Matka špinavý blond a otec je ryšavý. Aké bude dieťatko?

gynnagee
16. máj 2016

Ahojte žienky, mamičky 🙂 chcela by som sa opýtať či sa tu nájde nejaká mamička čo má podobnú situáciu ako ja. Chcela by som vedieť s akými vláskami sa Vám detičky narodili. Ja som v detstve mala biele vlásky neskoršie špinavú blond a môj priatel je ohnivo ryšavý. Velmi by som chcela ryšavé babatko (samozrejme ak bude iná farba nič sa nestane milovať ho budem akékoľvek). Modré oči máme obaja takže na to sa pýtať ani nemusím že babo bude mať modré rovnako ako my 🙂 ďakujem za každú reakciu.

pehavcek
16. máj 2016

Mne veľmi bavila na strednej genetika a to že majú dvaja hnedooky modrooke dieťa je myslím 25% kým pri modrookych to vychádza skoro 100% a to že budú mať hnedooke dieta je skôr rarita ale stáva sa. A čo sa týka vlasov, ja mám známych kde mama je blond, otec ryšavý a syn je ryšavý.ale to tiež nie je stopercentne.okrem toho najmä pri vlasoch sa môže farba aj zmiesavat.takze uvidíte 😉

yanni
16. máj 2016

@vhlave hihi musim sa zasmiat. Ked sme boli s braskom mali (tak cez 30 rokov dozadu), on sedel v kociku, ja uz skolacka, on uplne biele brckave vlasy, modre oci, ja tmave vlasy, vtedy este hnede oci a tetus (cudzia) v novinovom stanku sa pyta mojej mamy, ze ci ma obe deti od toho isteho chlapa 😕 😀

ava11
16. máj 2016

V strede je moj brat, vlasy mal az do puberty svietivo biele, oci jasno modre. Ja som ta nalavo 😀 Ciganca, vlasy aj oci tmavohnede. Rodicov mame oboch rovnakych, tmavookych, tmavovlasych. Bracho chytil gen asi po dedkovi 😉

pes123456
16. máj 2016

modré oči sú mutácia čo viem a vždy je aspoň 1% šanca, že sa vyskytne
taktiež existuje heterochromia

dekys
16. máj 2016

No napr moja kamarátka a aj jej manžel sú tmavé typy, aj vlasy aj oči, rýchlo opaleni, a syna majú modrookeho svetle vlasy.

buckeye
16. máj 2016

@pes123456 mutiacia stara niekolko tisic rokov stara, takze sa v populacii bezne vyskytuje, aj hnedooky clovek moze mat jednu alelu modru, len sa neprejavuje, ale dva takyto heterozygoti mozu mat modrooke dieta(obe alely pre modre), farbu oci ovplyvnuje nielen to ako hlboko bude farbivo ulozene (od hlby ulozenia sa odvija farba) ale aj akej kvality je farbivo, preto je siroka skala farebnosti

88patka88
16. máj 2016

@tobnuf brat a jeho žena majú hnedé a krpec modré

monhla
16. máj 2016

@tobnuf ja poznam rodicov s modrymi ocami - mojich. Ja mam vsak zelene . Muz ma modre a tak som si myslela, ze vacsina nasich deti bude odrooka. Jedna ma zelene, druha hnede a najmensia modro-zelene 😀

kexik218
16. máj 2016

Ja si myslim ze rysava je dominantnejsia ako blond tak ze skor budu rysave. Skus pogooglit minule som citala taky clanok kde o tom pisali a bola tam aj tabulka pravdepodobnosti.
@gynnagee

kexik218
16. máj 2016

@monhla aj u nas maju vsetci modre oci, a ja mam take modre ale do zelena a seda. Vidno ze je to uplne iny odtien pricom nasi a sestra maju jednoznacnu vyraznu modru

tobnuf
17. máj 2016

@88patka88 pri hnedych ociach je 50% sanca je babatko bude mat modre.. je to sranda 🙂

buckeye
17. máj 2016

@tobnuf len 25%, HhxHh. ....HH, Hh,Hh,hh

demetria
17. máj 2016

@monhla
Ako u nas😀.
Ja modrooka, muz svetlozelene oci. A mame dieta s tmavozelenymi ocami, tmavohnedymi a az do tretice modrooke🙂.

