Ako presadiť predčasné zaškolenie?

maestro
9. máj 2016

Môjmu 5-ročnému synovi by prospelo predčasné zaškolenie, t.j. škola o rok skôr (dôvody sú na dlho) a máme to už aj dohodnuté s jednou súkromnou školou, ale štátna psychologička si postavila hlavu, že ona ho do školy nepustí. Má na to paragraf v školskom zákone, takže jednoducho ignorovať ju nemôžem. Povedal som jej, že mi stačí podmienený súhlas pre domácu školu (partnerka je učiteľka ZŠ) s tým, že syn by potom nastúpil do 2. ročníka na súkromnú ZŠ s 10 deťmi v triede, ale ani to psychologičku neobmäkčilo. Dal som jej portfólio synových prác, ktoré ukazuje, že je v niektorých oblastiach o 1-2 roky popredu, ale ani to nezabralo. Jej argumenty sú odborne spochybniteľné (ba až absurdné), ale súd by trval príliš dlho (a šance sú, že súdneho znalca by robila jej kolegyňa).

Nástup do školy v bežnom termíne (v 6-tich rokoch) by synovi veľmi uškodil, tak mi to nedá spávať. Už ma napadlo aj to, že by sme sa presťahovali do Anglicka, kde sa chodí do školy od 5-tich rokov. Stále ale hľadám nejaké riešenie na Slovensku.

Chcem sa spýtať, aké máte skúsenosti so štátnymi psychológmi (CPPPaP)? Aké mladé dieťa vám pustila psychologička do školy? Sú nejaké páky na štátnych psychológov? Sú vôbec pri rozhodovaní viazaní zákonom, záujmom dieťaťa a povinnosťou náležitej odbornej starostlivosti? Alebo majú voľnosť v rozhodovaní a nikto okrem ich nadriadených s nimi nepohne? Dá sa to obísť fiktívnym štúdiom v zahraničí? Aktuálne fyzické sťahovanie do zahraničia (napr. do Anglicka) beriem ako krajnú možnosť. Čo môžem urobiť pre to, aby som mal dieťa prijaté do ZŠ na Slovensku v 5-tich rokoch?

maestro
autor
10. máj 2016

@slizicek Ako fungujú tie postupové skúšky? V zákone je dovolené preradiť nadané dieťa do vyššieho ročníka. To by ale asi znamenalo test nadania resp. test mentálneho veku. Môže o tom rozhodnúť sám riaditeľ bez odporúčania štátneho psychológa? Môj problém s testom nadania je v tom, že je to v podstate štandardizovaný detský IQ test. Môže naň prísť dieťa, ktoré ovláda učivo prvého ročníka a aj tak mu vyjde mentálny vek na prváka a pošlú ho do prvého ročníka.

maestro
autor
10. máj 2016

Mne celkovo prídu tie testy intelektového nadania v podobe IQ testov úplne od veci. Deti predsa vždy vynikajú v oblasti svojho záujmu a v ostatných oblastiach sú priemerné alebo dokonca tieto ostatné oblasti vytláčajú na okraj, aby vytvorili priestor pre svoje záujmy. Motivácia a podmienky pre jej naplnenie vždy tromfnú gény.

lilinka234
10. máj 2016

@maestro Ja som až teraz pochopila, že syn vlastne ostane doma... A nebol by v jeho veku vhodnejší kolektív? Chodí už do škôlky? Vieš, ono vedomosti sú veľmi dôležité, vzdelanie takisto a rozumiem Tvojim výhradám voči nášmu štátnemu vzdelávaciemu systému, ale dieťa sa naučí strašne veľa vecí prostredníctvom hry. Vychádzať s rovesníkmi, riešiť konflikty, dostane možnosť skúsiť si byť asertívny, viesť skupinu aj byť vedený...

gita17
10. máj 2016

@maestro podla mna to priliz hrotis. Nepoznam ta, ale podla prispevku mi prides (neuraz sa )psychicky labilny. Mozno to dieta nechcu odporucit do skoly lebo je sice chytre, ma vysoke IQ ale emocionalne a spolocensky je nevyzrete. Rozvyjas dieta vo vsetkych smeroch, alebo sa sustredis len na vedomosti? Ked si chodil do skoly ty, tak si bol najsikovnejsi len v uceni alebo si vynikal aj v socialnych zrucnostiach? Lebo uspech cloveka nie je len v tom, kolko vie. Dobre to vidiet na kariere. Manazer nikdy nie je ten najchytrejsi z kolektivu.

