Predimplantačná diagnostika embryí. Máte skúsenosť?

sylvia21
24. jún 2008

Ahojte kocky,

caka nas predimplantacna diagnostika embrii a vsetko s tym suvisiac. Mate uz niektora skusenosti?

kropinka
24. jún 2008

Silvi,já musela počkat po MS na 21 DC abych mohla stimulovat znovu.

Tak já měla chromosomy 13, 18, 21, X, Y, taky jsem to opsala ze zprávy a mám tam napsané i pohlaví. 😉

Mě taky píchá injekce manžel.

sylvia21
autor
24. jún 2008

to sa asi pridame do timu, a pripravime sa na pichanie doma tiez 😀

lanka
24. jún 2008

Když budu přesná - stanovili mi dlouhý protokol
začínala jsem 20DC s norethisteronem (pro úpravu cyklu), od 22DC jsem stříkala synarel (zastavení hormonů vytvářených tělem) a čekalo se na MS (přišla pozdě až 34 DC) den poté co dorazila se nasadil Anopyrin (snížení srážlivosti krve - měl se brát až do pozitivního/negativního testu - v případě pozitivního ještě déle), Dexamethazol (snížení imunity, aby tělo embrio přijalo), Puregon (stimulační lék - v dávce 375 IU). Tuto sadu léků jsem měla až do doby než folikuly dostatečně vyrostli čož Dr. čas od času kontroloval na UTZ. den před odběrem mi ještě dali Ovitrelle (k uvolnění folikulů - ovulaci - to jsme taky píchali doma) a další den jsem šla na OPU.
Pak se to celé v následujícím cyklu opakovalo znovu - protože nebyl dostatek embríí..
V dalším cyklu to pak pokračovalo, den po OPU zaváděním Crinonu (někde dávají ultrogestan) a lepením Estrahexalu (další hormonální lék - pro podporu)
OPU bylo uskutečněno 15DC, poté embria byly pěstovány v laboratoři 4 dny, a dělalo se PGD, den po PGD se zavádělo zpět.
Léku jsou mraky a taky ty odběry můžeš mít jinak - zavisý taky jak rychle se embria vyvýjí a kdy je možné odebrat buňky pro PGD - takže to vše ber jen jako orientační. 😉

sylvia21
autor
24. jún 2008

prosim ta vysvetli mi to kropinka, kedy sa vlastne moze zacat stimulovat?

lanka
24. jún 2008

jo já taky vždycky jela od 21 dne - akorát mi mezi to nevložili tu měsíční pauzu jako tobě kropinka 😉

lanka
24. jún 2008

Sylvia - to závisí na Dr. dle toho jaký stanoví protokol - jestli je u tebe třeba dlouhý a nebo krátký. Krátký začíná až s MS. Dlouhý ještě v předchozím cyklu. 🙂

sylvia21
autor
24. jún 2008

lanka krasne si to rozpisala, som prekvapena, ze to bolo u teba take zlozite.

kropinka
24. jún 2008

Při PGD je dlouhý protokol a začíná se 21 DC. Já měla Decapeptyl, Puregon a Merional. Po Et píchám Agolutin a Fragmin na ředění krve a beru Estrofem.

Zapoměla jsem,že mi na genetice odhalili trombofilii,tak musím píchat Fragmin.

lanka
24. jún 2008

No prostě u každého je to trošku jiné 😉

sylvia21
autor
24. jún 2008

Mate toho kocky obe dost, dufam, ze mne olgranultran a menopur bude stacit.

sylvia21
autor
24. jún 2008

kocky teda ak to spravne chapem, zacina sa stimulovat pri ovulacii?
Merali ste si pred tym bazalnu teplotu, alebo Vam ovulku nejako zistovali lekari?

sylvia21
autor
24. jún 2008

mam teraz nejaku pracu, musim odist, ale som velmi rada, ze sme sa skontaktovali, obov Vam este raz prajem vela vela stasticka 😀 😀 😀

kropinka
24. jún 2008

Ovulku mi zjištovali z krve. Bazálku jsem nikdy neměřila. 😉

lanka
24. jún 2008

Myslím že to správně nechápeš - ovulace bývá cca 14 DC. stimulace (lépe řečeno zastavení tvorby hormonů tělem začíná při dlouhém protokolu 21,22 DC tzn po ovulaci) Stimulační léky se začínají podávat s nástupem cyklu.
Nejsem Dr. tudíž je to nepodložená informace - ale přinejmenším u mě tomu tak bylo.

Půl roku jsme fungovali na měření bazálky, poté ve spolupráci s Dr. kdy byly cykly agolutinem a agofolinem stimulovány za měření bazálky, ale nikam to nevedlo, tak proto jsme se hnuli k IVF. Měření bazálky při IVF - kdy je cyklus plně řízen - mi přijde k ničemu.

lanka
24. jún 2008

Budu držet palce ať vám to oboum dobře dopadne. 😉

pupo
24. jún 2008

ahojte baby, chcela by som sa spýtať Sylvie na sondy, ktoré si spomínala. Tiež chodím do Iscaru v BA. V cenníku majú napísané PiGD v cene (teraz si presne nepamätám) cca 28000 až 36000Sk ,podľa počtu embryí. Tiež si chceme dať urobiť PiGD a rátame s touto cenou. Boli sme aj u genetika, nabrali nám krv a čakáme na výsledky (povedali že cca 1 mesiac).Keď budeme mať výsledky, mala by som ísť do stimulácie. PiGD si chcem dať vyšetriť v každom prípade aj keď bude genetika negatívna. Chceme tým predísť hlavne Dawnovi vzhľadom na vek. Na stránke Iscaru sa píše že pri PiGD sa vyšetruje 6 chromozómov plus pohlavie. Doktorky som sa pýtala na ceny (cenník som mala v ruke) a potvrdila mi ceny uvedené v cenníku a povedala,že keď budeme mať PiGD tak sa automaticky robí ICSI a predĺžená kultivácia , ale za tieto výkony sa nedopláca(platí sa len spomínaných cca 28000- 36000 Sk.)
Fakt tomu teraz nerozumiem, Sylvi ty píšeš o 70000 Sk. Alebo ti vyšetrujú iné chromozómy ako tie spomínané na www stránke Iscaru?(chromozómy13, 15, 16, 18, 21, 22, X a Y. )
Budem rada keď mi odpíšeš, pretože tie ceny sú vysoké, je tam rozdiel cca 30-40000?

sylvia21
autor
24. jún 2008

ahoj pupo, je to presne tak ako pises, lenze ak potrebujes vysetrit ine chromozomy ako chromozómy 13, 15, 16, 18, 21, 22, X a Y., potrebujes spec. sondy, a tie su drahsie, preto vyssia suma.
V kazdom pripade vseobecna nam preplaca vsetko okrem PiGD, ale na lieky, kt. su na stimulaciu si treba doplatit v lekarni, vychadza to teraz 11 000 Skk na jeden cyklus aspon pri mojich liekoch.
Som vo vsetkom novacik, som rada, ze si sa pupo ozvala, preto som i tu, aby mi to vsetko bolo jasnejsie. Spolocne prideme na vela otazok, ale i odpovedi, aj ked kazda z nas ma troska odlisny problem , ale celkovo sme na jednej lodi.
Preco si sa rozhodla ist na PiGD aj ked budes mat genetiku neutralnu?

poka
24. jún 2008

sylvi a tie dalsie chromozomy mozu suvisiest s nejakymi poruchami?nevies akymi?

pupo
24. jún 2008

ahoj Sylvi, aj ja som nováčik, preto moja otázka na teba. PiGD si dám spraviť v každom prípade pretože je tu možnosť vybrať geneticky zdravé embryá na implantáciu a tým zvýšiť šancu úspechu a znížiť možnosť samovolného potratu z dôvodu geneticky chorého embrya. Aj keď sa pri PiGD vyšetruje len 8 chromozómov, je to lepšie ako nič. Aj tak by som absolvovala amniocentézu, ale keď tu je možnoť zistiť už pred implantáciou či embryo nemá napr. trizómiu 21, tak to rada podstúpim. Už moja obvodná gynekologička mi povedala, že na to idem veľmi "vedecky" a mám to nechať na prírodu, ale keďže "príroda" už 3 roky na nás kašle a mám už 40 rokov, musíme si dať pomôcť v CARe.
Takže tento rok žiadna dovolenka, ale ideme si v Iscare kúpiť šancu mať dieťa.

Držím ti palce Sylvi. Rozhodnutie je na tebe. Ja som si povedala, že kašlem na tých 100000Sk, ideme do toho, pretože mám možno poslednú šancu a urobím všetko preto aby som si zvýšila šance na úspech...
Držím ti palce!

sylvia21
autor
24. jún 2008

poka, kazdy chromozom, ktory ma inu "stavbu" ako ma mat narobi kopec skody. Napr. translokacie 4 a 5 chromozomu moze sposobit poruchy srdiecka, mozgu, obliciek a psychomotorika.

sylvia21
autor
24. jún 2008

pupo, ty mas naozaj vacsie sance s CAR, myslim, ze urcite robis dobre. Ja mam v septembri 31 rokov a uz teraz mam strach, ci stihneme mat pri nasich problemoch aspon jedno dieta. Minuly rok sme mali spontanny potrat a tento rok nedavno mimomaternicove tehotenstvo, vsetko smeruje hlavne ku genetickym problemom. Takze uz nechcem zazit podobne sklamania a radsej prirode viac pomozeme.
My pravdepodobne tiez olutujeme letnu dovolenku a budeme troska viac setrit. Aj ked mozno sa nam spon troska podari vyvetrat 😉
V ktorej si poistovni, uz mas schvalenu ziadost?
Ja idem 1.7 k Dr.Cernakovej - geneticke, aby sme si este vsetko ujasnili, a aby stihla tiez vsetko zabezpecit ako treba. Idu teraz dovolenky, takze nech v septembri zbytocne nestracame cas. V auguste idem este pre istotu na endokrynologiu, kvoli stitnej zlaze, ci je vsetko vporiadku, mala som okrem ineho i male zvysenie hormonov , ale nebolo to nic vazne, len take, ako ked sa zvysia hormony pri nadche, ale ako mi hovoril endokrynolog i takato zmena moze ovplyvnit vyvoj embria, preto si treba davat poriadny pozor, aby sme boli zdrave 🙂 a vsetko sa vydarilo 🙂

lanka
25. jún 2008

Pokud takhle hledáte informace - zkuste se ještě nakouknout i na w.neplodnost.cz je tam o tomhle několik článku - ale hlavně na diskuzi je spousta ženských které tím prošly, prochází - prostě debatují o tom. Možná vám to něco taky dá. 😉

pupo
25. jún 2008

Sylvi, ja budem mať v septembri 40, takže si všetko platím sama.My čakáme na výsledky genetiky a ďalšie.Takže začiatok stimulácie vidím na konci júla resp. neskôr, podľa toho či budú všetky výsledky negatívne.
Sylvi neboj, máš len 31 rokov ,ešte je čas. Ale robíš dobre, že chceš dať pomôcť, pretože tým vylúčiš ďalšie zbytočné potraty z dôvodu genetickej chyby embrya. Držím ti palce, neboj s PiGD máš veľké šance, že sa to podarí

sylvia21
autor
25. jún 2008

lanka, dik za kontakt 😉

pupo, dik za povzbudenie, verim, ze sa to musi podarit, len sa bojim vsetkych tych rizik okolo, ale musime to prekonat, ked citam, co vsetko si tu museli ostatne kocky prekonat a napriek tomu to dokazali 😵 😵

sylvia21
autor
25. jún 2008

kocky, mohli by ste mi poradit, co vsetko sa mam opytat dokiny na konzultacii? aby som na nieco nezabudla, co je to najdolezitejsie vediet, aby som nieco nepresvihla?
Zatial len viem, ze so stimulkou mozem zacat v septembrii a mam schvalenu ziadost od poistovne. Co vsetko je pre mna dolezite vediet?
Ako sa dari Vam tehulky Lanka, Kropinka, v taketo horka to je i pre nas zatial netehulky narocne?

sylvia21
autor
25. jún 2008

lanka, ta stranka mi pomohla, je velmi dobre spracovana, dik 🙂
Ako sa citis v tomto teple? Babatko je spokojne?

lanka
26. jún 2008

Jsem ráda že ti to trochu pomohlo.
No já jsem děsně zimomřivá - takže tyhle horka - to je pro mě jak pro hada - abych se vyhřála a vydržela přes zimu 😀
I když pravda letos mi přímé sluníčko zrovna moc dobře nedělá - ale jinak bych řekla že horka naprosto v pohodě zvládám.... jako by se nechumelilo 😀
Mrně doufám spokojené. Těžko říct - i kdybych se ptala neodpoví 😀
Těžko radit na co se ptát při konzultaci - na spoustu otázek ti totiž nebudou schopni odpovědět - prostě jen proto že závisí na reakcích tvého těla. Na každý pád i kdyby jsi se nevyptala přesně na všechno - holky ať už tady nebo na neplodnosti tě v celku rychle do dané problematiky uvedou - takže bych se asi nijak moc předem netrápila 😉

sylvia21
autor
27. jún 2008

ahoj Kropinka, ako sa citis? 8.7 je uz za chvilocku. 😉
Kolko Ti vkladali bobikov?

sylvia21
autor
28. jún 2008

pupo, ako sa Ti dari?
ja sa teraz snazim trosku odreagovat, peciem ,varim upratujem a snad sa nam poobede podari ist troska k vode. Niekedy mam pocit, ze zijem len myslienkami na babatko a citim, ze mi to nerobi az tak dobre, tak sa snazim uzivat si krasny vikend.
I Vam vsetkym prajem krasny vikend.

sylvia21
autor
30. jún 2008

kropinka, ako si dopadla na testoch krvicky ? Je vsetko vporiadku?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre