Funguje v SR alebo v ČR niečo ako náhradná matka?

tafipa
26. júl 2019

Ahojte. Je možné v SR byť náhradnou matkou? Nie za účelom finančne si pomôcť, ale pomôcť sestre. Chodí po vyšetreniach, umelé oplodnenie podstúpiť nemôže. Prípadne, funguje to v ČR?

gabuliacik
26. júl 2019

Na SK nie. Ale CR ano.

tafipa
autor
26. júl 2019

@gabuliacik v ČR je to legálne?

sarinka2012
26. júl 2019

@tafipa Ahoj , pokiaľ viem Slovensku nemáme zákon, čo by náhradné materstvo upravoval. Podľa Zákona o rodine sa za matku považuje žena, ktorá dieťa porodila. Napriek rovnakému zákonu ale napr. fungujú v Česku špeciálne kliniky, kde takéto procedúry vykonávajú, ale čo viem len zo zdravotných dôvodov , čo by sa vás eventuelne týkalo 🙂 zhodnotiť to musí samozrejme lekár. Inak pre info v iných krajinách, ako je Veľká Británia, Írsko, Dánsko a Belgicko, je náhradné materstvo povolené, ale iba vtedy, ak za to žena nedostane peniaze.

tafipa
autor
26. júl 2019

Určite by som za to nechcela zaplatiť. Pokiaľ by nebola iná možnosť, rada to pre sestru spravím.

sarinka2012
26. júl 2019

@tafipa To mi je jasné 🙂 to bol len príklad ako to funguje inde. Skús si vyhladať kliniku v CZ a informovať sa tam a prosim neber to teraz v zlom, je to len rada, vyhladaj pripadne aj psychologa pre seba, neviem či už deti máš, alebo ešte nie, ale v každom prípade tehotenstvo je zásah do tela a nie malý, rovnako pôrod nesie riziká ( jasné rodí sa každý deň, ale...) a toto všetko podstúpiš pre niekoho iného. Chápem je to sestra, len moj názor 🙂 Držím palce a prajem veľa šťastia.

zabka1987
26. júl 2019

@tafipa ja len, že ťa obdivujem fakt 🙏👍 krásny skutok, ja by som to asi nedokázala.

trdelnik234
26. júl 2019

Ukrajinu mas za rohom a tam to donedavno povolene bolo.

tafipa
autor
26. júl 2019

@sarinka2012 mám tri deti, z toho aj dvojčatá. Tehotenstvo mi nerobilo žiadny problém. Pozerala som kliniku v Zlíne. Tam to funguje už 15 rokov.

tafipa
autor
26. júl 2019

@trdelnik234 určite nie Ukrajinu, keď mám ČR kúsok....

stela01
26. júl 2019

@tafipa s jej vajíčkami - sestrine by sa použili ?

tafipa
autor
26. júl 2019

@stela01 samozrejme, jej vajíčka, jeho spermie... Ja by som len vynosila...

kristik
26. júl 2019

Ak ešte nemáte vlastne detičky, treba sa nad tým veľmi pozamýšľať a všetko dostupné preštudovať a tiež, ako niekto písal, aj psychológ je na mieste. Žena sa na dieťa, ktoré nosí veľmi naväzuje. Dnes je medicína “všemocná”, ale... Vzdy tam bude to ale. Materstvo je viac, ako len vynosiť niekomu dieťa a potom mu ho dať. Ja osobne by som si mnou vynosené dieťa nikdy nedala zobrať a s tým nič nenarobím, pretože človek to dieťa miluje dávno predtým, ako sa narodí. Držím palce pri správnych rozhodnutiach. 🍀

tafipa
autor
26. júl 2019

@kristik mám tri deti 🙂

kristik
26. júl 2019

Blahoželám👍🏻. Takze tam treba zvážiť všetkých zainteresovaných pretože sa to bude týkať vášho manžela aj všetkých vašich detičiek. Aj vašej sestry aj jej manžela. Je to veľká psychológia, pretože aj keď sa to zdá, že tam budete len Vy a to dieťatko, a že nezištne pomôžete... V skutočnosti Vás to všetkých /vrátane starých rodičov/ určitým spôsobom ovplyvní na cely život. Ešte raz všetko dobre pri hľadaní správnych rozhodnutí. A možno sa sestre dieťatko podarí ❤️a to bude to najlepsie riešenie.

