Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Z čoho mám žiť?

mirkarose
23. júl 2015

Zdravím. Som nezamestnaná už 3 roky, nie preto že by sa mi nechcelo, ale kvôli chornbe. Celý život som pracovala. Dostávam 60 eur od štátu. Ja už naozaj neviem ako ďalej. Vie mi niekto poradiť? Som sama. Nemam deti ani muža.

katy2
23. júl 2015

@mirkarose prepac, ale nerozumiem... manzel pracoval tiez, potom dostal mozgovu prihodu, je na plnom invalidnom a ma riadny invalidny dochodok 470 eur.... nie je to bohvieco ale potesi.... treba hladat moznosti... a ked si fakt chora, tak si vybav ID.... nie je mozne, ze ti dava stat len 60 eur.... ono viem, ze socialny system je o nicom, ale zasa neprehanajme a treba vyskusat vsetky moznosti.... Najlahsie je povedat, ze nemam...

charity
23. júl 2015

@mirkarose Invalidny dochodok? Pomoc v hmotnej nudzi?

mykaellle
23. júl 2015

@katy2 budem ti oponovať. Mám susedku, 38 ročnú, ktorá tiež dostáva 60 €, má barlu, začínajúcu sklerózu, no je je to stále málo na to, aby dostala aspoň čiastočný ID. Ja by som sa obrátila na nejakú sociálnu pracovníčku, občianske združenia..

kaja0210
23. júl 2015

Aku chorobu mas? Invalidny dochodok vybavit ,kukni tabúlky na neze tam ti hned ukaze kolko % si a podla toho budes vediet na com si 😊

katy2
23. júl 2015

@mykaellle ale ak je dotycna sama, nema rodinu, ma narok na davku v hmotnej nudzi.... vsetko sa da... treba zistovat.... a nepresvedcite ma, ze nema narok na iny prijem ako je 60 eur mesacne.... To je nonsens..... Urcite sa da vybavit viac....

dai
23. júl 2015

@mykaellle mozno ma 60 ak jej muz dost zarobi... ak ma ale diagnozu zabranujucu pracovat tak dostane invalidny ( a ak je dobra tak aj tak oracu bude mat... moj otec je invalidny dochodca uz pomaly aj normalny a stale ho nitia jeho byvaly zamestnavatelia pracovat...)

katy2
23. júl 2015

@mykaellle a este... pred mozgovou prihodou mal manzel problemy s nohou (klby - od narodenia) a podarilo sa vybavit ciastocny invalidny.... takze riadne pracoval, bol ZTP a poberal aj ciastocny invalidny - minimalny ale aj to bolo viac ako nic....
a co prispevok na byvanie a pod? treba zistovat, co sa da vybavit... z kazdeho rozka troska a nakoniec by to bola aspon aka-taka pomoc.... najlahsie je skonstatovat, ze nemam.....

janickacrazy
23. júl 2015

@katy2 Výška dávky v hmotnej núdzi je: u jednotlivca 61,60 € mesačne. Je to smiešna suma, ale bohužiaľ naše sociálne dávky sú také, ani na chleba nestačia. Vybaviť ID tiež nie je jednoduché, teraz sú dosť prísne podmienky a niektoré diagnozy nie sú v tabuľkách alebo podľa nich nie sú také závažné, že nemože dotyčný pracovať. Minule dávali v telke chlapa na vozíku, polovica jednej nohy mu chýbala a bol len na polovičnom ID, lebo tabuľka nepustí! Vraj keby mu nohu odrezali nad kolenom, tak dostane celý ID! Otrasné. 😠

sue
23. júl 2015

Baby neverte tomu...zlý systém je aj v tomto, žasli by ste, ako veľmi chorí ľudia nemajú nárok na ID 😐 diery v systéme sú nehorázne.

@mirkarose treba sa vybrať na miestny Upsvar a pýtať sa. Odkiaľ ste?

libka1
23. júl 2015

@mirkarose aku mas diagnozu?

mirkarose
autor
23. júl 2015

O invalidny som sa snažila, ale bola som posudená na málo percent. Mam chorú chrbticu, z toho nevládzem na pravú nohu, srdcovú arytmiu, hypertenziu, chorú štítnu žlazu, helilobakteriu . Nohu vláčim za sebou a od bolesti nemôžem spávať .

mirkarose
autor
23. júl 2015

A este upchate karpalne tunely z coho mi tŕpnu prsty na oboch rukách

libka1
23. júl 2015

@mirkarose kamaratka ma polovicny invalidny s chorou chrbticou. Kebyze mi nepovie ani neviem ze ma problem s chrbticou. Takze byt na tvojom mieste idem tvrdo po tom aby si mala aspon ciastocny invalidny. Neviem posudit zavaznost tvojich problemov, len takto porovnat. Bojuj!

