Zobrať 4-ročné dieťa na pohreb dedka?

danculik
15. júl 2011

Ahojte maminky, chcem sa vas opytat, zomrel nam svokor, bude pohreb a teraz sa mi naskyta otazka ci je vhodne, aby som zobrala svoju 4-rocnu dcerku na pohreb svojho dedka?Viem je to predsa jej dedko, ale mne osobne sa to zda nevhodne , nakolko vobec netusi co sa deje a na druhej strane to moze na nej zanechat dost zle psychicke nasledky, ked tam bude kazdy iba plakat. Ja som v 8.mesiaci tehotenstva a sama zvazujem ci tam vobec ist, lebo tiez mi to nerobi dobre...co poradite?aby som tiez nevyzerala ze som "zla " nevesta.... 😒

bad
15. júl 2011

Ahoj, ja som zatial len krsna mama, ale ak by som mala ja vlastne dieta, ja by som ho na pohreb nebrala (v takomto utlom veku vobec nie), je to taka smutna zalezitost, 4 rocky su podla mna malo na vysvetlovanie a zatazovanie hlavicky...uprimnu sustrast

juliap
15. júl 2011

danculik, nam takto zomrela prababka, ked mala Martinka 4 roky a dost tazko niesla predtym uz len fakt, ze starka sa uz pletie a nespoznava ju, takze som hned upozornila rodinu, ze nepojde na pohreb a ze to nepovazujem za nutne, aby tam bola. rovnako aj ked si tehotna, je to dost tazke a myslim, ze vacsina ludi to pochopi, ked sa pohrebu nezucastnis, predsa len je teraz aj dost teplo a po emocionalnej a psychickej stranke ti to tiez neprida.
Uctit jeho pamiatku si mozte s malou aj doma, vysvetlit jej, ze dedusko "niekam odisiel" a uz nebude za nou chodit, a ze ste ho mali radi a zapalit si za neho sviecku spolu s manzelom, urcite to bude pre Vas obe lepsie a prijemnejsie

kamajka
15. júl 2011

Moje deti iez neboli na pohrebe mojej babky,dcera mala vtedy 5 rokov a syn 3. Tiez sa mi to zdalo nevhodne a z vidim,ako by tam sedeli a cumeli na placucich ludi..... 😒 😒

monika15
15. júl 2011

zial je to tragedia, ale dieta na cintorin a na pohreb nepatri... inak to vraj prinasa nestastie, a aj ty v 8 mesiaci ....
tazko povedat.....

dieta urcite nie, skus ju nechat u kamosky ale ty chod, a podpor manzela.....

je to moj nazor.

atrami
15. júl 2011

@ danculik Mne pred nedávnom zomrela mama. Svokra zobrala deti a prechádzali sa v parku v okolí. Keď pohreb skončil, išli sme spolu s deťmi položiť kvety. Potom boli na kare. Boli tam aj iné deti, podla mňa to bolo nevhodné. Také malé deti by nemali chodiť na pohreb. Možeš byť niekde na blízku aj s malou. Ja som mala 5 rokov keď mi zomrel dedko, celé si pamätám a nebolo to nič príjemné. Je to smutná udalosť, ale mala by si myslieť na dcérku aj malinké.
Prajem úprimnú sústrasť.

kocurko1
15. júl 2011

Nemoze ist len ocino s malym?
My sme boli na pohrebe mmbabky s dvojmesacnou dcerkou, ale nebola som tehotna a isli aj moji rodicia a moj ocko cely obrad kocikoval dcerku na kraji cintorina. Potom na kare sme sa isli pozdravit s rodinou, bola volnejsia atmosfera aj ,volnejsi vzduch,. Manzelova sesternica v 6.mesiaci a s 2rocnym dietatkom nesla a nikto ju za to neodsudil.
Sama som teraz v 8.mesiaci a do domu smutku ani na cintorin by som nesla. Aj kostol si v nedelu vyberam vetrany, s kopou fleku a skor rano alebo neskoro vecer. Pohreby bohuzial byvaju okolo obeda a v dome smutku alebo na rozpecenom cintorine odpadne aj dospely zdravy chlap 😉
Ja by som 4rocneho pustila na pohreb s tatinom, ked sa detom povie o nebicku, zoberu si len tolko, kolko zvladnu. Ako 5-6 rocna po jednom pohrebe som sa hravala na pohreby. Zabalila som pupavu do krabice od topanok a pochovavala som to piesku. Teraz v tridsiatke nemam ziadne nasledky 😉

jaduska
15. júl 2011

Mne pred rokom zomrel môj dedko a na pohreb som vzala iba 7,5 ročnú dcéru, aj to som zvažovala, či ju vôbec brať. Manžel ostal s dvoma menšími doma. Ja si pamätám, ako nás v detstve brávali na pohreby a bol to pre mňa vždy hrozný zážitok, ale to som mala určite viac rokov. Myslím, že 4-ročné dieťa by to až tak tragicky vnímať nemuselo. Čo sa však týka teba, v 8.mesiaci tehu by som na pohreb určite nešla. Prejaviť úctu zosnulému sa dá aj inak, ako na pohrebe. A myslím, že tí starší to pochopia skôr, lebo niekedy tehotné ženy na pohreby chodiť nemohli (aspoň u nás sa to tak traduje).

