Zrastené pysky u dievčatka. Viete poradiť?

eliska7
4. okt 2008

neviem či ma niekto takyto problem,ale všimla som si u malej (2r.)že sa jej zničoho nič nedaju odleliť male pysky,ma ich zrastene tenkou blankou,ktora sa ťahá až od pošvového vchodu,dočitala som sa že ked sa to neoddelí cvikmi,treba to chirurgicky oddleliť.mate niekto taketo problemy?alebo ste tým už prešli a viete poradiť čo a ako?chystám sa nabuduci týžden svojej gynekologičke,že čo mi nato povie.jedine čo som sa dočitala ,ako sa nam to mohlo stať- ked sme boli teraz s septembri v nemocnici na infuzkach a tam bola hygiena obmedzená došlo k zlepeniu pyskov a naslednemu zrasteniu.v bežnom živote malu umyvam každý den ako popisuju:po kupeli jej vatovymi tamponmi očistím male pysky a biele usadeniny-no teraz nieje vobec vidno ani otvor močovej rury

sasikas
10. mar 2012

@luy nahodou som si to vsimla raz po kupani, ze tam dzurku nema taku aka by mala byt.... 😅 tiez som o tom dovtedy ani nepocula....bola pred tym chora, tak sme ju nekupali ani kazdy den, vacsinou ju iba mm narychlo umyl, ritusu a tvaricku, tak ci za taky kratky cas jej to mohlo zrast netusim 😒 ...ale pred tym som si to vobec nevsimla....

sasena033
10. mar 2012

@evvkaa no uvidime v pondelok hodim info...snad sa to rychlo upravi a uz nebude problem..aj ked je pravda z edr hovorila aby som o najmenej pouzivala vlhvcene obrusky ale ja icjh pouzivam stale zda sa mi tak edivne po kazdom prebalovani umyvat v cistej vode....a ja kym vyjdev chalupe na poschodie no neviem ci to moz emat z toho a okolo tych pyskov to biele musi mat uplne prec ked to cistis? vies nechcemjej ublizit a natries olejom a roztahujes okolo tej dierky???prpeac som ako tatar

evvkaa
10. mar 2012

@sasena033 ja dam vediet tiez v pondelok ja som aj pri starsej pouzivala utierky a nic jej nieje

sasena033
10. mar 2012

@sasikas moze byt problem ze malu kupem kazdy druhy -treti den??? nahorsie z esom vzdy len cistou vodou nikdy som sa jej tam nehrabala som myslela ze sa stym nerobi nic zlepenie mi absolutne nenapasdlo 😢

sasena033
10. mar 2012

@evvkaa to je asi individulane... tam nejde motzno ani tak o hygienu ko o to preventivne roztahovani easi.... 😠 len neviem teraz ci mam rovno ist k dr poobede az v ramci poradni alebo jej zavolat aky mam problem ze chcem prist 😕

anjelicek26
10. mar 2012

@sasena033 - Saska mala zrastene, lekarka si to vsimla ked mala asi dva tyzdne a na oddelenie stacil hormonalny krem. Ziadne cvicenie, ziadne roztahovanie. Tvoja mala je este malinka, hadam to zaberie. Kamoska si to nevsimla vobec, mala sa jej do 4 rokov stale pocikavala, zapal za zapalom mocaku, poslali ich na gyndu, zistili, ze ma uplne zrastene pysky a malinku dierocku na cikanie, dali to do poriadku a odvtedy mala bez nehody, ale tie stresy v skolke, bolesti zo zapalov, skoda, ze to nikto nevidel skor....

kvojtanikova
10. mar 2012

nasa lekarka este Borcu nikdy nepozerala bez plienky, normalne teraz neviem ci jej to mam povedat ci ako. Ked sa ja na Borcu kuknem, mne sa zda, ze to je OK, no ale uprimne povedane ja ani neviem riadne ako to ma vypadat, vsak seba som tiez nikdy nevidela "tvarou v .... tvar?" Dierocku ma ale ci je taka aka ma byt, netusim.