tafipa
autor
26. júl 2019

@kristik v to dúfam... keby sa jej podarilo...

ktochytavzite
26. júl 2019

@tafipa a sestra si nemoze adoptovat?Sa vzdas ptm svojho dietata?Fiha to si silna,neries sestrin zivot,musi sa s tym sama vysporiadat.

stela01
26. júl 2019

@ktochytavzite to nieje jej dieťa , keď že vajíčka a aj spermie budú druhých ľudí .

zabka1987
26. júl 2019

@stela01 veľmi diskutabilné. Potom ta co ide na umelé oplodnenie z cudz. vajíčok a spermií je koho? No predsa jej nie?

ktochytavzite
26. júl 2019

@stela01 no bude aj jej,kedze to dieta disrane cez mitochondrie aj jej DNA ale aj tak,ved ho vynosi

topasitta
26. júl 2019

@tafipa je obdivuhodne, co chces spravit pre sestru ❤ nech uz sa rozhodnete akokolvek, zelam stastny koniec a bez komplikacii.
A pre ostatnych, nie, adoptovane nie je ako vlastne, sestrou vynosene.

tafipa
autor
26. júl 2019

@ktochytavzite áno, vzdala by som sa ho, keďže základ - embryo by nebolo moje. Samozrejme, že bude mať niečo z mojej DNA, to neriešim, veď aj so sestrou máme spoločné zložky DNA....

tafipa
autor
26. júl 2019

@ktochytavzite radšej cudzie nech má, ako svoju vlastnú krv? Zaujímavé zmýšľanie...

natuska87
26. júl 2019

@zabka1987 Ja zase áno...Len u mňa by už išlo o zázrak...Lurdy by boli nič...😀

natuska87
26. júl 2019

@tafipa Konzervatívnejší "ľudkovia" moc preceňujú vlastnú krv...Nepochopím...

klarissa25
26. júl 2019

Áno v Česku je to zákonmi ošetrené u nás nie. Je to inak pekný skutok. Neviem ci by som sa ja na toto dala. Ja som darovala vajíčka, snáď niekomu pomohli....

lucyluv
26. júl 2019

Krásny skutok, ak do toho pôjdete, preberte určite všetky možnosti, napr čo ak sa dieťa narodí postihnuté atď, či si je sestra aj toho vedomá, že aj také sa môže stať, či to naozaj chce.

ktochytavzite
26. júl 2019

@tafipa tak svoje je svoje ale ked to nejde,ide sa cez mrtvoly??Mozno sa s tym treba len jednoduvhobzmierit,ved zivot sacda zit aj s adoptovanymi detmi. a naviac nieje to legalne.Ale koniec koncov je to vase rozhodnutie,obdivuhodne,len ako to s Vsmi zamava uvidite sz ked dieta darujete.

klarissa25
26. júl 2019

@ktochytavzite a v tomto prípade ide niekto cez mŕtvoly? Nie, a keď je taka možnosť prečo ju nevyuzit....?

tafipa
autor
26. júl 2019

@ktochytavzite legálne je to v ČR.

tafipa
autor
26. júl 2019

Dievčatá, ja som sa len pýtala, či je to legálne u nás , alebo v ČR, nie či by som mala problém s tým sa ho vzdať a podobné veci.... Uvažujem o tom ako o krajnej možnosti. Sestra to ešte ani nevie, ale určite, keď pobehajú všetky vyšetrenia a nebude iná možnosť, tak jej to navrhnem... Či to príjme, alebo nie, je už na nej....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre