Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dali by ste dieťaťu kávu?

kexik218
23. júl 2014

Začala by som tým že som čašníčka. Riešim takú svoju morálnu dilemu. Dnes som tu mala takých mladých zákazníkov 13 až 15 im rátam. Robila som im kávu. Neexistuje zákon ktorý by to zakazoval a ani výrobca kávy nemá uvedené žiadne stanovisko o podávaní mladistvým. Ale mne je to akosi proti vôli, poviete si veď to nie sú jej deti načo to rieši? Alebo jedna káva ich nezabije. Ale je to ako s alkoholom, tiež som sa stretla s názorom že: neuleješ ty ulejú inde...oni sa ožerú tak či tak a ty prídeš o tržbu. A verte neverte takto konkurencia bojuje!!! Nezlepšia služby, ale proste nalejú. Na koniec šk.roka som si vypočula rozhovor: Však poďme tu sadnúť. Ti drbe tu ti nenalejú.
Ach...teda som sa troška rozpísala. Čo vy na to?

pribinak
23. júl 2014

Ja s kavou problem nemam, ovela viac skody na deckach urobia energeticke napoje, v niektorych krajinach ich nikomu pod 18 rokov ani nepredaju

prasiatko30
23. júl 2014

@kexik218 mala by si tu istu dilemu kebyze im nacapujes cocacolu alebo red bull????

babulka82
23. júl 2014

@kexik218 ja pijem kavu cca od 16 rokov .A lepšie kava ako alkohol nie? Podla mna tie energetaky su vačši bordel.A už ked sme pri tom "nezdravom" takto isto by sa mala citit predavačka ked predava detom chipsy a sladkosti? Previnilo? Nieeeeeee! Niesu to tvoje deti bohužial a niekde maju aj rodičov.Ja by som predala .

dejnas
23. júl 2014

@kexik218 tak neviem... v 15tich robievala aj mne mama kávu - samozrejme nie denne...
závislá určite nie som, vydržím pokojne bez nej, pijem ju skôr "pre chuť"... veľmi výnimočne fakt kvôli potrebe kofeínu... zdravotné problémy nemám žiadne (aspoň teda nie také,ktoré by mali nejaký súvis s pitím kávy)....
možno nejaké nadmerné a dennodenné pitie kávy by mohlo ublížiť... nie som odborník, ale tak výnimočne... napokon - nie sú to už deti, skôr mladiství 😉

sisaha
23. júl 2014

@kexik218 mozno boli starší..ja osobne by som v kave problem nevidela.. Problem vidim skor v tom, ze niekde deckam bez problemov predaju alkohol a cigarety

kexik218
autor
23. júl 2014

No preto je vacsina deti tak zdegenerovana. Kazdy si povie ze nie je to moje dieta. Keby pred 10-15 rokmi tak hresili dostanu po papuli aj od cudzieho cloveka...len dnes decku nemozes nic. Fakt krasny pohlad na dievcatka s trickom hello kitty a v ustach slova doboha s tou picou ucitelkou.

prasiatko30
23. júl 2014

@kexik218 neodpovedala si mi ci by si tymto istym detom
V tej istej vekovej kategorii bez rozmyslania nacapovala colu, pepsi alebo red bull?

joy23
23. júl 2014

@kexik218 ked som klikala na temu, cakala som aky vek tam vyskoci... moj priatel pil kavu od 7 rokov ( jednu denne poobede a, zostalo mu to presne takto dodnes).. takze mna uz asi nic neprekvapi a hlavne nie to, ze 15 rocni si vypytaju v podniku kavu.. presne ako baby pisali, tie energeticke drinky su horsie...

bianca
23. júl 2014

@kexik218 akoze take bludy ze naliat lebo ujde trzba ... nikto nikdy netusi kde bude stat policajt,ci to niesu nasadene deticky a ci to nebude skor mastna pokuta ako usly zisk a to je ten lepsi pripad.Viac by ma desila predstava ze by sa tym detom nieco stalo,trebarz tragicke,ci by potom taka casnicky,servirka,bufetarka mohla v noci spat.Nikdy to na seba velky pan sef majitel nevezme.Vzdy bude platit zakon padajuceho ho... a to zasa tocim len o peniazoch a nimi sa ludsky zivot vyvazit neda.
Kava je nieco ine.Ano maju na to cas ale ako nas primar stale hovoril...vzdy si najdu cestu.Ja si nepamatam kedy som zacala pit kavu ale na strednej som ju uz urcite pila

aduskatt
23. júl 2014

pijem kavu od 15, takze v pohode

prasiatko30
23. júl 2014

@kexik218 red bull sa napriklad neodporucuje mladistvym pod 18r, tehotnym zenam a tym co dojcia - v red bule mas niekolko nasobne viac cafeinu ako v jednom Espresse - akokeby si do seba naliala zo desat espres naraz. Coca cola a pepsi tiez obsahuju cafein - a hodne - a okrem toho aj kopec ineho svinstva a to by si im kludne predala a este sa aj potesila ze nepiju alkohol a kavu 😖 nemyslim si ze ta jedna kava by bolo nieco hrozostrasneho pre tych pubertakov. To by si im nemala ponukat ani cierny caj lebo tam je tein a ten je aspon taky silny ako cafein.

