Ako zvýšiť metabolizmus organizmu?

My ľudia sme vybudovaní na rovnováhach. Tie sa týkajú primárne príjmu a výdaju energie, čo je dlhodobo diskutovaná podmienka pre postupné redukovanie tukovej hmoty. Na chudnutie jednoducho konštatované musíme zvýšiť výdaj a znížiť príjem energie v kJ (kcal). Na výdaju energie v našom tele sa podieľajú viaceré faktory. Ktoré to sú a akou mierou ich vieme aktívne ovplyvňovať? V našej diskusii odhalíme zaužívané polopravdy a doplníme praktické rady do života, ktoré určite fungujú (len im treba dať k tomu dostatočne dlhý čas...).

janula_b
10. jan 2012

@interklinik_martina v niektorom ženskom magazíne ste spomínala, že pre správne chudnutie je okrem toho, čo už tu bolo popísané, dôležité dopĺňať aj C vitamín a koenzým Q10. Možu tieto preparáty užívať aj dojčiace matky? Aké sú prípustné množstvá (hlavne ten Q10 ma zaujíma).

gordana
11. jan 2012

@interklinik_martina dobry den,mozem sa spytat,ako dlho vysetrenie trva?Dakujem.

interklinik_martina
autor
11. jan 2012

@gordana Dobre ranko, na ake vysetrenie sa konkretne pytate?

gordana
11. jan 2012

@interklinik_martina na toto,co ste vyssie uviedli, teda to, co sa najviac vyuziva....dakujem

interklinik_martina
autor
11. jan 2012

@gordana Takže pre zopakovanie 🙂....Najviac využívaná služba pri zahájení zdravého životného štýlu a zdravého chudnutia je kombinácia testu potravinovej intolerancie na 59 základných potravín s meraním zloženia tela a bazálneho metabolizmu (tzn. aká je vaša schopnosť spaľovať kalórie pri súčasnej postave). Všetko dohromady s odbornou 120 min. konzultáciou (jedálniček na mieru, rozpis jednotlivých vhodných jedál - potraviny podľa vašej individuálnej schopnosti trávenia aj s materiálmi) stojí 159€. Keď prídete na odber krvi, do hodiny máme výsledok - k tomu treba prirátať tých 120 min na osobné stretnutie. To je dohromady 180 min, keby ste to chcela mať vyriešené naraz pri jednej ceste. Ale podotýkam, že to musíte aj presne dohodnúť na recepcii pri objednávaní, pretože musia byť všetky služby v rámci našej kliniky koordinované.

interklinik_martina
autor
13. jan 2012

@janula_b Existujú medicínske štúdie, podľa ktorých sa zistilo, že problém s chudnutím môže byť aj vďaka tomu, že chýbajú v tele niektoré dôležité vitamíny (antioxidanty). Hlavne sa to týka vitamínu C, koenzýmu Q10, príp. napr. vitamínu D. K tej otázke, ako je to s tehotnými ženami... Q10 má priaznivý vplyv na rast plodu, predovšetkým v 2. polovici tehotenstva, znižuje riziko preklampsie (200mg za den). Q10 nemá popísané nežiaduce účinky. U vit C nie je dostupný žiadny literárny záver..chýbajú údaje. Nikto ale nespochybňuje jeho antioxidačný účinok, bezpečné dávky u dospelého sú 1500mg za deň.

anka7
13. jan 2012

Dobrý deň, aj ja by som prijala akúkoľvek radu ako zrýchliť metabolizmus a hlavne ako dobiť energiu. Som mamičkou 2 detí - 14 mesiacov po pôrode a nepodarilo sa mi schudnúť takmer nič - 2 kg za celú dobu. Pred 2 mesiacmi som prestala dojčiť a rada by som do leta zhodila aspoň polovicu svojích prebytočných kg. Po každom tehotenstve + 10 kg. Neviem dodržiavať diety, ale ak som schudla tak len pravidelnou a pestrou stravou + pravidelné cvičenie aspoň 2x do týždňa. Ale momentálne sa cítim jak "vyžmýkaný citrón", večer odpadávam od únavy a nie a nie sa prinútiť cvičiť.

interklinik_martina
autor
13. jan 2012

@anka7 Prečítajte si môj článok na blogu https://www.modrykonik.sk/fotoblog/interklinik_... únava môže byť spôsobená veľa príčinami, dúfajme, že za tým nebude znížená činnosť štítnej žľazy....Skúsim skôr uviesť, čo býva najčastejšou príčinou únavy: nedostatok vody (prinútiť sa piť aspoň 8-10 pohárov čistej vody denne), nedostatok živín v strave (keď je málo zeleniny, ovocia, málo pestrý jedálniček), málo spánku (min 7 hodín denne by sme mali mať, ale ktorá mamička si to môže dopriať?? 😕 ...Pridajte si v doplnkoch vit C (aspoň 1000mg denne) a koenz. Q10 - kapsuly(60mg denne). Treba s tým vydržať minimálne mesiac. Poznám ženy, ktoré len touto zmenou úplne "doplnili baterky"... Najradšej a najlepšie by som vám dokázala poradiť po osobnej konzultácii. A máte pravdu na chudnutie: nie diéty - ale pravidelné jedlo v cykloch po 2-3 hodinách. Budete udržiavať vyrovnanú glykémiu (čím obmedzíte chuť na sladké) a naštartovaný metabolizmus 🙂...

libka1
14. jan 2012

@interklinik_martina ten test a meranie su pouzitelne aj pre dojciacu zenu alebo je vhodnejsie to absolvovat az po ukonceni dojcenia?

interklinik_martina
autor
14. jan 2012

@libka1 Ten potravinový test aj s meraním zloženia tela je možný aj v čase dojčenia. Keď chcete začať, neodkladajte to. Aj keď nový jedálniček ešte bude stále prispôsobený dojčeniu, oveľa lepšie sa budete cítiť vy aj dieťatko. A už si postupne po krôčikoch začnete budovať nové návyky. Aj tak to chce čas....Tak prečo to posúvať. Už Sokrates povedal:"Ulicou neskôr dôjdeš k domu nikdy..." 🙂

atevi
18. jan 2012

Dobry den pani Martina. V suvislosti s touto temou (zvysenie metabolizmu) by som sa Vas chcela spytat na Vas nazor na delenu stravu. V prispevku vyzsie pisete, ze sa sice preferuju bielkoviny, ale su k nim potrebne aj sacharidy. Co sa deje s metabolizmom v pripade, ak medzi sacharidovym a bielkovinovym jedlom sa zachovava isty casovy odstup? Dakujem.

muska.v
18. jan 2012

ahoj baby ja som pri synovi aj pri dcere pribrala 15kil a bez problemov ani neviem ako do roka som mala povodnu vahu,dokonca dceru este kojim a sla som dole dalsie 4kila,jem pravidelne ziadne diety,pijem iba vodu viac menej 🙂 a raz tyzdenne som zacala cvicit,ale mam tak zive deti a to vsetko okolo nich a domacnosti,ved to pozna kazda 😀 😀 😀 tak si myslim,ze je to aj tym.............vsetkym pekny den 🙂

riamim
19. jan 2012

@interklinik_martina Čo je to ten test potravinovej intolerancie? To akože niektoré potraviny nie sú pre mňa z určitého dôvodu vhodné, či čo si mám pod tým predstaviť?

interklinik_martina
autor
20. jan 2012

@riamim Prečítajte si o problematike potravinovej intolerancie na našej web stránke http://www.interklinik.sk/test-potravinovej-int.... Intolerancia nie je tzv. "klasická potravinová alergia" - na tu trpí len okolo 4% populácie. Ostatné zdravotné ťažkosti sú prejavmi neznášanlivosti - intolerancie, alebo otravy jedlom. Keď napr. jedávate pravidelne potraviny, ktoré vaše telo z nejakých príčin nedostatočne trávi, nasledovnou tvorbou protilátok IgG typu sa môžu prejaviť rôzne ťažkosti...ale až za určitý čas ( 5 - 72 hodín po jedle). Čo platí pre jedného, nemusí platiť pre druhých, sme originálom nielen zvonka, ale aj zvnútra tela 🙂.

lubikan
25. jan 2012

@interklinik_martina ja by som sa chcela spytat,preco sa mi zastavila vaha...od augusta do oktobra-novembra som schudla 10kg pravidelnou zdravou stravou v malych davkach 5-6 x za den...a od novembra mam len - 2 kg..
zacala som chodit do posilovne,tam mi trenerka navrhla jedalnicek-ze jest kazdu hodinu-je to ok?...ale vaha skoro vobec neklesa....ale ten jedalnicekv mi vobec nevyhovuje,privela sacharidov a jest kazdu hodinu nestiham...dakujem.

lucka1987
25. jan 2012

no ja som v tehu, nabrala 20 kil.. po porpde slo asi 10 dolu, no 3 som zas hore.. cize mam + 13 kil... ale zacala som viac cvicit a menej jest, a mam "uz len " + 10 .. len akosi to uz nechce ist dolu... 😖 ale je pravda, ze nejem pravidlene a ani necvicim pravidelne.. som sama pri malom, lebo mm je stale prec.. a ked maly spi a ja si pustim cd zumby , odsuniem nabytok a pripravim sa k cviceniu, v momente sa maly zobudi .. tajne dufam ze sa to riadne nastartuje na jar , ked budem moct ist s drobcom na nejake tury do prirody.. a nie byt len na byte na dedine zatvorena..

gerdusha
25. jan 2012

@interklinik_martina ,

rada by som sa vas spytala, ci ovplyvnuje metabolizmus i fakt, ze som uz 7x stimulovala na iui a ivf a kedze mam vyssie BMI, tak som bola nutena brat vyssie davky hormonov.

ovplyvni aj tento fakt metabolizmus?

interklinik_martina
autor
25. jan 2012

@lubikan A dokedy ste chcela stale chudnut? 😉 ..ked ste dala dole celkovo 12 kg za 5 mesiacov (dobre ratam?...), to je priemerne 2,4 kg za mesiac. Pokial to islo vsetko z tukovej hmoty, je to vyborny vysledok, ktory prilis nezatazuje vase zdravie. Pri chudnuti (aj celkovo pri zdravom stravovani) je dolezite udrziavat optimalnu vyrovnanu hladinu cukru v krvi - tzv. glykemiu. To sa da dodrzat pravidelnou stravou 5-6x denne. Pri narazovom - nepravidelnom stravovani, alebo ked sa jedava vela potravin z vysokym glykemickym indexom (tzv, rychle cukry), vtedy sa horsie chudne a navyse mame chut na sladke . A to uz nehovorim o neprijemnom vplyve na psychiku, kazda z nas pozna tzv. hypoglykemiu. Vtedy nas zachvati "vlci hlad", sme nervozne a podrazdene, alebo naopak unavene a spave. To sa hlasi mozog a nuti nas, aby sme si rychlo doplnili zasoby cukru. Pretoze mozog vyuziva pre svoju pracu prave glukozu (okrem kyslika)...Jest kazde 2-3 hodiny je idealne. Nie vacsia pauza, ako 4 hodiny...A najlepsie je zaradit pravidelne nejake nizkotucne bielkoviny, najlepsie startuju metabolizmus 🙂... Chudnutie ide najrychlejsie prve 2 resp. 3 mesiace. Potom sa to prirodzene spomali, netreba robit paniku a vydrzte pri pravidelnom a vyvazenom stravovani aj nadalej. Je to pre vase zdravie 🙂 .

interklinik_martina
autor
25. jan 2012

@gerdusha Zakladom pre efektivne vyuzivanie metabolizmu v nasich bunkach je hormonalny profil. Hormony stitnej zlazy a pohlavne hormony. Vo vasom pripade je priberanie pravdepodobne ovplyvnene vasou liecbou.

gerdusha
25. jan 2012

@interklinik_martina ,

ale to je potom bludny kruh...mam schudnut kvoli vyssiemu BMI...ale na druhej strane mi to hormonalna liecba vlastne velmi nedovoluje...ano?

lubikan
25. jan 2012

@interklinik_martina teraz mam 63 kg..potrebujem dat dole este min 5kg...vysku mam 164cm...raz za cas sa stane,ze neodolam keksu,ci cokolade...ale jem priklad rano razny (ten mokry ) chleba 2 platky asi 100g..k tomu 2-3 sunky,30 g 30% eidamu,zeleninu...desiata jeden nizkotucny jogurt,alebo acidko male,1 platok knackabrotu,1 kus ovocia...obed 100g ryby na pare,brokolica..alebo ryza +100g kuracieho....olovrant bud polievka,alebo zeleninovy salat so syrom,vecera tuniak v konzerve,alebo tvaroh nizkotucny,vajce alebo 3 platky sunky ..vsetko so zeleninou.....a potom dalsi chod 1 kalerab,alebo uhorka,mrkva...

vypjem...2-3 litre vody cistej,1-2 kavy a pol litra bylinkoveho caju..caj,kavu nesladim...

🙂

yvetulka
26. jan 2012

@didulka85 ja kym som dojcila, za 6 mesiacov som schudla tych 16 kg, co som nabrala po porode, po roku som prestala dojcit, tak ma cakala operacia, pri ktorej som prisla kvoli cyste o lavy vajecnikva odvtedy priberam. som tam, kde som bola tesne pred porodom. a vobec nechapem, ci je to ukoncenim dojcenia, ci tou operaciou a neschudnem a neschudnem...

interklinik_martina
autor
26. jan 2012

@gerdusha Prečo by ste mala schudnúť, je riziko zvýšenej tukovej hmoty na vaše zdravie ( fyzické aj psychické 😉 ). Nenapísala ste o sebe nič viac, neviem to takto posúdiť. Vždy sa oplatí nastaviť si zdravú životosprávu. Aj keby bolo vaše chudnutie trochu zložitejšie z dôvodov hormonálnej liečby, neskôr sa výsledky určite dostavia. A v každom prípade to pomôže otehotneniu. Určite ste počula o tom, že za problémom s graviditou môže byť naše stravovanie, napríklad aj potravinová intolerancia. Takže naučiť sa novým zdravým zásadám a odstrániť z jedálnička nedostatočne trávené potraviny je krokom nielen k chudnutiu, ale hlavne zlepšeniu zdravia a pomôže k donoseniu zdravého dieťatka. Prečítajte si viac napríklad v tomto článku...https://www.modrykonik.sk/fotoblog/interklinik_....

bibap
31. jan 2012

@bambi2 ahoj a ako si sa odkyslila?