mamabiba
15. júl 2011

Mne zomrel dedo pred dvoma rokmi a tiež som tam svoje vtedy 5 ročné dieťa nebrala. teraz, v pondelok, som bola na pohrebe svojej babky a všetci sme tam boli bez detí ( česť výnimkám, ale utvrdilo ma to, že robím dobre). Podľa môjho názoru na takýchto akciách nemajú deti čo robiť. nechápu to, budú iba vyrušovať, nevedia čo majú robiť a ty budeš z toho iba nervózna. Pohreb by si mala prežiť sama, s rodinou a potom postupne povedať svojmu dieťaťu, že dedo umrel. Ako píše elephant, patrí to síce k životu, ale treba to dávkovať postupne. k sexu ich určite tiež nevoláš iba preto, že to patrí k životu.

odrik
15. júl 2011

Ahoj! Nie, urcite by som na akykolvek pohreb nebrala take male dieta a urcite ani pre tehotnu zienku to nie je prilis vhodne, ale to uz je na kazdej z nas, ci sa na to citime. Myslim, ze 4 rocne dietatko nemoze chapat smrt a tak to ma byt. Pohreb je vzdy velmi, velmi smutna udalost, a nemyslim si, ze 4 rocne dieta pochopi, preco vsetci placu, moze mu to cele potom este dlho "vrtat" v malej hlavke a k comu by to bolo dobre. Ma na to urcite cas, kazdy clovek to pochopi. A kto nie, je to jeho, nie Tvoj, problem. Ty si zvaz, ci sa na to citis, ak nie, do nicoho sa nesil. Treba si uvedomit priority. Rozlucit sa mozes aj sama doma v dusicke, a potom v pokoji a s uctou ist zapalit sviecocku a pospominat. Drzim palceky, aby si sa spravne rozhodla, a aby vsetko dobre dopadlo.

dada1212
15. júl 2011

no ja som bola prvýkrát na pohrebe v 10-tich rokoch dedkovi a predtým vôbec a práve preto, že som nevedela ako tu bude prebiehať, išlo o človeka, ktorého som mala veľmi rada a plne som si uvedomovala, že už nikdy nebude medzi nami a bude sa pomaly jeho telo tratiť v truhle, tak som to nezvládala a dosť ma to aj poznačilo.
možno že keby som bola predtým na pohrebe nejakému susedovi alebo niekomu z rodiny koho som ani nevidela, tak by to bolo lepšie. ale takto ma to všetko dokopy veľmi šokovalo, hoci som sa pred pohrebom už pomaly zmierovala s tým, že už nie je medzi nami. takže si myslím, že nie je dobré deti od pohrebov chrániť, lebo práve vtedy, ked budú musieť ísť na pohreb niekoho veľmi blízkeho a už si to budú všetko uvedomovať, že čo vlastne smrť je, tak práve vtedy ich to môže najviac poznačiť.
čo sa týka teba ak ti nebude v ten deň veľmi zle, tak by som šla a možno aj s malou a práve preto aby to nebol šok ani pre ňu a aby sa nepohoršilo ani tebe, by som sa držala trochu v úzadí

akika722
15. júl 2011

nie nie určite nie..dieťa by som na pohreb nikdy nevzala..

brisilda
15. júl 2011

NIE !!! v ziadnom pripade 😔

burina111
15. júl 2011

určite áno. pred mesiacom sme boli na pohrebe celá rodina. náš takmer štvorročný syn a aj malá 10 mesačná dcérka. SMRŤ JE SÚČASŤOU ŽIVOTA. deti smrť vnímajú inak ako my dospeláci. to my im od mala vnucujeme dogmu smrti, umierania, ten nárek. ak sa to dieťaťu citlivo vysvetlí, že sa idete s deduškom rozlúčiť, že je v nebíčku, že každý raz z tohto sveta musí odísť, tak to aj bude brať. náš syn je veľmi vnímavý a ako v pohode na ten pohreb šiel, tak z neho aj odchádzal, spokojný, lebo sa bol s našim blízkym človekom rozlúčiť a prejaviť mu úctu. myslím, že deti treba pripravovať aj na nepríjemné udalosti v živote, aby neskôr odrazu nezažili šok a naozaj traumu. zrejme ma tu teraz ukameňujete.. 😀 😀 a čo sa týka povier a podobných vecí, s oboma deťmi chodím veľmi často na cintorín, chodila som tam aj tehotná a moje obe deti tam prvý krát išli cca 2-3mesačné. cintorín vnímajú ako miesto, kde ideme ku rodine, zapáliť sviečku, kde máme byť ticho, lebo tam ľudia spinkajú a už im je dobre.

sasiki
15. júl 2011

nie, nevzala.

edie63
15. júl 2011

Nie, nikdy.

mandragora22
15. júl 2011

ahoj, dedko-nededko, zivot mu to uz nevrati. ja by som nevzala. moja neter bola v podobnom veku, ked sa zucastnila jedneho pohrebu a potom jej asi tak cca 7 rokov "hrabalo" z toho. proste opakovala veci aj 10 krat. akoby som ti to vysvetlila.... napriklad zatvorila dvere na chladnicke (uz ako 7-rocna) a potom sa aj 6-10x vratila, otvorila ich a znova zavrela. a to robila pri 80% cinnosti. segra bola s nou u psychologicky, ze o co ide, no a po par sedeniach dosla psychologicka k zaveru asi takemuto: mala to robievala od daneho pohrebu istej tety. mala sa zrejme zacala vo svojej malej hlavicke bat, ze zomrie aj jej mama a preto sa radsej chcela vratit do minulosti. robila to sposobom, ze opakovala x-krat svoju cinnost v domnienke, ze tym zabrani prichodu buducnosti a logicky, ze tym zabrani prichodu smrti svojej mamky... neter ma dnes uz 17 rokov, uz to nerobi, nastastie, ale ozaj to vyzeralo divne predtym....
no a byt na tvojom mieste, 8.mesiac tehotenstva, tak tam nejdem ani ja. ako som uviedla na zaciatku, zivot mu tym nevratis. nech si ho mala akokolvek rada, radsej si nanho pomysli v klude doma, popremyslaj, pospominaj, na pohreb nechod. to je len moj nazor a moja rada 😉

fraufrt
15. júl 2011

To, ze by si niekto o mne myslel, ze som zla nevesta, by som v tomto pripade vobec neriesila. Ak sa na to necitis, nechod, musis mysliet na svoje este nenarodene babo. A tiez by som to asi riesila najskor s manzelom, ci mu to nebude vadit, ked tam nebudes, ci prides neskor alebo zoberie dcerku on, na tom sa musite dohodnut spolocne.

rybka13
15. júl 2011

tiez si myslim, ze smrt je sucastou zivota, ale aj tak by som tam svoje dieta nebrala, isla by som sa rozlucit pred pohrebom alebo po pohrebe a takisto vysvetlila, ze dedusko je uz v nebi a ze teraz budeme smutni, lebo uz ho nikdy neuvidime, ale ze mu je uz dobre. urcite ze dieta sa nema uzkostlivo chranit pred tazkymi zivotnymi situaciami, ale vidiet svojich pribuznych nariekat na pokraji nervoveho zrutenia deti moze silne vydesit (tak ako mna a to uz som mala 14), takze aby nemalo z toho traumu a otras pocit na cely zivot, tak radsej nie...

sympa1
15. júl 2011

mali sme uz par pohrebov v rodine a zatial som svoje deti nikdy nevzala, ani strasiu 6 rocnu.podla mna staci vysvtelenie ze dedko odisiel do nebicka ..ale ceremonie okolo pohrebu niesu pre deti..ved si toho este uziju ked budu starsie.a to nam test zomrel nahle zo dna na den proste nebol..ale deti to este tak nevnimaju... 🙂

pici
15. júl 2011

nie, deti nemaju co robit na pohrebe

mataharyy
15. júl 2011

@danculik ahoj má velmi nedávná zkušenost je taková: umřel mi strýc, dá se říct že ze dne na den, tak jsme jeli do čech na pohřeb a brali jsme i děti (dvouletého a tří měsíčního) a dětí tam bylo hodně a nepřišlo mi to nijak zvláštní... Spíš neš dilema z toho zda vzít/nevzít děti na pohřeb (to jsem opravdu neřešila) jsem měla problém s tím že kamarádce v tu dobu zemřelo miminko a já tam byla s mimčem... Ale záleží na tvém vlastním uvážení, pokud se na to nějak necejtíš ani ty, je dle mého zbytečné aby jsi se stresovala a zvlášť když jsi těhotná, myslím že případnou neůčast každej pochopí 😉 Ty sama se musíš rozhodnout na co si troufáš a jak to chceš dětem podat. Přeji hodně štěstí v rozhodování a více těch lepších "starostí" 😉

kubko
15. júl 2011

V poslednej dobe sme mali v blizkej rodine 2 pohreby. Mojim drobcom zomrel 28 ročný krstný a o par tyzdňov na to aj pradedko. Malá bude mat 4 a malý bude mať 2. Na pohreb sme ich nebrali. Myslim, ze je ine ked idete na pohreb napríklad niekomu z vašej ulice, kde plaču tí, koho deti až tak veľmi nepoznajú a vy to tiež zvládate bez plaču. Na taký pohreb by som deti kľudne zobrala a mohla by som im všetko vysvetľovať. Ale zobrať male deti na pohreb niekoho blizkeho, kde plače jeho mama, otec a kopec ďalších milovaných ľudí, moje deti ani ja by sme to určite nezvládli. Pohreby najbližších sa myslím ťažko zvládajú aj bez detičiek. Malý pochopil odchod krstného a dedka nejak prirodzene a malej sme všetko vysvetlili, že niekedy sa stáva, že umierajú aj mladí ľudia. Aj keď krstného mala veľmi rada a báli sme sa jej reakcie na jeho smrť, najprv bola trošku smutná, že ho už neuvidí, ale nakoniec sa tešila sa, kedy mu už konečne pôjdeme pozrieť na hrobček. Takže presne tak ako sa všade píše, dieťa sa s tým ľahšie vyrovná ako dospelý.

cecil36
16. júl 2011

Nie nikdy by som dieta na pohreb nevzala. Ja som mala 3,5 roka ked ma rodicia vzali na pohreb tety, ktoru som mala rada. Na pohrebe som odpadla a odpadavala som este do svojich 6 rokov. V noci som sa bala este velmi dlho a to mi nasi pred pohrebom vsetko vysvetlili. Ked zomrela moja mama, moja dcera mala 7 rokov a babicku doslova milovala. Na pohreb som ju vsak nevzala. Naco? Nech si ju zapamäta taku aka bola, nech nezaziva stres, smutok a plac co byva na pohreboch. A nemyslim si, ze dieta naucim o smrti a zomierani najviac tak, ze ho vezmem na pohreb blizkeho cloveka.

ejuska79
16. júl 2011

ja by som tiez nebrala dieta na pohreb, a ani by som nesla...moja mama bola v 8 mesiaci, ked jej zomrela babicka a tiez nesla aj ked ju zboznovala...

veronikam
16. júl 2011

Nebrala by som na pohreb dieta, preco ho vystavovat tolkemu smutku a trapeniu, moze to na neho zle vplyvat a zanechat psychicke nasledky. Este stresov a podobnych situaci zazije za svoj zivot az az, netreba ho v utlom veku brat po pohreboch.Ty chod, kvoli manzelovi a rodine, ale dcerku so sebou neber,

frisbee
16. júl 2011

Nebrala,ako dieťa som musela ísť na pohreb babičkinej sestry,mala som asi tri roky a doteraz mám z toho deprimujúci zážitok,aj živé sny.Jasne,s deťmi sa má hovoriť o smrti,že je to prirodzená súčasť života,ale v tak nízkom veku by som to nehrotila.

lauritka
16. júl 2011

neber dieta, moze z toho mat traumu na cely zivot. mierne ho pripravit potom na to, ze dedko odisiel na lepsie miesto..ale ze mu moze odniset potom neskor kvietocky aby vedel, ze na neho myslite.

egyptanka
16. júl 2011

nebrala, 4 rocne uz akosi chape co sa deje a moze to mat negativny vplyv na jeho psychiku, ty ako tehotna vo vysokom stadiu tehotenstva musis sama uznat ci to zvladnes, predsa len budes vacsinu na nohach a vsetci rozumni ludia budu akceptovat, ze preco si tam nesla.
Ja som brala svoju 6 mesacnu dceru na pohreb svojho otca, ale to svagrina so svagrou ju kocikovali, lebo zrovna spinkala v kociku pred cintorinom. Ale kedze som ju dojcila, tak som nemala moznost ju niekomu dat.
Teraz ju len berieme ked ideme dat kvety alebo zapalit sviecky k horbu a vysvetlime, ze tu lezi jej dedko, ktory ju velmi lubil.
Takze moje doporucenie je na pohreb urcite nie, ale ked uz bude po vsetkom tak prist len s dcerkou k hrobu a rozlucit sa v intimnnejsej atmosfere.

denisocka
16. júl 2011

nie

anjelicek26
16. júl 2011

Dietatko nema mat poslednu spomienku na dedka, ako lezi vystaveny v rakve a vsetci okolo placu. Takze nie, dieta rozhodne nebrat.

A byt tebou, na samotny pohreb tiez nejdem, az na kar. A tam mozes zobrat aj dceru. Smutna atmosfera nie je nic pekneho, ale k zivotu to patri, na kare sa spomina, ukazuju sa fotky, rozpravaju pribehy.