sasena033
10. mar 2012

@anjelicek26 no mam z toho nervy a strach ☹ nasrata som neviem na koho take podstatne veci ako osetrovat pipinku by mali povedat uz v nemocke ved keby som o tom vedela tak sa ozvem a opytam ci sa s tym nieco robi a nie takto my sme boli pred tyznom na porani bola holata ked ju vazila ale nekukal aje tam dole..len z emam co najmenej pouzivaz vlhcene obrusky

sasikas
10. mar 2012

@sasena033 nemyslim ze je to tym, ze sa nekupe kazdy den.....nam gyn hovoril, ze niektore dievcatka su na to proste nachylnejsie viac niektore menej....skor pri prebalovani by som jej to tak trosku roztiahla aby sa jej to nezlepilo....myslim ze to by malo stacit.....sestra ma tiez 2 dievcatka, v zivote im nic take nerobila a nemali problem, co som sa pytala kamosiek, tak tiez skoro ziadna o tom ani nevedela....hlavne si ty nic nevycitaj ze si nieco zanedbala...vseobecne sa o tom malo vie a vacsinou v porodnici aj povedia mamickam aby tam ani nesahali a hotovo....uz ste to boli ukazat lekarovi?...mozno fakt bude stacit len mazat kremom a same to povoli....az teraz pozeram ze tvoja malinka je este drobcek, myslim ze za taky cas, jej to nema sancu zrast, max iba zlepit sa.... 😉

evvkaa
10. mar 2012

@sasena033 no aj ja mam dilemu lebo v pondelok robi dr od 11tej a v utorok ideme do poardni aj na ockovanie tak tiez najprv zavolam nechcem velmi chodit ked su tam chri a zase na druhej strane nechcem cakat :(

sasena033
10. mar 2012

@sasikas no neboli sm eja som vcera tu o tom citala a vecer pozrela...oproti tomu ked sme prisli z nemocky ssa mi zda z eto je zlepene,lebo ked som jej skrcila nozky pri prebalovani tak som jej ju pekne videla akoby sa otvarala 😅 ale teraz vidiet kde to ma byt al eje tam ruzova blanka ale zvrchu ma trosku dierku..no j apo prebalovani len utriem od kremu z vrchu dole ale nikdy som s anenurala si j edierka ok....a to nehovorim o tej bielej smegme kebys som to tu neciatala tak by to mala z do neviem kedy

sasena033
10. mar 2012

@evvkaa no mne robi od rana do 12,00 chori a od 13,00 su poradne tak skocim vtedy ..alebo jej rano cinknem ze pridem..ze ma mala asi problem z pisulkou alebo no neviem co jej povedat..ale urcite nechod medzi chorych no my mame poradnu az 26 a to iste nebudem cakat

anjelicek26
10. mar 2012

@sasena033 - nasa doky pozerala a som rada za to, mna by to tiez nenapadlo. V porodnici o tom ani bu ani mu, ale tak podla mna mi tam nepovedali celkovo nic. Keby clovek necita, nema dobreho pediatra, tak je dost strateny 😖 Mne doky povedala vytierat bavlnenou plienockou namocenou v cistej teplej vode, ta smegma tam byt nema.... to plati rovnako pre dievcatko, ako pre chlapceka....

Na zaciatku vravim, moze pomoct hormonalny krem a je to poriesene, mna doky prave skludnila, cim skor sa to zisti, tym väcsia je sanca, ze sa to znovu oddeli same.

evvkaa
10. mar 2012

@sasena033 no ja jej tiez zavolam normalne povedz ze sa jej zlepilo ja tiez tak poviem no dufam ze krem pomoze este fatk ze sme sa na to pozreli nez keby sme si to vsimli az neskor :(

evvkaa
10. mar 2012

@anjelicek26 ako pises este vdaka koniku clovek pride na taketo veci co by mam nenapadlo nikdy jasne chlapcom treba stahovat predkozku o tom sa hovori vsade a o dievcatkach nikto nic nepovie :(

sasikas
10. mar 2012

@sasena033 aha tak behnite sa k dr ukazat.....ked to ma len zlepene, tak vas asi ani na gyn nebude posielat, mozno len premaze a rucne jej to povoli....ale urcite by som s tym isla, nie je to nic strasne, ale zas to netreba podcenit a nechat tak aby potom nemala problem s cikanim a so zapalmi.....drzte sa... 😉

luy
10. mar 2012

@evvkaa nemysli teraz na to si vystrašená,možno to ani nie je pravda ved nevieš ako to má vyzerat,ja pevne dufam že sa mýliš ☹

evvkaa
10. mar 2012

@luy no ja som jej to vytierala mala to uplne ine ako teraz ma tam len taku malu malu dierku na vrchu a cele od spodu to ma uzavrete a nieje vidno ani mocovu ruru starsej vidno pekne ale natalke nie :(

luy
10. mar 2012

@evvkaa počkaj ale tak močovú u babetiek nevidno?lebo to ide močovod,a potom ustie do pošvi,čo jej vlastne nevidno?

evvkaa
10. mar 2012

@luy nevidno nic :(

sharmana
10. mar 2012

@sasena033 moja dcerka to mala, zlepene labia, muselo sa to ambulantne oddeliť, treba umyvat čistou vodou každy den a práveže treba biely vytok určite vyčistit, normalne roztiahnut, zotriet čistym a vo vode navlhčeným odličovacím tamponom smerom od vaginy dole... a olejovat a roztahovat.... bohužial, niektoré dievčatká na to trpia... ale pozor, aby bol olivovy olej použivany len na to, lebo sa môže do vaginy zaniesť ina infekcia.. ak sú labia už zlepené, tam sa nedá nič robit, treba ísť k detskej gynekologičke 😉

sharmana
10. mar 2012

@evvkaa detto, treba ísť k detskej gynekologičke, určite neodkladať, ona to ambulantne oddelí, trošku zaštípe, robí sa to takým trhom, potom sa na to dáva mastička funghicit a framikoin, asi cca 7 dní, po tejto liečba olejovať, roztahovat... a umývat v čistej vode... netreba mydliť, to ničí mikrofloru...

sharmana
10. mar 2012

@sasena033 ach jaj, to je pravda, v pôrodnici, respektíve novorodenecké sestričky poskytujú velakrát mylné informácie... neraz som zažila... aj čo sa týka šušule, tam mi vyslovene zakazovali roztahovat a že to sa tak nemá čistit... a prdlajz, treba to roztahovať a čistit opatrne, tamponom, či tyčinkou...

sasena033
10. mar 2012

@evvkaa no uff podla toho co opisujes aj my to mame tak..z vrchu malinku dierku a zospodu zlepene..akoze vidno kde mala dirocka byt ale je natom ta blanak

awalancha3
10. mar 2012

je smutne, ze u dievcatiek sa toho vela okolo intimnych casti nepíše... u chlapcov je to evidentne, lebo pipik vytrca....... a kazdy uz poicul ze maličké babenka chlapčekovia maju pippika prirasteneho..... a presne to iste sa stava aj u dievcatiek, lenze nie ej to viditelne....zjavne a hned..... a kolko mamiciek roztvara pisulku aby pozrelo? keby vsetky mamicky 0 až 2 rocnych dievcatie teraz hned skontrolovali, tak by sme sa nestacili divit.......... moja to mala tiez, oddelila jej to lekarka vatovymi tycinkami celkom lahko.......
su dva velke nazory na danu vec....a to, že treba to oddelit hned a druhy nazor, ze je to v poriadku a posvovy vchod sa chrani pred infekciami..... a postupne vplyvom estrogenov sa okolo 8 roku u dievcatka zrast sam zacne rozlepovat- a potom je mozne ze kopa dievcatiek to mala a vobec sa na to neprislo. lebo sa to rozlepilo skor nez na to ktokolvek prisiel.......... no neviem, my sme dali rozlepit...neviem ci som urobila dobre alebo zle...... a domnievam sa, že to s hygienou nemá čo do činenia... a dokazom je naša romska populacia...... 😝

