničie (Španielsko, Malta, Rakúsko, Dánsko, Nemecko) bolo v diskusii uvádzané ako bežná alternatíva pre ženy, ktorým domáca legislatíva bráni.
- Spermobanky a darcovské spermie (uvádzané myspermbank.cz, česká spermobanka) boli opísané ako realistická cesta k počatiu bez partnera.
- Zmrazenie vajíčok sa v diskusii odporúčalo robiť skôr (pred 35. rokom) a diskutujúci upozorňovali na hormonálnu stimuláciu potrebnú pred odberom.
Sporné názory
- Česko: jedna skupina tvrdí, že v ČR je možné, aby single žena absolvovala zákrok a odporúčajú myspermbank.cz; druhá skupina tvrdí, že česká legislatíva to stále nepovoľuje.
- Právne zabezpečenie známeho darcu: niektorí odporúčajú notársku zmluvu alebo dohody s kamarátom, iní varujú, že také dohody nie sú právne vymáhateľné a rodičovských práv sa možno zbaviť len súdom.
- Zmrazenie vajíčok vs. použitie darcovských spermií: niektorí preferujú zmrazenie vlastných vajíčok ako „rezervu“, iní upozorňujú na záťaž hormonálnej stimulácie a preferujú insemináciu darcami.
Otvorené otázky
- Ako presne legislatíva v Českej republike aktuálne reguluje prístup single žien k umelému oplodneniu (rozdielne informácie v diskusii)?
- Aké sú presné právne následky použitia známeho darcu v SR vrátane otázok otcovstva a vyživného?
- Aké sú konkrétne ceny a dostupné kliniky/vyšetrenia pre single pacientky v jednotlivých zahraničných krajinách (Španielsko, Malta, Rakúsko, Dánsko, Nemecko)?
Spomenuté značky a firmy
myspermbank.cz, Česká spermobanka, denník N, Tinder
Spomenuté produkty a metódy
umelé oplodnenie, in vitro fertilizácia (IVF), intrauterinná inseminácia (inseminácia), darcovské spermie, zmrazené vajíčka (oocyte cryopreservation), hormonálna stimulácia pred odberom vajíčok, náhradné materstvo (surrogacy), notárska zmluva, zbavenie rodičovských práv súdom, AMH (ovariálna rezerva)
Miesta a osoby
Slovenská republika, Česká republika, Španielsko, Malta, Rakúsko, Dánsko, Nemecko
@carambolos ty si dobre mimo.. ešte že mám toľko šťastia že môžem zjesť koláče všetkého druhu a nepribrat ani gram
@carambolos vcera ste sa tiez velmi “pekne” vyjadrovali k teme. Ja nepochopim, ako mozu existovat tak zakomplexovani odporni ludia, ktori nedokazu akceptovat druhych, len a len seba.
A @autorka, nie je mozne podstupit umele oplodnenie single zene, ani v SR a ani v Cechach. Ale v krajinach ako napr Malta, Spanielsko to mozne je.
@carambolos vyrastala som v kompletnej milujúcej rodine, mala som nádherné detstvo, napriek tomu nechápem, prečo by single žena nemohla mať dieťa, keď po ňom veľmi túži, dokáže ho zabezpečiť a má rodinu, ktorá jej v prípade potreby pomôže. Či myslíš, že je lepšie urobiť si dieťa s hocijakým bulom a potom tu na MK zakladať smutné témy? Či máš pocit, že všetky deti žijúce v kompletnej rodine sú milované? Áno, bude tam chýbať otec, no nikde nie je napísané, že raz nemôže byť, táto žena má presne také isté šance, ako ktorákoľvek osamelá mamina s dieťaťom.
@dietatko2020 ináč je to podľa mňa hrozne smutne aká zaostala krajina sme.. aj s tým náhradným materstvom. Veľmi dúfam že sa raz niečo zmení 😞
Náhodou, ja keby som mala 35-37 rokov a nemala dieťa tak tiež by som šla na umelé oplodnenie, myslím že take vytúžene dieťa sa bude mat stokrát lepšie ako niektoré chudiatka, ktoré maju dvoch “úžasných” rodičov
A ta ktorá tu radila nezáväzný flirt, nevieš čo za čudo to bude, ktovie čo ma za choroby, možno aj psychické, radšej si pekne vybrať z databázy by som poradila
Ďakujem všetkým za normálne odpovede. Jasne, ze by bolo ideálne, ten tradičný spôsob. Tiež som vyrástla v tradičnej milujúcej rodine. Ale žiaľ nie vždy sa to dá. A aj keby, koľko chlapov opustí svoje deti? Nezaujímajú sa, nikdy ich nevideli? Čakať na nejakého chlapa, ktorý možno nikdy nepríde tiež nie je len tak. Oklamať a využiť nejakého chlapa je mi proti osobnému morálnemu presvedčeniu. A tiež bohvie čo chytiť. Ďakujem neprosím.
Ešte mi napadlo, na denníku N bol nedávno rozhovor s jednou vedkynou, ktorá ma presne taký istý problém a vyriešila to tak, že si dala zmraziť vajíčka a využije ich keď nájde toho pravého.
