Môžem podstúpiť umelé oplodnenie sama?

barbita
30. júl 2015

Ahojte.Mam taky problém.Mám 32 rokov...Doteraz sa mi nepodarilo nájsť vhodného partnera ale velmi túžim po bábätku.Kedže už mam po tridsiatke ved viete "biologické hodiny tikajú".Viem že tak skoro si nikoho nenájdem lebo zažila som len samé sklamania.Takže k veci..Dá sa na Slovensku podstúpiť umelé oplodnenie ked som sama resp.mohla by som ísť na kliniku kde to robia bez partnera?Alebo dá sa to aspon v Česku kebyže sa nedá na Slovensku?O dieta by som sa dokázala postarať sama kedže som velmi dobre finančne zabezpečená, mala som tu česť starať sa dieťa/sestrino dieta ked potrebovala odcestovať/ aj vtedy keď bolo choré/malo horúčky/ takže viem čo všetko to obnáša.Naštastie mám ešte aj milujúcich rodičov ktorí by ma určite podržali hlavne po psychickej stránke..

bykaterina
1. aug 2015

@kikusa nesleduj telenovely a podobne hovadiny , to co pises je uplna hovadina ze pride muz a povie ze je neplodny je to tak ako napisala @dalilallit

duun
1. aug 2015

@bykaterina Telenovely nesledujem a nikoho - ani teba - neurážam, ďakujem. Len na margo štatistík - pre Downov syndróm je pravdepodobnosť u 30 ročnej matky 1 dieťa na 900 zdravých, o 35 ročnej 1:350 o 40 ročnej 1:400. Napr. tu (nemam cas ani chut prehladavat vedecke databazy, naviac nie je k nim bezne pristup): http://www.choredieta.sk/index.php/geneticke-oc...

duun
1. aug 2015

u 40ročnej 1:100.. oprava. Trend je myslím žiaľ jasný. Preto aj všetky tie medicínske skíningy, ktoré sa u tehotných mladších ako 35 nerobia.

anomylka
1. aug 2015

mila @duun ,podla fotky a veku usudzujem ze si tiez nebola najmladsia ked si mala dieta, tak sa pytam: preco si si ho nedala urobit najneskor do 20-ky nejakym anonymnym darcom, ked tak rychle rastie percento vyskytu postihnutia? a nie, ziadna klinika si nezoberie na zodpovednost nejake machinacie mimo zakon ked to je v tom state nelegalne.
ps autorke: este nejaky cas vydrz a urcite sa casom vhodny otecko najde

anomylka
1. aug 2015

@duun mimochodom nechapem co robis v teme pre snazilky a este v asistovanej reprodukcii, ved ty si uz davno za zenitom svojim vekom 😖

bykaterina
1. aug 2015

@duun je tam vela faktorov nie len vek , su aj 20 rocne co maju deticke s dawnikom takze s tymto by som neargumentovala .
Tak odkial mas take informacie ze sa to tak da ? jedine odtial a podobných relacii, lebo skutocnost je naozaj ina. To nie je len tak a za druhe je to velmi draha zalezitost

mircalla
2. aug 2015

@anomylka priznam sa, tiez ma to napadlo...a suhlasim, ziadna klinika si nezoberie na zopvednost nieco mimo zakon

duun
2. aug 2015

@anomylka @bykaterina Ďakujem vám obom. Nebudem "strašiť" racionálnym zdôvodňovaním a medicínskymi informáciami tam, kde to je zjavne nepotrebné a nežiadúce. Pekný, nekonfliktný a príjemný deň vám prajem obom a prepáčte moje obťažovanie v téme nevhodnej pre nás, viditeľne staršie dámy 🙂

mircalla
2. aug 2015

@duun tiez som starsia, to nie je hanba, ale myslim, ze baby len poukazali na to, ze si trochu protirecis...mna to tiez napadlo priznam sa, i ked som nereagovala

liebling98
2. aug 2015

@duun Prepáč, ale píšeš samé bludy.
Čo sa týka umelého oplodnenia, dokonca aj manželia, ktorí majú vlastný genetický materiál musia podpísať pred notárom vyhlásenie, že sú si vedomí všetkých rizík a že dobrovoľne podstupuju AR. Pri použití darcovskeho materiálu sa to ešte navyše právne ošetruje, že dieťa uznávajú za svoje.
Tiež nie je pravda, že ženám mladším ako 35 rokov sa skrining nerobí. Robí sa všetkým.
A neoduvaj sa za pravdu, asi máš problém zmieriť sa so svojím vekom.
Ja som stará korčuľa, za pár mesiacov mám 40 a troch malých (zdravých) synov. A som na svoj vek hrdá!
Peknú nedeľu všetkým!

moni73
2. aug 2015

baby nehnevajte sa, ale "zhadzujete" @duun, ze pise blbosti, ale vy sa tiez nevyjadrujete celkom k veci 😉
@barbita sa pyta, kde moze podstupit umele oplodnenie bez partnera. nechce vediet, ze ma este cakat a nie je spravne mat dieta sama a bla-bla. ma 32 rokov a predpokladam, ze napisala to, co chce. nevylucuje to moznost, ze o 3 roky ako slobodna mamina stretne partnera, s ktorym moze mat dalsie dieta 😉

mircalla
2. aug 2015

@moni73 uplne k veci - vobec som tu neriesila rizika downa ai vek ako ona - napisala som, ze v CR to nejde a preco - cisto k teme

mircalla
2. aug 2015

@liebling98 my sme nic take, ze dieta uznavame za svoje sme nepodpisovali - to je myslim zo zakona automaticky
a vobec uz nie pred notarom (myslim, ze napriklad gynfiv taketo veci riesi u notara,nie som si ista)
pisem len aky bol postup v centre,kde sme boli, nic viac
podpisovali sme, ze sme si vedomi rizik atd aj pred normalnym IVF s vlastnym materialom
absolvovali sme IVf s darcovskymi vajickami v CR

mircalla
2. aug 2015

Inymi slovami biologicka matka ( v mojom pripade) je osoba,ktora dieta porodi, i ked ma darcovske vajicka (zo zakona), tam nie je co riesit, ze treba pravne osetrovat prijatie dietata za svoje

duun
2. aug 2015

Citujem:
sidma: "Nemusíš to podľa mňa este takto riešiť, ja som spoznala manžela v 33 rokoch, dieťatko som mala v 38 rokoch, teraz mám 42 a chceme este druhé......"
zan33: "Ja som prve porodila v 38, teraz budem mat 40 a hovorim si, ze na druhe je este chvilu cas. Pokial nemas vazny zdravotny problem, tak sa zopar najblizsich rokov nemusis nicoho obavat. V mojom okoli teraz rodili same 39 a 40 - tnicky."
konik11: "...Este nie je v 32 neskoro, myslim, ze do 39 ma este dost casu."

Ja som "za zenitom" a "mám problém zmieriť sa s vekom". :D Sorky, na jednej strane vyžadujete korektnú diskusiu smerom k vám, na druhej neváhate byť veľmi briskné. Ak má koník ostať pohodové fórum, tak si čítajte po sebe svoje reakcie. Mne nie, flame war idú mimo mňa, ale inde môžete neuvážene ublížiť.

mircalla
2. aug 2015

@duun ved napisali svoj nazor
ty si tiez napisala svoj, ze pozor na vek - vo vyssom veku su vyssie rizika (co vsetci vieme si myslim), pritom sama mas dieta vo vyssom veku...co si dost odporuje tvojim tvrdeniam
ja osobne vidim ako jediny trochu neprijemny prispevok ten tvoj, ziadny iny - a absolutne nesuhlasim s nazorom, ze to je pre kliniku len biznis,je lepsie mat klienta ako nemat....nie je klinika ako klinika, klinika kde som bola ja je maximalne eticka a neriskovala by svoje dobre meno
a ak uz ide o ten biznis - tie kliniky maju taky obrovsky dopyt (ceske aj z celeho sveta), ze jeden pacient pre nich nerobi ziadny rozdiel - v podtstate nestihaju a dopyt vyrazne neustale rastie
okrem ineho veci vobec nefunguju ako si to opisala, si uplne vedla - @dalilallit to presne napisala so sa tyka darovskych spermii, mam pocit, ze len strielas naslepo bez realnych informacii k tejto teme

mircalla
2. aug 2015

@kikusa ivf je ciastocne platene poistovnou do 38 roku zeny....urcite to nefuguje tak, ze chlap ci zena povedia, ze su len tak povedia neplodni a hura ide sa na to...ozaj sa netreba vyjadrovat k teme, o ktorej nic neviem, zbytocne zavadzasaj zakladatelku

bykaterina
2. aug 2015

@mircalla opravim tá do veku 39🙂 ale inak súhlasím
@duun ty si začala točiť úplne mimo danej témy..
Ale tu išlo hlavne O to že si zavadzala a tvrdis že kliniky robia protiprávne situácie, čo samozrejme nie je pravda
Zakladateľka ešte ma čas myslieť vôbec. Na niečo také keď už, veď možno O rok už bude tehotná S novým mužom, aj keď môj názor je ale to človek neovplyvní že deti je super mať do 25. ale keď nemáš s kým alebo máš zdravie v kely je to iné

mircalla
2. aug 2015

@bykaterina mas pravdu🙂 39 S tym podpisovanim je to ine v CR a u nas ako vidim....ale napriklad v heliose som to podpisovala tiez na klinike, kamoska v gynfiv u notara

klinika, kam som chodila ma tolko pacientov zo zahranicia a take dobre meno, ze nema za potrebu si dovolit riskovat ist proti zakonu a vymyslat. a uz vobec nie je odkazana na nejaky takyto biznis ci pacienta, dopyt je obrovsky. neviem si predstavit, kolko to stoji v zahranici, ale este ovela viac

a baby tu zakladatelke akurat dost optimisticky napisali, ze ten vek nie je zatial dovod na taketo opatrenia....nakolko ide aj o extremne financne narocnu vec s neistym vysledkom a tiez je tu aspekt toho otcovstva bez otca...

@duun myslim, ze zakladatelka nema este zdaleka 40 rokov....dokonca ani nie 35.

liebling98
2. aug 2015

@mircalla tak my sme museli pekne naklusať k notárovi, dokonca aj keď sme o tri roky išli na KET, tak znova podpisovať papiere k notárovi. Nepamätám si už presné znenie toho dokumentu, ale viem, že tam bolo, že obaja to dieťa chceme. Zrejme pre prípady, ak by sa pár chcel rozvádzať, aby žena týmto spôsobom nemohla partnera nejak vydierať.
Pri darcovskych vajickach je jasné, že žena, ktorá dieťa porodí je jeho matka. Skôr sa mi jednalo o tie darcovske spermie. Tam to musí byť podľa mňa ošetrené právne ešte extra. Ak idú partneri na AR s darcovskymi spermiami, podarí sa, chlapovi drbne (pribehov je aj tu na MK Veľa) a povie jej v tehotenstve, že ju opúšťa, ttak tá žena bez právneho dokumentu nemá šancu dokázať, že ten priateľ je de iure otcom dieťaťa.

mircalla
2. aug 2015

@liebling98 rozumiem je to dost mozne s tymi darcovskymi spermiami
s tym notarom to tak funguje na slovensku ako citam. v CR sa to podpisuje v CAR

katy2
2. aug 2015

@liebling98
@mircalla u nas sa podpisuje prehlasenie len v CAR... u notara nic....

liebling98
2. aug 2015

@mircalla To som ja napr nevedela, že v ČR stačí podpis v CAR. Na Slovensku určite notár (alebo matrika). Teda aspoň tam, kde sme boli my. A ako som písala, nielen pred začiatkom IVF, ale aj pred KET, ktorý je s časovým odstupom po úspešnom IVF.

bykaterina
2. aug 2015

@liebling98 nie na sk helios sa to podpisuje V cár ale musíš jasné že dať op. A detto iscare. Podpisujes zmluvy bez.

mircalla
2. aug 2015

@bykaterina mne sa zdalo,ze v heliose som nic nepodpisovala u notara.asi maju take pravidlo niektore centra

bykaterina
2. aug 2015

@mircalla áno niekde to ide cez notára niekde nie

sidma
2. aug 2015

Opýtaj sa priamo v niektorom z centier , tam Tí určite radi poradia a nie tu na MK......niektoré príspevky su úplne mimo a niektoré určite nepravdive a ničím nepodlozene........

zuzanag1
27. dec 2018

@mircalla Švajčiarsko

77daniela77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sarinka15
10. jan 2022

@charity a kde nájdem takých múzu

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre