Nevieme chodiť po vonku

zuzi_33
12. jún 2014

Ahojte maminy, idem si k vam po radu, teda asi lepsie povedane po skusenosti.... Mam dvoch synov - starsi bude mat 4 roky v septembri a mladsi ma 21 mesiacov. Ide mi hlavne o mladsieho.... Je to dieta, ktore sa nikdy nezastavi, ci vonku, ci doma... este aj obedujeme postojacky, stale ma tolko energie az na rozdavanie 😀 Moj problem je v tom, ze aj ked ideme vonku, on sa jednoducho nevie "zastavit" a hrat napr. na pieskovisku, alebo na detskom ihrisku. Stale uteka, ci je kopec, ci je rovina, jednoducho ked ho pustim z kociara, "vystreli" tak, ze mam problem ho niekedy dohnat. A samozrejme, vzdy uteka opacnym smerom ako chcem ist. Neda mi ruku, ked ho vezmem za ruku ja, tak ma hryzie a chce aby som ho pustila. Som z toho nestatna, hlavne aj kvoli starsiemu synovi, lebo ked chceme ist vonku, on by sa aj hral napr. na piesku, ale ja stale musim nahanat mladsieho. Ked ma napr. manzel volno, tak je to ine, on je s jednym, ja s druhym. Ale ked je v praci, tak je to dost tazke.... Nikdy potom nie sme dlho vonku, lebo len beham z jednej strany na druhu, starsi ma vola na jednu stranu, ja musim utekat za mladsim. Potom je len plac, lebo nevyhoviem ani jednemu.... ☹ Neviem ci mladsi bude hyperaktivny, ale energie ma teda za troch.... Uz som skusala ze ho nejak unavim, tak chodievam s nim doobedu vonku, kym je starsi v skolke, nech sa vybeha. Obehneme cele sidlisko a to mam pocit, ze ja som viac "unavena" ako on 🙂 Poradte nejake triky, nejak aby som vedela ulahodit obom chlapcom a aby neboli nase vychadzky "utrpenim"... Najdu sa tu take maminy, co mali podobny "problem"? Vopred dakujem, za kazdu radu a skusenost.

emma_932
12. jún 2014

suseda ma dvojicky, u nich je to podobne... mala ju taha na jednu stranu, maly na druhu 🙂 ale ked mas syna v skolke tak mozes byt s malym vonku cele doobedie... a poobede staci len ta chvilka a potom cez vikendy s muzom. aspon mne takto pride logicke...
inak aj moj maly je taky - deticky sa hraju v piesku, mamicky debatuju na ihrisku, len ten moj lieta a ja samozrejme za nim 😀

deny3
12. jún 2014

trochu nerozumiem, prečo stále naháňaš malého? napríklad na ihrisku ? ja som svoju vrtuľu na ihrisku vybrala z kočíka,sadla si na lavičku a on behal, ostatné deti sa hrali v pieskovisku, ale on behal z jedného konca na druhý, nemala som pocit, že mu musím behať za riťou. U nás je ale ihrisko oplotené, neviem ako u vás. A ked sme išli von, tak som nechala na ňom,ktorým smerom pôjdeme, ak som mala v pláne ísť do obchodu, tak stále sme tam nejako došli, síce s okľukou,ale došli 🙂

emma_932
12. jún 2014

@zuzi_33 prip. ho nedavaj spat cez obed, nech je uz poobede unaveny... moj syn nespi od 2r. niekedy je to horor, ale co uz....

emma_932
12. jún 2014

@deny3 myslim, ze 21m este vybehne pod auto... a nie vsetky ihriska su oplotene....

