Kedy ste mali druhé bábo po sekcii?
Ženy viem že po sekcii sa nesmie min.pol roka až rok otehotnieť a tak sa vás chcem spýtať kedy ste mali druhé bábo po cisárskom? 🙂
Stručné zhrnutie
- Odstup medzi cisárskym rezom a ďalším otehotnením sa v skúsenostiach pohyboval od 3 mesiacov do 4,5 roka.
- Niektoré ženy po predchádzajúcom cisárskom reze porodili prirodzene (VBAC), zatiaľ čo iné podstúpili opakovaný cisársky rez.
- V diskusii sa spomínala lekárska odporúčaná doba počkať "o 2 roky", a zároveň sa uvádzali obavy z bolesti jazvy a možnosti prasknutia jazvy pri skorom otehotnení.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy je bezpečné otehotnieť po cisárskom reze?
A: V diskusii boli reálne skúsenosti s otehotnením už po 3 mesiacoch, po 13–21 mesiacoch, po 19 mesiacoch, 2 rokoch 4 mesiacoch, 3,5 roka a po 4,5 roku; jeden lekár v diskusii odporučil počkať 2 roky.
Q: Môžem rodiť prirodzene po predchádzajúcom cisárskom reze?
A: Áno, viaceré ženy v diskusii uviedli prirodzený pôrod po predchádzajúcom cisárskom reze, napríklad s odstupom 13 mesiacov alebo 21 mesiacov.
Q: Opakuje sa cisársky rez pri ďalšom pôrode automaticky?
A: Nie je to automatické; v diskusii sú príklady opakovaného cisárskeho rezu (napr. opäť sekcia po 2 rokoch alebo opakovane po 10 rokoch) aj príklady pôrodov prirodzenou cestou po predchádzajúcom cisárskom reze.
Q: Aké riziká spomínali ženy pri skorom otehotnení po sekcii?
A: Ženy v diskusii uvádzali obavy z bolesti jazvy a možného prasknutia jazvy; zároveň sú v diskusii aj prípady bez komplikácií, napríklad otehotnenie 3 mesiace po CS s následným normálnym pôrodom.
Q: Kedy sa po pôrode môže vrátiť menštruácia a kedy je možné znovu otehotnieť?
A: V diskusii sa menštruácia a ovulácia vrátili rôzne rýchlo; sú prípady otehotnenia hneď po šestonedelí a tiež otehotnenia po 3 mesiacoch, čo naznačuje, že ovulácia môže nastať skôr než sa očakáva.
Závery z diskusie
Zhoda
- Odstup medzi cisárskym rezom a ďalším tehotenstvom výrazne kolíše a závisí od individuálneho zdravotného stavu a odporúčaní lekára.
- Po predchádzajúcom cisárskom reze je možný buď VBAC (prirodzený pôrod), alebo opakovaný cisársky rez podľa zdravotného stavu a priebehu pôrodu.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že skoré otehotnenie zvyšuje riziko (bolesť/prasknutie jazvy), zatiaľ čo iné uvádzajú konkrétne prípady skorého otehotnenia bez komplikácií (napr. otehotnenie po 3 mesiacoch s následným normálnym pôrodom).
Otvorené otázky
- Aký je optimálny časový interval po cisárskom reze na minimalizáciu rizika prasknutia jazvy pri ďalšom tehotenstve?
- Do akej miery by mala osobná bolesť jazvy ovplyvniť rozhodnutie o načasovaní ďalšieho tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
HAK, kondóm/guma, epidurál, celková anestézia, cisársky rez, VBAC, šestonedelie
Miesta a osoby
žiadne
2 roky 4 mesiace
ale je kopec zien, co otehotneli hned po prvom porode, a vsetko dopadlo dobre
Mne dr povedala ze o 2 roky mi odporuca az otehotniet. So mnou bola 1 den v porodnici baba,co mala prve cisarskym a druhe cisarskym po 18 mesiacoch.. zalezi aj ako sa aj ty sama citis. Mna napr stale dost bolieva jazva,tak sa s tym neponahlam...
My sme neplanovali a podarilo sa nam druhe :-P. V case porodu budem 21mesiacov po sekcii :-/
@barboritta nemusi ale vacsinou sa to opakuje. Inak ja som obe baby rodila normalne a nechcem prehanat ale za ten cas co som ja cakala na rodenie ma predbehlo asi 15 zien, islo to tam ako na pase, narezat, vybrat, zasit. Je to vobec nutne sa nechavat rezat?
@bestmate no mna rezať museli keďže.malá bola u mňa už pridusená ale druhé bábo by som chcela asi radšej prirodzene alebo ak by bol nutný cisarak ta pod epidurálom už nie pod celkovou
@simonkabianka ja idem teraz na sekciu rozdiel od prvej sekcie po tuto 17mesiacov a nesla by som rodit prirodzene po sekcii ja osobne nie ale poznam baby ze aj po dvoch sekciach sli prirodzene a dobre a rozdiel bol max 2roky
ja som otehotnela 3mesiace po cs....a potom som rodila normalne maju rodiel 13m
@bestmate ja som sekciu musela mat kvoli polohe malej, pri dalsom porode nik neriesil co ja chcem. Castejsie ma kontrolovali a mala som viac lekarov pri porode.cisarak len v akutnom pripade. Aspon za mna
@simonkabianka ja som mala naplanovanz aj cs ale rozbehlo sa to skorej tak mi povedali ze bude lepsie normalne...aj ked mmozno keby zas rozhodnem sa inac bo som mala zly porod ale tak to bol len moj
@alexandra206 aktory tt a den bol naplanovany cs a kedy sa to rozbehlo?? ja idem na cs 38+2tt
@rica1 termin Cs...5dni pred terminom a rodila som tyzden pre planovanou cs
No ja sa terau bojím :D lebo ako áno s.mužom používame ochranu myslím tú najúčinnejšiu vraj. HAK nemám toho sa bojím ale neprišla mi ešte MS a to som ju mala už po pôrode hoc som vtedy kojila teraz už nejaký týždeň dva nekojím a MS stále nikde myslíte že to mám riešiť už? Od pôrodu mám len 4 mesiace
@bestmate Niekedy to nutné veru je. Mnoho žien chcelo rodiť normálne a do poslednej chvíle dúfali, že sa im to aj splní. Vrátane mňa. No keď sa nedalo, tak sa nedalo. 😔
@simonkabianka Medzi prvými dvoma máme odstup cez 3 roky, no posledné sa nám podarilo, keď mala dcérka 14mesiacov. Teda, nedávno sa narodilo tretie bábo a dcérka má 22 mesiacov. 😉 Jedna mamička od nás otehotnela hneď po šestonedelí, bola tiež po SC. Všetko prebehlo bez komplikácii, normálne donosila bábo a nemala žiadne problémy, no druhé bolo tiež na SC.


Po 4,5 roku 🙂