luna379
17. máj 2016

@priora gén pre modré oči sa dedí inak ako gén pre hnedé.
Je skrátka nemožné aby obaja modrookí rodičia mali hnedooké dieťa a keby mali zelenooké dieťa je to veľká náhoda, lebo percento pravdepodobnosti je mizivé, ale paradoxne je možné, že hnedookí rodičia budú mať modrooké dieťa.

demetria
17. máj 2016

A k povodnej otazke.
Znami su rovnaka farebna kombinacia ako ma zakladatelka temy. A maju dieta s tmavohnedymi vlasmi a modrymi ocami, blond dieta s modrymi ocami a dieta so stredne hnedymi vlaskami a orieskovymi ocami😉. Rysave sa im neuslo😀.
Genetika je svina😀.

demetria
17. máj 2016

@luna379
Takze podla tejto tabulky nam jedno dieta v nemocnici vymenili😀.
Dedicnost farieb je komplikivanejsia ako ta tabulka😉.

tilly
17. máj 2016

my sme tak, ja som mala v detstve biele vlasky, potom spinavy blond, moj muz v detstve hrdzave, bielu pehavu kozu, obaja mame modre oci, deti mame spinavy blond, modre oci, hrdzavy nie je ani jeden, skoda, tiez som dufala, ze aspon jeden bud, jeden z chalanov ma bledsiu pokozku, hned sa spali, druhy ide hned do hneda a na konci leta je vzdy tmavohnedy 😀 ale pehavi su obaja

luna379
17. máj 2016

@demetria akej farby máte oči a akej farby má oči to dieťa? Prekvapím vás, ale študujem genetiku - biológiu a táto tabuľka je 100% pravdivá a je veľmi nepravdepodobné že sa bude mýliť. Skôr je reálne to, že napr. máte obaja modré oči a vaše dieťa ich má nejaké pomiešané (napr. zeleno-hnedé)... gén pre miešani úplne mení situáciu.

Čo sa týka ryšavej farby vlasov, je veľmi málo pravdepodobné, že sa prejaví, je to taká čakajúca alela, väčšinou sa prejaví až po niekoľkých generáciach (odpoveď na otázku pre zakladateľku) ...

luna379
17. máj 2016

@demetria No už čítam že máte hnedooké dieťa aj napriek tomu, že hovoríte že vy ste modrooká a muž zelenooký. Ono je tam diskutabilná tá zelená, lebo za zelenú sa považuje toto:

http://previews.123rf.com/images/pekour/pekour1...

a nie napr. toto:

http://www.viralcentury.com/wp-content/uploads/...

To je častá chyba, kedy sa nejasne ohraničené modrá a hnedá farba v jednom oku vníma ako zelená...

demetria
17. máj 2016

@luna379
Muz ma podla takehoto kluca zelene oci, ale najstarsie dieta ma teda hnedomodre😉.

demetria
17. máj 2016

@luna379
Som lekarka🙂. Preto viem, ze dedicnost je svina🙂. Staci, ked kdesi cosi vypadne a hned mame neocakavane vysledky. Klasicky priklad s dedicnostou krvnych skupin🙂.

mirkaaa80
17. máj 2016

Je to presne ako pisala buckeye , záleží na tom či je človek homozygot alebo heterozygot a aké alely má.....môže sa stať že dieťa zdedi farbu očí aj o niekoľko generacii späť. Ja som blond a zelené oči, manzel tmavý s hnedými očami a krvna skupina A, oboch synov máme blond s modrými očami a krvnou sk. 0. 🙂.

demetria
17. máj 2016

@luna379
A este takto - muz ma fenotypovo zelene oci. Jeho genotyp si netrufam ani odhadnut, vzhladom na neurcitelne farby oci jeho rodicov. Takze beriem, kludne moze mat modru a hnedu. Len poriadne namiesanu😀.

mizu89
17. máj 2016

no moja s tymi ocami ta sklamem.my s muzom mame hnede oci a nas syn ma take modre modrosive a ma to po nasich otcoch( moj otec a manzelov otec) 🙂 a ze by mu nejako hnedli tak to nie.a vlasky ja mam hnede a manzel ma tmaavo hnede a nas syn ma spinavy blond.(to ma zatial po mojom otcovi po jeho starkom) ale vlasky samu mozu este zmenit.Ja ked som bola mala tak som mala tiez blond a skoncilo to u hnedej 🙂 tak isto aj kucery.drobec ma konce kucerave to ma po mojom manzelovi a mojom otcovi ale ked ho ostrihame tak moze mat rovne vlasy.to mi mamina vravela ze ked som ja bola mala tak som mala kucerave vlasky a ked ma ostrihali tak vlasky sa mi prestali tocit.
A mam zase kamaratku ktora ma 2 deti dievcatka a starsia sa podoba skor na mamu ako na otca a mladsia sa vobec nepodoba na rodicov ale na staru mamu z manzelovej strany.takze tvoje babo moze mat ocka aj po starkej a vlasky tak isto.nemusi mat po vas ale hlavne nech je zdrave 🙂

priora
17. máj 2016

@luna379 super tabulka 🙂 a samozrejme ja vzdy musim patrit k tym kde je miziva sanca 😂

kexik218
17. máj 2016

@demetria ahoj, spominas tu krvne skupiny, ak by si mi vedela odpovedat tak ta poprosim. Ked ja mam A1+ a manzel A2+ moze byt nejaky problem s otehotnenim pripadne vyvojom dietata? Pozerala som po nete ale niekde pisu tak inde inak. Dakujem

demetria
17. máj 2016

@kexik218
Prepac, toto nie je moja parketa🙂, takze pripadne nuansy neovladam, ale v principe by tam nemal byt ziadny problem. Je to velmi casta kombinacia, vacsina Slovakov je A+, vacsina netusi podskupinu🙂.

kexik218
17. máj 2016

@demetria dakukem aj tak za odpoved ☺️

katche
17. máj 2016

pri dedicnosti farby oci aj vlasov treba brat aj generaciu starych rodicov, kedze geny sa zvyknu prejavovať obgeneraciu. Moja mama ma hnede oci, uplne rmave vlasy, otec je modrooky, svetly gastan. Z otcovej strany 2x modre oci, 1x hnede vlasy, 1x svetle, z maminej 1x modre oci, 1x hbede, 2x tmave vlasy..vysledok, 3 sestry, modrooke, 1x svetla hneda, 1x blond, 1x mysacia hneda (alebo ako ja hovorim, ostata slama, farbim na cierno😃) moj muz ma cokoladove oci a tmavohnede vlasy, jeho mama tmavovláska s hnedymi ocami, otec modrooky s svetlohnedymi az blond vlasmi...nas vysledok, dve modrooke svetlohnedovlase az plavovlase s odleskom do rysava 😃. Genetika je mocna carodejnica 😃
Ale odpoved na otazku - mam susedov s touto kombinaciou a obe deti su modrooke a maju take rysavoblond vlasy, nie su uplne hrdzave, sympaticku farbu vlasov maju ☺
@demetria pises, ze Genetika krvnych skupin nie je tvoja parketa..ale, mam otazku, preco sa uz po porode neudava do spravy o novorodencovi aj krvna skupina dietata..ja som to vo svojej nasla, moje deti to tam uz nemaju..a vzhladom na pestrost krvnych skupin u mojich rodicov aj u rodicov manzela si ani netrufam vyratat, co asi maju, vychadza to 25% na kazdu 😃

buckeye
17. máj 2016

@luna379 uplne nula percent pri dvoch modrych ociach nemusi byt, moze nastat mutacia (ved to sa nikdy neda vylucit, ..okrem toho, ze je tu geneticka info ako sa ma ulozit farbivo v oku (tj aka bude farba, ci hlbsie alebo plytsie), tak je tu aj iny gen zapojeny a to ake bude farbivo, preto je ta paleta farieb taka siroka..od sivej az po blankytne modru, zeleno modru, fialovu, hnedu orieskovu, cokolodavu az ciernu, aj ked vo vseobecnosti plati ta tabulka, co si dala, vzdy je male percento odchýlok 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre