Mlieko počas hnačky

zuzaanka27
21. okt 2014

Dobrý deň môjho syna trápia hnačky boli sme u lekárky spravila mu vyter a dala mu kvapky hilak lenze na nete som čítala ze počas hnačky nemôžu deti mlieko čo mu mam vlastné dávať papat namiesto mlieka.

daniela1983
21. okt 2014

@zuzaanka27 a je kojeny?

zuzaanka27
autor
21. okt 2014

Nieje uz pije Kravske má rok a 19 dni

daniela1983
21. okt 2014

@zuzaanka27 no tak par dni bez mlieka vydrzi, my sme na sunare a na tych par dni ked mal hnacku nad doktorka odporucila mlieko bez laktozy, my sme kupili v lekarni bebu low lactose

liebling98
21. okt 2014

@zuzaanka27 umelé mlieko a kravské vynechaj, tiež mliečne výrobky. Zvykne sa dávať ryžový odvar namiesto mlieka. Pri hnačke dodržiavať pitný režim, diétu.Po ústupe hnačky mlieko zavádzať medzi poslednými do jedálnička.

zuzaanka27
autor
21. okt 2014

Lenze on bez mlieka nezaspi vobec

daniela1983
21. okt 2014

@zuzaanka27 no ano zyzovy odvar alebo vyvar z mrkvy. na zavodnenie som davala Kulíšek alebo enhydrol ,

daniela1983
21. okt 2014

@zuzaanka27 noo ani nas ale ked mal hnacky tak prve dva dni musel skratka a potom sme davali to bezlaktozove mlieko, nam tie hnacky trvali tri tyzdne. a mal dni ked mal hnacku 10-15x. skus tu bebu co som pisala, vraj aj nutrilon ma take nieco bezlaktozove

luliu
21. okt 2014

@zuzaanka27 moj je tiez zavislak na mlieku, viem, ze nedam spravnu radu, ale u nas i napriek hnacke, som vzdy mlieko dala, ked pytal. Nezaspal by a hysacil by. Nikdy sme nemali nejake komplikacie. My sme vsak nikdy nemali dlhodobu hnacku, vzdy tobolo len 1-2 dni - virus

liebling98
21. okt 2014

@zuzaanka27 tak skús to bezlaktozove mlieko - my sme mali Nestlé AL110.
Skús ten ryžový odvar, alebo pohankove mlieko.

vulka
21. okt 2014

@zuzaanka27 Ja som počas hnačky dávala bezlaktózové mlieko.

zuzaanka27
autor
21. okt 2014

Ako doktorka čo sa tyka mlieka nic nehovorila to som len na nete nasla. Doktorka povedala ze ryžu má papat,banan a čierny caj

klincek
21. okt 2014

@zuzaanka27 lekarka ta mala podrobne informovat aj o tom, co moze maly jest. dava sa ryzovy odvar, mierne sladeny caj (nesladi sa cukrom, ale glukopurom a pod.), suchare, ryza, zemiaky, varene hydinove maso (potraviny pridavas postupne pocas 5 dni). zo zeleniny akurat varena mrkva. vyvar vobec. mliecne nic, az po par dnoch skusit trocha jogurtu. dost zavisi od toho, co hnacku sposobilo a ake vazne su prejavy. moje deti sa mlieka nevedeli vzdat ani pri hnacke (bezna viroza v skolke), tak asi tyzden dostavali bezlaktozove - vypili len trosku, lebo im nechutilo, ale aspon mali pocit, ze mlieko bolo..ak ale kojis, tak mm je myslim vynimka, v kojeni sa normalne pokracuje (opravte ma, kto viete naisto).