denisafono
12. jún 2014

@zuzi_33 no ja mam jednu taku certicu, presne ako pises. Este ze byvame v RD a tam moze behat kolko chce ale ked ideme niekam na prechadzku tak to je o nervy, vytrne sa mi zacne bezat na cestu ja za nou uplne z najvacsej sily a len tak tak ju dobehnem. V nakupnom kosiku vrieska, krici mama mama mama a ja ze tu som nekric. A zase mama mama mama.... Ona je aj poriadny nervak, ked jej vypadne babika z kocika tak sa zacne tak jedovat ze jeden kocik uz zlomila co ho o zem buchala, potom babiku dotrhala co jej vnutro zacalo vypadavat. Teraz uz mame bazen tam sa odhra, chvilu potom vylezie a bezi okolo domu aj 10x a takto dookola. Ked sme s nou niekde aj 4 dospeli tak sme tak unaveni z nej ze zaspime skor ako ona. No zase zo spankom nastiastie nema problem. Nikdy si na to nezvyknem. Jeden den je dobre taky pohodovy a dalsich 10 dni je energia na n-tu. Su dni kedy 15x predychavam co vie stvarat a 5x dostane ked nechce kracat hadze sa ozem a pod.... Ale ona ked aj dostane 3x na zadok si mysli ze to je hra, smeje sa a ja idem z toho vybuchnut.

deny3
12. jún 2014

@emma_932 môj má 4,5 roka a na cestu by vybehol v pohode aj teraz, no predpokladám, že sídlisko nepozostáva len z cesty a chodníka popri ňom, ked idem s dieťaťom von, tak sa snád nejdem špacírovať popri ceste a aj @zuzi_33 píše, že chodí s malým v kočíku a až na ihrisku ho vypustí, a čo sa týka ihriska, ved som napísala, že naše je oplotené 🙂 😉

denisafono
12. jún 2014

@deny3 no neviem co by si robila keby beha na oplotenom ihrisku a zrazu je na druhej strane na ulici, prepcha sa cez neviem aku malu chybu v plote. No nabuduce by si uz nenechala dieta behat same a kludne sediet na lavicke.

zuzi_33
autor
12. jún 2014

@deny3 ihrisko mame vzdialene a nie je oplotene, je blizko rieky, takze tam hrozi, ze by sa zosmykol.... Zvyknem s nim ist do arealu skolky, to je oplotene, ale kedze skolku rekonstruovali /zateplovali/, tak tam bolo lesenie a maly stale ako naschval behal pod to lesenie.... Lesenie je uz dole, ale zas robia ine opravy, tak je to dost tazke ist s nim niekam. Na sidlisku mame este nejake pieskoviska, preliezacky, ale vsade dookola cesta, takze to nebezpecenstvo tam je stale... 😒 Takze musim za nim behat, aby niekde nevybehol....

@emma_932 manzel robi rozne na sichty, takze tam nie su stale vikendy volne.... Ale stale sa snazim ist s nim vonku doobeda, aj ked nie stale to vyjde. A teraz ked je tak krasne, tak je dobre ist aj poobede, co s nimi doma...
Spat ho musim davat, par krat sa stalo, ze mi nezaspal, ale bol to horor. Uz o piatej reval, nevedel co zo sebou, uz chcel spat, takze zatial spanie rusit nemozem....

denisafono
12. jún 2014

takze riesime to tak ze sme skor doma na dvore, stretavame sa v materskom centre u nas v kulturnom dome 2x tyzdenne a to nam bohato staci.

zuzi_33
autor
12. jún 2014

@denisafono No vidim, ze nie som sama, co ma doma certika 😉 urcite mas vyhodu, ze byvate v rodinnom dome, u nas je to fakt tazko, sidlisko sice pekne, ale ako som uz spominala, z kazdej strany cesta a nemas kam ist.... 😒 Ja stale dufam, ze raz pochopi, ze sa da ist aj pekne na prechadzku. Starsi syn bol uplne iny, ten mi dal rucku a sli sme pekne spolu. No toto je zive striebro. Este ze mi zatial chce ako tak sediet v kociari, ale uz vidim, ze nebude to dlho trvat, hockedy ked potrebujem ist na nakup, tak sa v obchode zacne trhat z kociara, ze ho tam neviem udrzat. RAZ som skusila ist bez kociara na nakup, ale zatial prvy a posledny krat 😀 Chytila som ho na konci obchodu kde uz stahoval flase s pivom 😒

denisafono
12. jún 2014

@zuzi_33 no ked ideme k rodicom a svokrovcom-oni byvaju v panelaku tak ja som uplne na srot, lebo ideme na ihrisko, lebo v kociku sa uz velmi nechce vozit a to sme aj 3 v strehu ze co zase vymysli....

emma_932
12. jún 2014

@denisafono jej ty si z cakan? ja zo zlatych klasov 😀 no, ano ked sme u nasich /v klasoch/, to je ok, trampolina, bazen, lieta po dvore, nahana psa 😀 ale v BA je to horsie, my tiez chodievame k jazeru, hocikde vylezie, ihriska nie su vsetky oplotene, a aj ked ano, kludne vybehne...

deny3
12. jún 2014

@denisafono no jasné, klasika na mk, zachádzajme do krajnosti 🙂 😉
áno, na každom plote môže byť diera, no každý plot má aj bráničku, cez ktorú môže dieťa vyjsť von, niekedy je ten plot príliš nízky a dieťa ho dokáže preliezť. Ale dosť takýchto extrémov, to že si sadnem na lavičku a nechám malého sa vybehať predsa neznamená, že si len tak sedím a lúštim krížovky, a ak, tak snád si jedným okom sledujem dieťa. U nás sú na ihrisku aj iný rodičia, hlavne mamičky a zatiaľ som sa nestretla s tým, že ak niekto vidí, že to cudzie dieťa je v ohrození, žeby nezakročil, napríklad ak padá z hojdačky, alebo lezie na plot a podobne.

marse
12. jún 2014

@zuzi_33 mna len zarazila veta aj obedujeme po stojačky, na skoro 2 rocne dieta by uz malo mat navyk sediet v kuchyni a vediet ze ked sa papa tak sa ma kludne sediet za stolom.. aj dieta co ma v ritke vrtulu a enerigie za dvoch sa da korigovat..

janickacrazy
12. jún 2014

@zuzi_33 Hlavne bud rada, ze mas starsieho v skolke, inak by to bolo ovela horsie. A nepohra sa so starsim v tom piesku napriklad aspon chvilu? Alebo hojdacka nezabera? Vacsina deti ju ma rada a vydrzi tam dost dlho. Hadam sa to casom zlepsi, moj uz ako 2.5rocny bol v pohode a dalo sa s nim.

zuzi_33
autor
12. jún 2014

@marse bohuzial je to tak. V stolicke v kuchyni mi zjedol mozno 2 lyzice a uz sa krutil a plakal. Kedze so starsim synom mam problem s jedenim /jedava mi asi len 4 druhy jedal/, som rada, ze aspon mladsi mi jedava v normalnom mnozstve aj ked na ukor toho, ze jeme postojacky.
Viem, ze to nie je spravne, ale som vdacna za kazdu lyzicu jedla ktoru do neho dostanem, kedze u starsieho som sa natrapila az az.... Vlastne sa trapime doteraz.....

25daniela
12. jún 2014

@zuzi_33 presne taky problem s behanim som mala, vtedy s druhou dcerou, starsia sa chcela hrat niekde na ihrisku a mladsia jak stroj, aj ked bolo oplotene ihrisko, stale 'na uteku'. Takze starsia sa hrala na pieskovisku a ja som behala za mladsou 😀 😀 😀 okolo plota , cim bude starsi, viac sa zabavi aj inak, nie iba behanim. Teraz ma moje behacie dieta 6 a inak je stale v pohybe, ale dokaze sa aj zahrat primerane svojmu veku, dokonca uz dokaze precitat vetu dve, aj ked ide do skoly az v septembri...

To nebude trvat vecne...

jakojka
12. jún 2014

@deny3 kto nemá také dieťa, nepochopí....Ja také tiež mám a rovnako stare a nehrozí že by som pri nej sedela na lavičke a to ani nie som úzkostliva mamička...pri tom behu dieťatko často padne, zakopne aa aj na oplotenom ihrisku si dokáže ublizit

zuzi_33
autor
12. jún 2014

@janickacrazy Ved to som rada, len idu prazdniny, tak to uz bude tazsie.... no nejak to zvladneme 😉 Piesok ho nezaujima, v hojdacke posedi asi max. 2 minuty. Nechapem to, lebo starsi je uplne iny, no ale kazde dieta je ine... Tohoto zaujima len behanie, mozno bude sportovec ked vyrastie 😝

zuzi_33
autor
12. jún 2014

@25daniela
@jakojka Jaj dakujem baby za vase slova. Ja si uz fakt pripadam tiez ako bezkyna. Nemam absolutne sancu si sadnut na lavicku, ale ze vobec. Ja ked ho pustim z kociara, tak to je doslova utek 🙂 a ked sa otoci, ci idem za nim, tak sa rozbehne este viac.... Uz mi zopar mamiciek povedalo, ze mate teda toho dost .... jeden krici mama pod sem, druhy bezi opacnym smerom. Ale verim, ze z toho vyrastie ako pise @25daniela 😉

ivushka19
12. jún 2014

@zuzi_33 neviem odkial si, ale co takto ho zobrat na futbalove ihrisko? Byva skoro na kazdej dedine, je tam velky priestor, vacsinou nejako ohraniceny..... Ak by si si so starsim kopala loptu, nezaujalo by to aj mladsieho? Surodenci sa nezahraju spolu, ked su vonku? Ci ho vazne zaujima len to behanie, objavovanie a stale vpred? Nejake plavanie doobeda s mladsim? Alebo nechat kociar doma doobeda a dat ho na odrazadlo, nech sa unavi...... Ci ani to nie je pre neho zaujimave? 🙂 Ak ma rad vodu, vedro s vodou von a nech polieva travicku, kym sa starsi zahra v piesku 🙂

zuzi_33
autor
12. jún 2014

@ivushka19 Futbalove ihrisko mame v meste, ale je dost vzdialene a myslim, ze aj uzamknute pre verejnost. Nechcem vyzerat, ze sa vyhovaram, ale niekedy mam pocit, ze som vyskusala uz vsetko. Mama ma zahradku, takze polievanie a podobne veci som skusala, ale bez zaujmu.... Starsi ano, ten sa tam vyhraje, popolieva kvietky, "pokope", ale mladsieho zaujimalo jedine ako sa namocit do sudu s vodou /ktory je dost hlboky a plny vody, takze to tiez nie je bezpecne/ a dalsia vec, ako postupat susedom hriadky so zeleninou 😒 /nevyhoda, ze nie je zahradka oplotena/. Ale kupili sme bazen, tak ked bude mat muz volno, tak ho skusime napustit, mozno ho to zaujme... dufam teda .... 🙂
Odrazadlo mame tiez, ale bavi ho tak na 2 min. a aj to len doma, vonku ho nezaujima. Asi ho vazne zaujima len to behanie. Starsi by sa mozno s nim aj zahral, ale to by sa musel mladsi najprv zastavit 😀

jakojka
12. jún 2014

@zuzi_33 ja ta chápem, sama kým som nemala deti som si myslela, že neni problém naučiť dieťatko poslúchať 🙂 ako mám dcérku, už sa na tom len smejem....každé dieťa je iné a my máme smolu že tie naše sú moc aktívne, je to ťažšie, ale zvládneme to...a ty máš ešte o jedno viac, ktoré tiež potrebuje mamina, držím päste aby sa to zlepšilo, podľa mňa sa to bude časom zlepšovať, držte sa 🙂

ivushka19
12. jún 2014

@zuzi_33 hehe, som sa vazne pobavila. Viem, ze to nie je do smiechu, nesmejem sa na tej situacii, len sposob ako to bolo napisane.... To je ozaj tazke, zaujat dieta, ktore sa zaujima len o jednu jedinu vec - behanie..... tak uz len vymysliet nejaku drahu a stopovat mu, za aky cas ju prebehne a kto bude prvy.....Podporit ho v tom, co mu je vlastne prirodzene.... Myslim, ze ho najviac bavi to, ze ho nahanas.... Doma sa s niecim zahra, ci len tak poletuje po byte? Mozno sa len nevie sustredit..... Kriedy? Nemate tramplinu niekde v okoli, skvele unavuje.....🙂 Myslela som, ze moje dieta ma vrtulu v zadku, ale ked toto citam, tak sme vlastne uplne v pohode.... On sa aspon necha stiahnut a zaujat niecim....Aj ked nie vzdy to tak bolo....Ale tvojmu sa teda nevyrovna.... Fakt klobuk dole, musite mat tisice kilometrov v nohach....

m.i.r.i
12. jún 2014

ja mam tiez zivana..ked mal cca 1.5-2r tak som to riesila tymi popruhami na deti 😉 Ja viem, ze nie kazdemu sa to pozdava ale nam to velmi pomohlo..behat so sice za nim aj tak behala, zas som nechcela ho brzdit v objavovani, ale mala som ho pod kontrolou.....potom uz vela chodil na odrazadle..to sice tiez vedel ist rychlo, ale bolo to lepsie ako ked len tak chodil...tiez nas dovtedy nic moc nebralo, ani hojdacky..ja som zavidela mamickam co svoje 2 rocne deti posadili do hojdacky a pol hodiny hojdali..ja som za nim stale len behala...aj po ihrisku...ale ono sa to casom menilo.. uvidis, on bude aktivny, ale nie takto rovnako, ze ho nic ine nebude zaujimat..u nasho sa to potom zmenilo k tomu, ze zacal liezt po preliezkach, po stromoch a podobne, takze napriklad aspon ostal v areali ihriska ale aj tak som nesedela na lavicke do priblizne jeho 3.5r...cely cas som musela okolo neho stat, aby nevyliezol neviem kde a nespadol...teraz ma skoro 4.5 a uz si sadnem na lavicku..🙂 Nie vzdy sice, ale ano.piesok nas nikdy velmi nebral a ak tak len na chvilu a tiez az okolo 3 roku mozno ked tam boli ine deti.....teraz za nim beham uz ako lieta na bicykli alebo odrazadle...Tiez zabralo lanove centrum napriklad..kde moze lozit a lozit kolko chce a je to istene sietami..tam si sedim a pozeram ako tam vyvadza 🙂
Spanok by som neriesila, urcite nie, ze nedat dieta v tomto veku spat..ak su deti, co uz nespia v 2r same od seba, ok..ale spanok je velmi dolezity a zvlast pri tychto aktivnych detoch..nas este stale vydatne spava cez obed a sam sa vypyta...ak by nespal, je mrzuty a zly uz v podvecer...obedny spanok pre deti aspon do 5r je vynikajuci...takze touto cestou urcite nie.
Takze no asi len ak skusit odrazadielko, snurku🙂 A proste este za nim behat...ono to budes musiet asi len vydrzat...este ma napadlo - a co ho zaujima najviac? nas napriklad rad kopal do lopty..ale nie do branky, ale ked bol mur niekde, do domu, do plota...mal 2 roky a take supy kopal ze az..na tom sme ho vedeli nejaky cas zabavit..neskor zacal hadzat do kosa...
Alebo mu kupis elektricke auticko, posadis, priputas a budes ovladat ty na dialkove ovladanie 😀 😀 😀

deny3
12. jún 2014

@jakojka ale kdeže, ja veľmi dobre viem, čo je to živé dieťa a v očiach druhých som až príliš úzkostlivá mamička. No aj napriek tomu, som ho nechala na oplotenom ihrisku behať, ak spadol, čakala som, či bude rev alebo nie, nedá sa predsa nijak raz zabrániť tomu, aby si dieťa neoškrelo kolená, aj keby som mu neustále stála za zadkom. A pokiaľ sme boli na neoplotenom ihrisku, ked sa rozbehol smerom k ceste, ja s hurónskym revom za ním, ostatné smery som len sledovala. Ani si nevieš predstaviť,ako ešte aj dnes závidím mamičkám, ktoré šupnú dieťa do pieskoviska a ono sa tam dokáže samo pohrať aj dve hodiny. Ja len hovorím, že malého musím dať na atletiku, bude behať maratón 😀

mravvcek
12. jún 2014

@zuzi_33 ja mam takeho isteho. Tiez nemozem sadnut. Na ihrisku su vysoke smykalky so schodmi a skakajucimi retazami a ked si chcem sadnut hned ide na to. Mame zive deti. U nas tiez mamicky rovesnikov si mozu v klude posediet oddychnut. Tisko im zavidim. Kto take dieta nema,nepochopi. A hlavne take mamicky ktore su aj druhe babo by nemali hovorit moje NIKDY nebude take. Uz par kamosiek tak dopadlo a druhe babo bola strela. Kazde je ine. Verim,ze ked podrastu aj my si budeme moct sadnut. Chce to cas.

hanka_april
12. jún 2014

Ja by som ho dala od septembra do skolky....lebo 21 mesiacov znie romanticky ale to su uz vlastne skoro 2 roky.nie? A prihlasila by so ho na plavanie 😀 ja som bola tiez neposedna a neposlusna a mamina ma dala do skolky som mala 2r a mesiac a ucitelky ma len chvalili aka som dobra.zjavne sa s tebou nudi a asi potrebuje kolektiv a autoritu 🙂 drzim palce.ja sa na toto tesim u mojej dcery lebo uz teraz je zivel a rozmyslam co s nou budem robit ked bude starsia 😀

zuzi_33
autor
12. jún 2014

@ivushka19 no, veruze uz mame tisice kilometrov za sebou 😀 a s tym stopovanim to nie je zly napad 😀 Doma....tam ho tiez nic extra nebavi..... niekedy sa zahrame s loptou, ale to len na chvilu, ked tak nad tym rozmyslam, tak vsetko ho bavi tak max. 5 min. Potom pobehuje, zastavi sa max. ked ide v tv reklama, ani rozpravky ho nebavia. @m.i.r.i

@hanka_april do skolky mi ho nevzali este, ale ja by som sa chcela zamestnat od septembra, tak by siel do jasliciek. Tam hadam medzi detmi naberie iny rezim.....

m.i.r.i
12. jún 2014

@zuzi_33 jooj..rozpravky nebavia ani mojho 4 rocneho.....urpimne blazene zavidim mamickam co posadia dieta pred telku a ono si pozrie rozpravku...
Ked je moj chory, tak to je masaker......ine deti doma sedia pri rozpravkach ked su chore, u nas sa visi skoro na lampe..vtedy to je najvacsi zabijak..lebo uz s nim nikam...a u nas inak doteraz nehrozia prechadzky...teda uz ide tak ze mi aj ruku da lebo zas rad vykecava, takze uz ano..ale ak nie je ciel cesty jasny ( ihrisko, obchod atd) tak na prechadzku iste nepojde len tak..a tiez vydrzi pri jednej cinnosti chvilku...ono sa to pomalicky zlepsuje, uz je to ovela lepsie ako pred 2 rokmi napriklad..ale stale si vela vyzaduje 🙂
A inak na margo skolky - nas isiel ako 2.5 rocny do skolky..a vyborne rozhodnutie to bolo...ziaden problem s nim nebol, rad tam chodi, uz mame 2 roky za sebou..a velmi mu to prospelo..zo skolky chodil ovela viac unaveny, vela sa naucil..aj discipline vacsej..aj ked len tento tyzden - v pondelok rozbite koleno, v utorok si sadol na okuliare, tak ich mame zlomene...vcera ho bolelo brucho lebo niekde liezol a sa udrel...ucitelka mala hlavne minuly rok s nim co robit, lebo liezol po vsetkych murikoch, stlpoch, na hojdacke stal a nie sedel ..ja som len trpla stale ci prezije den..nastastie ok, ale trpnem stale...🙂