Preeklampsia - zopakovala sa aj pri druhom tehotenstve?

megicka007
5. jún 2018

Ahojte baby, su tu nejake ktore ste mali v prvom tehotenstve preeklampsiu? Zopakovala sa aj pri druhom? Ake bolo druhe tehotenstvo a aj porod ? 🙂

patris11
6. jún 2018

Ja som mala prve tehu tazku preeklampsiu 27tt sme bojovali,rozbehlo sa to zo dna na den,no malinka to nezvladla,druhe tehu som bola na anopyrine a bez komplikacii do 41tt,prirodzeny porod a teraz som v 32tt a zatial sa drzime,velmi som sa bala po prvom otehotniet no ziadna porucha mi nevysla ale strach bol velky aj lekari sa bali a ja este tyzden prenasala.

megicka007
autor
6. jún 2018

@patris11 a po akom case ste otehotneli? 🙂 ten anopyrin vam gynekolog nasadil ? A kde ste rodili ? 🙂

angelina15
6. jún 2018

Ahoj. Ja som mala pri prvom. Teraz nemám vôbec. Som 37 týždeň. Sama som prekvapena.

megicka007
autor
6. jún 2018

@angelina15 super 🙂 tak uz to dotiahnite do uspesneho konca 🙂

sasesoe
6. jún 2018

@megicka007
@soldi hej, prepisovala som spravu a sa mi vymazala cast, brala som aj magnezium na tlak, aj ked u lekarky mi len raz vybehol a doma ked som si merala tak tiez asi len zo 2x, takze to magnezko som brala iba 1x denne tiez nie uplne kazdy den lebo castejsie ma trapil zas nizky. Len ku koncu tehu to bolo take ze ked som citila aj tvrdnutie bruska tak som vzala aj rano aj vecer... inak zvacsa len vecer, aj ked som mala predpisane 2x. No co som chodila po inych lekaroch - interne atd tak tam mi vraveli ze mam tlak ok ze nemusim brat, tak preto som to tak striedala podla potreby... pri druhom mi tiez "automaticky" predpisala magnezium a riesila tlak... tak neviem, mozno len zhoda nahod ze mi to na tej poradni napisala cervenou do teh.preukazu, ale potom uz bolo vsetko ok. Prenasala som a rodila prirodzene obe deti.

patris11
6. jún 2018

@megicka007 Po 3 rokoch som otehotnela,absolvovala som genetiku,hematologiu ci tam nie je nejaka porucha zrazanlivosti no vsetko ok,anopyrin mi nadadil gynekolog preventivne lebo maju s tym dobre skusenosti od 12tt,je nato aj vyskum,mala som nastudovanych vela materialov o preeklampsii,rodila som v starej lubovni

tatiana1980
6. jún 2018

@megicka007 pri prvom preklampsia a nechali ma rodit s tlakom 160/100 nakoniec mi urobili cisarsky maly mal 2 x omotanu pupocnu snuru okolo krku a stracal ozvy. Po 8 hod trapenia urobili cisarsk. Druhy naplanovany vsetko v pohode .

verca888
6. jún 2018

kamaratka to tiez mala pri prvom tehotenstve a ked mi to hovorila tak som sa aj ja vyplasila tak som sa na to pytala aj doktora tak mi hovoril, ze sa to da vcas podchytit, ze si nemam robit starosti a ona teraz caka druhe tak sa tiez pytala, ze ci to ma zase ocakavat ale povedali je, ze pri druhom tehotenstve ju to moze obist, ze to nie je proste pravidlo, ze ked to ma zena raz tak to ma aj pri kazdom dalsom tehotenstve

lusyc
6. jún 2018

@megicka007 som vdacna, ze si otvorila tuto temu, veda ide dopredu a mamicky napisu aj cerstvejsie skusenosti s touto strasnou chorobou. Mne sa preeklampsia, ked tak spatne to preberam, rozbiehala od 24. tyzdna. Mala som cerstvych 32r. a cela stastna, ze som konecne po troch rokoch tehotna. Ale myslim, ze magnezko som zacala brat uz neskoro, asi od 27. tyzdna, hoci je otazka, ci by mi to pomohlo. Akutna sekcia v ukonc.32 tyzdni. Vyzera, ze sme v poriadku, v sobotu to bude 1,5 roka. Mala som ist na kontrolu ku internistke, ale vzhladom na to ako ma ,,menežovala počas preeklampsie" som k nej nesla, inu blizko nemame. Tlak mam dobry, upravil sa asi do mesiaca. Zacali sme sa snažiť o druhé, kedze to bude asi zase nadlho. Vela som čítala, v zahraničí sa robia pocas tehu nejake odbery faktorov z krvi, co maju dobru vypovednu hodnotu z hladiska nastupu preeklampsie v neskorsom stadiu. Potom sa meria tlak a meria sa prietok v pupocnikovej cieve. Preventivne sa berie anopyrin, ale nie je mi celkom jasne odkedy dokedy a kolko. Viac som nenastudovala, opytam sa lekára, ak to bude aktualne. Žienky, ak o niecom viete, prosím zdieľajte.

lusyc
6. jún 2018

@patris11 mozem sa opytat aku davku anopyrinu? A aj nieco ine? Dakujem.

patris11
6. jún 2018

@lusyc tak ja v26tt poradna tlak ok aj moc aj usg v poriadku a v 27tt ma bolela trosku hlava doma namerany tlak 150/90 a isla som k dr tam uz 160/90 v ten den uz som skoncila v nemocnici cela opuchnuta,tlak moje maximum 250/180 vysli aj bielkoviny v moci,rodila som prirodzene no mala to este v brusku nezvladla,tyzden nemohli znizit tlak,magnezium ziaden ucinok na mna nemal isla som domov s trojkombinaciou liekov na tlak a povedali,ze tlak mi ostane no cca 3tyzdene po porode som uz bola bez liekov,tak u mna to malo velmi rychli priebeh,v druhom tehu od 12tt-36tt anopyrin 150mg a od 36tt fraxiparin a este cele sestonedelie,takze je to individualne,vyskytuje sa castejsie u zien kt.mali uz pred tehu vyssi tlak al.obezitu a to nebol moj pripad,ale moze aj u prvorodiciek bez zistenej priciny,zeny co maju poruchu zrazanlivosti,zalezi v kt.tt sa objavi a aky ma priebeh.

megicka007
autor
6. jún 2018

@patris11 no som ja aj zvedava ako sa doktor o toro postara ci aj mne da nieco preventivne... Som tiez o tom vela citala a ze to obezne zeny maju a to tiez moj pripad nebol a ani s tym tlakom ved som cele tehotenstvo mala ukazkovy a z nicoho nic taketo nieco.. Po porode este som aj na hematologiu chodila na vysetrenia uz ked mala isla mat aj rok a tam uz vsetko v pohode, tak dufam ze bude vsetko dobre no 🙂

lusyc
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lusyc
6. jún 2018

@patris11 to je inak zaujimave, lebo co sa tyka mechanizmu ucinku anopyrinu, tak ma pomahat cievam placenty ostat otvorene a dobre priechodne a podla mna sa cievy formuju a funguju ovela skor ako v 12 tyzdni.

lusyc
6. jún 2018

@patris11 ja som nemala ziadne ťažkosti. Az posledny týždeň som uz bola tak opuchnuta, ze som nemohla dychat nosom. To uz som bola v nemocnici a davali mi kortikoidy, aby sa urychlil vyvoj pľúc a stvoro lieky na tlak, ale moc nepomáhali.

lusyc
6. jún 2018

Tiez nie som obézna, bmi 21,9

lenjaaon
6. jún 2018

Ja som pri prvom tehu mala tiez na konci tehu vysoky tlak, bielkovinu zvysenu. Cisarsky som mala. Teraz som v 18tt a znova podozrenie zatial len pre vysoky tlak a caka ma navsteva internistky a liecba. Radsej hned podchytene ako by malo byt neskoro. Otehotnela som po 2 rokoch aj 4 mesiacoch

megicka007
autor
6. jún 2018

@lenjaaon drzim palce nech to najlepsie dopadne 🙂

zuzana2000
6. jún 2018

@megicka007 pri dcére to začalo v 23 tt, zvýšeným tlakom 140/90, ale už som mala bielkovinu v moči, tak ma hneď poslali do nemocnice....kde sa tlak brutálne zvyšoval...najvyšší mám písaný 220/180....už volali internistu, ešte teda nakoniec nasadil lieky...no bohužial dcéra z nich prestala rásť a zaostávala v raste....ako tak sme vydržali do 29 tt, no po cisárskom mi primár povedal, že to bol najvyšší čas.....pretože už bolo všetko zlé....plodová voda, placenta zmeny....a pri Adamkovi to začalo najskôr zvýšeným tlakom....chodila som každý týždeň do poradne na kontrolu tlaku, to bolo 32 tt ale neskôr sa to tiež zhoršovalo a bola už aj bielkovina v moči, to som bola v 36 tt a už nechceli riskovať, v ten deň kedy ma prijali, my aj robili cisársky.