chovancova27
21. okt 2014

@zuzaanka27 my mlieko nepijeme ani ked sme zdraví🙂 kúp mu v DM-ke alebo v bioobchode ryžové alebo mandľové mlieko v tetrapacku, sú výborné a 1000x zdravšie, a pri hnačke super

daniela1983
21. okt 2014

@zuzaanka27 bacha na banan, ked mal maly tie hnacky tak banan ho tak priserne nafukol, ze mal brusko uplne velke tvrde a celu noc preplakal, este aj grgal tak divne ako fermentovany banan to smrdelo

klincek
21. okt 2014

@zuzaanka27 ak je velmi "mliekovy"🙂, tak skus bezne predavane krabicove mlieko so znizenym obsahom laktozy (ok, je to trvanlivy humus, ale tak su mimoriadne okolnosti..)
no a to ostatne ma byt zhruba tak, ze
1 den - caj, suchare (ak su prejavy miernejsie, mozes dat vecer trosku ryze, ale nesmie byt omastena)
2 den - to iste, pripadne pridaj varene zemiaky (zase bez tuku)
3 den - pridaj varene maso
4 den - pridaj varenu mrkvu
5 den - ja som riskla polievku (no, polievka je honosny nazor, bola to mrkva uvarena v troske vody, to cele rozmixovane a malinko osolene, aby sa trocha zavodnili..a do nej som dala uvarenu ryzu)
banany niekomu robia dobre, no niekomu praveze vobec pri hnacke nesedia. tak opatrne vyskusaj, ale najskor taky treti den. jaj, a co som bola v soku, mozu sa jablka! ale tiez az po par dnoch, pre istotu..
a este ked bolo velmi zle a deti kvikali od hladu, dala som im medzi jedlami slane tycinky - lekarka dovolila, len nesmeli obsahovat muku (take tazko najdes, ale su, mozno jedna-dve aj "klasicke" neublizia).
no vela zavisi od toho, aka prisna ma byt ta dieta...

zuzaanka27
autor
21. okt 2014

On ked sa vykaka tAk to smrdí ako keby nieco skazene čo sa tyka stravy obmedzila jablká,pomaranče nic ine nám nepovedala on UM vobec nechce ani beZ laktozy nechutí mu to vobec

bianca
21. okt 2014

ja som malej nikdy mlieko neodoprela ale do 2,5 roku kravske neochutnala.
Potraviny ktore sa vseobecne doporucuju je mrkva,ryza a rozne polievky a kase z nich.Cierny caj by som nedavala vo velkom mnozstve koli teinu.Radsej suchy rozok alebo ryzove chrumky nech papa a vela vela tekutin.Horcku cokoladu mu asi davat nebudes.I banan je vhodny ak ho ma rad naviac obsahuje kalium.Neviem aku vodu mu davas,ale ak pije neperlive mineralky,tak ziadne magnezie ani nic podobne

zuzaanka27
autor
21. okt 2014

Vodu dojcensku drobcek tu stale

ichbinich
21. okt 2014

@zuzaanka27:
Ja viem, ze mlieko by sa nemalo, ale ak ti inak nezaspi, tak by som to obmedzila na tu jednu flasku a hotovo. Mozes mu skusit dat rastlinne akoze mlieka alebo bezlaktozove, ale to chuti uplne inak, tak je otazne, ci to vypije. (A ci ty dokazes vypit to, co on nevypije, kedze ta sranda je dost draha...)
Kedysi sa hovorilo, ze slane tycinky a cocacolu alebo ciernym cajom, ale to uz nie je v mode 😉 Teraz sa striktne diety nedrzia (okrem logickeho vynechania vyprazaneho, tazkeho jedla a suroveho ovocia). Deti vacsinou aj tak instiktivne menej jedia. Ovela dolezitejsie je, aby pili, najlepsie cistu vodu.
Ja pri hnackach ponukam polievku (zeleninu uvarenu vo vode) s cestovinami, ryzu, masko na prirodno, zemiaky, suche cestoviny (to maju radi 😉). Ked uz hnacka prechadza a chcu, mozu si dat jogurt. Syn rad chrume suchare, potom niekedy dostane par piskot. Ale ako som uz napisala, vela toho aj tak nepojedia.
A dceru aj predtym syna som pri hnacke normalne kojila dalej. Vsak ako by sa malo dodrzat "ziadne mlieko" pri niekolkomesacnom babatku? Davat mu tyzden caj? Materske mlieko je ovela lahsie stravitelne ako hocico ine, takze radu lekara som vypustila z ucha, pocuvala instinkt a dala moje mliecko 😉
V kazdom pripade vsetko dobre!

katka1981
21. okt 2014

@zuzaanka27, ja som zas citala, ze mlieko zapeka.

daniela1983
21. okt 2014

@katka1981 mlieko sa pri hnackach nema, lebo to v brusku kvasi a robi to zle v brusku

alicka850
21. okt 2014

Mlieko sa neodporuča počas hnačky z toho dovodu, že pri hnačky napríklad vírusového povodu možu byť zničené na bunkách čreva enzýmy, ktoré zodpovedajú za rozklad a štiepenie laktázy-cukor, ktorý obsahuje mlieko. Potom ten nestrávený cukor narobí v črievkach galibu. Tieto bunky sa dokážu pomerne rýchlo obnoviť aj s enzýmami, ale taký týžden dva by som asi mlieko nedávala, ani mliečne výrobky zo sladkého mlieka. Skor ten ryžový odvar ako píšu dievčatá vyššie, nam sa osvedčil ryžovo-mrkvový. Ak by si už velmi chcela, tak kyslomliečne, povedzme Activiu s probiotickými kultúrami.

jankastubka
21. okt 2014

Mne akurat doktor vravel ze pocas hnacky sa kyslomliecne vyrobky mozu a jogurty su vraj ziaduce.

jankastubka
21. okt 2014

Nam inak mala ryzu s mrkvou vobec nechcela jestmpicas vracania a hnacky, ale zato suchare jej chutili 😀

zuzaanka27
autor
21. okt 2014

No newiem on žiadne mlieko okrem kravskeho nevipije

klincek
21. okt 2014

@zuzaanka27 tak ozaj skus to nizkolaktozove (low lactose alebo lactose free). robi ho napr. Rajo aj tatranska mliekaren. chuti ako kravske (ved ja je), akurat je trosku sladsie, takze dietatu pravdepodobne chutit bude. a ak by predsa len nie, pouzijes na varenie 😉

wextra
21. okt 2014

No ja z vlastnej skusenosti by som mlieko nedavala. Na jar som s dcerou skoncila na infekcnom s norovirusom. Mala mala skoro 2 roky a este som ju kojila. Aj kojenie jej hnacku len zhorsovalo, tak mi lekarka vravela, aby som uplne kojenie vylucila. Namiesto mlieka som jej davala ryzovy odvar s glukopurom. Trpeli sme sice 2 dni obe, lebo mne sa nalievali prsia a ona stale chcela mliecko, ale nejako sme to zvladli, dokonca ked uz nas prepustili domov, tak som ju uz uplne odstavila. Doma som jej asi 6. den zacala davat bezlaktozove AL 110 a ked sa minulo, presli sme na kravske. Ale urcite by som teraz pri akejkolvek hnacke akekolvek mlieko vylucila, kym sa stolica neupravi. Jeho hysak zvladnes, daj mu cajik, alebo ryzovy odvar, ale mlieko by mu mohlo viac uskodit ako pomoct.

janinah
21. okt 2014

určite zaspí aj bez mlieka,nedávala by som...trošku sa večer potráp,ale mlieko a hnačka neide dokopy

veriiii
21. okt 2014

@zuzaanka27nie je to vyslovene zakazane,ale sa neodporuca- pocas hnacky sa totiz docastne znizuje produkcia enzymu laktaza, ktora je potrebna k traveniu mliecneho cukru. ten sa takto zle travi a moze nafukovat a dokonca este aj prehanat....radsej mu daj trochu osladeny cajik,hylak aj tak nemoze ist do mlieka a vo vode chut veelmi zle☹..ak mas nejaky vitaminovy syrup, o to lepsie..ono, moze svyskusat aj to mlieko,trosku zriedene..ono ,pocas hnacky aj tak detom moc nechuti papat ,ani mliecko, jeden, dva dni by podla mna vydrzal---ak mu davas vitaminy a spapa nieco dietne..ale urcite dbaj na prijem inych tekutin..

katka1981
21. okt 2014

@daniela1983, verim, za normalnych okolnosti moze zapekat, ale urcite pri hnacke neprospeje