awalancha3
10. mar 2012

@sasena033 ...neplas sa... vobec sa neplas, to jej ambulantne behom 3 sekund rozlepia jemnym odtiahnutím..... presne to sme mali, hlavne klud... 😉

evvkaa
11. mar 2012

@sasena033 ano presne tak ved uvidis chod k dr ja zajtra zavolam kedy mame prist

evvkaa
11. mar 2012

@awalancha3 moja starsia dcerka to nikdy nemala zlepene a nikdy nemala ani ziadne problemy podla mna to musi byt rozlepene ved sa to potom zraszie uplne a co potom operacia :( podla mna si spravila dobre ak si dala rozlepit ja dam tiez

sasena033
11. mar 2012

@evvkaa nieco som o tom nasla
Synechia vulvae

Jedná sa o zrast malých pyskov ohanbia. V pôrodnici lekári mamičky o starostlivosti o dievčenské genitálie neinformujú vôbec alebo, ešte horšie, hovoria, že sa ich nemôžu dotýkať. Opak je pravdou. Genitálie je potrebné pravidelne umývať a čistiť od tzv. smegmy, ktorá mnohokrát len vodou a mydlom “nepustí”, pretože je veľmi ,,prichytená, prilepená“. Býva typicky v ryhe medzi malým a veľkým pyskom ohanbia a je potrebné ju tyčinkou na čistenie uší namočenou do detského oleja zotrieť. Keď na genitáliách smegma zostáva a ešte niekoľkokrát denne natrieme genitálie masťou proti zapareninám, tak sa postupne malé pysky ohanbia zlepia, zvyčajne smerom od zadočka hore. Vo fáze zlepenia pomôže, keď si dáte vedľa pošvového vchodu palce a budete nimi hýbať do strany tak o 2-3 cm a tým pysky ohanbia mechanicky od seba oddeľovať. Toto “cvičenie” je dobré robiť po každom kúpaní. Keď sa pysky ohanbia zlepia a neodelia, zrastú. Na synechiu príde zvyčajne lekár pri preventívnej prehliadke v 1.roku, 18 mesiacoch či 3 rokoch. Čím neskoršie, tým horšie. Dievča čaká vyšetrenie u gynekológa, kde sa buď ambulantne podarí oddelenie synechie alebo je potrebné zrast v narkóze rozrezať. Potom sa týždeň ranka natiera masťou Dermazulen. Mamička je poučená o starostlivosti o genitálie, ktorú prevádza do školského veku (aspoň 1x týždenne). Mamičky si niekedy synechiu pletú s panenskou blanou, ale tá je len v oblasti pošvového vchodu, u dojčených detí akoby vyliezala von. Pri synechii pošvu, ani močovú trubicu vôbec nevidíte, pretože je ukrytá pod zrastom. Varovným znamením pri synechii väčšieho rozsahu je, že dievča močí smerom dopredu.

sasena033
12. mar 2012

@evvkaa ahoj tak ako st edopadli..my sme boli a ma to ok 😉 ze sa nemam bat presne ako hovorila ze keby to bolo nedostatocnou hygienou tak to maju vsetky ciernej pleti.. 😀 ze je dost mozne ze z tej smegmy ktora ze tam ma byt 7 dni po narodenia potom vatou cistit ale ze to zrastenie je skor geneticke..ze sa nemam vobec bat a ty ako si dopadla??