katy2
23. júl 2015

@janickacrazy ale existuje prispevok na byvanie a ine ulavy.... a pri tolkych diagnozach, ked su napisane posudky od vsetkych lekarov, k vsetkym diagnozam a ked sa to zrata, by uz mal vyjst ciastocny ID... ak nie, treba sa odvolat a skusat dalej....

janinah
23. júl 2015

@mirkarose máme zdr. asistentku s tvojimi dg ,ale ie chrbtica ,ale koleno po operácii...lieči sa,robí,kríva,semtam PN resp. dovolenka,ked už nevládze.....tým nezľahčujem tvoj stav,to by som si nedovolila,len také problémy má možno každá piata žena v zrelom veku 😒 ...skús pátrať na čo všetko máš nárok a ako sa dostať v čiastočnému ID....popritom si skús privyrobiť z domu

mirkarose
autor
23. júl 2015

Verte tomu ,že tri roky hladam skusam hladať pracu aj s tou pajdavou nohou. Mam vsak 58 rokov. Nie som s tý ch ktorým sa nechce robiť , mám odpráovaných 38rokov .

janinah
23. júl 2015

@mirkarose a čo si robila predtým? ak napr. si učiteľka,tak doučuj deti,urob kurzy kreslenia,čo vieš....ak máš vzťah k zemi,máš záhradu,tak pestuj kvety,priesady a predávaj v malom.....daj inzerát a žehli košele....vždy sa čosi dá...

dai
23. júl 2015

@janickacrazy prepac ale vaecsina ludi ked ma amputovanu nohu tak pracovat moze , cize ono to naozaj nie je diagnoza na plny ID ( moj kamarat mal nohu celu prec, chodil o barlach bez protezy cely zivot - super uspesny chlapec )

katyd
23. júl 2015

@mirkarose viem, že to nie je ľahké, ale skús vysadiť všetky lieky postupne a schudnúť, teda, ak je z čoho a uvidíš, že sa ti stav zlepší na neporovnanie

dai
23. júl 2015

@mirkarose okrem tej nohy - co teda je skor handicap tie zvysne diagnozy su zial naozaj diagnozy normalne pre tvoj vek ( aspon teda moji rodicia maju viac menej vsetko ) - pises ze si robila 38 rokov - nadviaz nato - problem teraz uz zial moze byt tvoja dlha nezamestnanost - skus zacat v nejakych centrach pracovat - mozno na zaciatku aj zadarmo ale casom urcite najdes nieco kde budes moct dostavat aj plat...
na tu docasnu situaciu - je vela prispevkov - mas choru nohu, viem ze je prispevok na dopravu, je nieco take ako aj prispevok na satstvo ked si v hmotnej nudzi, detto nejaka podpora na byvanie... daj ziadost aj k vam k primatorovi o pomoc - mozno lacnejsie byvanie etc. ... zober do ruky zakonnik a studuj - veci je viac len sa do toho musis obut a ist si za tym... a popritom hladaj pracu, vzdelavaj sa

libka1
23. júl 2015

@dai mas pravdu. Len ludia su rozny, niekto bojuje do roztrhania tela a niekto sa lahko vzda. Proste psychicke predispozicie su ine... a rozne sprievodne priznaky ma tiez kazdy ine...

dai
23. júl 2015

@libka1 jasne... ale solidarny socialny system nemozes postavit na roznorodosti ludskych povah a sile ich vole... zial pri tvorbe zakonov musis byt pragmaticka a nadstavit pravidla

libka1
23. júl 2015

@dai je mi to jasne. Problem u pani vidim aj v tom ze nema ziadnu rodinu. Uz len ta moznost o niekoho sa opriet cloveka posylni.
A spomeniem otrepane, ale leju sa tu prachy do ciganov co nikdy nerobia (cest vynimkam), tam by sa malo setrit...

viera27
23. júl 2015

diagnozy, ktore popisujes su pomerne caste. Helikobakter aj upchate karpalne tunely su liecitelne. Najhorsia je chrbtica. Viem aj o bolestiach, o ktorych hovoris aj o napadani na nohu. Maminka to ma, vyrastky po celej chrbtici, zuzena miecha atd. Nemas nahodou nadvahu? Tvoje diagnozy na to poukazuju.
S peniazmi neporadim. Ale ta chrbtica a bolesti sa daju velmi efektivne zlepsit SM systemom https://www.youtube.com/watch?v=SQgHvt9rDUY , pripadne vela chodze. Opatrne, ale neustale. Zdrava strava a pohyb ti upravia vsetky tvoje diagnozy (okrem karpalneho tunelu samozrejme, tam je hradena rychla operacia).

dai
23. júl 2015

@libka1 tak to urcite... tu zial clovek musi skor rozmyslat ako chce zit ked bude starsi ( viem ze nie vzdy sa to da naplanovat ale vidim teraz v svojom okoli vela 30tnikov ktori neriesia rodinu len zabavu, lebo na vsetko je stale dost casu... tiez sa lahko dostanu do podobnej situacie v 50tke☹ )
- cigani su zlozita tema a riesenie musi byt systemove - to ale musia priniest rozumni ludia ktori aj teraz zato dostavaju platy - cize ciganov by som neriesila, ty len beru co im stat dava, nic viac a nic menej ( a biely tiez - ja tu rozdiel nevidim medzi bielymi s nastrcenou rukou - tu na koni najdes takych ludi tiez kopu - len hladaju ako a kde zneuzit system, a tmavym s nastrcenou rukou )

libka1
23. júl 2015

@dai to ano, niekedy hubu otvaram ake exemplare sa MK najdu. Ale echt ma serie ze sa topia v tomto systeme ludia co by si realne pomoc zasluzili 🙄 A cigani ma seru obzvlast lebo tu mam pred ocami jednu rodinu v priamom prenose dennodenne a tie deti su totalne ubozata vdaka "matke" co ma socialnych davok od vymyslu sveta, len ich zneuziva na ine ucely 😠

maria123
23. júl 2015

@katy2 diagnozy sa nezratavaju,je moznost tak do10perc.pridat,ale minimum je tusim 41perc., a ano,je to mozne,ze jej nevyjde na id,hoci je chora,lebo take stanovili pani tabulky

dai
23. júl 2015

@libka1 vidis - lutujes ich ked su male ale ked dospeju tak na ne budes nadavat rovnako ako na tu matku teraz... a vlastne ked sa nato pozries objektivne ako rozumna zena - ake tie deti vychovavane tak ako vychovavane su maju sance stat sa inymi ako je ich matka?
a v tomto ja tych bielych vyd.bavacov so systemom pokladam za omnoho horsich ako ciganov - lebo ti cigani zial mnohokrat ziadnu sancu nemaju stat sa niekym normalnym... pri bielych su to ludia z normalnych rodin, s normalnym slusnym startom... ktore sa ale rozhodli ze budu zneuzivat system ( hladam ako dostat max matersku aj ked som ledva odrobila 270 dni s min . platom - cize do systemu nic neodviedla, ako zostat na platenej rodicovskej aj cely zivot - len preto ze som nezamestnana - tie diskusie tu ako si matky davaju rady ktora diagnoza je najlepsia a ako ju vybavit - mi je normalne z toho zle - a vzdy je ospravedlnenie ze aj cigani to robia tak aj oni mozu... to ze cigan ma na normalny zivot miliokrat mensie sance ako oni ich uz nezaujima☹ ) a to ti pisem ako clovek zijuci v susedstve osady cele svoje detstvo - 2x mi ukradli aktovky, pravidelne hadzali na nas kamene, mojho brata zbili... ale na vine ze ten stav je aky je - naozaj su oni?

amadora
23. júl 2015

@mirkarose nedalo by sa Vám napríklad opatrovať detičky? či by ste to nezvládli pri zdravotnom stave? ak hej, skúsiť dať inzerát na domelia.sk , možno sa niečo nájde. prípadne skúšať aspoň z domu privyrábať niečo, piecť, hačkovať, neviem... a určite sa obrátiť na všetky možné úrady, inštitúcie, starostovi, primátorovi, hoc aj prezidentovi, žiť zo 60€ mesačne sa naozaj nedá. toto je hrozná doba ☹ držím palce!

libka1
23. júl 2015

@dai toto su mix ciganka s bielym, normalne ziju v panelaku, chodia do skoly, atd. Ale ked to sledujes co stvaraju rodicia dviha sa cloveku zaludok. Inac mas pravdu ze tie decka maju hroznu viziu do buducnosti. Len maloktore sa dokaze dostat z takehoto zivota, to su naozaj silne povahy co zabojuju. To by bolo na roman cela ta rodina...
cigani maju na svojej situacii podiel vo vseobecnosti tiez velky. Ked im ponuknes nejake riesenie vacsinou nemaju zaujem pokial nie je v podobe suchotavych papierovych bankoviek 😝

Tu začni písať odpoveď...

Odošli