Názor na postavu
Stručné zhrnutie
- Opakované behanie štyri mesiace pri výrazne nízkom príjme nemusí viesť k strate hmotnosti, pretože tuk sa môže premeniť na svaly a svaly vážia viac.
- Na spevnenie a vytvarovanie dolnej časti tela sú v diskusii odporúčané silový tréning, HIIT, plávanie (príklad: 3× týždenne 1 hod.) a bicykel ako efektívne alternatívy k výhradne behu.
- Namiesto radikálnych diét odporúčajú diskutujúci sledovať kalorické tabuľky alebo režim 8/16, udržiavať vyvážený príjem a cielene zamerať tréning na naberanie svalovej hmoty; v diskusii sa spomínalo cieľové zníženie o približne 3–7 kg pre viditeľnejší efekt.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zlepšiť tvar nôh a brucha, keď sa tuk ukladá hlavne tam?
A: Zaraďte silové cvičenia zamerané na stehná a lýtka, zvážte plávanie 3× týždenne 1 hod. alebo bicykel na vytvarovanie nôh a kombinujte to s vyváženou stravou; komentujúci uvádzali, že plávanie im prinieslo zmenu a úbytok ~5 kg.
Q: Prečo sa váha neznižuje aj keď pravidelne behám a jem málo?
A: Diskutujúci uviedli, že po ~4 mesiacoch behania môže tuk prejsť na svaly (svaly sú ťažšie), a že príliš nízky príjem spôsobuje ukladanie tuku, preto sa odporúča jesť dostatočne a vyvážene.
Q: Aký tréning je najlepší na formovanie postavy namiesto len behu?
A: V diskusii sú preferované silový tréning a HIIT ako efektívne na tvarovanie tela; plávanie a bicykel sú spomenuté ako špecificky dobré na nohy, pričom HIIT bolo popísané ako krátke a veľmi efektívne.
Q: Je rozumné používať 8/16 alebo kalorické tabuľky pri snahe schudnúť?
A: Niektorí diskutujúci odporúčali 8/16 alebo zapisovanie do kalorických tabuliek ako nástroj, pričom zároveň varovali pred extrémnymi obmedzeniami a zdôraznili potrebu dostatočného príjmu.
Q: Koľko kilogramov znížiť, aby postava pôsobila štíhlejšie?
A: V komentároch sa objavili odporúčania 3–5 kg alebo 5–7 kg ako realistické ciele, pričom zároveň odporúčali pomalé a udržateľné chudnutie namiesto radikálnych diét.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich označila postavu za normálnu až mierne nadváhu a odporučila silový tréning na spevnenie namiesto extrémneho obmedzovania jedla.
- Diskutujúci sa zhodli, že treba jesť dostatočne a vyvážene a monitorovať príjem (kalorické tabuľky, 8/16) namiesto hladovania.
Sporné názory
- Niektorí hodnotili postavu ako „mierna nadváha“ s odporúčaním znížiť hmotnosť o 5–7 kg, zatiaľ čo iní ju považovali za „priemer/normálnu“ a odporúčali skôr spevnenie bez zamerania na pokles hmotnosti.
- Jedna skupina považuje beh za vhodný kardio tréning; druhá skupina odporúča nahradiť alebo doplniť beh silovým tréningom, plávaním alebo bicyklovaním pre lepšie formovanie postavy.
Otvorené otázky
- Prečo u niektorých osôb pretrváva váhová plató mechanicky aj pri zjavnom kalorickom deficite a pravidelnom behaní?
- Do akej miery sú proporcie (silnejšie stehná vs. štíhly vrch) geneticky dané a do akej miery sa dajú zmeniť cvičením a stravou?
- Aký je optimálny pomer kardio vs. silového tréningu pre trvalú zmenu postavy pri zachovaní zdravého príjmu kalórií?
Spomenuté značky a firmy
Kibbeho, Instagram
Spomenuté produkty a metódy
8/16, kalorické tabuľky, HIIT, silový tréning, plávanie, bicykel, kardio, BMI, HAK
Miesta a osoby
Kibbeho
Priemerná nevysportovana postava. Váhu by som neriešila, skôr by som sa zamerala na spevnenie
@remog priemerne jemná nadváha 🙂 ak začneš cvičiť a hmota sa zmení na pevnejší sval, bude to super.
@remog používaš kalorické tabuľky? alebo 8/16? z toho sa dobre chudne...
skús posilňovnu
Vrchná časť tela OK 🙂 Spodok už horšie (ale asi máš ten problém, že sa ti všetko ukladá do nôh). A neopuchaju ti nohy?
@modrykonik33 intenzívne behám 4 mesiace a rovnako dlhý čas si dávam velky pozor na stravu. Ach jaj... : ( Aj tak ďakujem
@deti95060810 toto neriešim,ale určite mám príjem omnoho nižší ako výdaj. To bez debaty
@remog jedavaj normálne. Výživné, zdravé chutné jedlá. Pravidelne. Zvyš príjem tekutín - čistá voda ak treba. S váhou sa netráp, začni silové cvičenia, spevní celé telo, váha nieje všetko. Máš normálnu zdravú postavu primeranú výške. Chce to hlavne sformovat, kardio a beh je fajn ale na vyformovanie postavy to nieje. A necít sa frustrovana ak zastanes váhou na istom bode. Je to tak v istom okamihu u každého
@remog milá autorka. Som nejak podobne na tom. Tiež pri umelom svetle celkom fayn. Tiež cvičím cca 4 mesiace a snažím sa menej a zdravšie jesť. Ja som aj niečo pochudla. Keď behas, tak sa tvoj tuk asi zmenil na svaly. Svaly sú ťažšie. Ale tiež priznám, že keď som videla svoje fotky na slnku, v plavkách, zostala som sklamaná, pretože tam bolo vidno každu chybu.
Taktiež bojujem s tým, že mám po pôrodoch brucho. keď si ho držím, stiahnem, tak je to v pohode. Ale keď sa nekontroluje, tak vyzerám, ako v 5 mesiaci.....a už ma to štve. Neviem ti poradiť, iba ťa chápem 🤣🤦
Tak za prve sa vystri, hlavu nadvihni, plecia do zadu. Postoj spravi vela. Tucna nie si. Osobne si myslim ze silovy trening by ta vytvaroval. Kvalitna strava. Ziadne ze jem malo.
podla mna spravny trening, resp. posilka za rok intenzivneho režimu treningu spravi z každeho tak trochu človeka zo športovými rysmi tela... Jesť treba normálne, len zdravo.
Stiahni KT, zapisuj, co jedavas, urcite nerob ziadne extremy. Za mna toto nie je nadvaha. Je to postava, ktorej chyba hlavne spevnenie, nabranie svalstva a hned to bude vyzerat inak. Skus sa zamerat viac na cvicenie nez na beh.🙂
Tlsta nie si, len tvar chyba postave. Zameraj sa na to brucho, nech mas par a budes eno-nuno
Treba cvičiť silovo, behom nič nevyriešiš. A hlavne správne jesť a mat dostatočný správne vyvážený príjem
Mierna nadváha, tuk vidím všade (stehná, brucho, ruky) hoci nie veľa a keby si oblečená, nevyzeráš tučno. Ja mám tiež napríklad silnejšie stehná, ale hore som úplne chudá. Chcelo by to nejaké 3-5 kg dole, ty vyzeráš, že nemáš problémovú partiu (nie ako ja hore totálne chudá a dole stehná veľké), chudneš zo všade rovnomerne, ale zase nešla by som do radikálnych diét ani že v auguste musíš mať 68kg. Skôr si udržuj postavu, viac sa hýb a daj si to ako cieľ napríklad do budúceho leta. Také pomalé chudnutie je nastálo.
@remog mate v rodine takyto typ postavy napr? Vrch pohoda, spodok pevnejsi, lebo napr aj u nas v rodine ,zenska maka uz roky, strava ukazkova, vrch ,pas ako za mladi ale nohy aj ked v mladosti mala tenucke, uz ich asi take nebude mat, podoba sa stavbou po matke, ktora sice tiez postava super ale nohy hrubsie, takisto to mala aj generacia pred ,tak ja len ci nahodou nebude tento problem



mierna nadváha.... takých 5 - 7 kg dole a si kočka....