Strach z materstva

pukita
30. sep 2015

Ahojte, uz nejaku chvilu rozmyslam ako vyjadrit slovami co sa vo mne deje. Uz isty cas pocitujem ze to v mojom zivote nie je ono, ze tam chyba niekto treti. No este tam boli "veci pred dietatom" ktore sme si chceli uzit. Teraz ked sme vsetko zazili citim take prazdne miesto v ktorom sa miesaju zatial nenaplnene materinske tuzby. Rozpravali sme sa o tom dlho a casto s manzelom a dospeli sme k zaveru ze buduci rok by sme zacali so snazenim. Ziadna veda vsak? Lenze mna sa zmocnil strach z nepoznaneho, bojim sa ze nezvladnem starostlivost, ze zlyham, prenasleduju ma obavy ze svojmu dietatu nechtiac ublizim, alebo ho neustrazim a ublizi si samo...bojim sa ze ako manzelia sa jeden druhemu odcudzime lebo momentalne sme spolu neustale kedze spolu aj pracujeme a vyhovuje nam to takto, vobec si nelezieme na nervy ako si kazdy mysli. Nemame vela rokov, ja mam 24 manzel 26 na odkladanie je casu dost ale ma tychto pocitoch sa asi nic nezmeni ani v buducnosti, ci mozem byt viac pripravena? Tiez ste sa bali?

katrinka8
30. sep 2015

@pukita - ahoj, podľa mňa si to pomenovala sama, čo to je 🙂 🙂 Strach z nepoznaného. Tehotenstvo, materstvo, pôrod... to všetko sú také veci, ktoré sa nedajú opísať, lebo je fakt, že to musíš prežiť, aby si vedela, aké to je. Totiž, niežeby to bolo neopísateľné, ale každá žena toto vníma inak, aj prežíva.
Tvoje pocity sú, podľa mňa, normálne. Človek sa prirodzene obáva toho, čo nepozná, keďže vlastne nevie, ako sa bude cítiť, ako zareaguje.
Ale neboj sa (aké ľahké napísať, že?), my ženy sme obdarené schopnosťou zvládnuť to 🙂 Každá žena je pre svoje dieťatko dokonalou maminkou, tou najlepšou, akú si dieťatko mohlo vybrať - a taká budeš mama aj Ty, tá najlepšia pre svoje dieťa 🙂 Máme dar intuície, tá nám v mnohom našepkáva, čo máme robiť, ako máme robiť. Aj keď máš pocit, že teraz netušíš nič o starostlivosti o bábätká, o detičky, tak neboj sa, budeš mať celých 9 mesiacov, kedy sa celá Tvoja bytosť naladí na to malé stvorenie, ktoré nosíš pod srdcom a zrazu, keď sa narodí, budeš vedieť, čo máš robiť. 🙂
Je pravda, že keď príde dieťa, všetko v živote ženy (a vo väčšine života muža 😀) sa zmení. Navždy. Ale ak je Váš vzťah pevný, láskyplný, úprimný, dieťa Vás ešte viac spojí. Samozrejme, nebude to také isté ako "predtým", sú aj ťažké chvile, ale oveľa viac je tých krásnych. Aj rodičom sa človek musí naučiť byť 🙂 Deti učia nás, my učíme ich.
Na odľahčenie - niektoré deti majú vrtule v zadku, ako sa vraví, a nemajú pud sebazáchovy 😀 Ja som netušila o sebe nikdy "predtým", že mám 4 oči a to aj na chrbte 😀 A napriek tomu mi rovno pred nosom dieťa plesne na zem potknúc sa o nejaký kameň, napriek tomu mi dieťa spadlo z postele v deň, keď som netušila, že sa už vie samo posúvať (a to bolo naše druhé)... Deti nemožno stále ofukovať, je nemožné im byť stále "za zadkom", musia sa naučiť zdolávať prekážky, aj si pritom niekedy ublížia (bohužiaľ), ale musíme pri nich stáť a ukázať im, že sme im vždy nablízku a môžu ku nám vždy prísť do náručia po radu, po pomoc, po útechu, bozk, objatie... S dieťaťom (vlastne už s tehotenstvom) okrem radosti prichádza aj jedna vec, ktorej sa do konca života nezbavíš - je to strach. Budeš ho mať stále, či je Tvoje bábo len párdňové embryo v brušku, 3-ročná princezná prvý deň v škôlke, alebo to bude 40-ročný otec rodiny. Vždy sa budeme o naše deti báť (aj o tie, ktoré ešte nemáme a ktoré máme len v pláne), len nesmieme dovoliť, aby nás ten strach prevalcoval 🙂
Ak máš vnútorný pocit, že po bábätku s mužom túžite, smelo do toho. Dieťa Ti dá viac, ako čokoľvek na svete, viac ako všetky veci, ktoré si si chcela ešte užiť. Áno, niekedy si budeš myslieť, že si to ozaj mohla ešte skúsiť, lebo budeš mať pocit, že také alebo onaké náročné obdobie je nekonečné a Tebe sa už nikdy v živote nepodarí napr. ísť samej do sprchy na viac ako 5 minút / ísť s manželom sama na večeru / ísť už do Karibiku / vyliezť na K2 / meditovať v Indii... doplň si, čo si chcela, ale je to len momentálny stav, kým to malé stvorenie nepríde a neusmeje sa na Teba tým najkrajším úsmevom na svete a nepovie Ti tie najkrajšie 4 písmená: mama. Je to len dočasný stav, lebo zrazu zistíš, že Tvoje dieťa je Tebe a mužovi parťákom, ktorý Vám ukáže úplne iný pohľad na Karibik, K2 aj na Indiu. Zrazu zistíš, že to Vaše "malé škvŕňa" je už vlastne veľké a Ty máš zase čas na svoje plány 🙂