kape
10. máj 2016

@maestro - no myslim, ze podla toho co pises, prave pre syna by bol vhodny Aprogen. Ste z BA tak by nemal byt pre vas problem chodit s nim do Nového mesta. Oni si deti sami testuju, nepotrebujete ist inde. Preco ste to fakt neskusili sa tam ist informovat. V ramci BA by to bolo asi pre Vas jedno z najlepsich rieseni. mam tam dieta zacinal v najmladsej treide, aj ked on isiel do skoly nromalne ako 6 rocny narodeny v auguste. Ale v treide patril medzi najstarsie deti. Maju celodenny bohaty program. Tym ze je na Teplickej, nie je tam vela "problémových " deti, tie v ramci BA navstevuju druhe skoly tohto typu. Aj co pocuvam z okolia toto je lepsie riesenie ako davat taketo dieta v ramci BA do beznej skoly. Nie je na taketo deti pre pedagóga casovy priestor .

mircalla
10. máj 2016

@gita17 mam presne rovnaky pocit

alaguema
10. máj 2016

@maestro deti sú tiež malí ľudia, nemôžeš zovšeobecňovať. Moja malá slečna plánuje ísť do školy už vyše pol roka. Preto sme na tých testoch aj boli a uspela, takže ďalší tvoj záver, že CPPPaP toto nerobia, je scestný. Nám dieťa psychologička odporučila a jasne mi povedala prečo. Lebo v ani jednej sledovanej oblasti nebola u našej dcérky ani najmenšia pochybnosť o jej zrelosti. Keby tam nejaká bola, odporučenie by veľmi zvažovala, pretože predčasným zaškolením sa môže pokaziť oveľa viac, ako neskorším.
Vo vašom prípade to zrejme nebolo také jednoznačné, ale vzhľadom na to, že syn zrejme je v niečom nadpriemer (aj keď stále nevieme v čom), mi domáca škola príde ako veľmi dobré riešenie, lebo je to celkom iná kvalita a individuálny prístup, ktorý aj tie menšie nedostatky a nezrelosť, môže vyvážiť a počas toho jedného roka pekne dotiahnuť (za predpokladu, že mu zabezpečíte detský kolektív v inej forme). Testla by som syna ešte raz v inom centre. Držím palce.

sdaniela
10. máj 2016

@maestro Jedna známa vyučuje zas svoje dieťa doma a myslím, že raz za pol roka chodia na skúšky resp.preskúšanie/testy do Banskej Bystrice. Možno by to mohla byť aj Vaša alternatíva. ..porozmyslaj.
Tým by sa dieťa neučilo to čo už vie. 😉

nyusika
10. máj 2016

chudence deti, testujete ich ako macence...
precitala som si celu diskusiu a jedine, co vnimam, je zaujem rodica, nie dietata

kape
10. máj 2016

@nyusika -inak toto chape len ten rodic, ktorému sa naozaj dieta v skolke velmi nudi a nevie si tam najst. Pokym nezazijes na vlastnej kozi, nevies velmi sa vcitit do problemov danej rodiny.

Je vela skolok, kde bohuzial vôbec neberu do uvahy ze su tam deti aj sikovnejsie, vykukajuce z radu a ta skolka je pre nich potom nechut a postrach. Deti si nerozumeju so svojimi rovesníkmi, z deti sikovnych sa stavaju problemove deti. Kolko rodicov pise akos a dieta zmenilo nástupom do skoly, aka radost zo zivota unho nastupila.

alaguema
10. máj 2016

@nyusika vnímaš, čo vnímať chceš. Nie je to celkom tak. U nás vyšla iniciatíva z dcérky, ktorá do školy ísť chce. Ak tvoje dieťa má iniciatívu, ale nemá potrebný vek, tak ho zrušíš, že nech len pekne ostane tam, kde je, lebo ho predsa nebudeme "testovať"? Asi nie, že? Nevieš si predstaviť, ako sa moje dieťa na tom hroznom testovaní bavilo 😀 Počula som ako sa smeje až do čakárne. Pre ňu je každá úloha zaujímavá a vyrehotané boli na konci obe - aj malá, aj psychologička 🙂 Takže tvoja predstava o silne traumatizovanom dieťati "testovaného ako mača", je trochu z iného storočia (až tisícročia) 😉

nyusika
10. máj 2016

@kape vzdy je to o jednotlivcoch. nie pausalne o skole a skolke.

nyusika
10. máj 2016

@alaguema nic som nepisala o traumatizovani

sardinka335
10. máj 2016

@kape vela rodičov neberie do uvahy, ze pri triede s 25 detmi je dost problém individuálne sa venovat dietatu, ktore vytrča z radu- či uz pozitívne alebo negatívne. Lebo je tam len 1 učitelka. To pokým nezažiješ tak nepochopíš. .....
Tam je ideálne ak je čas na nejaku pracu navyše s tým dietatom, ale na to nie je kazdy den priestor. Nie je ho tolkokolko by mozno aj učitelka chcela. Tam potom nastava pozitívna diskriminácia - ze ten jeden učitel, vychovávatel sedi pri jednom ,,decku,, ako napr. ja lebo ak tam nebudem ako policajt tak neurobí nič lebo ma pozornost mizernu - a tie ostatne holt robia same....šikovnejšie nemaju problém ale prečo aj im by sme sa niekedy individuálne nemohli venovat? Len za to ze ,,nerobia problémy,,??? Ako k tomu tie ,,obyčajne,, deti pridu ked musime riešiť tie nadane alebo tie problémove, ktorých je vzdy menej ako tých ,,bezných detí,,??? Uz mi to leze na nervy ako kazdy chce indi vindi pristup, doma sedet na fufni a učitelka venuj sa. - ked budem mat 8 deti tak dajme tomu ale ked ich 25 tak ťažko.....(nehovorim ze to ty tak tvrdiš, ale najdu sa takí a nie je ich malo)

mircalla
10. máj 2016

@kape My ani nevieme, ci vobec dieta chodilo do skolky....Ono v podstate malo by az tento rok zacat povinnu predskolku. ak ked to povinna nie je tak uplne povinna. Nikde tu nebol spominany nazor uciteliek, riaditelky v skolke atd

lilinka234
10. máj 2016

@sardinka335 Nooo, ešte je možnosť tie nadané deti občas využiť ako pomocníkov, že oni sedia a pomáhajú slabším. Slabší dostane pomoc a nadané dieťa sa cíti dôležito a nenudí sa... Nevravím, že sa to dá aplikovať na všetko, ale často mi to príde ako dobré riešenie.

mircalla
10. máj 2016

@alaguema inak moj syn si tie "primacky" (nemyslim testy psychologa, na tom sme neboli) docela uzival, normalne bavilo ho to, az som sa mu divila, ze sa mu tam chce chodit, ale tesil sa vzdy

alaguema
10. máj 2016

@nyusika nie, ty si vlastne nenapísala vôbec nič konštruktívne, len si si jednou vetou rypla do všetkých rodičov, ktorí boli so svojimi deťmi na testy školskej zrelosti (chúdence deti, akých to majú rodičov!), alebo si dokonca dovolili mať nadané dieťa a boli AŽ na testoch pre nadané deti. Koľká to opovážlivosť takto vytŕčať zo stáda 😀

maestro
autor
10. máj 2016

@uhnakova Štúdium v škole Milované dieťa alebo po novom Edulienka by mi muselo opäť povoliť CPPPaP. Dá sa študovať neoficiálne, ale to by potom jedného dňa syn musel opakovať ročník. Ak by tam bol rok, musel by ísť opäť do prvého ročníka. Ak by tam bol 4 roky (maximum dovolené pre individuálne štúdium), musel by po 4 rokoch školy nastúpiť do štvrtého ročníka. Ten istý problém má aj kopec iných neoficiálnych prvých ročníkov pre 5-ročné deti.

kape
10. máj 2016

@sardinka335 - no ja toto viem, ze tam ten priestor nie je, preto sa v daných pripadoch v ramci BA rodicom s takýmito detmi cudujem, ze ich davaju do "beznych " skol , kedze moznosti tu mame naozaj fakt vela. V Petrzalke ucitelky rodicom takýchto deti same odporucaju, nech ich beru zo skoly inde, lebo na nich nemaju casovy priestor pri tej skladbe a mnozstve deti co v triede je a ze je skoda ich dalej brzdit.

nyusika
10. máj 2016

@alaguema nikto nepsochubnujer testu skolskej zrelosti.
mne je jedno, dajte si deti do skoly aj ako trojrocne, vase roizhodnutie...ja len pisem, ze z TEJTO diskusie mam dojem, ze autor si svoje ego hladka.

sardinka335
10. máj 2016

@lilinka234 tie nadane deti su stale deti - nemaju čo suplovat učitelov maju mat svoje aktivity. to čo spomínaš nie je ziadna novinka - su situácie kedy si pomahat mozu, ale tiez to nie je vzdy mozné. Nie kazdy je kamarat, nie kazdy kazdeho ,,musí,, a aj chce pomahat a nie kazde dieta to vie tomu druhemu vysvetliť a efektivne pomoct. Su deti o ktorých viem, ze su ochotné a dokazu a su deti sice mudre ale ,,nepouzitelne,,. Takze občas ano, denne nie. A stale je to pozitívna diskriminácia. Slabšiemu sa pomoze ok a ten nadaný sa plnohodnotne nerozvíja. Samozrejme empatia a pomoc ok, ale tiez aj to dieta ma svoje individuálne potreby. To ze sa nenudí a citi sa dolezito by teda mne ako matke nadaneho dietata naozaj nestačilo - ma sa rozvíjať.

lilinka234
10. máj 2016

@sardinka335 A to, ze sa učí pomáhať, prezentovať, viesť aktivitu, byť trpezlivý a rozvrhnúť si činnosť ho nerozvíja??? Neviem, asi každá hovoríme o inom, asi máš na mysli niečo iné ako ja, lebo zo šikovnejších detí nerobím ďalších učiteľov, využijem ich potenciál a umožním im činnosť. ktorá ich posúva v inom smere.

kape
10. máj 2016

@sardinka335 - presne ako pises, taketo dieta sa potom brzdi, je to tazke v systeme nasho skolstva. Ja som naozaj rada, ze z tohto pohladu sme v BA a mame tu vela moznosti ako situaciu poriesit. A hlavne moje dieta chodi do skoly kazdy den s velkou radostou a nadsenim. A na konci minuleho sk. roka pred branou skoly plakal, ze prázdniny budu velmi dlho.

dai
10. máj 2016

@sardinka335 hm... vidis, a mne by to stacilo - podla mna pomoc druhemu cloveku nenormalne skvalitny daneho cloveka... neviem aka vedomost by ho takto mohla skvalitnit ( to ze bude ovladat vlajky 200 krajin a nielen 150, ci znacky vseeetkych aut na svete je pre mna uplne neopouzitelna blbost... )

dai
10. máj 2016

@lilinka234 uplne s tebou suhlasim - podla mna presne toto su hodnoty ktore su v dnesnej dobe velmi zanedbavane a zaroven to co posuva clovek velmi silno dopredu... poznam genialnych akademikov ktory su v realnom zivote strateny a koncia na nejakych admin poziciach v multi kulti firmach ( aj v mojich teamoch mam takych ) - nesocialny, tazko chapajuci medziludske vztahy, neschopny viest inych ludi etc. ...

alaguema
10. máj 2016

@nyusika veď testy školskej zrelosti sú témou tejto diskusie. Neviem, na margo akých testov sa vyjadruješ v zmysle, že testujeme svoje deti ako mačence. Neviem posúdiť, kto si hladká ego, je určite veľa rodičov, ktorí majú možno skreslené predstavy o svojom dieťati, alebo majú predstavy o tom, aké by malo byť a čo by malo dosiahnuť, ale je veľa aj takých, ktorí sa len snažia urobiť pre tie svoje deti maximum a to si možno vyžaduje aj nejaké tie testy alebo skúšky...no a potom sú tí, ktorí rýpu do všetkých ostatných 😀

nyusika
10. máj 2016

@alaguema
clovek, ktory si da nick maestro a ucitelke predklada PORTFOLIO synovych prac...poznam takychto ludi,
z pracovneho prostredia pevazne.
netvrdim, ze su zli...len mam o nich isty nazor a ten ma nesklamal.

alaguema
10. máj 2016

@lilinka234 kiežby bolo učiteľov s týmto prístupom viac. Je to x krát lepšie, ako povedať rodičovi - viete, ona sa nudí, lebo má všetko hotové rýchlo. No, tak sa nudí...Asi som mala navrhnúť, že prídem robiť animátorku? 😎 Alebo jej doma vypracovať nejakého úlohy navyše? Žiaľ, tento školský systém sa v prvom rade snaží zrovnať všetky deti do radu. Česť výnimkám z radov pedagógov. Žiaľ, sú to stále iba výnimky.

nyusika
10. máj 2016

@dai nehovoriac o tom, ze vlajky a znacky aut poznaju aj ludia s podpriemernym IQ.