Má sa dieťa priťahovať do sedu?

sharlotta
2. máj 2011

Chcem sa opytat na vas nazor. Doktorka nam kazala s malou cvicit tak, ze ju mam za predlaktia pritahovat do sedu, to nam kazala uz asi od 1., alebo 2. mesiaca, aby sme cvicili krcne svalstvo. Ja som to ale nerobila, mne to prislo strasne drasticke a neurologicka zase povedala, ze to nemame robit, ze to robia len doktori pri vysetreni. Mala si ale hlavicku stale vobec nedrzi zarovno s trupom, ako sa to uvadza, ze v 3. mesiaci by ju mala udrzat aspon chvilu. Myslite, ze to mam robit? Kazali aj vam pediatricky nieco podobne? Na brusko ju davam a na brusku sa pekne dviha...

atrami
2. máj 2011

No mám dojem, že máš viac rozumu ako lekárka. Samozrejme, že sa to nemá. Dieťa, dvíha hlavičku pri ,,pasení koníkov". Tým si spevňuje svalstvo. Priťahovanie nie. Možeš malinkú chytiť za rúčky a nechať na nej, či sa bude sama priťahovať. Prípadne zavesiť hračky nad postieľku, kočík a tým ju motivovať.

drzubok
2. máj 2011

ak toto poradila pediatricka tak nema sajnu o motorickom vývine... co je tragedia a sledovat aj dalsie takéto **rady** . Casto na brusku musi byt, ale je dobre ze to videl neurolog...

m.i.r.i
2. máj 2011

No veru, to je veru co za rada...take male babo ma byt na brusku, je super, ze ti aj krasne vydrzi......do sedu mozes jemne trenovat okolo 6 mesiacov ale aj to velmi obmedzene, najlepsie je ak si deticky same sadnu a tak sa naucia sediet..nas zacal sediet asi v 8.5 mesiaci... a ma krasnu chrbticu a rovne sedka..takze mas uplnu pravdu, ze to nie je v poriadku...

kykymora
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
azarijka
2. máj 2011

ahoj ja som citala na nete ze mozes s babom (okolo 5-6mes) cvicit tak ze mu ponuknes prsty a ono sa za ne chyti a ty jemne podvihnes a cvicis tym uchom jeho ruciek, aby bol uchop pevny, ale pisali ze sa to nema robit casto, len tak v ramci hry. Krcne svalstvo sa tym urcite necvici. Sama som sa na to pytala Dr. a povedala ze je to len vysetrenie ktore robi ona a doma s nou takto nemame cvicit. 😉

kvetinqa
2. máj 2011

Urcite to doma nerob. Ako povedali kocky vyssie, robi to pediater len pri vysetreni a ak ti to kazala robit aj doma, tak potom naozaj pouzi svoj vlastny rozum.. Neboj, nas maly bol tiez taky lenivec, hlavku zacal poriadne dvihat az okolo 4 mesiaca a kedze neznasa polohu na brusku, doteraz to nie je dokonale. Tym, ze mi na brusku dlho nevydrzal, skusala som ho davat na fitloptu, tam mi dvihal hlavicku viac...

feb13
2. máj 2011

Nas tiez takto vysetruje ale sama hovorila nech ma to nenapadne doma robit, to je len vysetrenie. A neurolog to vie urcite lepsie. Podla mna na hlavicku je najlepsia poloha na brusku. A nie vsetky deti sa vyvijaju presne podla tabuliek.

montinka
2. máj 2011

ahoj nam tiez nic take nekazali ani pri jednom praveze sa to nema. muz sa hraval takto s dcerou ale ked uz bola starsia a natiahol jej pri tom rucku,nevedela s nou ani pohnut,cosi sa jej tam zaseklo a museli sme utekat na pohotovost lebo hocijaky pohyb jej sposoboval bolest. az ked jej to doktorka nejako pri kontrole pomackala a asi napravila bolo dobre.odvtedy sa jej to stalo este dvakrat samozrejme nie uz nasou vinou ale pri pade( to sa mi akosi podarilo napravit) a ten druhykrat tiez sa drzala deda za ruku a potkla sa a ako padala a dedo ju drzal tak zase a museli to zase napravat v nemocnici. takze ziadne taketo cvicenie aj ked tvoja mala je mensia a lahsia ale radsej nic neriskuj. 😉

ivett1
3. máj 2011

ahoj...a určite si dobre rozumela, že máš takto "cvičiť"? 😨, ak, áno, tak možno sa vašej pediatričke niečo nezdalo a toto môže byť súčasť súboru cvikov...lebo, ako píšeš boli ste u neurologičky a bežne sa k neurolodičke na kontrolu nechodí 😉...(pravdepodobne vás tam poslala vaša doktorka a asi mala na to dôvod...)...aj, keď na druhej strane je pravda, že priťahovaním do sedu sa posudzuje hrubá motorika ...v poradni u pediatra (ako písali mamičky vyššie)... ale, aj tak nechápem, prečo sa pýtaš na názor, keď ti na základe odborného vyšetrenia, neurologička povedala, že to nemáš robiť? 😅....

karinnka
3. máj 2011

V Ziadnom pripade by som to nerobila,dieta si cvici krcne svalstvo tym,ze je na brusku a dviha si hlavicku,toto by jej mohlo akurat poskodit.... 😉
Inak nechapem za co niektory lekari dostali titul 😕

njonja
3. máj 2011

v ziadnom pripade, lebo tym sa spevnuju uplne ine svaly , ake treba na to, aby si male zdvihlo hlavicku. Na dvihanie hlavicky je treba pasenie konikov. My sme tiez chodili na neurologiu aj sme cvicili Vojtovku, lebo maly nedvihal hlavicku este ako 3 mesacny a neurologicka nam vyslovene zakazala ho dvihat so sedu. Takze to urcite nerob!

zivika
3. máj 2011

ako som sa ja docitala, tak pritahovat sa moze zacat v 4.-6. mesiaci takze vy este mate dost casu 🙂

lucikan
3. máj 2011

ahoj, aj nam to doktorka kazala, ked sme mali nieco cez dva mesiace. Mne sa to moc nezdalo z principu - naco nieco "cvicit", ked k tomu dieta dozreje postupne. Ja som to dost ignorovala, aj som na to zabudla, manzel ma chvilu hecoval nech to robim ale mne sa nechcelo. Hlavne ked som videla ze visi v tej polohe ako vechtik, hlava v uplnom zaklone, rukami sa nikdy nepritiahol. Ale niekolko krat sme to skusali. Postupne mi to prislo ako uplne zbytocne a prestali sme uplne. Inak sme maleho ale davali dost na brusko. No a teraz ma 6 mesiacov, jasne uz pasie kone krasne, uz je v polohe na brusku na dlaniach a odtlaca sa stale vyssie a vyssie. Ale co je zaujimave, ked s nim skusim toto akoze pritahovanie sa do sedu, stale visi ako vechtik, niekedy ide hlava s ramenami, ale vacsinou ju necha visiet a smeje sa na mne. Ma to ako zabavu. Tak si myslim ze s krcnym svalstvom toto az tak mat nebude, respektive dieta nepochopi precoby v tejto polohe tu hlavicku malo dvihat. Nato jedine to brusko si myslim.

zuzanockamt
3. máj 2011

ja som s malym cvicila pritahovanie do sedu este v porodnici, kazdy den jedenkrat vecer po kupani a uplne v pohode, hlavicku krasne drzal a nemal este ani 2 mesiace ... postupne ako bol starsi, tak som to opakovala castejsie, teraz sa uz pritiahne sam, ved uz je velky

tosomja
3. máj 2011

Tak to počujem fakt prvýkrát, že sa má dieťa priťahovať do sedu, aby držalo hlavičku...pokiaľ dvíha hlavičku na brušku, tak je to ok...všetko má svoj čas, nerob nič nasilu...

mirkita
5. máj 2011

no ako tak citam tak mna by tu mamicky asi ukamenovali...mam prve babo, ktore ma teraz 4 mesiace....pritahovali sme ho do sedu od 1.mesiaca...a nie preto aby som sa ja pysila ake je sikovne ale preto lebo nam to na navsteve ako sme prisli z porodnice, kazala pediatricka....proste mi ukazala asi 5 veci ktore mam s malym robit...bolo tam pritahovanie za rucky (ale nie do uplneho sedu, len tak aby sa mu jemne zdvihla hlavka z podlozky...az koncom 2. mesiaca sa zacal sam tahat az do skoro uplneho sedu), konicky, pretacanie zadocka, jemne masirovanie chrbatika = v takej polohe ma vraj babatko zdvihnut hlavicku
maly nema ziadne problemy, je velmi pohyblivy....samozrejme nenutime ho, nedavame ho nasilu sediet ani s nim nerobime ziadne extremnosti (lietajuce babatka a pod 😀 )
ale tymto som chcela napisat, ze ked sa to robi s citom a velmi jemne tak neviem preco by mu to malo ublizit...dokonca mi ani nikdy nenapadlo ze to je nieco zle, ze mu tym ublizim alebo take nieco ...nas krpec si v 2 mesiacoch krasne drzal hlavicku, teraz v 4 je uz profik 🙂
ale musim tiez napisat ze dost tej hlavke pomohlo aj nosenie na rukach v polohe na pleci....on nikdy nechcel byt na rukach ako babatko (akoby v koliske), tak si najprv opieral hlavku o nase plecia a potom postupne si ju sam drzal...vzdy mal moznost opriet si ju
ale kazde dieta aj rodic su ini...chapem ak to nejakej mamicke pride ako drasticke, tak nech to nerobi...ja mam strasne uzkostliveho manzela ktory na malom skuma kazdy fliacik 🙂 ale ani jemu sa pritahovanie nezdalo ako nieco zle...len co sme malemu podali ruky, sam sa tahal...

aspinka
5. máj 2011

No nam to tiez kazali aj pri malej pred 6 rokmi aj teraz. Neviem co je na tom drasticke nemas ho perovat kazdy vecer ako pri treningu len z casu na cas skusit ako tie svaly ovlada vsetko jemne s citom. Neviem ci si to dobre popisala lebo mamicky to tu pochopili akoby si ho mala natahovat! Nie mas ho jemne chytit za rucky a uplne zlahka potiahnut robi sa to postupne az neskor do uplneho sedun ale cim je babatko vacsie tym to viac ovlada ono ako jeho mamina samozrejme hned polozit neskor ked deti sedia sa to taha do stoja ci babatko vie na co ma nozicky.
Moja kamoska chuda musela cvicit vojtovku lebo maly nesedel nechodil a to je iny DRASTAK az ti slzy tecu po licach ale vdaka tomu ze si nepovedala ze mu ublizovat nebude maly beha jedna radost aj ked zacal ovela neskor ako jeho rovesnici. Skratka nieco sa nam mamickam moze zdat zbytocne ale ma to svoj vyznam. Ved sama pises ze malicka si hlavicku nedrzi rovno s trupom tak kto potom mal pravdu a kto nie?

mamama11
5. máj 2011

nedá mi tiež nevyjadriť sa, myslím kočky, že väčšina z vás to tu pochopila, že dr. kázala dieťa priťahovať do sedu, ale to určite v žiadnom prípade nie, len jemnulinko pritiahnuť , 2-3 krát jemne potiahnuť a dosť, dať ležkať, toto sa nemusí opakovať denne, len občas, hlavne ak vidíte, že krásne pasie koníčky, tak to nie je treba často robiť, to, že dieťa pekne pasie koníčky neznamená, že si aj samo udrží hlavičku, udrží ju na brušku, ale nie keď ho máte na rukách vo zvislej polohe, ja mám dieťatko tretie a pri každej som to občas zacvičila, koníčky krásne pásli od 6 týždňov a dokonca aj otáčanie začalo u nás už v troch mesiacoch, prvé dve skôr z chrbátika na bruško a táto posledná zas z bruška na chrbátik, to dokonca nemala ani 3 mesiace a v necelých 4 už aj opačne sa otáčala, teraz jej už len podám ruky a nechám ju, nech sa sama pritiahne, koľko vládze, už ju nepriťahujem ja a keď sa sama priťahuje, tak ju nechám len do takej výšky, ako sa sama pritiahne, nedokončím to do sedu ja za ňu 🙂 viem, že sa o svoje bábätká bojíte a nechcete im ublížiť, ja tiež nedám na všetky rady lekára ale toto som robila aj ja i keď len občas, aj vlastne podľa toho zistíte, kedy vám už skutočne dieťa drží samo hlavičku, lebo ako som písala, pasenie koníčkov neznamená, že už dieťa hlavičku drží samo 😉

mafynka
5. máj 2011

ahojte,,,no ja si myslim,ze mam vybornu pediatricku a velmi starostlivu,,ale o pritahovani mi nikdy nic nekazala,,ja som zastanca toho,ze s babom robit len to,co samo chce,,nic nasilu,,ja som drobca mala v perinke len mesiac,,a nedrzali sme ho v polohe ako v koliske,,ale normalne,tiez si mal moznost opriet hlavku,,ani nejak extra som mu ju nepridrziavala,,a od mesiaca krasne drzi hlavku,,teraz ma 3 mesiace a nema problem si ju pretocit z jednej strany na druhu,,ci uz je na brusku alebo na chrbatiku,,za telkou sa otaca jedna radost,,ruky som mu ponukala od narodenia,,a bud sa chcel sam pritiahnut,alebo nechcel,,nenutila som ho,,netahala nasilu,,sam sa pomaly zacal pritahovat vyssie a vyssie,,teraz sa mi pritahuje az do stoja,,davam ho casto na brusko,,dam mu ruky ku nozickam a cakam kym sa sam posunie,,zasa nic nasilu,,polozim ho na chrbatik alebo na brusko na fitloptu a on dviha hlavicku,,aj masaze robia svoje,,masirujeme kazdy den,,myslim,ze na svoj vek je dobre pohyblivy,,aj dokina je spokoja,,zatial mi nepovedala nic,ze by som s nim mala nieco robit,,takze naozaj robim len to,co sam chce,,nasilu by to nemalo vyznam a bala by som sa,ze mu nieco poskodit,,,,kazde dieta je ine a samo vie,co je pre neho dobre