tjaden
30. sep 2015

@pukita ahoj, no ja som dieťa neplánovala, bohvieaké skúsenosti s deťmi som nemala, väčšinou také to prišlo dieťa a ja som naňho pozerala ono na mňa až mi došlo, že najlepšie bude zdrhnúť 😀 bála som sa ako to zvládnem, presne takéto veci, čo ak sa oňho nebudem vedieť dobre postarať čo ak s ním niečo bude a ja si to nevšimnem a nechtiac mu ublížim. Nevedela som prebaľovať, nevedela som urobiť um a to som ho potrebovala od začiatku a nakoniec pohodička, všetko som si všímala samozrejme som prd vedela tak čo? otravovala som iných, skúsených a môžeš si byť istá, že až nejakej skúsenej mamičke zavoláš o radu bude celá bez seba od šťastia, že môže začať mudrovať 😀 ja už dnes robím to isté 😉 uvidíš nakoniec možno prekvapíš sama seba. Ak sa bojíš, že zlyhá váš vzťah, radšej ešte chvíľku počkaj a skús si s priateľom situácie v ktorých sa prejaví jeho charakter, a hlavne zisti si aký má vzťah k deťom a k domácim prácam, po pôrode budeš potrebovať aby ti s dieťaťom pomohol a keďže budeš stále doma a stále budeš obliehať dieťa a domácnosť budeš mať sakra nervy ak ti nepomôže.

lauricka
30. sep 2015

Pozri, hovori sa, ze ked si robis obavy vopred, tak uz si si to akoby prezila, aj ked si nemusela. Chapes? Proste, asi to nie je len materstvo, z ktoreho si vopred vyrabas strachy. Nie je to tak aj v inych veciach? Porod - tvoje telo vie porodit, tvoje babatko sa vie narodit. Doveruj svojmu telu. Odporucam hypnoporodny kurz. Starostlivost a materstvo? Hm, vnimaj a pozoruj. Nasluchaj svojmu dietatku. Ono ti napovie, co treba. Bud v klude, aby citilo pokoj. Kukni si malinku knizocku Koncept kontinua. Tak pre inspiraciu. Babatko potrebuje len tvoju blizkost a materske mliecko. A dietatko lasku a porozumenie. Ak budes vnimava, vela sa naucis aj od neho. Odporucam napr. montessori kurzy pre rodicov. Zober si to tak, ze ta to nakoniec moze aj naplnat a bavit. Netreba vsetko vidiet cierno. Je toho kopec, postupne budes objavovat. Novy svet, krasny, plny zazrakov.

pukita
autor
1. okt 2015

@katrinka8 dakujem ti za tvoj mily prispevok, velmi ma povzbudil. Ano kazdy koho som sa pytala aj dievcat co pocali neplanovane a este pred plnoletostou povedali to co ty, ze zrazu vedeli co robit ako chytit ☺️ snad nebudem vynimka ☺️

kefrinky
1. okt 2015

@katrinka8
Krasne si to napisala veru 😵

Ja mam skor obavy z toho ako to vsetko budem vladat, stihat (babo, domacnost a + milion dalsich veci)...baby tu pisu, ake su unavene, nevyspate, ze nevladzu, lebo male stale place, a nemaju nikoho kto by im pomohol.....no uvidime, realita ukaze 😝

pukita
autor
1. okt 2015

@tjaden Ahoj, dakujem za podporu...ja som so svojim manzelom 7rokov cize uz nie je vela co zistovat o nom ☺️ Viem ze dieta chce a ze sa vynasnazi najviac ako sa bude dat. Pocitam ze zo zaciatku to bude ine kym si zvykneme. Asi nam zostava len hodit sa do toho a plavat 😆

kefrinky
1. okt 2015

@pukita
Asi tak 😀 , zvladli to pred nami, zvladneme aj my a zvladnu to aj tie po nas....sme predsa zeny 😀

mayra666
1. okt 2015

presne aj ja mam take obavy...uz som nejaky ten rok aj vydata tak uz by sa patrilo..🙂 ..akurat prvy mesiac sa snazime no uz teraz sa bojim ked budem robit tehotensky test...lebo co ked vyjdu tie 2 ciarky...ale tiez sa bojim ak aj bude len jedna :D...take protichodne pocity mam

gretocka
1. okt 2015

@pukita, katrinka8 ti to napisala krasne. Ano, to nove je nepoznane, je to dobrodruztvo a je to prirodzene, ze okrem tuzby mas aj strach. Podstatne je aby ta ten strach neparalyzoval a neprevalcoval.
Najlepsi rodic pre dietatko nie je ten, ktory nikdy nespravi chybu. Aj to dietatko sa musi casom naucit, ze chyby sa deju a ako ich opravovat. Ver, ze ja sa detom tiez ospravedlnujem, ked nieco nezvladnem.... Dolezite je aby si bola skutocna vo svojich pocitoch aj voci detom aj voci partnerovi.

Ano, budete mat na seba urcite menej casu s partnerom ked budete mat babo, ale aj tie chvile v trojici s babom maju svoje caro. A ostanu vam urcite aj chvile ked budete sami - naucte sa vytazit z kazdej sekundy ktoru mate. Kazdy dotyk ked okolo seba prejdete bytom - drobne prejavy lasky a zaujmu.
A kopec aktivit sa da robit aj s dietatkom. My napr. cestujeme s manzelom aj na sluzobky pokial sa da, ja si na mieste vzdy spravim s detmi svoj program, manzel popracuje, potom spolu este nieco podnikneme, alebo sme spolu aspon cestou.....
Sposobov je vela, podstatna je snaha a ked v laske budete hladat cesty, urcite ich najdete.

ingelika78
1. okt 2015

Ano , aj ja to tak citim ☹ Niekedy si myslim, ze naozaj, napriek tomu ako sa to hovori, ze nie vsetky zeny su na to stavane/pripravene...

gretocka
1. okt 2015

a co sa tyka fyzickeho zvladania dietata a domacnosti a milion dalsich.... nebojte sa baby, zvladnete to, podstatne je len upratat si priority. To znamena ak bude babo narocne, dat bokom glancenie domacnosti. Naopak ja som napr. synceka prveho mala ukazkoveho, pri nom som porobila viac ako predtym a materska bola pre mna naozaj dovolenkou.
Potom dcerka bola uplne ina, preplakala mi cele dni, ked som chcela aby spinkala, musela som s nou chodit v kociku cele hodiny - tak co, no bolo menej upratane, menej navarene a napecene.... teraz cakame tretie babo a uz sa velmi tesim, ale zaroven aj bojim co a ako....
cez tyzden mam manzela v praci od rana do sameho vecera a cez vikendy cela rodina fungujeme v sluzbe cirkvi a da sa to. Ano su dni, ked som naozaj unavena, ale to ked sa deti ku mne pritulia, povedia "moja maminka" a pohladkaju ma mi vynahradza vsetky tie tazsie chvile.

pukita
autor
1. okt 2015

@lauricka ano mas uplnu pravdu, je to takto vo vsetkom ☺️ od malicka som brala vsetko zodpovedne, vsetko som musela prerevat ze to nezvladnem no zatial som vsetko zvladla...no vzdy ma desi ten moj prvy neuspech bojim sa ho, preto sana vsetko pripravujem na 300 percent. Lenze toto je ine ako naucit sa vsetky maturitne otazky zodpovedne a ist do triedy ako pan lebo ma nema co prekvapit, tu to bude same prekvapenie

lauricka
1. okt 2015

@pukita a preto sa uvolni a spolahni sa na seba, urcite si vnimava zena a budes vnimava mama, toto je nieco uplne ine. Ako hovoril jeden detsky lekar pri porodnej priprave - babatko prezije aj starostlivost rodicov 😀

katrinka8
1. okt 2015

Baby, tie prvé mesiace/roky sú síce niekedy únavné, niekedy viac, niekedy menej - ale ubehnú tak neskutočne rýchlo, že niekedy máte pocit, že to ani nie je pravda. Dnes rodíte, zajtra Vám dieťa ide prvýkrát do škôlky, pozajtra do škôlky... "Logistiku" zvládne každá mamina, situácia donúti každého nájsť si nejaký systém 😉 Fakt je, že ja som až pri tom druhom dieťatku musela uznať starú pravdu - nechápem, čo za problém s časom som mala s jedným 😀 Teraz sú dvaja a mám pocit, že stíham viac ako s jednou, keď som bola 😀
Ja keď už "padám na hubu" - či už z únavy, fyzickej alebo psychickej, to je jedno, spomeniem si vždy na maminky anjelikov, maminky detičiek, ktoré sú v nebi. To ma dokáže tak nakopnúť, dodať mi silu, energiu, že zrazu sa mi zdá každý môj problém malicherný a teším sa aj z tej únavy, aj z toho, že mladší sa v noci budí, že staršia je tvrdohlavá a treba s ňou občas bojovať. Lebo viem, že tie maminky by dali za takéto problémy všetko na svete.

kefrinky
1. okt 2015

@katrinka8
dobry uhol pohladu, pozriet sa takto na danu situaciu, ze mozeme byt stastni (teda ja este v tej plne verzii nie) , ze vobec deticky mame...my sme cakali a teda este cakame skoro 5 rokov.....takze ano, bude to za to stat, len si v danej situacii na to spomenut.... 😝
Tiez mi prislo luto, ze vlastne o dva tyzdne +- uz brusko nebudem mat a pritom som tak dlho nan cakala 🙂...cize ide to naozaj rychlo a asi s babom este rychlejsie...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre