Nákup - základné potraviny

23. sep 2022

Ktoré potraviny základné mate doma tzv "must have" , ktore nemozu chýbať. Potrebujem si dorobiť zasoby a na zozname mam muku, cestoviny, syry, sampiony, kukuricka, hrasok, ryza, mäso rôzneho druhu, ja neviem dajte tipy

anjelicek26
23. sep 2022

Tak ja neviem vela vyuzivam paradajkovy pretlak, kocky do polievky, susenu fazulu na privarky, olej, cukor, sol,, trvanlive mlieko, ovsene vlocky vo vsetkych variantoch, krupicu to je taky zaklad... susene drozdie, inak s tej muky vela neupecies... ale niekde bude aj survival zoznam dostupny...

autor
23. sep 2022

@anjelicek26 kocky myslis bujon? Zeleninovy, kuraci mam zásoby.. susene drozdie tiez.

anjelicek26
23. sep 2022

Ano take, na vyvar alebo fondue.

buberova
23. sep 2022

presne pasírované paradajky vedia spraviť celkom fajn jedlá, omáčky 🙂 a vydržia veľmi dlho.. ale inak aj tvoj zoznam aj anjelička je dosť dobrý

tatianaba
23. sep 2022

Cukor,sol,prasok do peciva,mrazena zelenina,susene drozdie (moja mama ma aj obycajne v mraznicke),krupica...

nelca84
23. sep 2022

Strukoviny, tuniak v konzerve, maslo, ocot, dzemy, piskoty...

abbey1
23. sep 2022

Vždy mám doma strukoviny, cestoviny, mrazenú zeleninu a ovocie, syry, mlieko, cereálie, v konzerve len paradajky a cícer. Inak u nás konzervy nejdú. Med domáci, A samozrejme rôzne koreniny, bujóny žiadne.džem. Ja škrečkujem minimálne. Skôr u nás idú čerstvé ovocie a zelenina.

akinomel
23. sep 2022

Strukoviny sušené aj konzervované, paradajky v konzerve aj pretlak, müsli, ovsené vločky, základné korenie, cukor, soľ, múka, droždie, prášok do pečiva cestoviny, zemiaky, cibuľa, cesnak, olej, kečup, horčica, konzervy(ak neprekážajú), koreňová zelenina, kompóty, džem, med, tabuľka čokolády, čaj, káva, zavárané uhorky, lečo, popr.olivy, mäso, syr, maslo, masť. Viac mi nenapadá teraz momentálne...

abbey1
23. sep 2022

Áno, čaje! Len toho máme maxi zásoby. Mala je maniak na čaje.

nafka0483
23. sep 2022

U mna zakladny must-have:
- muka, cukor, sol
- prasok do peciva, drozdie (bud susene alebo v mraznicke)
- olej, ocot, bravcova mast
- zemiaky, cibula, cesnak
- paradajkovy pretlak, stava
- cestoviny
- strukoviny

Z toho sa uz da nudzovo varit.

K tomu:
V chladnicke: mlieko, maslo, vajicka, smotana slahackova a kysla, syr
V mraznicke: pecivo, zelenina, slanina, maso

0silvia0
23. sep 2022

Este tetrapakove balenia smotany, mlieko, kokosove mlieko, maslo, arasidove maslo, kuskus, ryzove rezance, olivovy olej, sojova omacka.

avanka
23. sep 2022

U nás je to
Cestoviny rôzne tvary
Bulgur
Kuskus
Ryža
Quinoa
Kukurica v konzerve
Fazule v náleve, väčšinou bielu maslovú
Suchá fazuľa,šošovica,cícer,hrach
Konzervy tuniaka
Kečup,horčica,pretlak rajčinový
Múka, rôzne druhy plus ovsené vločky
Olivový olej
Med
Orechy,mak
Droždie, prášok do peciva
Zemiaky,mrkva,cibuľa,cesnak, petržlen,
Tvaroh,
Kyslá smotana,tofu,syr, biely jogurt
Káva
Čokoláda horká
Zavaraniny- uhorky,Lusková fazuľka,kapia, džemy,

kittykat22
23. sep 2022

doplnim len to co nevidim: Kakako, kokos, Granko ... ale inak zasoby moc nerobim pretoze aj tak nakupujem hlavne cerstve potraviny a trvanlive mi doma stoja. Neviem ich efektivne vyuzivat. Teda okrem hrasku a kukurice v konzerve - ten mi vzdy chyba :D

zuzanka.zuzu
23. sep 2022

a potom že ľudia nemajú peniaze 😀 zajtra plné košíky survival zoznamu 😀

veronicka88
23. sep 2022

@zuzanka.zuzu čo to je ten survival zoznam?to je nejaký módny trend aktuálny?(preklad samozrejme ovládam tohoto slova). Nieco mi ušlo🤪?

janettdamian
23. sep 2022

@veronicka88 ľudia sa boja v súčasnej situácií. V západných krajinách takéto zoznámi vydávajú vlády ako odporúčania. V prípade núdze je rozumné mať zásoby na nejaký nevyhnutný čas.

autor
23. sep 2022

Ešte ryža určite ma napadla

peony13
23. sep 2022

U nás : Cestoviny rôzne
Mlieko
Chlieb (aj v mrazáku)
Maslo
Koreniny : soľ. Peper, vegeta , a pod.
Múka
Kaše , pudingy
Čerstvá zelenina ovocie
Olej ( na varenie - vyprážanie , olivový)
Ovocie , zelenina ( aj v mrazáku , ovocie menšie na koláče , a zelenina ako zmes do polievky pod maso )
Strukoviny , Ryža ,
Zaváraniny ( hocijaké veľa :D džemy, kyslé uhorky , lečo , kompóty , sirupy, )
Mäso: mrazák aj výrobky ako šunky , slanina, údené ,
A naložená kapusta
Tento rok som sa pokúsila všetko zužitkovat zavariť alebo zamraziť čo sa dá 🙂 aj keď sme kúpili do zásoby tak mrazim 🙂
A kedze máme malé dieťa tak hocijaké snacky , jogurty kvalitné a detské syry

vanda323
23. sep 2022

Ušlo mi niečo za ten čas čo som tu nebola? Treba robiť zásoby?

miriam18111
23. sep 2022

Vela z toho co bolo pisane tiez mame doma
Alw napriklad mame sudovu kapustu z minuleho roka zavarenu do poharov,taktiez sme zavarili dzemy,leco a muz spravil masť a oskavrky mame aj na natierku ,
Vzdy sa snazim mat tak do zasoby zo vsstkeho aby som plnohodnotne navarila napriklad sosovixova polievka,slivkove gule,(ovocie mrazime)

janettdamian
23. sep 2022

Pýtaš sa síce na potraviny, ale v prípade núdze je dobre mať aj nejaké zásoby hygienických potrieb a liekov.

miriam18111
23. sep 2022

@vanda323 to som aj ja zvedava ,mozno len kvoli zdrazovaniu

kiki234
23. sep 2022

V spajzi mam celorocne co zavarim: pretlak, uhorky, cuketu, tejvice, dzemi, detske ovocne pire hruskay marhula, jablko, slivka, broskyna. Domaci kecup, sirupy, zavaranu papriku, calamadu. V spajzi drzim taktiez suroviny vo nakupim vo velkom ked je akcia ako napriklad mlieko, ocot, olej, muky, cukor, sol, cestoviny, nrjake konzervy napr pastety, kukurica, fazula, tuniak.. V mrazaku tiez, ked je v ajci maso naporcujem dam do sancu a odlozim fo mrazaku, tak isto ako aj zrleninu zo zahrady a aj bobulove ovocie alebo jahody napriklad. Netobim di starosti ze teraz rychlo na nakup lebo neni co jest, vsetko vydrzi. Do obchodu si robime zoznam a kukame hlavne letaky. Do obchodu ideme cca 2x niekedy 1x mesacne a to ked uz nemame ovocie alebo dojdu plienky. A v tedy sa dokupi aj co je v akcii alebo chyba. Takymto hospodarenim minieme na nakupy cca 250€-300€ mesacne kde ratam jedlo a plienky + 100€ mesacne miniem v dm na sunar, kremiky na ritku, saponaty, vlhcene utierky, kase a podobne. Sme 2ja dospeli a 2 deti do 2 rokov. Ale nekupujem napriklad ziadne sladkosti, alkohol na to niesme. Ale dost robi to ze mame zahradu a teda zelrninu nekupujeme skoro vobec, a ovocie max pomarance a banany, zvysok mame cez leto a cez zimu vyuzivam hlavne pre deti pire ovocne ktore robim cez leto. Samozrejmr jablko vydrzi aj zimu.

sense
23. sep 2022

U nás sú len cestoviny, paradajková šťava a káva, spaldova à razna múka, 5kg ryze, žrádlo pre macky a 5 l bezlaktozoveho mlieka (vzhľadom na cenu kupujem keď je v akcii)

zafir01
23. sep 2022

Múky, cestoviny, ryža, strukoviny, paradajkový pretlak, fazulu v konzerve, tuniaci v konzerve, olej,ocot, mlieko trvanlivé, cukor, soľ, zemiaky, cibuľa, cesnak, nejaká čerstvá koreňová zelenina, koreniny, mäso do mraziaku, zelenina mrazená (tie rôzne zmesy), cerstve maslo, smotana, kyslá kvasena kapusta, knackebrotyviac balení vždy doma mám.
Potom mam doma svoje kompóty sladké aj slané... Takže keď mám doma vyššie spísané, viem z toho povariť všetko možné
Toto je také must have u mňa.. Samozrejme potom je tam milión iných veci, čo kupujeme

zafir01
23. sep 2022

@vanda323 ja to považujem za normálnu otázku. Aspoň ja to nechápem vôbec v kontexte : " ide pohroma, robme zásoby"..

Keď sa kamoška odsťahovala od rodičov na svoj prvý byt, chcela si naplniť špajzu a šli sme na nákupy, a tiež sa ma ako staršej a skúsenejšie opýtala, čo si na tam kúpiť... Ja som síce aj doma počas strednej školy varievala (keďže sme žili len s otcom neskôr, a mala dom ešte mladších súrodencov), ale vnímam to tak, že nie každý vie hneď, čo si má do špajze nakúpiť.

autor
23. sep 2022

Nie nie, žiadna pohroma, robme zásoby, žiadne zdražovanie. Táto téma nie je ničím podmienená.
Keď chcem rychlo navariť tak vytiahnem mäso z mrazaku , rychlo ho nakorenim, osmahnem na panvici a spravim hranolky - pre mna obed za 15 minút
Ale doma okrem toho nic nemam, okrem mäsa v mrazaku, keby mam ostatne suroviny nemusím robiť len rychlo mäso na prirodno ale viac surovin, viac parady na tanieri , preto som zakladala tuto diskusiu, kvoli nejakym dlhotrvacnyn pottavinam, ktorym sa v tej skrinke potravinovej nic nestane keby nahodou treba 🙂

babydesire
23. sep 2022

Ja si robim mesacny zoznam vzdy pred velkym nakupom. Je tam vpodstate vzdy to iste. Kedze chodime do Kauflandu u nas v meste, ktory dobre poznam, idem podla pamati,kde co je (postupne od vchodu k pokladniam) a zaroven chodim po dome (kuchyna, wc, kupelna, skrinka s liekmi) a tak si "pripominam" co este nam treba dokupit. Na konci zoznamu mam to co je aktualne navyse - napr.papucky do skolky. 🙂

dominikamacakova
23. sep 2022

Ja mám vždy doma strukoviny a v mraziaku mix mrazenej zeleniny a kuracie mäso.

veronicka88
24. sep 2022

@janettdamian aha oki nevedela som.

tykat
24. sep 2022

U nas
- klasika olej, muka, sol, cukor, vajicka
- cestoviny - spagety, penne, lumanche, muslicky, tarhona, ryzove
- ryza
- sosovica - cervena, obyc.
- fazula - viac druhov
- maso - kur.prsia, hov.zadne, br.plece, ryby (vzdy aspon 2 druhy)
- mrazeny hrasok, kukurica, brokolica
- zelenina - zemiaky, mrkva, cibula, por, kalerab, paprika, paradajky (cherry)
- ovocie - jablka, banany
- mlieko trvanlive, kefir (pecieme obden kefirovy chlieb)
- maslo, slahackova smotana
- syry - karicka obyc. a gouda platky, grana padano
- udeniny - sunka+ nieco trvanlive
- konzervy - ryby, kukurica, hrasok, paradajky, fazula (biela, cervena)
- slane tycinky, detske piskoty
- cokolada - horka, mliecna
- prasok do peciva, drozdie, vanilkac, skoricovy, bujony
- orechy
- solamyl, ocot
- koreniny - rasca, cierne, cesnak, c.paprika, - majoranka, tymian, bazalka, oregano, petrzl.vnat (pestujem ak vykapu ak dokupim)
- 100% chladena pomaranc.stava a jablkova stava, Birell pomelo (zavislost)
Tieto veci ked sa minu tak automaticky dokupujeme.