Ono mi to pripomina tie vtipy o babkach co sa tesia ze ich vnucikovia sa dali na pestovanie kvetiniek - to ze ta kvetina je marihuana to si uz nevsimli 😄😄😄

warholette
23. júl 2014

co zakon nezakazuje, to ty neries. kavu, kolu? naliala by som. nie si ich matka alebo zakonny zastupca, aby si riesila, ci to mozu alebo nemozu pit. alkohol? v ziadnom pripade. zakon to zakazuje a mala by si z toho problemy len ty ci tvoj zamestnavatel.

vege1
23. júl 2014

@kexik218 mna starka bielou kavou napajala od utleho veku (cca 10 rokov). Viem, ze v puberte som kavu pila uz kvazi pravidelne. Nebadam na sebe nejake negativne znaky :o) Urcite to ale nie je sucast zdravej vyzivy..

senta_sofia
23. júl 2014

@kexik218 mas pravdu v tom, ze dnes je vsetko poposuvane a zrejme aj kavickovanie 😉 ale ked sa na to pozriem s ruzovymi okuliarmi, stale lepsie, ked pili (len) kavu za bieleho dna ako keby sa vlacili v noci po baroch a slopali vodku s redbullom...

katka1981
23. júl 2014

@kexik218, ak ma 13 alebo 15 a nemaju nejaku srdcovu vadu, kava im neublizi. Urcite je alkohol horsi. A ty nemaj vycitky, nie si ich pravny zastupca. Ale super, ze si taka rozumna. Inak colove napoje piju s pozehnanim rodiov deti ovela skor a to je vacsie svinstvo ako kava. Ked mas strach, urob im slabsiu, a nehaj si to pre seba, ked sa bojis, ze im ublizis.

moon321
23. júl 2014

Ja som minule videla 11r zasranky pit energetak.keby som bola ich mamka ruky im dolamem.

sisaka
23. júl 2014

@kexik218 nemyslim si, ze by pred 15 rokmi niekto cudzi daval detom po papuli, ja som mala pubertu pred vyse 15 rokmi, nikto nam po papuli nedaval, v baroch nam v pohode nalievali a nebol problem ani kupit cigarety, hocikde! Ako 13 rocnym nam spoluziakova mama, ked sme boli na navsteve ponukla kavu .... to vsetko sa dialo za hlbokeho sociku 😝

aliza
23. júl 2014

@kexik218 ja pijem kavu od 14-tich ...babka ma naucila 😖 . Ale samozrejme, nechodila som von na kavu, to az neskor.

stardust
23. júl 2014

medzi alkoholom a kavou je kapanek rozdiel, tak by som z tej kavy vedu nerobila.

monkabr
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moon321
23. júl 2014

Male decka nemajju co pit povzbudzujuce napoje.nemaju byt z coho narobene

zuzanockamt
23. júl 2014

@kexik218 ako casnicka neviem, ale inak by som im nedala, ale viem, ze 13-14 rocne deti - dievcata kavu piju ... o energetakoch ani nevravim ... ja som ucitelka, ked som zbadala, ze maju v skole, tak som zobrala a vyliala a dala avizo rodicom

jana_eyre
23. júl 2014

no, nepamatam si, ze som pila kavu v 13tich, ale viem, ze v 16tich na praxi som pila poriadnych smrtakov a tu som.. :D energeticke som tiez vtedy pila parkrat /ked som sa opila/ a odvtedy ich nemozem ani citit :D

na tvojom mieste by som im urobila slabsiu, aby som mala lepsi pocit.. ale zas si myslim, ze kava je urcite mensi bordel ako kola, ktoru urcite piju normalne..

ale prosim nedramatizuj, ze pred 10-15timi rokmi by dostali po papuli.. ja som pred 10timi rokmi maturovala a boli sme v triede uplne taki isti pubertaci ako su teraz.. po papuli som urcite od nikoho nedostala a mam za sebou celkom pestru pubertu.. teraz zijem celkom normalnym, usporiadanym zivotom.. mozno aj usporiadanejsim, ako napr. jedna moja vtedy "svata" spoluziacka zije teraz..
@kexik218

jolinka
23. júl 2014

@kexik218 no ja som podla nazvu temy myslela ze ide o male deticky. Inak ja mam male deti a vsetky uz kavu ochutnali, par lyziciek, dala som im lebo boli zvedave ako to chuti, chvilu ich to drzalo, potom ich zaujem o kavu prestal. Ja pijem inak slabucku nescu.