annamari4
6. jún 2018

@megicka007 ja som mala pri prvej,pri malom už nie každé tehotenstvo je iné

jerryjanka
7. jún 2018

@kikuskar5 to už znie ako hellp syndróm

lenjaaon
7. jún 2018

@megicka007 dakujem velmi pekne, dufam v to ze ano

najk
7. jún 2018

@sasesoe jedno nameranie zvyseneho tlaku urcite nie je preeklampsia. Ta nastupuje vzdy az po 20tt a s pokracovanim tehotenstva sa zhorsuje. Do toho su pritomne opuchy a bielkoviny v moci. Magnezium ju urcite nezastavi, jedine lieky na tlak a aj to malokedy. Zvycajne konci predcasnym porodom..

lusyc
7. jún 2018

Vsetkym tehulkam drzim palce, prajem pokojne tehulkovanie a zdravé bábätká.

kikuskar5
7. jún 2018

@jerryjanka ako tak citam, dost je to podobne. Mne najprv riesili virus v tele v noci, lebo stolica bola total zelena, manzelov otec mal vtedy crevnu chripku ako sme sa dozvedeli, ked som zacala mat problemy a bol u nas a nic nespominal, tak som myslela, ze som chytila od neho. Ale rano som uz ledva dychala, prisla vizita a ked ma videli, opuchy, horucka, tlak, pol vedomia v prdeli, som ledva vnimala, tak sa zacali diat veci a za 15 minut som bola na stole, ze ani manzel nestihol prist z prace, (ktora bola blizko), dcerka bola neskutocne napuchnuta, ale nastastie ok zdravotne, len uz to slo aj na nu, ze to bolo vraj ltt a potom mi hovorili o tej eklampsii, ze mala bola uz tachykardicka, ja tiez a mala som hypertrofiu srdca, ci co, ze sa mi zvacsoval sval, alebo nieco take, no sestricka mi len hovorila, ze o pol hodku uz mohlo byt neskoro. Tak som rada, ze vsetko dopadlo ako dopadlo a s malou dusickou som cakala, co bude pri druhom, nastastie bolo vsetko do urcitej miery ok 😉

sasesoe
7. jún 2018

@najk tak asi to bolo iba podozrenie? Neviem, ale mala som to cervenou v tehu preukaze. Vdaka za info.

drahusa73
12. jún 2018

Som veľmi rada, že sa táto téma otvorila ....aj my by sme chceli miminko...no trápi nás preeklampsia....skús mrknúť toto...www.gestose-frauen.de...veľa o tom momentálne čítam.....dúfam, že to pomôže.....

lusyc
21. aug 2019

Ahojte. Po vyše roku zdieľam skúsenosť: mám druhú teraz 6 mesačnú dcérku. Tlak mi zase zacal stúpať v tehotenstve, ale "až" od 32.tyzdna tak zákerne, pomaličky, do 36. , z normy 120/80 na 140/90, čo ako pohoda, v 35+5 165/100 odrazu, tak som išla do nemocnice, zase troje liekov, nic nezabralo úplne, 38+1 druhá sekcia, ale už krásne donosene bábätko a o päť dní uz sme boli doma. A aj kojim. Nie ako pri prvej, 32+1, 4 týždne v inkubátore, o päť týždňov doma. V druhom tehu som od 18.tt brala 100 mg anopyrin, skôr som sa nedostala ku hematologicke, od 32.tt som si pichala fraxiparin. V nemocnici tvrdili, ze to pomohlo. Myslím, ze keby sme cakali s druhym porodom, pridu aj bielkoviny v moči aj opuchy k tomu tlaku. Takže preeklampsia sa zopakovala, v ľahšej forme. Tretíkrát nechcem pokúšať.

megicka007
autor
21. aug 2019

@lusyc no ja už som druhý mesiac od pôrodu druhého a teda vôbec ani náznak sa neopakovalo nič. Krásne tehotenstvo až do 40 týždňa a malička sa presne v deň termínu vypýtala, 3hodinovy pôrod a bola na svete žiadne komplikácie nič.. Takže zrejme všetko závisí od ženy od jej tela a tak.. Ja som od začiatku tehotenstva začala brať anopyrin do tih 36 týždňa možnože aj to pomohlo ale celkovo mala som viacej pohybu zdravú stravu takže možno všetko išlo ruka v ruke a teraz som brala aj kvalitné magnézium 🙂

anastazia93
17. máj 2020

@megicka007 dobrý deň, chcem sa opýtať či ste 1.porod mali cisársky a druhý prirodzene?