@carambolos tebe to v tej hlavicke teda riadne vyhrava🤭 Moje nervy, az mi ta je luto… 😔
@carambolos Správne! Mala by existovať komisia, ktorá vopred zhodnotí, ktoré páry sú vhodné na výchovu dieťaťa. A aj po narodení dieťaťa by bolo potrebné každoročné predstúpenie pred komisiu. Deti, čo sa stanú polosirotami, ktorých rodičia sa rozvedú, ktorých jeden z rodičov ochorie, alebo stratí prácu, alebo poruší zákony, by mali byť automaticky prideľované do optimálnej rodiny. Žiadne také, že otec podnikateľ pracuje 7:00 - 19:00 a nemá na dieťa čas, žiadne také, že strávi mesiac v nemocnici, o rozvodoch ani nehovoriac.
Len sa bojím, že bude prebytok detí, takže komu sa neujde optimálna rodina, bude musieť byť nejako humánne poriešený... Presne takto mi znejú tie tvoje fanatické príspevky.
Je to veľmi komplikované.
Ako single žena môžeš požiadať o pestúnstvo.
Ak chceš svoje, tak zahraničie. Pripadne sa u nás dohodni s nejakým kamošom. Ale ošetrite si to nejakým spôsobom - zmluva u notára, kde sa potenciálneho dieťaťa zrieka a ty sa zriekas výživného.
Inak si to neviem legálne predstaviť. Každopádne v prípade že v dospelosti dieťa bude chcieť vedieť kto je otec, nezabránis mu v tom zrejme...
Áno, nepríde mi vôbec fér, že to zákon nedovoľuje. Neviem kde je rozdiel, či sa nechá žena pretiahnuť niekde na diske, alebo ide na umelé. V oboch prípadoch ide o túžbu žeby a ráta s tým ze bude slobodná matka, akurát pri tom prvom je to podvod v mojich očiach.
@carambolos prajem ti v živote veľa šťastia, budeš ho so svojou slnečnou a láskavou povahou potrebovať.
ja som to riesila pred par rokmi. vtedy som chcela ist do rakuska, kde sa to dalo a stalo to okolo 3000e. cca 1-2 roky som sa normalne pytala kamosov ci by nechceli urobit dieta, nechceli 🙂 este je taka moznost, ze daky kamarat sa bude hrat na tvojho partnera v reprodukcnom centre a ze nemozete otehotniet. poznam takeho, co to spravil pre svoju kamosku. nakoniec v 35 som si nasla frajera, 36 otehotnela a 37 porodila. na zoznamenie som vyskusala snad vsetko, nakoniec som nainstalovala tinder a prekvapujuco stretla par normalnych chlapov
@lyci vďaka za tip. Popravde to bolo prvé čo mi napadlo, ale v tých centrách ten muž musí podpísať nejaké tlačivá a to naozaj nemôžem od nikoho chcieť predsa. 😟
@ckatka nevšimla som si komentár. Viem, že to myslíš dobre, vážim si to. Ale tá zmluva by mala hodnotu zdrapu papiera. Žiadny súd by na ňu neprihliadol, ale osobne by som takúto láskavosť nechcela od niekoho znameho. Vždy je riziko, ze sa objavia problémy, radšej v anonymite.
@ckatka nie je mozne zriect sa vyzivneho a otcovstva. Btw pochybujem, ze nejaky pricetny by isiel do dietata s "kamoskou", ktora ho moze zazalovat a vysudit vyzivne.
Autorka: V centre sa pri darcovskych spermiach (ak by isiel konkretny kamos) podpisuje, ze on je otcom dietata a prijma vsetky prava a povinnosti s tym suvisiace. Robi sa to preto, aby mamicka nakoniec nezalovala centrum a neziadala od nich peniaze.
@baskustek je možné, že je to ako píšeš. Viem, že 2-3 roky dozadu to prešlo prvým čítaním v českom parlamente. Ako to už dopadlo, som nesledovala, lebo ma to nezaujímalo, takže je možné, že to nakoniec neschválili. Viem, že u nich funguje náhradné materstvo (my máme zmrazené moje vajíčka a partnerov materiál a chceme to využiť). Mala som pár rokov dozadu kolegyňu, ktorá bola v Španielsku, mužský materiál mala z českej spermobanky, nechcela malého španiela. 😉
@ckatka to sa ošetriť nedá , rodičovských práv ťa môže zbaviť iba súd. Je to kus papiera.
Mňa len zaráža jedna vec , nedoporučujú sa tu mať deti pokiaľ nie je vlastné bývanie a primerané finančné zabezpečenie aby dieťa nestrádalo , a vždy tu sú hromy blesky na matky ktoré majú deti , na manžela sa nesťažujú, len ich finančná situácia nie je úplne dobrá . Na druhej strane je to v podstate fajn ak sa matka rozhodne mať dieťa bez otca, hlavne že je finančne zabezpečená a že to v podstate až tak nevadí . Nemať k svojmu dieťaťu dobrého otca vnímam ako vačší problém .

@ivkazba ani v ČR to nie je možné. Na stránke píšu, že si single žena len môže vybrať materiál, ale zákrok ich legislatíva nepovoľuje podobne ako u nás. To už by podstúpiť niekde inde v zahraničí, kde je to umožňené.