Aký príjem je postačujúci pre štvorčlennú rodinu?
Prosim vas o nazor/skusenost. AKY PRIJEM BY BOL PODLA VAS POSTACUJUCI PRE 4CLENNU RODINU? Aby nezila od vyplaty k vyplate ale zas aby ani nezila nadštandardne. Aby si mohla dovoliť mama ist raz mesacne napr na kozmetiku, deti mali 1 plateny kruzok, otec raz za mesiac vecer na pivo, sem tam spolocny obed a raz rocne dovolenka? Ratajme to tak, ze bez úveru (lebo toto je ozaj rozne u kazdeho, pricom ceny služieb su velmi podobne na celom slovensku)
Stručné zhrnutie
- Pre štvorčlennú rodinu bez hypotéky je v diskusii najčastejšie uvádzaný mesačný príjem okolo 2 000 € ako minimum na „slušný“ život.
- Uvedené odhady sa pohybujú široko: niektoré príklady v diskusii udávali 1 300–1 500 € ako postačujúce, iné 2 500–3 000 € a niekoľko príspevkov 3 000 € a viac ako komfortné.
- Hlavné položky, ktoré rozhodujú o potrebnom príjme, boli v diskusii benzín (prípady 200–560 €/mes.), strava (typicky 400–800 €/mes.) a splátky/hypotéka (príklady 400 € po refinancovaní až ~1 200 €), preto navrhované riešenia zahŕňali refinancovanie, zvýšenie príjmov, zníženie služieb a využitie vlastných zdrojov (záhrada, domáce vajcia).
Najčastejšie otázky
Q: Aký mesačný príjem postačuje pre 4-člennú rodinu bez hypotéky?
A: V diskusii bol najčastejší odhad 2 000–2 500 € mesačne ako „pohodlné“ minimum bez hypotéky; niektorí účastníci považovali 1 300–1 500 € za postačujúce a iní označili 3 000 €+ za pohodlný život (názory sa líšili).
Q: Ako znížiť mesačné náklady, ak rodine chýbajú peniaze?
A: Uvádzané opatrenia zahŕňali refinancovanie hypotéky (v príklade sa splátka znížila na približne 400 €), návrat do zamestnania (príklad rodičovského príspevku 370 €), častejšie používanie MHD, zrušenie platených služieb a využitie vlastnej záhrady alebo domáceho chovu sliepok na potraviny.
Q: Koľko mesačne stoja potraviny a benzín pre 4-člennú rodinu?
A: Vyskytovali sa konkrétne príklady: strava 400–450 € (jeden rozpis), bežné odhady 400–800 €/mes., a benzín od približne 200 € do 560 €/mes. v závislosti od dochádzania.
Q: Aké bežné mesačné položky a sumy rodičia uvádzali?
A: Jeden rozpis uvádzal: strava 400–450 €, energie 90 €, poistky 60 €, paušály 50 €, krúžky/družina/školská jedáleň 65 €, benzín 220 €, drogéria/oblečenie 150–200 €; iné príspevky spomenuli účty cez 800 € alebo hypotéky 400–1 200 €.
Q: Koľko stoja detské krúžky a plavecké kurzy?
A: Uvedené sumy sa líšili: plavecké kurzy 120–140 € (uvádzané ako semester alebo mesačne v rôznych príspevkoch), futbal alebo iné krúžky okolo 100 € mesačne v niektorých príkladoch; existujú však aj lokálne nízke ceny (do 20 € alebo zadarmo v rámci škôlky).
Q: Ako vplýva región a vek detí na rodinný rozpočet?
A: Diskusia uvádzala, že región (západ vs východ Slovenska) a vek detí môžu zmeniť náklady výrazne; jeden príspevok sumarizoval, že vek detí môže posunúť mesačné náklady „o tisícku hore–dole“.
Závery z diskusie
Zhoda
- Náklady rodiny výrazne závisia od prítomnosti hypotéky, dochádzania (benzín) a veku detí, pričom tieto položky najviac určujú potrebný príjem.
- Ako praktické riešenia opakovane uvádzali refinancovanie úveru, zvýšenie pracovného príjmu a optimalizáciu výdavkov (MHD namiesto auta, zrušenie platených služieb, používanie akcií).
Sporné názory
- Odhady potrebného minima sa radili medzi možnosťami „1 300–1 500 € postačuje“ a „2 000–2 500 € je minimum“ až „3 000 €+ je pohodlné“; obe strany argumentovali konkrétnymi rozpočtami a životným štandardom.
- Niektorí tvrdili, že domáce pestovanie a chov (sliepky, vlastné mäso) výrazne šetrí, zatiaľ čo iní upozorňovali, že domáci chov a záhrada prinášajú dodatočné náklady a časovú záťaž.
Otvorené otázky
- Koľko presne treba v konkrétnej lokalite (napr. Bratislava vs východné okresy) pri špecifickom veku detí a dochádzaní?
- Koľko reálne ušetrí rodina dlhodobo vďaka vlastnému chovu/pestovaniu po zohľadnení nákladov a času?
- Aká je dlhodobá udržateľnosť modelov, kde podnik má nízke vyplácané odmeny konateľovi (príklad 70 € mesačne) pre zabezpečenie rodiny?
Spomenuté značky a firmy
DM, Tesco, Lidl, DrMax, Kempinski, IBM, Henkel, Airbnb, Slovan, Coccodrillo, Bonduelle, Pampers
Spomenuté produkty a metódy
hypotéka, refinancovanie hypotéky, rodičovský príspevok (370 € uvedené v diskusii), Babylove (plienky), Pampers, plavecké kurzy (120–140 € uvedené), kváskovanie (domáce pečenie),13. a 14. plat, kurzarbeit, poistenie (PZP, havarijné), leasing
Miesta a osoby
Bratislava, Žilina, Trebišov, Snina, Kysuce, Tatry, Chorvátsko, Dubaj, Slovensko (západné Slovensko, východné Slovensko)
Kazda rodina to ma inak, uz len nakup potravin moze byt hodne odlisny-nielen v sortimente, ale aj v cene. Takze ak chces vediet, kolko je to pre vasu rodinu, tak si par mesiacov sleduj vydavky, pridaj si k tomu to, co by si este chcela a mas vysledok.
ak fakt hovorime o rodine 2+2 bez hypo tak 2-2500E by bolo super... aj sa nieco odlozi, aj sa stiha vsetko platit, aj vylety, oblecko, proste vsetko sa z toho stiha...
Tiez si myslim, ze okolo 2000€ ...bohuzial vela rodín v mojom okolí ledva dosahuje 1300-1500€ , kde teda obaja pracuju + maju hypoteku, niektori maju ešte menej, kde je napríklad žena na RP...s prijmom 2000€ a viac (dvaja dospely + dve deti ) nepoznam takmer nikoho, skor výnimky...
Máme hypotéku, mame na všetko čo potrebujeme a ešte si aj odkladáme a príjem cez 2000 sme mali keď som pracovala,teraz som na rodicaku a nemame cez 2000,byvame na západnom Slovensku na dedine 30 km od okresných miest a 40 od krajského. Podľa mna 2000 je už lepsi štandard a nie že “v pohode” ale možno dom ja taká nenáročná 🤷♀️
kym som zila v 4 clennej rodine kazdy mal pre seba na minanie na mesiac 100 eur / kozmetika, kruzok, kino, pivo / strava nas stala nakup cez vikend do 100 cez tyzden cca 20 najom 200 drogerka 100 a cestovanie podla toho ako chodite oblecenie tiez sme sa snazili do 100 pre kazdeho cize podla mojho uvazenia do 1500 v pohode
@bambinomio99 Tiež si myslím že do 1500-1600€ úplne v pohode. Neviem v akej stratosfére žijú ostatní, co pisu 2500-4000€. Autorka sa pytala na fajn zivot, nie nadstandard a dovolenky v Karibiku. Zasecsa netvarme, ze sme vo Svajciarsku, alebo je tu tak draho. 4000e nemaju mnohi ani v Nemecku...
2000 mi príde extrémne minimum na slušný život. Áno, hladom neumrú, ale tam to končí.
3000 už sa slušne veľmi slušne dá.
@stanulienkat ver tomu ze staci zubar strojcek a jedna bezna choroba a nadstandard to nie je
@katuskamala1 keď rátam, že 500 strava, 300 snáď energie?200 benzín tak 2000-2500 veď aj ušetriť na dovolenku pre 4 ľudí neviem či myslíš more je ťažké to môže mesačne odkladať 200 eur plus tie krúžky, oblečenie, mobily, poistky, dane....
@loginexistuje s tymto suhlasim ale zas nie je to stály vydavok tam treba rozmyslat aj bokom a niekedy sa proste stane ze dovolenka padne na strojcek alebo iné
@bambinomio99 otazka bol postacujuvi prijem pre rodinu bez hypo ja som napisala 2500 eur ale teda rozhodne to nie je nadstandard a Karibik 😉
Tak nám 4 člennej rodine nestačí 500 strava .... Možno stačilo pred rokom, teraz už veru nie .... :( Takže v pohode 700€ odíde na stravu a to pozeráme a dávame si pozor čo kúpime.... 300€ byt + energie, k tomu benzín 200-250€, paušál 60€, k tomu ešte sporenie deťom, a to len po 20€ .... poistky, drogéria, oblečenie, lebo raz jednému raz druhému, raz to treba, raz iné ... a hneď sme na 2000€ a to sme si ešte v podstate nič ani nedovolili .... takže áno tých 2000€ v dnešnej dobe je minimum bohužiaľ ..
@loginexistuje no ver, ze vacsina ludi nema 2000e mesacne. Ani v Ba. A ake mas vydavky pri beznej chorobe?? Ja cca 20e. Zijeme z mene ako 2000 a teda v pohode. Keby bol taky standard mimut mesacne v rodine 2-3 tisic, to by tu nenariekalo tolko zien, ze zdrazel olej o 1,50e a podobne. Pretoze takato prijmova skupina to ani nemoze pocitit. Nezabudaj, ze cim viac ludia zarabaju, tak maju aj vyssie naroky a standard.
@a_adamcova 700e na stravu? Varievas každý deň? Nestravujete sa v práci,škole...co varíš a co nakupujes?
Ja mam stale pocit,že 'neuvazene' nakupujem niekedy,pretože si nerobievam nejaké týždenne jedálničky,vzdy som to.chcela zaviesť,ale nikdy sa mi to nepodarilo. Ale akom pozerám,tak asi na tom nie s tak zle...my mesačne na stravu minieme strasne malo.
@stanulienkat pozri nech si zije kazdy ako chce a ako mu vyhovuje v mojom okoli je to priemerny prijem na rodinu
A samozrejme ze potom su ine vydavky napr sa investuje do vzdelania deti a ich aktivit
To je veľmi individuálne...sú rodiny kde majú príjem 1000e a výžiju. Napríklad my sme 3 a mame prilejem cez 2000....neviem si predstaviť ze by sme mali taky príjem 4
..
@loginexistuje ale ved ano, nech si ziju. Ale dotaz bol, ako pohodlne vyzit. Niekomu nestaci 4000e a niekto zije z 1000e 4 ludia.
@katuskamala1 nemyslím že človek potrebuje 2tisic eur bez hypo... To kde žijete.
Ak to je štandard, ale nie od výplaty k výplate tak myslím že cca za 1300-1500€ sa dá krásne vyžiť.

Tie ceny sluzieb sa diametralne lisia podla regionu.
A k otazke, bez hypo okolo 2000e