15 rocnym mi to pride trosku priskoro, ale myslim tragicky neublizi, keby len pri tom ostali, dobre by bolo. 😒

jolinka
23. júl 2014

@kexik218 ale inak je dobre, ze sa nad tym co nalejes mladym vobec zamyslas, skoda ze nie je viac takych casnicok 😉 🙂

danulicek
23. júl 2014

@kexik218 ahoj, ja pijem kávu od 15tich a nie som zdegenerovaná. zdegenerovala ma materská 😅 😀 ja s tým problém nemám, ale pamätám sa, že problém mala moja mamina, keď som si ju varila vždy večer, keď som sa učila (štúdium som brala dosť vážne, niekedy až príliš - mám pocit 😀). Rovnako, keď sme išli s kamoškami niekam do mesta a náhodou sme mali viac peňazí, išli sme na kávu.

Môj názor je taký, že radšej nech také deti sedia raz za čas na káve ako ležať ožraté pod stolom niekde v bare 🙂 Čo vnímam horšie, sú energeťáky u detí. To degeneruje deti. Ja sama ich pijem, hoci viem, že je to bordel. Ale je rozdiel, ak ho pije dieťa, ktoré dospieva a matka, ktorá nespáva 😀

kofoluska
24. júl 2014

Problem v kave nevidim ani ja, pokojne ju tym deckam urob. Je to rozhodne mensi bordel ako energeticke napoje a podobne kravoviny. Vacsi problem vidim v alkohole. Z jedneho podniku som dokonca radsej odisla, ked som si popri vyske zarabala ako casnicka, lebo samotni majitelia ma nutili predavat aj mladistvym. Ked som povedala, ze pokial to nema 18, nenalejem, tak som dostala presne tu prednasku, co popisujes. Tak som sa proste zbalila a isla prec. Na stastie to bol v tej dobe ojedinely pripad, inde to bolo v pohode. Dnes je to cista katastrofa. Mna by velmi zaujimalo, kde maju tie decka rodicov a ci rodicia vedia, na co detom davaju vreckove. A ked im pride decko ozrate domov, ci to vobec riesia. Pretoze ja prist v tom veku domov opita, dostanem taku spakruky od mamy, ze mi stena da druhu. A vobec - po skole sa islo domov, nie vysedavat do podnikov. Cez vikendy sa chodilo do prirody.

cobhan
24. júl 2014

Kava v pohode, nasa mala pomaly zavislaci uz od roka a pol 🙂 ked si robim kavu, tak mi da do hrnceka cukor, kavu, ja si zalejem, ona doleje mlieko, pomiesa a potom vie, ze moze olizat lyzicku. Posledne ovsem zacala chodit s lyzickou a pokusa sa ju nenapadne strcit do kavy, aby mohla zase olizovat. Ja sa pamatam, ze sme ako deti robili to iste, potom sme si mohli obcas odchlipnut a od nejakeho veku, okolo tych 14-15 nam na navsteve uz normalne kavu nukali. Uprimne, radsej nech si da aj v buducnosti kavu ako by mala pit colu, fantu, sprite, redbull a podobne chemicke kokteily. Okrem toho decka vacsinou aj tak piju latte, macchiato, cappuccino a tam tej kavy moc nie je.

milota164
31. júl 2014

ja by som to asi tak neriesila, je to vec ich a rodicov, nemas im to ako zakazat. bohuzial maju pravo si ju objednat aj ked si nemyslim ze im to prospieva

nanulik
31. júl 2014

ani kavu, ani energetaky by som v ziadnom pripade nedala, ale presne ako pises nie su to tvoje deti, zakon nezakazuje. jedine co mozes je s prepacenim "drzat hubu a krok".
robim v obchode a vidim male decka ako kupuju energy napoje. obcas mi to neda a poviem tym detom ze to je pre nich nevhodne, ich reakcia je ze ma vysmeju a ze to piju uz davno...
a minule pani kupovala radlery, spomenula ze to kupuje synovi lebo to chcel k narodkam, tak sa pytam ze kolko ma rokov (ak 16-17 este chapem) ale pani zahlasila ze 12😲 nooo pani bola v soku ked som povedala ze tam je alkohol, ze 12 rocnemu by som to urcite nedavala...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli